17 травня 2021 року Справа № 280/2402/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Голобутовський Р.З., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Запорізького окружного адміністративного суду, Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Мелітопольський міськрайонний відділ Державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
25.03.2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Запорізького окружного адміністративного суду (вул. Сергія Синенка, буд. 65-В, м. Запоріжжя, 69041), Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області (вул. Шмідта, буд. 11, м. Мелітополь, 72309), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Мелітопольський міськрайонний відділ Державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (вул. Вакуленчука, буд. 99, м. Мелітополь, 72311, код ЄДРПОУ 34976173), у якій просить:
- направити справу для вирішення підсудності до Великої Палати Верховного Суду;
- вирішити підсудність розгляду справи за позовом ОСОБА_1 до Мелітопольський міськрайонний відділ Державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про визнання дій протиправними та вчинити певні дії;
- направити справу на розгляд за підсудністю;
- визнати дії протиправними Мелітопольського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) та зобов'язати скасувати постанову за виконавчим листом від 10.04.2013 року про звернення стягнення на пенсію ОСОБА_1 у розмірі 634,12 грн.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 30.03.2021 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 19.04.2021 року справу № 280/2402/21 передано голові Запорізького окружного адміністративного суду для вирішення питання щодо передачі справи за підсудністю.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 29.04.2021 року визначено підсудність справи № 280/2402/21 за позовом ОСОБА_1 до Запорізького окружного адміністративного суду, Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області, третя особа: Мелітопольський міськрайонний відділ Державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за Дніпропетровським окружним адміністративним судом.
Направлено адміністративну справу № 280/2402/21 на розгляд Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
11.05.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з Третього апеляційного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративної справи № 280/2402/21.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративну справу № 280/2402/21 розподілено судді Голобутовському Р.З.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам ст. ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд робить висновок, що вона подана з порушенням вимог закону.
Статтями 160 та 161 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені вимоги до позовної заяви та доданих до неї документів.
Тобто до адміністративного суду позивач повинен звертатися з позовною заявою, яка має відповідати вимогам ст.ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 Кодексу адміністративного судочинства України учасниками справи є сторони, треті особи.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Позивачем, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
У порушення вказаних вимог ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою до Запорізького окружного адміністративного суду, Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Мелітопольський міськрайонний відділ Державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро). Проте, позовні вимоги позивача спрямовані до Мелітопольського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), якого позивачем визначено як третю особу у справі, а не відповідача. Між тим, позовна заява не містить позовних вимог до Запорізького окружного адміністративного суду та Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області.
Суд зазначає, що особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначені ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Таким чином, позивачу необхідно усунути вказані недоліки та надати суду уточнену позовну заяву, яка відповідає вимогам ст. ст. 160, 161, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, у якій визначитись із належним відповідачем у справі, та надати копії позовної заяви, відповідно по кількості учасників справи у відповідності до ч. 1 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до приписів ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються, зокрема виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Проте, позивачем зазначені вимоги не дотримані, оскільки зміст позовної заяви обмежується лише посиланням на те, що на виконання рішення Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області з позивача Мелітопольським міськрайонним відділом Державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) стягнуто 634,12 грн., та не містить належного обґрунтування.
Отже, позивачу необхідно надати суду уточнену позовну заяву, у якій зазначити з якими саме діями або бездіяльністю відповідача вона не погоджується, обґрунтувавши чим саме порушені її права і свободи, із посиланнями на докази та норми права.
Відповідно до ч. 4 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Також, згідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
До позовної заяви позивачем не надано жодного доказу, окрім її пенсійного посвідчення.
Отже, позивачу необхідно надати суду належним чином завірені копії документів та доказів на яких ґрунтуються позовні вимоги, як для суду, так і для відповідача.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 6 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Дослідивши матеріали позовної заяви встановлено, що позивач оскаржує постанову державного виконавця, який на виконання рішення Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 20.11.2012 року стягнув з позивача суму у розмірі 634,12 грн., а із позовною заявою звернулась до суду 25.03.2021 року.
З матеріалів справи неможливо встановити, дату винесення державним виконавцем постанови про стягнення коштів з позивача та її реквізити, дату отримання позивачем оскаржуваної постанови та дату коли позивачу стало відомо про порушення її прав.
З огляду на викладене, суд пропонує позивачу надати заяву про поновлення пропущеного строку разом із доказами поважності причин пропуску строку на звернення до адміністративного суду або обґрунтування того що такий строк не пропущений.
Пунктом 11 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Судом встановлено, що у матеріалах позовної заяви, всупереч наведеній нормі відсутнє власне письмове підтвердження позивача про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Отже, позивачу необхідно надати суду власне письмове підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Частинами 1-2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 4, 42, 46, 94, 122, 160, 161, 169, 171, 172, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України,
Прийняти до свого провадження адміністративну справу № 280/2402/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Запорізького окружного адміністративного суду, Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Мелітопольський міськрайонний відділ Державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Запорізького окружного адміністративного суду, Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Мелітопольський міськрайонний відділ Державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 (десяти) робочих днів, з моменту отримання копії цієї ухвали, шляхом:
- надання до суду уточненої позовної заяви, яка відповідає вимогам ст. ст. 160, 161, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, у якій визначитись із належним відповідачем у справі, та надати копії позовної заяви, відповідно по кількості учасників справи у відповідності до ч. 1 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України;
- надання до суду уточненої позовної заяви, у якій зазначити якими саме діями або бездіяльністю відповідача він не погоджується, обґрунтувавши чим саме порушені її права і свободи, із посиланнями на докази та норми права;
- надання до суду належним чином завірених копій документів та доказів на яких ґрунтуються позовні вимоги, як для суду, так і для відповідача;
- надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку разом із доказами поважності причин пропуску строку на звернення до адміністративного суду або обґрунтування того, що такий строк не пропущений;
- надання до суду власного письмового підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до п. 1 ч. 2, ч. 8 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Р.З. Голобутовський