Рішення від 17.05.2021 по справі 140/2917/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2917/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 28 січня 2021 року №7 про відмову у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язання зарахувати до стажу державної служби період роботи на виборній посаді Липинського сільського голови з 09 березня 1985 року по 04 грудня 2020 року та здійснити переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з часу звернення з заявою від 21 січня 2021 року з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Підгайцівською сільською радою №№145, 146, 147, 148, 149, 150, 151 від 21 січня 2021 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 26 листопада 2017 року. З 09 березня 1985 року по 04 грудня 2020 року позивач займав виборну посаду голови Липинської сільської ради, у зв'язку з чим протягом вказаного періоду йому присвоєно чергові ранги державного службовця. Вказує, що 21 січня 2021 року він звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ. Однак рішенням від 28 січня 2021 року №7 відповідач відмовив у задоволенні вказаної заяви, оскільки станом на 01 травня 2016 року займана позивачем посада голови сільської ради не відноситься до посад державної служби і на момент набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII позивач не займав посади державної служби в державному органі. Позивач вважає, що прийняте відповідачем рішення про відмову у призначенні пенсії порушує його права, тому звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного від 29 березня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за вказаним позовом, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що пунктом 8 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» № 889-VIII визначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством. Вказує, що такий порядок був встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 (втратила чинність на підставі постанови від 25 березня 2016 року №229). У свою чергу, Постановою №229 передбачено зарахування до стажу державної служби періоду роботи на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», проте із застереженням зазначеним в пункту 5 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», тобто до 04 липня 2001 року (дата набрання чинності вказаного закону) посади працівників місцевих рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів відносились до відповідних категорій посад державних службовців їм присвоювались ранги державних службовців, після цієї дати на вказаних осіб положення Закону України «Про державну службу» не поширюються. Отже, період перебування позивача після 04 липня 2001 року на виборній посаді Липинського сільського голови (з 09 березня 1985 року по 14 грудня 2020 року) не підлягає зарахуванню до стажу державної служби. Просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені сторонами у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області та з 26 листопада 2017 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

21 січня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме: з пенсії за віком, яка була призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». До вказаної заяви позивачем також було додано довідки Підгайцівської сільської ради №№145, 146, 147, 148, 149, 150, 151 від 21 січня 2021 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 28 січня 2021 №7 ОСОБА_1 відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказане рішення мотивоване тим, що позивач з 09 березня 1985 року по 04 грудня 2020 року працював Липинським сільським головою. Оскільки станом на 01 травня 2016 року обіймана позивачем посада не віднесена до категорії посад державної служби, тобто на момент набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII останній не займав посади державної служби в державному органі, тому права на перехід на пенсію по віку відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ не має.

Отже, спір між сторонами виник з підстав неправомірності та необґрунтованості відмови відповідача у переведені позивача з одного виду пенсії на інший.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII).

Відповідно до п. 2 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 28 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 у період з 09 березня 1985 року по 04 грудня 2020 року працював на посаді голови сільської ради, однак ГУ ПФУ у Волинській області не зараховано йому вказаний період роботи до стажу державної служи.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII

Пунктом 8 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII визначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого, цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Обставина щодо втрати чинності Порядку №283, у зв'язку із затвердженням 25 березня 2016 року постановою № 229 Кабінету Міністрів України нового Порядку обчислення стажу державної служби, судом не враховується, оскільки його норми були чинними на час здобуття позивачем стажу державної служби.

Згідно з п. 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07 червня 2001 року №2493-III до четвертої категорії відносяться в тому числі й посади селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад.

Згідно з п. 4 Порядку №229 до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Враховуючи наведене, період роботи позивача з 09 березня 1985 року по 04 грудня 2020 року в органах місцевого самоврядування на посаді сільського голови слід зарахувати до стажу державної служби.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 26 червня 2018 року по справі № 735/939/17 (адміністративне провадження №К/9901/2444/17).

Отже, стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Законом № 889-VIII - 01 травня 2016 року, становив більше 20 років, що дає йому право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Враховуючи наведені положення нормативно-правових актів, встановлені обставини у справі, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», відтак взаємопов'язані позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 28 січня 2021 року №7 та зобов'язання відповідача зарахувати до стажу державної служби позивача період роботи на виборній посаді Липинського сільського голови (сільським головою) з 09 березня 1985 року по 04 грудня 2020 року та здійснити переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з часу звернення із заявою - з 21 січня 2021 року, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Підгайцівською сільською радою №№145, 146, 147, 148, 149, 150, 151 від 21 січня 2021 року.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 908,00 грн., який сплачений квитанцією від 23 березня 2021 №22.

Керуючись статтями 139, 243, 245, 246, 255, 263, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 28 січня 2021 року №7 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи на виборній посаді Липинського сільського голови (сільським головою) з 09 березня 1985 року по 04 грудня 2020 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області перевести з 21 січня 2021 року ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Підгайцівською сільською радою №№145, 146, 147, 148, 149, 150, 151 від 21 січня 2021 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Я. Ксензюк