Ухвала від 17.05.2021 по справі 331/2384/21

Справа № 331/2384/21

Провадження № 1-кс/331/815/2021

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2021 року слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , скаржника ОСОБА_3 , слідчого СВ УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Управління СБУ в Запорізькій, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР,

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя надійшла скарга ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Управління СБУ в Запорізькій області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Скарга обґрунтована тим, що 30 квітня 2021 року заявником було направлено поштою заяву про вчинення кримінального злочину, передбаченого ст. 111 КК України, до Управління СБУ в Запорізькій. У заяві ОСОБА_3 повідомив, що посадові особи ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» (ЄДРПОУ - 00130926) у ході своєї корупційної діяльності встановлюють на стратегічно важливі об'єкти Запорізької області російські електротехнічні комплектуючі, котрі потрапили на територію України у ході незаконних оборудок. Окрім цього, російські електротехнічні комплектуючі мають підроблені сертифікати якості, що каже про те, що російські електротехнічні комплектуючі не відповідають стандартам якості, що може нанести шкоду стратегічно важливим об'єктам Запорізької області. Окрім цього, частина грошових коштів, здобутих злочинним шляхом, направляється на адресу колишнього «виконуючого обов'язки губернатора м. Севастополь в складі Російської Федерації», до якого у зв'язку із анексією Криму Російською Федерацією, запроваджено персональні санкції Європейського Союзу, Канади та РНБО України. Проте, станом на 08.05.2021 витяг із ЄРДР слідчий заявнику не надав, іншим чином не повідомив про відкриття кримінального провадження, що свідчить про те що відомості до ЄРДР не були внесені. Заявник вважає такі дії слідчого відділу Управління СБУ в Запорізькій області незаконними, у зв'язку з чим просив зобов'язати відповідальних осіб слідчого відділу Управління СБУ в Запорізькій області внести відомості до ЄРДР.

В судовому засіданні ОСОБА_3 скаргу підтримав та просив її задовольнити.

Слідчий проти задоволення скарги заперечував. Пояснив, що заява ОСОБА_3 від 30.04.2021 року була розглянута та надано відповідь, що під час вивчення інформації, викладеної у заяві ОСОБА_3 , встановлено відсутність ознак вчинення кримінального правопорушення саме за ст. 111 КК України, водночас викладена в заяві інформація містила окремі ознаки злочину, передбаченого ст. 367 КК України, тому у відповідності до ст. 216 КПК України, заяву ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення було направлено до ГУНП в Запорізькій області для розгляду та прийняття рішення.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши скаргу та додані до неї матеріали, слідчий суддя доходить до висновку про наявність підстав для задоволення скарги, виходячи з наступного.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 303 КПК України передбачено, що на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, в тому числі бездіяльність слідчого, дізнавача, та прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Частинами 1, 4 ст.214 КПК України передбачено, що слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.

Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

В судовому засіданні встановлено, що Голова громадської організації «Громадське суспільство ЮА», ОСОБА_3 , 30.04.2021 року засобами поштового зв'язку звернувся до Управління Служби безпеки України в Запорізькій області із заявою про вчинення кримінального правопорушення (в порядку ст. 214 КПК України),з вимогами внести відомості доЄдиного реєстру досудових розслідувань.

Вказана заява була отримана Управлінням Служби безпеки України в Запорізькій області 05.05.2021 року.

06.05.2021 року Управлінням СБУ в Запорізькій області повідомлено ОСОБА_3 , що інформація викладена у заяві містить ознаки вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 367 КК України, підслідність якого визначена за слідчими Національної поліції, у зв'язку із чим його заяву направлено за належністю до ГУНП в Запорізькій області для розгляду та прийняття рішення.

З наданих в судовому засіданні пояснень заявника та слідчого встановлено, що на теперішній час відомості по заяві ОСОБА_3 від 30.04.2021 року до ЄРДР не внесені.

Статтею 2 КПК визначені завдання кримінального судочинства, одним з яких є захист особи, суспільства від кримінальних правопорушень.

Реалізація вказаного завдання здійснюється з-поміж іншого шляхом забезпечення кожному громадянину права на звернення до уповноважених органів чи осіб з заявою про вчинене кримінальне правопорушення.

Зазначене право породжує відповідний обов'язок органу досудового розслідування у передбаченому законом порядку відреагувати на такі звернення.

Обов'язок внесення відомостей за заявою про вчинення злочину не вимагає оцінки слідчим або прокурором заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Таким чином, якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР.

Згідно ч. 1 ст. 25 КПК України, прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.

Попри визначений кримінальним процесуальним законом обов'язок розпочати досудове розслідування, у ході якого прийняти заходи до виявлення усіх необхідних складових кримінального правопорушення, уповноважена особа Управління СБУ в Запорізькій області вищевказану заяву про вчинення злочину направила до ГУНП в Запорізькій області для розгляду і прийняття процесуального рішення, що є недопустимим.

Доводи слідчого про непідслідність даної заяви Управлінню СБУ в Запорізькій області слідчий суддя до уваги не бере, оскільки діючим КПК України не передбачено вимоги щодо звернення заявника із повідомлення щодо вчинення злочину саме до відповідного органу досудового розслідування. Крім того відповідно до ч. 2 ст. 218 КПК України, якщо слідчому із заяви, повідомлення або інших джерел стало відомо про обставини, які можуть свідчити про кримінальне правопорушення, розслідування якого не віднесене до його компетенції, він проводить розслідування доти, доки прокурор не визначить іншу підслідність.

Оцінивши обставини даної справи, слідчий суддя вважає встановленим, що після отримання заяви ОСОБА_3 від 30.04.2021 року, в якій викладені факти, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, уповноваженою особою Управління СБУ в Запорізькій області в порушення вимог ст. 214 КПК України не внесено відповідні відомості до ЄРДР та не розпочато досудове розслідування, тим самими допущено бездіяльність.

Враховуючи, що невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення є порушенням вимог закону, слідчий суддя доходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення скарги.

Керуючись ст.ст. 214, 303-307, 309 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Управління СБУ в Запорізькій, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР - задовольнити.

Зобов'язати уповноважених осіб Управління СБУ в Запорізькій області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення кримінального правопорушення за заявою ОСОБА_3 від 30.04.2021 року.

Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

Попередній документ
96956793
Наступний документ
96956795
Інформація про рішення:
№ рішення: 96956794
№ справи: 331/2384/21
Дата рішення: 17.05.2021
Дата публікації: 30.01.2023
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Олександрівський районний суд міста Запоріжжя
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування; бездіяльність слідчого, прокурора; стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Виконання рішення (25.05.2021)
Дата надходження: 12.05.2021
Предмет позову: -
Розклад засідань:
17.05.2021 13:30 Жовтневий районний суд м. Запоріжжя
Учасники справи:
головуючий суддя:
ГНАТИК ГАННА ВІКТОРІВНА
суддя-доповідач:
ГНАТИК ГАННА ВІКТОРІВНА