17 травня 2021 року Справа №160/32/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Букіної Л.Є., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.03.2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
У провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.03.2021 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
При прийнятті рішення судом встановлено, що за результатами поданої позивачем заяви від 09.12.2020 року відповідачем жодного рішення не приймалось. Останнім за результатами розгляду цієї заяви надіслано на адресу позивача лист «про розгляд звернення» від 29.12.2020 року, якому повідомлено про необхідність звернення із такою заявою до управління за місцем проживання.
Рішенням суду від 02.03.2021 року зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву позивача від 09.12.2020 року з урахуванням висновків суду.
На адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача, в якій заявник, з-поміж іншого, просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду від 02.03.2021 року шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.
Дослідивши матеріали справи та заяву про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає про таке.
Судовий контроль за виконанням рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 КАС України).
Отже, судовий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Вирішуючи питання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду суд зазначає, що згідно з ст. 129-1 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
При цьому, рішення суду може виконуватись як у добровільному, так і у примусовому порядку.
У разі відсутності добровільного виконання судових рішень, приписами Закону України “Про виконавче провадження” врегульований порядок дій та заходів, що спрямовані на примусове виконання таких рішень.
Слід зазначити, що стаття 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення.
Разом з цим, підставами для їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із невиконанням судового рішення в цій справі.
У той же час, від позивача надійшли додаткові докази, у тому числі лист відповідача від 13.05.2021 року «про розгляд звернення», зі змісту якого слідує, що на виконання рішення суду у цій справі відповідач надав інформацію з приводу того, що позивачем недодержано вимог спеціального порядку щодо надання заяви встановлено зразка.
Наведене свідчить, що відповідач вчиняв дії на виконання рішення суду у цій справі та мотиви відмови у перерахунку пенсії на підставі заяви від 09.12.2020 року, наведені у листі від 13.05.2021 року «про розгляд звернення», відрізняються від мотивів, зазначених відповідачем у листі «про розгляд звернення» від 29.12.2020 року.
Відповідно, у суду відсутні підстави для застосування заявленого позивачем правового інституту, оскільки відповідачем вчинялися дії з приводу виконання судового рішення у цій справі.
При цьому, якщо позивач вважає, що ці дії відповідача суперечать приписам законодавства України, він має право звернутися до суду у позовному порядку відповідно до виимог Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 241, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю від 07.05.2021 року на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.03.2021 року у справі № 160/32/21 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня її складення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.Є. Букіна