Справа № 703/1140/21
3/703/473/21
13 травня 2021 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Биченко І.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого, до відповідальності за ч.3ст.126 КУпАП,
До Смілянського міськрайонного суду Черкаської області надійшов протокол серії ДПР18 №076486, про те, що ОСОБА_1 31 березня 2021 року о 18 год. 15 хв. на автодорозі Н-16, 40 км., керував автомобілем «ВАЗ 21093» д.н.з. НОМЕР_1 при цьому будучи тимчасово обмеженим у праві керування транспортними засобами постановою Смілянського ДВС Міністерства юстиції від 04 квітня 2018 року.
У судове засідання, особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 з'явився, вину не визнав.
Просив закрити провадження у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.126 КУпАП. На підтвердження своєї невинуватості надав копію постанови про скасування заходів примусового виконання виконавчого провадження відносно нього.
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Відповідно до ст.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 3 статті 126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.
Згідно із ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Постановою державного виконавця Смілянського РВ ДВС ГТУЮ у Черкаській області Валовою І.В. від 04 квітня 2018 року встановлено тимчасове обмеження ОСОБА_1 у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів згідно виконавчого листа №2-535 виданого 08 квітня 2011 року.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення.
Відповідно до положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Наявність події і складу правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Як вбачається з постанови головного державного виконавця Смілянського РВ ДВС ГТУЮ у Черкаській області Валової І.В. від 15 лютого 2019 року заходи примусового виконання, які були застосовані у виконавчому провадженні, скасовано у зв'язку з погашенням у повному обсязі заборгованості за сплати аліментів.
Таким чином, станом на час складення протоколу про адміністративне правопорушення постанова державного виконавця від 04.04.2018 про встановлення тимчасового обмеження ОСОБА_1 у праві керування транспортними засобами не була чинною, у зв'язку з погашенням заборгованості по сплаті аліментів, а таке обмеження у часі було встановлено саме до погашення цього боргу.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених цим законом.
Відповідно до ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно п. 4.2 рішення Конституційного суду України № 23-рп/2010 від 22 грудня 2010 року, адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
Враховуючи вище викладене, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі, оскільки в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.126 КУпАП.
Керуючись ст. 9, 23, 252, 283-285, 294 КУпАП, суддя
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.126 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя І.Я. Биченко