Ухвала від 17.05.2021 по справі 400/2952/20

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про закриття провадження в адміністративній справі

17 травня 2021 р. № 400/2952/20

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи

за позовом:Керівника Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області, вул. Івана Виговського, 18, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213

до відповідача:Благодатненської сільської ради, вул. Ювілейна, 16, с. Благодатне, Арбузинський район, Миколаївська область, 55325

про:визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області в інтересах держави (далі - позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Благодатненської сільської ради (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неутворення у складі виконавчого органу ради служби у справах дітей з підрозділом органу опіки та піклування; зобов'язати відповідача вчинити дії, спрямовані на утворення у складі виконавчого органу Благодатненської сільської ради служби у справах дітей з підрозділом органу опіки та піклування в складі не менш як трьох осіб.

В обгрунтування позовних вимог позивач, з посиланням на застосування норм законів України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" та „Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей", зазначає, що у складі виконавчого органу відповідача повинна бути створена служба у справах дітей з підрозділом органу опіки та піклування в складі не менш як три особи.

Відзиву на позовну заяву відповідач не подав.

Відповідач подав до суду клопотання, в яких просив приєднати до матеріалів справи копію рішення відповідача „Про створення служби у справах дітей Благодатненської сільської ради Арбузинського району Миколаївської області" та Положення про службу у справах дітей Благодатненської сільської ради Арбузинського району Миколаївської області; визнати поважними причини неподання доказів у встановлений законом строк та встановити додатковий строк для подання вказаних доказів. В обгрунтування клопотання відповідач зазначив, що вказане рішення було прийняте після закінчення установлених строків. До клопотання додані докази направлення копії рішення позивачу.

Суд оцінив наведені відповідачем причини пропуску строку подання доказів (п'ятнадцять днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі) та задовольнив зазначене клопотання шляхом долучення поданих доказів до справи та надання їм оцінки під час постановлення цієї ухвали. Суд урахував, що копія ухвали про відкриття провадження у справі вручена відповідачу 01.08.2020; суд установив відповідачу строк для подання відзиву та доказів у п'ятнадцять днів з моменту вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі; рішення про створення служби у справах дітей прийняте відповідачем 14.08.2020 - у передостанній день строку для подання доказів.

У судовому засіданні представник відповідача проти позовних вимог заперечував та просив відмовити в позові, посилаючись на виконання відповідачем законодавчих вимог із створення служби у справах дітей.

Позивач свого представника в судове засідання не направив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Постановляючи цю ухвалу, суд виходить з такого.

У складі виконавчого органу Благодатненської сільської ради служба у справах дітей станом на день звернення позивача до суду з позовом не була створена.

Зокрема, у листі від 29.05.2020 № 398/02-13 відповідач повідомив начальнику Арбузинського відділу Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області, що в бюджеті Благодатненської сільської ради на 2020 рік не заплановані кошти на утримання посадової особи, відповідальної за забезпечення інтересів та прав дітей, у зв'язку з чим створення такої служби не планується.

Листом від 20.05.2020 № 535/01-45 Арбузинська районна державна адміністрація Миколаївської області повідомила начальника Арбузинського відділу Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області про те, що соціальний захист дітей на територіях, що не об'єдналися, та територіях об'єднаних територіальних громад повністю забезпечується службою у справах дітей Арбузинської райдержадміністрації. З посиланням на інформацію головного управління статистики у Миколаївській області, Арбузинська райдержадміністрація у цьому листі зазначила, що станом на 01.01.2019 на території Арбузинського району проживало 4 228 дітей віком від 0 до 17 років. Служба у справах дітей райдержадміністрації налічує 4 штатних одиниці, в тому числі сектор опіки, піклування та усиновлення, а саме: начальник служби у справах дітей, завідувач сектору опіки, піклування та усиновлення, провідний спеціаліст сектору опіки, піклування та усиновлення, головний спеціаліст служби у справах дітей.

Згідно з частиною сьомою статті 4 Закону України від 24.01.1995 № 20/95-ВР „Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей", штатна чисельність працівників районних, міських, районних у містах служб у справах дітей установлюється з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, які проживають у районі, та не більше ніж на дві тисячі дітей, які проживають у місті, районі у місті. Штатна чисельність працівників служб у справах дітей виконавчих органів сільських, селищних рад відповідних територіальних громад встановлюється з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, але не менше одного працівника на об'єднану територіальну громаду.

У листі від 30.03.2020 № 17 на ім'я начальника Арбузинського відділу Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області відповідач повідомив, що на території Благодатненської сільської ради проживає 1 091 дитина.

У листі від 20.05.2020 № 535/01-45 на ім'я начальника Арбузинського відділу Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області Арбузинська районна державна адміністрація Миколаївської області зазначила, що на території Благодатненської сільської ради виявлено 794 дитини шкільного віку, на первинному обліку у службі у справах дітей Арбузинської райдержадміністрації по Благодатненській сільській раді перебуває 19 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Позивач не повідомив суду іншої інформації, тому суд приймає зазначену вище кількість дітей для розрахунку штатної чисельності працівників служби у справах дітей.

14.08.2020 відповідач прийняв рішення № 1 „Про створення служби у справах дітей Благодатненської сільської ради Арбузинського району Миколаївської області", пунктом 2 якого затверджено Положення про службу у справах дітей Благодатненської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, а пунктом 4 визначена штатна чисельність служби - 1 штатна одиниця.

Беручи до уваги вищезазначену кількість дітей, які мешкають на території Благодатненської сільської ради, суд вважає, що затверджена рішенням відповідача штатна чисельність працівників служби у справах дітей відповідає вимогам частини сьомої статті 4 Закону України від 24.01.1995 № 20/95-ВР „Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей".

Позивач також посилається на частину другу (фактично процитована позиваче норма мвститься у частині третій) статті 12 Закону України від 13.01.2005 № 2342-IV „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", згідно з якою для здійснення функцій щодо опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, у складі служби у справах дітей створюється окремий підрозділ, діяльність якого визначається в установленому порядку. Штатна чисельність такого підрозділу встановлюється залежно від кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, але має становити не менше двох осіб.

На переконання суду, частина третя статті 12 Закону України від 13.01.2005 № 2342-IV „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" повинна застосовуватися у сукупності із частиною сьомою статті 4 Закону України від 24.01.1995 № 20/95-ВР „Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей", тобто створення вказаного окремого підрозділу має здійснюватися у межах штатної чисельності служби у справах дітей.

Крім того, суд бере до уваги наявність певної колізії в частині врегулювання кількості працівників служби у справах дітей. Зокрема, Закон України від 24.01.1995 № 20/95-ВР „Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" визнає достатньою штатну чисельність працівників служби у справах дітей виконавчого органу сільської ради з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, але не менше одного працівника на об'єднану територіальну громаду.

Закон 12 Закону України від 13.01.2005 № 2342-IV „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" визначає, що лише окремий підрозділ у складі служби у справах дітей повинен налічувати не менше двох працівників.

Оскільки норма, яка визначає штатну чисельність у не менш як одного працівника, запроваджена в часі пізніше (Законом України від 19.01.2017 № 1824-VIII), ніж норма, що установлює таку чисельність у дві особи (13.01.2005 № 2342-IV - дата прийняття закону), суд застосовує до правовідносин між сторонами частину сьому статті 4 Закону України від 24.01.1995 № 20/95-ВР „Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей".

Відтак суд дійшов висновку, що порушення чиного законодавства, яке полягало у нестворенні служби у справах дітей, усунуте відповідачем.

Суд також зауважує, що у складі Арбузинської райдержадміністрації створена служба у справах дітей (4 штатні одиниці) з підрозділом опіки, піклування та усиновлення (2 штатні одиниці) на 4 228 дітей, які мешкають на території Арбузинського району Миколаївської області.

У зв'язку з цим суд вважає, що для захисту прав та інтересів дітей, які мешкають на території Благодатненської сільської ради Арбузинського району Миколаївської області, працює належна кількість працівників.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

У зв'язку з тим, що відповідач створив службу у справах дітей у складі виконавчого органу, суд дійшов переконання про відновлення інтересів держави, тому провадження у справі належить закрити.

Згідно з частиною другою статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.

Судовий збір сплачений Прокуратурою Миколаївської області в сумі 4 204 грн. за платіжним дорученням від 03.07.2020 № 1065.

За нормами Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI „Про судовий збір" закриття провадження у справі є підставою для повернення судового збору в розмірі сплаченої суми.

Керуючись статтями 238, 248 Кодексу адміністративного суду України, суд

УХВАЛИВ:

1. Провадження у справі закрити.

2. Повернути Миколаївській обласній прокуратурі (54001, м. Миколаїв, вул.Спаська, буд. 28, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 02910048) судовий збір у сумі 4 204 грн., сплачений за платіжним дорученням від 03.07.2020 № 1065.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину ухвали суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Птичкіна