Постанова від 05.05.2021 по справі 639/3863/19

Справа №639/3863/19

Провадження №3-в/639/29/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2021 року м. Харків

Суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Кісь Д.П., розглянувши подання Холодногірського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області в порядку ст. 304 КУпАП щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови Жовтневого районного суду м. Харкова від 27.06.2019 року стосовно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,-

ВСТАНОВИВ:

До Жовтневого районного суду м. Харкова надійшло подання Холодногірського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області в порядку ст. 304 КУпАП щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови Жовтневого районного суду м. Харкова від 27.06.2019 року стосовно ОСОБА_1 .

У судове засідання ОСОБА_1 та представник Холодногірського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись своєчасно та належним чином, причини неявки суду не повідомили.

Дослідивши надані до суду матеріали особової справи та оцінивши доводи внесеного подання, суддя приходить до наступних висновків.

З наданих до суду матеріалів встановлено, що постановою Жовтневого районного суду м. Харкова від 27.06.2019 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді виконання суспільно корисних робіт строком на 120 годин.

13.08.2019 року Холодногірський районний відділ філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області прийняв до виконання копію постанови Жовтневого районного суду м. Харкова від 27.06.2019 року відносно ОСОБА_1 .

За вих. № 24/33/2513-19 від 13.08.2019 року гр-ну ОСОБА_1 направлено виклик до уповноваженого органу з питань пробації на 20.08.2019 року на 10:00 годину.

За викликом до уповноваженого органу з питань пробації на 10:00 годину 20.08.2019 року ОСОБА_1 не прибув.

20.08.2019 року, інспектором Холодногірського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області було здійснено перевірку за адресою мешкання ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 . В ході виїзду двері зазначеного будинку ніхто не відчинив. Мешканці сусідських будинків, які відмовились від письмових пояснень, усно повідомили, що останній за зазначеною адресою не мешкає, в зазначеному будинку мешкала його мати, чи мешкає хтось у даний час у будинку встановити не виявилось можливим. У зв'язку із цим, виклик за вих. №24/33/2715-19 від 20.08.2019 року до уповноваженого органу з питань пробації на 23.08.2019 року залишено в дверях калитки будинку.

За викликом до уповноваженого органу з питань пробації на 10:00 годину 23.08.2019 року порушник не прибув.

23.08.2019 року за вих. №24/33/2766-19 був направлений запит до Холодногірського ВП ГУНП в Харківській області, за вих. №24/33/2767-19 до Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання та за вих.№24/33/2765-19 Міжрайонного відділу державної виконавчої служби щодо встановлення місця мешкання ОСОБА_1

05.12.2019 року, інспектором Холодногірського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області було здійснено повторно перевірку за адресою мешкання ОСОБА_1 , а саме: м. Харків, вул. Коршунова, 2. В ході виїзду двері зазначеного будинку ніхто не відчинив. У зв'язку із цим, виклик за вих. №24/33/4541-19 від 05.12.2019 року до уповноваженого органу з питань пробації на 06.12.2019 року залишено в дверях калитки будинку.

За викликом до уповноваженого органу з питань пробації на 10:00 годину 06.12.2019 року порушник не прибув.

24.12.2019 року з Холодногірського ВП ГУНП в Харківській області надійшов рапорт офіцера поліції, обслуговуючого адміністративну територію, згідно якого встановити місце перебування ОСОБА_1 не виявляється можливим.

Згідно інформації про місце реєстрації у Харківській області ОСОБА_1 значиться як зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно інформації з Міжрайонного відділу державної виконавчої служби щодо встановлення місця мешкання ОСОБА_1 згідно виконавчого провадження боржник мешкав за адресою: АДРЕСА_1 .

У зв'язку із чим, до Жовтневого районного суду м. Харкова за вих. № 24/33/4791 - 19 від 24.12.2019 року було направлено подання для вирішення питання щодо роз'яснення порядку правильного та своєчасного виконання постанови про накладання адміністративного стягнення. Постановою Жовтневого районного суду їй. Харкова від 20.01.2020 року в задоволенні подання було відмовлено.

31.01.2020 року було направлено запит до ДУ «Харківський слідчий ізолятор» з метою перевірки можливого затримання та утримання в установі гр-на ОСОБА_1 , згідно відповіді від 22.04.2020 було встановлено, що даних про місцезнаходження порушника ДУ «Харківський слідчий ізолятор» не має.

31.01.2020 року Холодногірським районним відділом філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області були направлені запити до Об'єднаного Новобаварського РВК м.Харкова, до Харківського міського відділу РАЦС ГТУЮ у Харківській області, до Харківського обласного Бюро судово-медичної експертизи м.Харкова, до КНП «Міська поліклініка № 24», до КНП ХОР «Обласна клінічна лікарня» до ХМКЛ швидкої та невідкладної медичної допомоги імені проф ОСОБА_2 , до Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах м.Харкова Головного територіального Управління юстиції у Харківській області, до Холодногірського ВП ГУНП у Харківській області, до відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУДМС України в Харківській області.

Після отриманих відповідей за вищевказаними запитами, місцезнаходження гр-на ОСОБА_1 встановити не вдалось.

10.03.2020р. за вих.№24/33/1074-20 Холодногірським районним відділом філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області до Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах м.Харкова Головного територіального Управління юстиції у Харківській області було направлено лист з проханням у сприянні оголошенню в розшук гр. ОСОБА_1

10.03.2020 року Холодногірським районним відділом філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області були направлені запити до Об'єднаного Новобаварського РВК м.Харкова, до Харківського міського відділу РАЦС ГТУЮ у Харківській області, до Харківського обласного Бюро судово-медичної експертизи м. Харкова, до КНП «Міська поліклініка № 24», до КНП ХОР «Обласна клінічна лікарня» до ХМКЛ швидкої та невідкладної медичної допомоги імені проф ОСОБА_2 , до Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах м.Харкова Головного територіального Управління юстиції у Харківській області, до Холодногірського ВП ГУНП у Харківській області, до відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУДМС України в Харківській області.

Після отриманих відповідей за вищевказаними запитами, місцезнаходження гр-на ОСОБА_1 встановити не вдалось.

У зв'язку із чим, до Жовтневого районного суду м. Харкова за вих. № 24/33/2599 - 20 від 30.06.2020 року було направлено подання для вирішення питання щодо роз'яснення порядку правильного та своєчасного виконання постанови про накладання адміністративного стягнення. Постановою Жовтневого районного суду їй. Харкова від 28.08.2020 року в задоволенні подання було відмовлено.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 16.07.2020 року було задоволено подання державного виконавця Міжрайонного ВДВС по Холодногірському та Новобаварському районах м. Харкова Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) про оголошення у розшук боржника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

24.09.2020 року Холодногірським районним відділом з питань пробації з метою отримання необхідної інформації про можливе місце перебування порушника були проведені заходи: вихід за адресою, вказаною у постанові суду, направлені запити до міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах міста Харків Головного територіального Управління юстиції у Харківській області, до Холодногірського ВП ГУНП в Харківській області, відділу обліку та моніторингу про реєстрацію місця проживання, до «міської поліклініки № 24» ХМР, Харківського обласного бюро судово - медичної експертизи м. Харкова, «Харківської міської клінічної лікарні швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова», об'єднаного Новобаварського РВК м. Харкова, Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції, державної установи «Харківський слідчий ізолятор» щодо встановлення місця мешкання громадянина ОСОБА_1 .

Після вжитих всіх заходів встановити місцезнаходження громадянина ОСОБА_1 не вдалося, що ускладнює виконання постанови Жовтневого районного суду м. Харкова.

За вх. №10335 від 22.10.2020 року та за вх. №701 від 29.12.2020 року з Холодногірського ВП ГУНП в Харківській області надійшло повідомлення, що згідно ухвали Ленінського районного суду м. Харкова від 16.07.2020 року гр. ОСОБА_1 було оголошено у державний розшук та заведено РС №2420002.

Постановою Жовтневого районного суду м. Харкова від 18.02.2021 року у задоволенні подання Холодногірського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області в порядку ст. 304 КУпАП щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови Жовтневого районного суду м. Харкова від 27.06.2019 року відносно ОСОБА_1 було відмовлено.

23.02.2021 року Холодногірським районним відділом з питань пробації з метою отримання необхідної інформації про можливе місце перебування порушника були проведені заходи: вихід за адресою, вказаною у постанові суду, направлені запити до міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах міста Харків Головного територіального Управління юстиції у Харківській області, до Холодногірського ВП ГУНП в Харківській області, відділу обліку та моніторингу про реєстрацію місця проживання, до «міської поліклініки № 24» ХМР, Харківського обласного бюро судово - медичної експертизи м. Харкова, «Харківської міської клінічної лікарні швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова», об'єднаного Новобаварського РВК м. Харкова, Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції, державної установи «Харківський слідчий ізолятор» щодо встановлення місця мешкання громадянина ОСОБА_1 .

Після вжитих всіх заходів встановити місцезнаходження громадянина ОСОБА_1 не вдалося, що ускладнює виконання постанови Жовтневого районного суду м. Харкова.

Станом на 08.04.2021 року ОСОБА_1 до Холодногірського районного відділу пробації не з'явився до відпрацювання адміністративного стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт не приступив.

В поданні зазначається, що органом пробації було виконано всі зазначені заходи, передбачені розділом XIII «Порядку виконання адміністративного стягнення у вигляді громадських, виправних робіт та суспільно корисних робіт», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 року № 474/5, необхідні для встановлення місцезнаходження гр-на ОСОБА_1 .

Під час виконання постанови Жовтневого районного суду м. Харкова від 27.06.2019 року виникли обставини, які унеможливлюють виконання уповноваженим органом з питань пробації постанови суду.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п. 13.13 та п. 13.14 «Порядку виконання адміністративного стягнення у вигляді громадських, виправних робіт та суспільно корисних робіт», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 року № 474/5, уповноваженим органом з питань пробації направлено до суду матеріали стосовно громадянина ОСОБА_1 для розгляду питання пов'язаного з виконанням постанови Жовтневого районного суду м. Харкова від 27.06.2019 року.

При вирішенні цього питання судом враховується, що згідно з положеннями ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 31-1 КУпАП, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.

З матеріалів особової справи не встановлено будь-яких відомостей, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 є особою, якій не можуть бути призначені суспільно корисні роботи.

Згідно з вимогами ч.ч.1-2 ст. 300 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до ст. 325-1 КУпАП, постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили.Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.

Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт регламентований наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт»(далі - Порядок).

Так, згідно розділу 11 Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІ Порядку.

Відповідно до пункту 12.1 Порядку, при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.

Усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до ст. 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вирішуються судом, який виніс постанову.

Разом з цим, ані КУпАП, ані Порядком не врегульовано питання щодо подальших дій суду, в разі неможливості виконати постанову Центром пробації, якщо неможливо встановити місце знаходження правопорушника.

Відповідно до положень КУпАП, неможливість встановлення місцезнаходження порушника не є підставою для припинення виконання постанови по справі про адміністративне правопорушення.

Слід зазначити, що пунктом 13.13 «Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт», затвердженого наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року передбачено, що якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місце перебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.

Вимогами п. 15.1 розділу XV Порядку визначено, що виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт припиняється, а порушник знімається з обліку у зв'язку із:

- відбуттям призначеної судом кількості годин суспільно корисних робіт - за наявності табеля про відпрацьований час, завіреного підписом та печаткою власника підприємства;

- скасуванням постанови - за наявності постанови суду;

- наявністю підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду,- після отримання відповідного судового рішення;

- смертю порушника - за наявності довідки органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Зняття порушника з обліку у зв'язку зі зміною місця проживання здійснюється за наявності підтвердження про отримання особової справи уповноваженим органом з питань пробації за новим місцем проживання.

Однак, оскільки сам по собі факт того, що місце проживання чи перебування порушника ОСОБА_1 невідоме, не є підставою звернення до суду з поданням щодо вирішення питань пов'язаних з виконанням постанови, оскільки звернення до суду з вказаним поданням знаходиться в причинному зв'язку з наявністю об'єктивних обставин, що унеможливлюють виконання постанови суду.

Статтею 325-4 КУпАП передбачені наслідки ухилення особи від відбування суспільно корисних робіт, де зазначено, що у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.

На теперішній час відсутній законодавчо визначений механізм щодо вжиття будь-яких заходів у випадку відсутності особи, яка притягнута до адміністративної відповідальності, за її місцем проживання та невідомим місцем перебуванням.

Статтею 132 ЦПК України передбачена можливість оголошення розшуку відповідача у справах за позовами про стягнення аліментів за ухвалою суду, який проводиться органами Національної поліції України.

Статтею 36 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що у разі відсутності відомостей про місце проживання, перебування боржника - фізичної особи, а також дитини за виконавчими документами про відібрання дитини виконавець звертається до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника або дитини. Розшук боржника - юридичної особи, майна боржника організовує виконавець шляхом подання запитів до відповідних органів, установ або проведення перевірки інформації про майно чи доходи боржника, що міститься в базах даних і реєстрах, та перевірки майнового стану боржника за місцем проживання (перебування) або його місцезнаходженням.

Документально підтверджених відомостей про оголошення за ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 16.07.2020 розшуку боржника ОСОБА_1 , а також відомостей про те, які саме заходи вживались органами Національної поліції України при розшуку боржника, матеріали особової справи не місять.

Підставами, що унеможливлюють виконання постанови суду є обставини, що роблять виконання судового рішення взагалі неможливим.

До таких обставин неможливо віднести відсутність за місцем проживання порушника, оскільки така відсутність може бути тимчасовою та/або з метою ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт.

Визначених пунктами 5, 6 і 9 статті 247 та статтею 302 КУпАП підстав для припинення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення, не встановлено.

Згідно з ст. 305 КУпАП суд лише здійснює контроль за правильним і своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення.

Таким чином, суддя приходить до висновку, що правових підстав для вирішень питань пов'язаних з виконанням постанови суду стосовно ОСОБА_1 немає, а тому у задоволенні подання Холодногірського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області необхідно відмовити.

На підставі вищевикладеного, керуючись вимогамист.ст.300-304, 325-1 КУпАП, суддя-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні подання Холодногірського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області в порядку ст. 304 КУпАП щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови Жовтневого районного суду м. Харкова від 27.06.2019 року стосовно ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Д.П. Кісь