Рішення від 17.05.2021 по справі 160/2439/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2021 рокуСправа № 160/2439/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 18.02.2021 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про:

- визнання протиправною відмови Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у проведенні списання заборгованості ОСОБА_1 з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 29362,69 грн за період з 01.01.2017 по дату набрання чинності Законом України від 13.05.2020 № 592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників», на підставі пункту 9-15 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску а загальнообов'язкове державне соціальне страхування», що оформлена у вигляді листа ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 1438/6/04-36-13-0812 від 27.01.2021;

- зобов'язання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 списання заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 29362,69 грн, що була нарахована за період з 01.01.2017 по дату набрання чинності Законом України від 13.05.2020 № 592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників», на підставі пункту 9-15 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску а загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

2. Ухвалою суду від 23.02.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено учасникам справи строки для надання заяв по суті спору, витребувано докази.

3. 19.03.2021 відповідач надав відзив на позов.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

4. Позивач вважає протиправною відмову у списанні заборгованості з єдиного внеску у порядку, передбаченому пунктом 9-15 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VI.

5. За період з 01.12.2012 по 01.07.2014, з 01.01.2015 по 01.10.2015, з 01.07.2017 по 30.06.2018 позивач перебував на спрощеній системі оподаткування, з 01.07.2018 по 22.12.2020 - на загальній системі. Дохід, що підлягає оподаткуванню, не отримував.

6. 28.12.2020 позивач подав заяву про списання заборгованості по єдиному внеску, основною причиною відмови в списанні заборгованості є факт перебування заявника, як фізичної особи підприємця, в період з 01.07.2017 по 30.06.2018 на спрощений системі оподаткування, інші підстави для відмови не зазначено.

7. На момент набрання чинності 03.06.2020 пункту 5 розділу І Закону від 13.05.2020 № 592-ІХ, позивач мав статус платника єдиного внеску фізичної особи-підприємця на загальній системі оподаткування.

8. Прийняття Закону № 592-ІХ обумовлено, зокрема, тим, що встановлення обов'язку сплати єдиного соціального внеску без отримання доходу не відповідає легальній меті державного регулювання цього виду відносин та непослідовним у контексті самого Закону, який визначає об'єктом нарахування єдиного внеску отримуваний дохід.

9. За даними відповідача сума недоїмки складає 29362,69 грн. Розрахунок недоїмки не надано, суми самостійно сплачених внесків не зазначені на дату набуття чинності законом.

10. Особливості, виключний перелік умов для списання недоїмки це:

- платник єдиного внеску фізична особа-підприємець (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування). Законодавець визначає статус платника єдиного внеску, відокремлюючи платників, які обрали спрощену систему оподаткування. Термін обрали, говорить про те, що на момент набрання чинності пунктом 9-15 платник повинен бути на спрощений системі оподаткування. Відповідач відмовляючи у списанні суми податку використовує поняття, як обирали в будь-який час за період з 01.01.2017 по 03.06.2020 спрощену систему. Це є хибним і не відповідає нормі закону, трактується на користь податкового органу. Станом на 03.06.2020 позивач була підприємцем на загальній системі оподаткування;

- не отримання доходу (прибутку) від діяльності. Велика Палата Верховного Суду постанова від 01.07.2020 у справі № 260/81/19;

- подання заяви про припинення підприємницької діяльності державному реєстратору. Заява про припинення підприємницької діяльності подана до державного реєстратора 22.12.2020;

- подання звітів до податкового органу. Податкові звіти подавались своєчасно відповідно до вимог діючого законодавства за 2017 рік - 02.02.2018, за 2018 рік - 02.02.2019, за 2019 рік - 23.01.2020, за 2020 рік - 2312.2020, без порушення строків.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

11. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що станом на 01.10.2013 по ФОП ОСОБА_1 в ІКП - 71040000 обліковувалася заборгованість у сумі 2388,06 грн (І, II квартал 2013 року, сальдо передане ПФУ).

12. Внаслідок автоматичного нарахування платнику грошового зобов'язання зі сплати єдиного внеску по ФОП ОСОБА_1 в ІКП 71040000 станом на 17.03.2021 рахується заборгованість - 32662,69 грн за період з 2013 по 2021 роки, у тому числі згідно із рішенням № 0004415450 від 20.11.2018 застосовані штрафні санкції за період несвоєчасної сплати з 22.07.2014 по 19.10.2018 за загальну суму 6923,22 грн, у тому числі штрафна санкція 6024,54 грн, пеня 898,68 грн.

13. У зв'язку із тим, що ФОП ОСОБА_1 перебувала на спрощеній системі оподаткування з 01.07.2017 по 30.06.2018 недоїмка списанню не підлягає.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

14. ОСОБА_1 зареєстрована фізичною особою-підприємцем Павлоградською районною державною адміністрацією 08.11.2012, запис про державну реєстрацію № 22320000000008890.

15. ФОП ОСОБА_1 взята на облік як суб'єкт підприємницької діяльності у Павлоградській ДПІ 09.11.2012 за № 45405.

16. З 01.12.2012 по 01.07.2014, з 01.01.2015 по 01.10.2015, з 01.07.2017 по 30.06.2018 платник податків перебував на спрощеній системі оподаткування.

17. 22.12.2020 внесено запис до Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою.

18. 28.12.2020 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 подала заяву до Головного управління ДПС в Дніпропетровській області, зареєстровану за вхідним № 154950/10, якою просила відповідно до пункту 9-15 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» списати несплачені станом на 01.12.2020 суми недоїмки, а також штрафні санкції та пені, нараховані на ці суми недоїмки за період з 01.07.2018 по 01.12.2020.

19. Заявником повідомлено, що нею у вказаний період не отримано дохід (прибуток) від діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, за період з 01.07.2018 подано звітність з ЄСВ за відповідні періоди 2018-2020 років.

20. 19.01.2021 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) з питання дотримання вимог пункту 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2010 № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно Закону Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» від 13.05.2020 року № 592-ІХ, за результатами якої складено акт № 107/04-36-24-08/ НОМЕР_1 , згідно із яким:

- ФОП ОСОБА_1 02.02.2018 надано «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» згідно з таблицею 1 додатка 5 за 2017 рік (№ 21952655 від 02.02.2020) згідно якого, сума нарахованого єдиного внеску 4224 грн, Звіт за 2018 рік (№ 14290660 від 02.02.2019) сума нарахованого єдиного внеску 9828,72 грн, Звіт за 2019 рік (№ 7248020 від 24.01.2020) сума нарахованого єдиного внеску 11016,72 грн, Звіт за 2020 рік (№ 51425301 від 23.12.2020) сума нарахованого єдиного внеску 9595,30 грн;

- у зв'язку із тим, що ФОП ОСОБА_1 з 01.12.2012 по 01.07.2014, з 01.01.2015 по 01.10.2015, з 01.07.2017 по 30.06.2018 перебувала на спрощеній системі оподаткування, недоїмка списанню не підлягає.

21. 27.01.2021 за вих. № 1438/6/04-36-13-08-12 ГУ ДПС у Дніпропетровській області за результатами розгляду заяви від 28.12.2020 б/н (вх. ГУ ДПС від 28.12.2020 № 154950/10), із посиланням на норми Закону № 1072-ІХ, контролюючий орган повідомив, що за результатами перевірки ФОП ОСОБА_1 з питання дотримання вимог пункту 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, відповідно Закону № 1072 встановлена невідповідність платника вимогам пункту 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 2464, про що складено акт камеральної перевірки від 19.01.2021 № 107/04-36-24-08/ НОМЕР_1 . За результатами камеральної перевірки ФОП ОСОБА_1 відмовлено у списанні боргу (недоїмки) по єдиному внеску. Згідно даних інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючого органу, у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 станом на 21.01.2021 обліковується недоїмка зі сплати єдиного внеску (код бюджетної класифікації 71040000) у сумі 29362,69 грн.

щодо подання звітності

за 2017 рік

22. ОСОБА_1 подала податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за 2017 рік, в якій у розділах ІІ, V задекларувала обсяг доходу за звітний період у розмірі 45160 грн. Декларація подана та прийнята 02.02.2018 згідно квитанції № 2 зареєстрована за № 21953821.

23. 02.02.2018 позивачем подано Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 рік за формою № Д5 (річна), згідно квитанції № 2 звіт прийнято, зареєстровано за № 21952655, додавши до звіту Таблиці:

- Таблиця 1 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичними особами-підприємцями»: за січень - червень, сума чистого доходу (прибутку), заявлена у податковій декларації фізичної-особи підприємця 0 грн; сума доходу, на який нараховується єдиний внесок, але не менше за розмір мінімальної заробітної плати по 3200 грн щомісячно, разом 19200 грн, розмір єдиного внеску 22%, по 704 грн щомісячно, разом 4224 грн;

- Таблиця 2 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування»: за липень - грудень, сума на яку нараховується єдиний внесок, але не менше за розмір мінімальної заробітної плати по 1600 грн щомісячно, разом 9600 грн, розмір єдиного внеску 22%, по 352 грн щомісячно, разом 2112 грн.

за 2018 рік

24. 02.02.2019 ОСОБА_1 подала податкову декларацію про майновий стан і доходи (для підприємців та осіб, які припинили підприємницьку діяльність) за 2018 рік, прийняту згідно квитанції № 2 та зареєстровану за № 14290664, в який у розділі ІІ у рядку 10 визначено загальну суму доходів, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу у розмірі 0 грн.

25. 02.02.2019 позивач подала податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за 2018 рік, в якій у розділах ІІ, V задекларувала обсяг доходу за звітний період у розмірі 0 грн. Декларація подана та прийнята 02.02.2019 згідно квитанції № 2 зареєстрована за № 142906655.

26. 04.02.2019 позивачем подано Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2018 рік за формою № Д5 (річна), згідно квитанції № 2 звіт прийнято, зареєстровано за № 14290660, в якій зазначено, що фізична особа перебувала на загальній системі оподаткування з 01.07.2018 по 31.12.2018, на спрощеній системі оподаткування з 01.01.2018 по 30.06.2018, додавши до звіту Таблицю 1 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»:

- з січня по червень сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації / самостійно визначена сума доходу по 3723 грн щомісячно, сума доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини по 3723 грн щомісячно, розмір єдиного внеску 22%, сума нарахованого єдиного внеску по 819,06 грн щомісячно;

- з липня по грудень сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації / самостійно визначена сума доходу по 0 грн щомісячно, сума доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини по 3723 грн щомісячно, розмір єдиного внеску 22%, сума нарахованого єдиного внеску по 819,06 грн щомісячно;

- разом 9828,72 грн.

за 2019 рік

27. 23.01.2020 ОСОБА_1 подала податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2019 рік, прийняту згідно квитанції № 2 та зареєстровану за № 6933299, в який у розділі ІІ у рядку 10 визначено загальну суму доходів, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу у розмірі 0 грн.

28. 24.02.2020 позивачем подано Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік за формою № Д5 (річна), згідно квитанції № 2 звіт прийнято, зареєстровано за № 7248020, в якій зазначено, що фізична особа перебувала на загальній системі оподаткування з 01.01.2019 по 31.12.2019, додавши до звіту Таблицю 1 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»:

- з січня по грудень сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації / самостійно визначена сума доходу по 0 грн щомісячно, сума доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини по 4173 грн щомісячно, розмір єдиного внеску 22%, сума нарахованого єдиного внеску по 918,06 грн щомісячно;

- разом 11016,72 грн.

за 2020 рік

29. 23.12.2020 позивачем подано Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2020 рік за формою № Д5 (річна), згідно квитанції № 2 звіт прийнято, зареєстровано за № 51425301, в якій зазначено, що фізична особа перебувала на загальній системі оподаткування з 01.01.2020 по 31.12.2020, додавши до звіту Таблицю 1 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»:

- з січня по лютий сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації / самостійно визначена сума доходу по 0 грн щомісячно, сума доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини по 4723 грн щомісячно, розмір єдиного внеску 22%, сума нарахованого єдиного внеску по 1039,06 грн щомісячно;

- з березня по травень сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації / самостійно визначена сума доходу по 0 грн щомісячно, сума доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини по 0 грн щомісячно, розмір єдиного внеску 22%, сума нарахованого єдиного внеску по 0 грн щомісячно;

- з червня по серпень сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації / самостійно визначена сума доходу по 0 грн щомісячно, сума доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини по 4723 грн щомісячно, розмір єдиного внеску 22%, сума нарахованого єдиного внеску по 1039,06 грн щомісячно;

- з вересня по грудень сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації / самостійно визначена сума доходу по 0 грн щомісячно, сума доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини по 5000 грн щомісячно, розмір єдиного внеску 22%, сума нарахованого єдиного внеску по 1100 грн щомісячно;

- разом 9595,30 грн.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

30. Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку врегульовані Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).

31. Згідно із статтею 2 Закону № 2464-VI дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

32. Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

33. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов'язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем (частина четверта статті 6 Закону № 2464-VI).

34. З 03.06.2020 Розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI було доповнено пунктом 9-15 згідно із Законом № 592-IX від 13.05.2020, яким, із урахуванням змінам, внесених згідно із Законом № 786-IX від 14.07.2020, в редакції Закону № 1072-IX від 04.12.2020, визначено наступне:

« 9-15. Підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на 1 грудня 2020 року з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року:

а) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше;

б) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше.

Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску (особою) зазначених документів (якщо відповідні документи не були подані раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

- платник податків отримав дохід (прибуток) від здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року;

- суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником (особою) або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.

У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником (особою) та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені пунктом 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону, за наведених умов не застосовуються.

Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до цього Закону не підлягають поверненню.

Податковий орган протягом п'яти робочих днів з дня прийняття рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми, надає територіальним підрозділам державної виконавчої служби інформацію про такі списані суми недоїмки з єдиного внеску в розрізі платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З дня винесення податковим органом рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, на підставі наданої податковим органом інформації підлягають закінченню відкриті державною виконавчою службою виконавчі провадження та припиняються заходи примусового виконання рішень щодо стягнення таких сум з платників єдиного внеску, яким здійснюється списання сум недоїмки, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, відповідно до цього пункту в порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження».

VІ. ОЦІНКА СУДУ

35. Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, що позивач не погоджується із відмовою контролюючого органу здійснити списання заборгованості по єдиному внеску за період з 01.01.2017.

36. Податковий орган за результатами розгляду заяви позивача від 28.12.2020 про списання заборгованості у порядку пункту 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, та прийняв 27.01.2021 за вих. № 1438/6/04-36-13-08-12 рішення про відмову у такому списанні.

37. Проте, всупереч абзацу 5 пункту 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI, який передбачає, що за результатами розгляду заяви податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, рішення, що відповідає вимогам вказаної норми, відповідачем не прийнято.

38. Зокрема, рішення про відмову у списанні заборгованості містить лише цитування пункту 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI, констатує факт проведення камеральної перевірки та містить посилання на висновок такої перевірки про відмову у списанні заборгованості.

39. З відзиву на позов та акту камеральної перевірки вбачається, що відповідач заперечує право на списання заборгованості по єдиному внеску фактом перебування позивача у період з 01.07.2017 по 30.06.2018 на спрощеній системі оподаткування.

40. Перебування позивача з 01.07.2017 по 30.06.2018 на спрощеній системі оподаткування не є спірним.

41. Відповідач не врахував, що позивач, у заяві від 28.12.2020, просила про списання заборгованості за період з 01.07.2018 по 01.12.2020.

42. Суд зазначає, що пунктом 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI чітко встановлені умови списання заборгованості.

43. Зокрема, абзацом першим вказаної норми визначено, що це списання:

- за заявою платника;

- суми, несплачені станом на 01.12.2020:

-- суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування);

-- суми недоїмки за період з 01.01.2017 до 01.12.2020;

- а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки;

- та у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

44. Підпунктом «а» пункту 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI, із урахуванням абзацу першого вказаної норми, визначено, вказане списання здійснюється за умови подання до 01.03.2021:

-- особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками,

або

-- у період з 01.01.2017 до дати подання заяви вважалися платниками,

- зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування): 1) державному реєстратору заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та 2) до податкового органу - звітності за період з 01.01.2017 до 01.12.2020.

45. Таким чином, пункт 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI прямо передбачає виключення, згідно із яким списання заборгованості не здійснюється щодо сум недоїмки, нарахованої з 01.01.2017 по 01.12.2020 фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування.

46. Поряд із цим, вказана норма розповсюджується на осіб, які станом на дату подання заяви про списання заборгованості є платниками єдиного внеску та перебувають на загальній системі оподаткування.

47. Позивач, подавши 28.12.2020 заяву про списання заборгованості, перебував на загальній системі оподаткування починаючи з 01.07.2018, у період 0 01.07.2018 по 01.12.2020 платнику нараховані суми недоїмки.

48. Отже, за період за період з 01.07.2018 по 01.12.2020 позивач відповідав загальним критеріям, визначеним пунктом 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI: на дату подання заяви був платником податків на загальній системі оподаткування; мав несплачені станом на 01.12.2020 суми; подав заяву реєстратору про припинення підприємницької діяльності; подав звітність по єдиному внеску за 2018-2020 роки.

49. Проте, відповідач, відмовивши у списанні заборгованості за період з 01.07.2018 по 01.12.2020 - не вмотивував таку відмову.

50. Контролюючим органом ані в акті камеральної перевірки, ані в рішення не визначено, чи отримував платник дохід (прибуток) від здійснення підприємницької діяльності у відповідний період, також не визначено які суми недоїмки, штрафів та пені є нарахованими за період з 01.07.2018 згідно критеріїв пункту 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI.

51. При цьому, суд погоджується із доводами відповідача щодо неможливості списання згідно із пунктом 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI сум недоїмки, яка виникли до 01.01.2017, а також сум штрафних санкцій та пені, нарахованих щодо недоїмки, яка виникла до 01.01.2017.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

52. З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовивши у списанні сум заборгованості за заявою позивача від 28.12.2020 не прийняв вмотивоване рішення, не врахував право позивача на списання заборгованості за період з 01.07.2018 згідно критеріїв пункту 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI, у зв'язку із чим сум вважає таку відмову протиправною, а позовні вимоги у цій частині такими, що підлягають задоволенню.

53. Поряд із цим, суд не вбачає підстав для задоволення похідної позовної вимоги про зобов'язання відповідача списати заборгованість з єдиного в сумі 29362,69 грн, що була нарахована за період з 01.01.2017 по дату набрання чинності Законом № 592-ІХ, на підставі пункту 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI, оскільки, по-перше, позивач не має права на списання заборгованості щодо фінансових санкцій та пені, які стосується недоїмки, яка виникла до 01.01.2017 та у період перебування платника на спрощеній системі оподаткування.

54. По-друге, списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені здійснюється виключно за рішенням контролюючого органу, а не суду, у зв'язку із чим суд не може перебирати на себе функції податкового органу, що суперечило би статті 19 Конституції України, оскільки суд здійснює лише контроль легальності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, однак не виконує за останніх їхні функції.

55. Із врахуванням того, що оскаржуване рішення про відмову у списанні заборгованості є невмотивованим, при його прийнятті не враховані всі обставини, які мають значення для його прийняття (наявність у платника статусу платника податків на загальній системі оподаткування станом на дату подання заяви та з 01.07.2018, не визначення розміру нарахованої заборгованості за період перебування позивача на загальній системі оподаткування, яка б відповідала критеріям пункту 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI), суд вважає належним способом захисту прав позивача зобов'язання податкового органу повторно розглянути заяву позивача про списання заборгованості та прийняти рішення у порядку, встановленому законом, та із врахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

56. Враховуючи задоволення немайнового позову, на користь позивача присуджуються витрати на сплату судового збору за подання цього позову.

57. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

58. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658; вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49005) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

59. Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у списанні заборгованості по єдиному внеску ОСОБА_1 , оформлене листом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 1438/6/04-36-13-0812 від 27.01.2021.

60. Зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.12.2020 б/н (вх. ГУ ДПС від 28.12.2020 № 154950/10) та прийняти рішення у порядку, встановленому законом, із врахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

61. В іншій частині позовних вимог відмовити.

62. Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області витрати, понесені на сплату судового збору за подання цього позову, у розмірі 908 грн.

63. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба