18 травня 2021 р. справа № 400/5427/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачакомунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-А, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55210
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в зарахуванні страхового стажу роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 09.07.2009 р. по 19.07.2017 р.;
- зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу позивача період роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 09.07.2009 р. по 19.07.2017 р. та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням зазначеного періоду роботи та отриманої заробітної плати за цей період.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що не повинен нести відповідальність за неналежне виконання роботодавцем обов'язку із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На думку позивача, саме несплата комунальним підприємством Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" (надалі - КП "Первомайський міський водоканал") страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, слугувало підставою для незарахування відповідачем періоду роботи до страхового стажу позивача, про що відповідач повідомив листом від 25.09.2020 р.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив про несплату роботодавцем позивача внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 09.07.2009 р. по 19.07.2017 р., а відтак відсутність підстав для зарахування цього періоду до страхового стажу позивача. Відсутність сплати страхових внесків виключає можливість зарахувати спірні періоди до страхового стажу позивача, відтак, дії відповідача є правомірними. Окрім того, із заявою встановленого зразка про проведення перерахунку пенсії позивач не зверталася, а тому рішення про відмову в зарахуванні стажу та здійсненні перерахунку пенсії не приймалось (а. с. 32-43).
Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 25-26).
Суд розглянув справу відповідно до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Позивач з 11.08.2005 р. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон № 1058).
11.09.2020 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про зарахування до загального страхового стажу період роботи в КП "Первомайський міський водоканал" з 09.07.2009 р. по 19.07.2017 р.
Листом від 25.09.2020 р. відповідач повідомив про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу позивача періоди роботи з 09.07.2009 р. по 19.07.2017 р. в КП "Первомайський міський водоканал" у зв'язку з несплатою роботодавцем страхових внесків (а. с. 7-9).
З індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 вбачається, що КП "Первомайський міський водоканал" з липня 2009 р. по липень 2017 р. страхові внески до Пенсійного фонду України не сплачувалися (а. с. 10-12).
Позивач надав довідки КП "Первомайський міський водоканал" про заробітну плату для обчислення пенсії за 2009-2017 роки, згідно з якими страхові внески за спірні періоди нараховувались (а. с. 18-21).
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За визначенням ст. 1 Закону № 1058, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ст. 20 Закону № 1058, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень ст. 106 Закону № 1058, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Отже, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Судом встановлено, що позивач з 09.07.2009 р. по 19.07.2017 р. отримував дохід від КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", з яких страхувальником мали сплачуватись страхові внески. Факт ненадходження відрахувань із заробітної плати позивача до Пенсійного фонду України за спірні періоди, за відсутності вини позивача, не є підставою для відмови у зарахуванні стажу роботи.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.
Враховуючи вищезазначене, період роботи позивача в КП "Первомайський міський водоканал" з 09.07.2009 р. по 19.07.2017 р. має бути зарахований до його страхового стажу.
Щодо дати, з якої у відповідача виник обов'язок перерахувати пенсію позивача з урахуванням страхового стажу, набутого за період роботи в КП "Первомайський міський водоканал", суд зазначає наступне.
Підстави та порядок перерахунку пенсій застрахованих осіб, які продовжують працювати після призначення пенсії, регулюється ч. 4 ст. 42 Закону № 1058.
Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 (в редакції до 11.10.2017 р.), у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Законом України від 03.10.2017 р. № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", який набрав чинності з 11.10.2017 р., ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 доповнено новим абзацом, згідно з яким органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Отже, до 11.10.2017 р. для перерахунку пенсії пенсіонерам, які продовжують працювати після призначення пенсії, необхідно було подавати заяву про перерахунок пенсії, а з 11.10.2017 р. відповідні перерахунки органи Пенсійного фонду проводять без додаткового звернення особи.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач у порядку, передбаченому ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 повинен щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводити перерахунок пенсії.
Відтак, позовна вимога про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням зазначених періодів роботи та отриманої заробітної плати за ці періоди задоволенню не підлягає, оскільки зобов'язання відповідача зарахувати до стажу роботи спірні періоди матиме наслідком перерахунок пенсії з дотриманням вимог Закону № 1058.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Як визначено ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судовий збір позивачем сплачено в розмірі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією № 29609107 від 24.11.2020 року (а. с. 1).
Згідно правової позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 16.06.2020 року у справі № 620/1116/20: "... Оскільки позов ОСОБА_1 містив декілька вимог (дві) немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат колегія суддів визначає виходячи з кількості (а не розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог".
Отже, судові витрати у виді судового збору присуджуються позивачу в розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" (вул. Київська, 129-А, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55210, ЄДРПОУ 33089321), задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) у зарахуванні до страхового стажу період роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 09.07.2009 р. по 19.07.2017 р.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) період роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 09.07.2009 р. по 19.07.2017 р.
4. У задоволенні позовної вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням зазначених періодів роботи та отриманої заробітної плати за ці періоди - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у виді судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
6. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз