Рішення від 17.05.2021 по справі 140/3269/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2021 року ЛуцькСправа № 140/3269/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дмитрука В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії з 79 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку, починаючи з 01.01.2021, зобов'язання провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії з 01.01.2021 у розмірі 79 відсотків від суми грошового забезпечення у редакції статті 13 Закону України «Пpo пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинної станом на дату призначення пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є військовим пенсіонером та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), яка була призначена у розмірі 79 відсотків від суми грошового забезпечення, яку він отримував до моменту перерахунку пенсії відповідачем станом на 01.01.2018.

14.11.2019 рішенням Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/243/19 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 79 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплати (з урахуванням виплачених сум) пенсії з 17.12.2019 у розмірі 79 відсотків від суми грошового забезпечення. Вказане судове рішення набрало законної сили 17.12.2019 та пенсія у розмірі 79 відсотків від сум грошового забезпечення нараховувалась та виплачувалась ОСОБА_1 по 31.12.2020.

Позивач зазначив, що у січні 2021 року розмір його пенсії знову був протиправно обмежений відповідачем з 79 до 70 відсотків грошового забезпечення при здійсненні її чергового перерахунку.

04.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії, в якій зазначив, що при здійсненні перерахунку пенсії за січень 2021 року ГУ ПФУ у Волинській області безпідставно обмежило її граничний розмір з 79 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, що суперечить рішенню суду по справі №140/243/19.

Листом від 17.03.2021 №2176-1840/В-02/8-0300/21 позивача повідомлено, що на момент виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 по справі №140/15058/20 діють наступні норми чинного законодавства.

Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. Таким чином, перерахований розмір пенсії з січня 2021 року складає 11 152,34 грн. (15 931,92 грн. х 70 відсотків).

Нараховані кошти на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 по справі №140/15058/20 за період з 01.04.2019 по 31.12.2020 в сумі 57 130,08 грн. підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

Враховуючи викладене, правових підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 в розмірі 79 відсотків відповідного грошового забезпечення немає.

Не погоджуючись із такими діями уповноваженого органу, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову повністю, мотивуючи тим, що вимога позивача про перерахунок пенсії в розмірі 79 відсотків не підлягає задоволенню, оскільки дія норми Закону №1166 про застосування як нових пенсій так і перерахунку старих про 70 відсотків не зворотня в часі, застосовується з 01.05.2014 (при призначенні нових та перерахунку раніше призначених) та відповідає конституційному принципу, передбаченому частиною першою статті 58 Конституції України (за подібними правовідносинами є рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 про незворотність дії в часі норми закону).

Представник відповідача зазначив, що з часу набрання чинності - з 01.05.2014 названа спірна норма Закону №1166 про 70 відсотків не визнана неконституційною рішенням Конституційного Суду України. В подальшому ці норми законодавства також є чинними та не визнані неконституційними, тому підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Вказав, що позивачу здійснено перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Управлінням Служби безпеки України у Волинській області №54/16-88 від 27.07.2020 за рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 у справі 140/15058/20 у розмірі 70 відсотків.

Вважає, що правових підстав для проведення перерахунку пенсії в розмірі 79 відсотків відповідного грошового забезпечення немає та просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, а також письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, при цьому пенсію за вислугу років йому було призначено з 01.12.2002 у розмірі 79 відсотків від суми грошового забезпечення, такий розмір відсотку зберігався до перерахунку пенсії з 01.01.2018 виходячи із розміру 70 відсотків грошового забезпечення.

14.11.2019 рішенням Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/243/19 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 79 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплати (з урахуванням виплачених сум) пенсії з 17.12.2019 у розмірі 79 відсотків від суми грошового забезпечення. Вказане судове рішення набрало законної сили 17.12.2019 та пенсія у розмірі 79 відсотків від сум грошового забезпечення нараховувалась та виплачувалась ОСОБА_1 по 31.12.2020.

У січні 2021 року розмір пенсії позивача знову був обмежений відповідачем з 79 до 70 відсотків грошового забезпечення при здійсненні її чергового перерахунку.

04.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії, в якій зазначив, що при здійсненні перерахунку пенсії за січень 2021 року ГУ ПФУ у Волинській області безпідставно обмежило її граничний розмір з 79 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, що суперечить рішенню суду по справі №140/243/19, а також просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 79 відсотків грошового забезпечення (а.с.10).

Листом від 17.03.2021 №2176-1840/В-02/8-0300/21 позивача повідомлено, що на момент виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 по справі №140/15058/20 діють наступні норми чинного законодавства.

Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. Таким чином, перерахований розмір пенсії з січня 2021 року складає 11 152,34 грн. (15 931,92 грн. х 70 відсотків).

Нараховані кошти на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 по справі №140/15058/20 за період з 01.04.2019 по 31.12.2020 в сумі 57 130,08 грн. підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

Враховуючи викладене, правових підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 в розмірі 79 відсотків відповідного грошового забезпечення немає (а.с.11).

Вважаючи такі дії уповноваженого органу протиправними, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Як вбачається із матеріалів справи, пенсію за вислугу років позивачу було призначено з 01.12.2002 у розмірі 79 відсотків від суми грошового забезпечення, з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії виходячи із розміру 70 відсотків від суми грошового забезпечення, при здійсненні перерахунку та визначенні нового розміру пенсії відповідач застосував чинну норму частини другої статті 13 Закону №2262-XII.

В подальшому позивачу здійснено перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Управлінням Служби безпеки України у Волинській області №54/16-88 від 27.07.2020 за рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 у справі 140/15058/20 у розмірі 70 відсотків.

Згідно із частиною другою статті 13 Закону №2262-XII (в редакції Закону №1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 відсотків, до категорії 2, - 95 відсотків.

Разом з тим, при вирішенні даного спору суд, в силу приписів частини третьої статті 291 КАС України, враховує правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18, які полягають у наступному.

Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Відтак, при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-XII на підставі Постанови №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій останні не можуть бути звужені шляхом внесення змін до законодавства. Зважаючи на те, що позивач набув право на пенсію у розмірі 79 відсотків від суми грошового забезпечення, відповідно до статті 22 Конституції України не допускається звуження права позивача на перерахунок розміру пенсії у меншому відсотковому відношенні.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 79 до 70 відсотків грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Управлінням Служби безпеки України у Волинській області №54/16-88 від 27.07.2020 за рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 у справі 140/15058/20.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії з 79 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку, починаючи з 01.01.2021, зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії з 01.01.2021 у розмірі 79 відсотків від суми грошового забезпечення у редакції статті 13 Закону України «Пpo пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинної станом на дату призначення пенсії.

Керуючись статтями 139, 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 79 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку, починаючи з 01 січня 2021 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2021 року у розмірі 79 відсотків від суми грошового забезпечення у редакції статті 13 Закону України «Пpo пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинної станом на дату призначення пенсії.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, код ЄДРПОУ 13358826)

Суддя В.В. Дмитрук