Рішення від 17.05.2021 по справі 439/743/21

справа №439/743/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2021 року Бродівський районний суд Львівської області

в складі - судді Бунди А.О.,

з участю секретаря судових засідань Музички Л.Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Броди адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про скасування постанови БАА №128490 від 26 квітня 2021 року, якою його було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.132-1 КУпАП.

В обґрунтування позову зазначив, що згідно оскаржуваної постанови він 26.04.2021 року о 13 год. 30 хв. на автодорозі Т-14-10 0+500м керував обприскувачем LAZER NOVATOR 3228 HLE, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить ТОВ «БРОДИ АГРО», чим порушив правила проїзду великогабаритних вантажів, а саме: керував транспортним засобом ширина якого становить 3,15 м, без відповідного дозволу органів НПУ, чим порушив п.22.5 ПДР України. Вважає, що винесена постанова є незаконною та винесена з порушенням процесуальних норм. Звертає увагу суду на те, що приймаючи оскаржувану постанову, поліцейський не врахував змін до Правил дорожнього руху України, застосував, при розгляді справи про адміністративне правопорушення норми законодавства, які не підлягають застосування (попередню редакцію Закону). Так, Постановою Кабінету Міністрів України №196 від 26.02.2020 року «Про внесення змін до Правил дорожнього руху», яка набрала чинності 07.03.2020 року, скасовується необхідність отримання дозволу для переміщення дорогами великогабаритної с/г техніки шириною до 3,75 м. Щодо габаритно-вагових норм, то зазначив, що для притягнення особи за порушення зазначених вимог ПДР України необхідно встановити факт переміщення транспортним засобом, зокрема, у даному випадку, великогабаритного. Зазначив, що пунктами 6, 12, 18, 20 Порядку визначено, що габаритно-ваговий контроль, крім документального здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю. Крім цього позивач зазначив, що інспектор зупинив його на дорозі, де відсутній будь-який пункт габаритно-вагового контролю, його пропозицій щодо проїзду до такого пункту, інспектор проігнорував, а габарити транспортного засобу встановлювалися шляхом візуального огляду з використанням вимірювальної рулетки. На підставі вище викладеного, керуючись вимогами ст. ст. 251, 288 КУпАП, ст. ст. 5, 20, 72,160, 286 КАС України, тому просить позов задоволити.

05.05.2021 року відкрито провадження у справі.

Сторони в судове не з'явилися.

Представник позивача - адвокат Гаврилюк Є.О. подав заяву у якій просить справу розглядати у його відсутності та у відсутності позивача, позов підтримав, просить його задоволити.

Представник відповідача - представник Управління патрульної поліції у Львівській області належно був повідомлений про час та місце судового розгляду, про що свідчить розписка про отримання судової повістки, яка долучена до матеріалів справи, про причини неявки суду не повідомив, від нього не надходили заяви про відкладення розгляду справи та не подавався відзив.

Суд розглянув справу у відсутності сторін, на підставі долучених до справи доказів та у відповідності до ч.4 ст.229 КАС України без фіксування судового засідання звукозаписувальним технічним засобом.

Дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку про те, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Судом встановлено, що інспектором взводу 1 роти 4 батальйону 2 УПП у Львівській області Ляховичем Іваном Степановичем, винесена постанова серія БАА №128490 від 26 квітня 2021 року згідно якої ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн. за ч. 1 ст. 132-1 КУпАП за те, що 26.04.2021 року о 13 год. 30 хв. на автодорозі Т-14-10 0+500м керував обприскувачем LAZER NOVATOR 3228 HLE, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить ТОВ «БРОДИ АГРО» чим порушив правила проїзду великогабаритних вантажів, а саме: керував транспортним засобом ширина якого становить 3,15 м, без відповідного дозволу органів НПУ, чим порушив п.22.5 ПДР України (а.с.8).

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.

Згідно статті 132-1 КУпАП визначено настання адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами.

Згідно ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

Відповідно до п.2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001р. № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306.

Постановою Кабінету Міністрів України №196 від 26.02.2020 року «Про внесення змін до Правил дорожнього руху», яка набрала чинності 07.03.2020 року.

Відповідно до п. 22.5 ПДР України (із внесеними змінами), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення. - 3.75 м). за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Отже, відповідно Постанови Кабінету Міністрів України №196 від 26.02.2020 року: для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, збільшено габаритну ширину до 3,75 м.

Таким чином, приймаючи оскаржувану постанову, поліцейський не врахував вищевказаних змін до Правил дорожнього руху України, застосував, при розгляді справи про адміністративне правопорушення норми законодавства, які не підлягають застосування (попередню редакцію Закону).

Відповідно до ч.ч.1,2,4,6 ст.77 КАС України "Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів".

Відповідно до частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність свого рішення, внаслідок чого позов підлягає задоволенню, а постанова скасуванню.

На підставі п.1 ст. 247, п.3 ч.1 ст. 284, п.3 ч.1 ст. 293 КУпАП, керуючись ст.ст.6,9,72-77,ст.ст.241-246,250,286 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

позов задоволити.

Скасувати постанову інспектора взводу 1 роти 4 батальйону 2 УПП у Львівській області Ляховича Івана Степановича серії БАА № 128490 від 26.04.20201 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 510.00 гривень на ОСОБА_1 , а провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 10 - денний строк з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

У відповідності до п.п.15.5 п.15 ч.1 Розділу УІІ Перехідних положень КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Позивач ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстрований АДРЕСА_1 .

Відповідач Управління патрульної поліції у Львівській області, місце знаходження м.Львів вул.Перфецького,19 Львівська область.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 17.05.2021 року.

Суддя А.О.Бунда