Постанова від 18.05.2021 по справі 715/908/21

Справа № 715/908/21

Провадження № 3/715/459/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.05.2021 смт. Глибока

Суддя Глибоцького районного суду Чернівецької області Цуренко В.А.

секретар судового засідання Оршевська С.М.

розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли вiд Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області про притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 за п.5,6 ч.2 ст.212-2 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , як посадова особа, на яку покладено обов'язки щодо забезпечення режиму секретності в обсязі керівника режимно-секретного органу (далі - РСО) Глибоцького об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (юридична адреса - АДРЕСА_2 ), допустив грубі порушення вимог чинного законодавства у сфері охорони державної таємниці, які визначені п.7 ст. 18, ст.21, п. 4 ст.28, п.п. 8, 9, 10 ст.39 Закону України «Про державну таємницю» (введений в дію Постановою ВР України №3856 від 21.01.1994, далі - Закон), а саме вчинив повторне протягом року порушення встановленого законодавством порядку надання допуску до державної таємниці, а також невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці (передбаченого п.п.5, 6 ч. 1 ст.212-2 КУпАП).

Зокрема, в ході проведення позапланової тематичної перевірки стану охорони державної таємниці в ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - установа, ІНФОРМАЦІЯ_3 ) комісією Управління встановлено, що ОСОБА_2 04.12.2019 призначений на посаду старшого офіцера відділення офіцерів запасу і кадрів Глибоцького ОРТЦК та СП (акт №75/26- 1460дск від 15.04.2021). Враховуючи те, що зазначена посада передбачає ознайомлення та роботу із секретною інформацією, ОСОБА_2 у відповідності до вимог п.49 «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях» (затвердженого постановою КМ України від 18.12.2013 № 939, далі - Порядок 939), необхідно було оформити допуск до державної таємниці у термін до 40 днів. Однак, керівник сектору охорони державної таємниці Глибоцького ОРТЦК та СП ОСОБА_1 не направив до органу Служби безпеки України відповідні документи для оформлення ОСОБА_2 допуску до державної таємниці, у зв'язку з чим, останній перебував понад 120 днів (до 28.04.2020) на посаді старшого офіцера відділення офіцерів запасу і кадрів без допуску до державної таємниці. При цьому, ОСОБА_1 не виконав визначених пунктами 41-43 Порядку 939 функцій керівника РСО щодо недопущення необгрунтованого допуску та доступу осіб до секретної інформації, запобігання витоку секретної інформації, забезпечення режиму секретності під час проведення всіх видів секретних робіт, не оформив необхідні документи щодо надання особі допуску до державної таємниці.

Поряд з цим, встановлено, що керівник РСО ОСОБА_1 при розроблені Плану заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або введенні правового режиму, надзвичайного стану :чв.№69дск від 28.11.2018) та Порядку дій посадових осіб щодо здійснення заходів із забезпечення режиму секретності у разі виникнення загрози захоплення матеріальних носіїв секретної інформації (далі - МНС1, інв.№79дск від 03.12.2018) не враховані вимоги п.п.740-747 Порядку 939 (незважаючи на те, що Управлінням СБ України в Чернівецькій області наголошувалося №75/26/1450 від 14.03.2017, №75/26/7011 від 04.12.2018/ на доцільності перегляду /оновлення/ планів заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду, надзвичайного стану або у разі виникнення загрози захоплення МНСІ, у тому числі здійснення необхідних заходів /формування або з оновлення проектів документів/ щодо підготовки МНСІ до евакуації, знищення, здачі на архівне зберігання).

Зокрема, посадові особи - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , які задіяні до виконання передбачених даними Планом та Порядком заходів з 14 травня 2020 року звільнені. Разом з тим, ОСОБА_1 , як керівник РСО, взагалі не задіяний у заходах по забезпеченню режиму секретності в Глибоцькому ЭРТЦК та СП у разі настання особливого періоду, надзвичайного стану або у разі виникнення загрози захоплення МНСІ.

В порушення вимог п.п. 740, 746-1, 747 Порядку 939 керівником РСО не розроблено проекти описів МНСІ, що підлягають вивезенню до місця евакуації та передачі в архів, а також актів про знищення МНСІ у разі настання особливого періоду або у разі реальної загрози захоплення секретних документів.

Також керівником РСО ОСОБА_1 не забезпечено організацію заходів у Глибоцькому ОРТЦК та СП щодо підготовки МНСІ до евакуації та знищення в мовах особливого періоду або надзвичайного стану, а також у разі реальної загрози їх захоплення.

В ході проведення тематичної перевірки комісією Управління встановлено, ідо в Глибоцькому ОРТЦК та СП не проведено загальну (річну) перевірку наявності секретних документів, справ та інших матеріальних носіїв секретної інформації за 2020 рік, чим грубо порушено вимоги п.п. 435-436 Порядку 939. Водночас, в у станові на зберіганні заходиться справа завершена провадженням інв.№49т «Листування з поточних птиць бойової та мобілізаційної готовності» з грифом секретності «таємно», 25.01.2018-25.06.2018, яка не містить жодного секретного документа, чим порушено вимог п.п. 359, 360 Порядку 939.

Відсутність контролю з боку керівника РСО ОСОБА_1 за облікованою кількістю МНСІ та їх фактичною наявністю спричинило додання до Управління СБ України в Чернівецькій області недостовірних відомостей про наявність секретних документів в Глибоцькому ОРТЦК та СП.

Вказані діяння ОСОБА_1 , як керівника режимно-секретного органу установи створили передумови до можливого витоку та розголошення секретної інформації.

Зважаючи на те, що Україна перебуває у стані військового конфлікту, вищеописані порушення порядку забезпечення та здійснення режимно- секретної діяльності в установі носять триваючий характер, створюють передумови у Глибоцькому ОРТЦК та СП до невиконання державних завдань та функцій у сфері охорони державної таємниці, а також негативно впливають на стан обороноздатності України.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , як керівником РСО, порушено вимоги п.41 Порядку 939 щодо обов'язків покладених на режимно-секретний орган, в частині здійснення контролю за станом режиму секретності у Глибоцькому ОРТЦК та СП.

Також встановлено, що 21 вересня 2020 року ОСОБА_1 притягувався до адміністрпативної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого пп.6,7 ч.1 ст. 212-2 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненому правопорушенні визнав повністю, щиро розкаявся у вчиненому, просив суд суворо не карати.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про державну таємницю» в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, що провадять діяльність, пов'язану з державною таємницею, з метою розроблення та здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності, постійного контролю за їх додержанням створюються на правах окремих структурних підрозділів режимно-секретні органи (далі - РСО), які підпорядковуються безпосередньо керівнику державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації.

Встановлено, що в ОРТЦК та СП функціонує служба захисту інформації - РСО, яку очолює ОСОБА_1 на якого відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про державну таємницю» покладається обов'язок здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності, постійного контролю за їх додержанням.

Відповідно до ч.1 ст.20 ЗУ «Про державну таємницю» державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації мають право провадити діяльність, пов'язану з державною таємницею, після надання їм Службою безпеки України спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.

Згідно ч.5 ст.20 ЗУ «Про державну таємницю» термін дії дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, встановлюється Службою безпеки України і не може перевищувати 5 років. Його тривалість залежить від обсягу робіт (діяльності), що здійснюються державним органом, органом місцевого самоврядування, підприємством, установою, організацією, ступеня секретності та обсягу пов'язаних з цими роботами (діяльністю) відомостей, що становлять державну таємницю, а також категорії режиму секретності.

Відповідно до ч.10 ст.20 ЗУ «Про державну таємницю» порядок надання, переоформлення, зупинення та поновлення дії або скасування дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, форма акта спеціальної експертизи щодо наявності умов для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, форма дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, та категорії режиму секретності встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.22 «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого постановою КМ України від 18 грудня 2013 року № 939, матеріали для переоформлення спеціального дозволу подаються до органу СБ України не пізніше ніж за місяць до закінчення строку його дії.

Глибоцький ОРТЦК та СП здійснював діяльність пов'язану з державною таємницею на підставі спеціального дозволу ЧЦ2-2020-65 виданого 15.12.2020 УСБ України в Чернівецькій області терміном дії до 01.07.2024. ОСОБА_1 , як керівник режимно-секретного органу, в порушення вимог Порядку 939 не направив до органу Служби безпеки України відповідні документи для оформлення ОСОБА_2 допуску до державної таємниці, у зв'язку з чим, останній перебував понад 120 днів (до 28.04.2020) на посаді старшого офіцера відділення офіцерів запасу і кадрів без допуску до державної таємниці. При цьому, ОСОБА_1 не виконав визначених пунктами 41-43 Порядку 939 функцій керівника РСО щодо недопущення необгрунтованого допуску та доступу осіб до секретної інформації, запобігання витоку секретної інформації, забезпечення режиму секретності під час проведення всіх видів секретних робіт, не оформив необхідні документи щодо надання особі допуску до державної таємниці.

З огляду на викладені обставини, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст. 212-2 КУпАП (встановлено порушення передбачені пп 5,6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП), тобто повторне протягом року порушення законодавства про державну таємницю, а саме: порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці; невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.

Встановлено, що ОСОБА_1 , працює начальником сектору охорони державної таємниці Глибоцького об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

21 вересня 2020 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення п.6,7 ч.1 ст.212-2 КУпАП.

Будучи уповноваженою посадовою особою - керівником РСО, на якого покладаються функції щодо забезпечення режиму секретності в Глибоцькому об'єднаному районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки та секретоносієм, не забезпечив встановленого законодавством порядку дотримання режиму секретності у ході виконання своїх службових обов'язків щодо збереження державної таємниці, чим порушив вимоги п.7 ст. 18, ст.21, п. 4 ст.28, п.п. 8, 9, 10 ст.39 Закону України «Про державну таємницю» (введений в дію Постановою ВР України №3856 від 21.01.1994, далі - Закон), відповідальність за вчинення яких передбачена ч. 2 ст.212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), а саме, вчинив повторне протягом року порушення встановленого законодавством порядку надання допуску до державної таємниці, а також невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці (передбаченого п.п.5, 6 ч. 1 ст.212-2 КУпАП).

Враховуючи характер вчиненого адміністративного правопорушення, дані про особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, вважає, що останньому слід призначити стягнення в межах санкції п.5,6 ч.2 ст.212-2 КУпАП України у виді штрафу в мінімальному розмірі, яке буде необхідним і достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети виховного впливу та запобіганню вчинення ним нових правопорушень.

Згідно ст.40-1 КУпАП України судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI у редакції від 27.02.2020 року, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. Станом на 01 січня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2270,00 грн.

У разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з порушника підлягає стягненню 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 454,00 грн. (З розрахунку 0,2*2270,00=454,00).

На підставі п.5,6 ч.2 ст.212-2 КУпАП та керуючись ст.ст. 38, 40-1, 252, 283-285, 287 КУпАП, ЗУ «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI, у редакції від 01.01.2021 року, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , мешканця АДРЕСА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п.5,6 ч.2 ст.212-2 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень, 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , мешканця АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні, 00 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд Чернівецької області протягом 10-ти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.

Суддя: