Рішення від 11.05.2021 по справі 908/786/21

номер провадження справи 34/46/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.05.2021 Справа № 908/786/21

м. Запоріжжя

Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О.,

при секретареві судового засідання Коцар А.О.,

розглянувши матеріали справи № 908/786/21

за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Курузова 15», ідентифікаційний код юридичної особи 43876224 (690124, м. Запоріжжя, вул. Курузова, буд. 15)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», ідентифікаційний код юридичної особи 41279924 (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131в)

про зобов'язання вчинити дії.

За участю уповноважених представників сторін:

від позивача: Слєсарь О.В., ордер № 1041789 від 14.04.2021;

від відповідача: не з'явився

УСТАНОВИВ:

До Господарського суду Запорізької області звернулось Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Курузова 15» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» з вимогами про зобов'язання вчинити дії - передати технічну документацію на багатоквартирний будинок за адресою: м. Запоріжжя, вул. Курузова, 15.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.03.2021 справу № 908/786/21 передано на розгляд судді Науменку А.О.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 24.03.2021 у справі № 908/786/21 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 15.04.2021 о 12 год. 00 хв., про що сторони були повідомлені належним чином.

15.04.2021 від відповідача у справі до суду надійшла заява про відкладення справи на іншу дату для надання відзиву, враховуючи отримання ухвали суду лише 02.04.2021.

В судовому засіданні 15.04.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу “Акорд”.

Суд відкрив судове засідання. Перевірив явку сторін. Відводів складу суду не заявлено.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився.

Суд оголосив заяву відповідача.

Представник позивача залишив заяву відповідача на розсуд суду.

За наслідками судового засідання, задовольняючи заяву відповідача, враховуючи обставини наведені відповідачем, які суд визнав поважними, суд відклав розгляд справи на 11.05.2021 о 14 год. 30 хв.

В судовому засіданні 11.05.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу “Акорд”.

Представник позивача підтримав позовні вимоги повністю. Просив суд задовольнити позов з підстав наведених у позовній заяві. Представником зазначено докази та наведено обставини виникнення спірних правовідносин.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що 31.10.2017 КП «Наше місто» передало відповідачеві за актом-приймання передачі технічної документації на житлові будинки технічну документацію на багатоквартирний будинок за адресою: м. Запоріжжя, вул. Курузова, буд. 15, визначену у акті приймання-передачі технічної документації на житлові будинки (опис №4 технічної документації на житлові будинки за наступними адресами) укладеного Комунальним підприємством «Наше місто» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», з саме: інвентарну справу, технічний паспорт, схему прибирання прибудинкової території, акт перевірки вентиляційних каналів, схему розподілу зовнішніх мереж обслуговування, схему викопіювання плану будівлі, кварталу, акт про прийняття житлового будинку в експлуатацію, витяг, реєстраційне посвідчення або про право власності на будинок, акти весняних та осінніх оглядів, дефектні акти на виконання поточного ремонту, зошит або акт обліку промокання покрівлі, зошит або акт огляду стінових швів або панелей, зошит або акт огляду техпідпілля. Після створення ОСББ «Курузова 15» та повідомлення про це відповідача, останній вимоги чинного законодавства не виконав, наявну технічну документацію не передав, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Представник відповідача відзив на позовну заяву не подав, представника в судове засідання не направив. Правом на подання відзиву не скористався. Будь-яких пояснень у справі не надав.

Відповідач належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується поштовим повідомленням, яке долучено до матеріалів справи.

Згідно ст. 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Суд визнав надані документи достатніми для всебічного та об'єктивного розгляду спору.

За наслідками судового засідання 11.05.2021 судом прийнято рішення, проголошено його вступну та резолютивну частини.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

06.09.2017 між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: вул. Курузова, 15 у м. Запоріжжі, замовником, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», управителем, укладено договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №06/02/17-281, згідно з яким, управитель зобов'язувався надавати замовникові послуги з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та об'єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях (далі об'єкт), для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреб власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень (далі мешканці об'єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі послуги), з замовник надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги, а також відшкодовувати здійснені ним необхідні витрати, пов'язані з управлінням об'єктом, у разі, коли управитель отримав на такі витрати письмову згоду замовника.

Згідно з п. 18 договору №06/02/17-281, договір набирає чинності з дати його підписання і діє до 05.09.2018.

Пунктом 23 договору №06/02/17-281передбачено, що правовідносини, що виникають у зв'язку із виконанням умов цього договору і не врегульовані ним, регулюються відповідно до законодавства.

Пунктом 24 договору №06/02/17-281 визначено, що у разі припинення дії цього договору об'єкт передається замовникові із складенням акта прийняття-передачі.

Відповідно до акту прийняття-передачі об'єкта в управління з управління (з балансу), який є невід'ємною частиною вказаного вище договору (додаток 1), технічна документація багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: вул. Курузова, 15 у м. Запоріжжі, була передана Комунальним підприємством «Наше місто» окремим актом.

Відомості про технічну документацію на об'єкт, що передається в управління, складено та підписано окремим актом приймання-передачі технічної документації та описом технічної документації на житловий будинок.

31.10.2017 складено акт приймання-передачі технічної документації на житлові будинки на підставі рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520.

Відповідно до опису № 4 технічної документації на житлові будинки за адресами, за адресою вул. Курузова, 15 у м. Запоріжжі КП «Наше місто» Запорізької міської ради була передана відповідачеві наступна технічна документація: інвентарна справа, технічний паспорт, схема прибирання прибудинкової території, акт перевірки вентиляційних каналів, схема розподілу зовнішніх мереж обслуговування, схема викопіювання плану будівлі, кварталу, акт про прийняття житлового будинку в експлуатацію, витяг, реєстраційне посвідчення або про право власності на будинок, акти весняних та осінніх оглядів, дефектні акти на виконання поточного ремонту, зошит або акт обліку промокання покрівлі, зошит або акт огляду стінових швів або панелей, зошит або акт огляду техпідпілля.

Згідно з витягом з протоколу № 1 установчих зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 15 по вул. Курузова у м. Запоріжжі від 27.09.2020 вирішено створити ОСББ «Курузова 15», визначити уповноважену особу для здійснення державної реєстрації ОСББ, прийняти будинок в самостійне управління та достроково розірвати договір з ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» з 01.01.2021.

Установчими зборами ОСББ «Курузова 15» затверджено статут ОСББ «Курузова 15» (протокол № 1 від 27.09.2020).

20.10.2020 здійснено державну реєстрацію Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Курузова 15». Номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 1001031020000049953.

Повідомленням вих. № 3 від 23.11.2020 позивач повідомив відповідача про початок діяльності з самоуправління та запросив для проведення обстеження технічного стану будинку та складення відповідних актів.

Повідомлення отримано відповідачем 02.12.2020. Відповіді на повідомлення сторонами не надано.

Тримісячний строк передачі технічної документації колишнім балансоутримувачем з дня державної реєстрації ОСББ, встановлений ч. 18 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», сплинув, однак обов'язок з передачі документації відповідачем не виконаний.

Невиконання відповідачем вимог чинного законодавства щодо передачі технічної документації новоствореному ОСББ стало підставою звернення позивача до суду з вимогами про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» передати Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Курузова 15» технічну документацію на багатоквартирний будинок за адресою: м. Запоріжжя, вул. Курузова, буд. 15, визначену у акті приймання-передачі технічної документації на житлові будинки (опис №4 технічної документації на житлові будинки за наступними адресами) укладеного Комунальним підприємством «Наше місто» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», з саме: інвентарну справу, технічний паспорт, схему прибирання прибудинкової території, акт перевірки вентиляційних каналів, схему розподілу зовнішніх мереж обслуговування, схему викопіювання плану будівлі, кварталу, акт про прийняття житлового будинку в експлуатацію, витяг, реєстраційне посвідчення або про право власності на будинок, акти весняних та осінніх оглядів, дефектні акти на виконання поточного ремонту, зошит або акт обліку промокання покрівлі, зошит або акт огляду стінових швів або панелей, зошит або акт огляду техпідпілля.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд дійшов до висновку про задоволення позову, з огляду на таке.

Спірні правовідносини є господарськими.

Причиною спору у справі стало питання про наявність чи відсутність підстав для зобов'язання управителя багатоквартирного будинку передати документацію на цей будинок створеному у ньому об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку.

За приписами ст. с. 316, 319, 322 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України ) правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 368 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. Суб'єктами права спільної сумісної власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, а також держава, територіальні громади, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з ч. 2 ст. 382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.

Статтею 385 ЦК України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносини, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласниками багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління врегульовані Законом України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”.

Згідно зі ст. 1 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Частинами 1 та 4 ст. 4 закону передбачено, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Відповідно до ч. ч. 5, 6 ст. 5 вказаного закону замовник будівництва або попередній власник будинку зобов'язаний передати паспорт об'єкта будівництва та один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі якщо об'єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, паспорт об'єкта будівництва та примірник технічної документації на будинок передаються управителю, якщо його обрано відповідно до закону. У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку. У разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю.

Згідно з ч. 1 ст. 9 зазначеного Закону управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Частиною першою ст. 10 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” передбачено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Законом України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”, який є спеціальним законом, врегульовано діяльність ОСББ, визначено правові та організаційні засади його створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” ОСББ - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

ОСББ може бути створене лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку/будинках. Державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації (ч. ч. 1, 14 ст. 6 Закону “Про ОСББ”).

Як зазначалося вище, 20.10.2020 здійснено державну реєстрацію Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Курузова 15». Номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 1001031020000049953.

Відповідно до ст. 12 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”, управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання.

Предметом виникнення спору по даній справі є наявність/відсутність підстав для передачі відповідачем позивачу в строк, визначений ч. 18 ст. 6 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”, документації на багатоквартирний будинок за адресою м. Запоріжжя, вул. Курузова 15.

За приписами ч. ч. 18, 19 ст. 6 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.

Правовий аналіз положень ч. 18 ст. 6 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” дозволяє дійти висновку про те, що передбачений зазначеною нормою обов'язок попереднього балансоутримувача будинку з передачі документації на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об'єднання та підлягає виконанню без-будь яких інших додаткових умов (розірвання договору, тощо).

Подібну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 05.07.2019 р. у справі №910/6167/18.

Згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.

За приписами ч. ч. 5, 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Відповідно до ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

На підставі вищевикладених обставин, у позивача виникло право витребовувати у попереднього управителя будинком, яким є відповідач, відповідну технічну документацію на підставі частин 18, 19 статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", а у відповідача виник обов'язок у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання передати спірну документацію на будинок.

Державна реєстрація Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Курузова 15» відбулась 20.10.2020, а отже обов'язок передати об'єднанню відповідну документацію на будинок станом на час звернення з позовом до суду є таким, що настав.

Позивач звертався до відповідача із відповідним повідомленням, витягами з реєстру та протоколу зборів, які відповідач отримав 12.02.2020.

Однак, ані протягом 3-місячного строку з дати реєстрації об'єднання, ані станом на дату звернення позивача з даним позовом до господарського суду, вимоги закону відповідачем виконані не були, відповідна документація об'єднанню передана не була.

Відповідно до вимог ч. 18 ст. 6 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” у відповідача як управителя багатоквартирного будинку після державної реєстрації ОСББ виник обов'язок у тримісячний строк передати йому спірну документацію на будинок. І оскільки строк виконання відповідачем свого зобов'язання з передачі ОСББ спірної документації є таким, що настав, а відповідач відповідну документацію не передав, позивач правомірно звернувся до суду з цим позовом.

Що стосується переліку витребуваної документації, слід зазначити, що цей перелік повністю відповідає переліку, наведеному у акті приймання-передачі технічної документації на житлові будинки (опис №4 технічної документації на житлові будинки за наступними адресами) укладеного між Комунальним підприємством «Наше місто» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», з саме: інвентарна справа, технічний паспорт, схема прибирання прибудинкової території, акт перевірки вентиляційних каналів, схема розподілу зовнішніх мереж обслуговування, схема викопіювання плану будівлі, кварталу, акт про прийняття житлового будинку в експлуатацію, витяг, реєстраційне посвідчення або про право власності на будинок, акти весняних та осінніх оглядів, дефектні акти на виконання поточного ремонту, зошит або акт обліку промокання покрівлі, зошит або акт огляду стінових швів або панелей, зошит або акт огляду техпідпілля.

Також слід зазначити, що станом на момент укладення договору про надання послуг з управління будинком №06/09/17-281 від 06.09.2017 були чинними Правила управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затверджено наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 № 13, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.04.2009 за № 377/16393 (далі - Правила № 13).

Так, за змістом пункту 1.2 Правил № 13 управління будинком - це дії, спрямовані на забезпечення сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, а також на організацію забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

У пункті 1.3 Правил № 13 визначено, що управління будинком передбачає виконання таких функцій як, зокрема, планування заходів щодо збереження та сталого функціонування об'єкта, наданого в управління, та організацію забезпечення потреб мешканців об'єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог пункту 3.3 цих Правил; ведення передбаченої законодавством звітності, а також технічної документації щодо стану, утримання та експлуатації об'єкта відповідно до вимог пункту 3.6 цих Правил; організацію належної експлуатації та утримання об'єкта відповідно до його цільового призначення згідно з вимогами пунктів 3.7, 3.8 цих Правил.

Пунктом 2.2 Правил № 13 визначено, що при передачі об'єкта в управління попередній балансоутримувач чи особа, що здійснювала управління будинком, надає замовнику, а замовник передає особі, що буде здійснювати управління будинком, оригінали або належним чином завірені копії документів (у разі зберігання оригіналів документів у місцевих архівах) щодо технічного стану об'єкта, у тому числі: план земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, виготовлений відповідно до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 09.04.1998 N 56, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 23.06.1998 за N 393/2833; паспорт об'єкта та земельної ділянки; проектно-кошторисну документацію та виконавчі креслення на кожний будинок та споруду об'єкта; акт технічного стану об'єкта на момент приймання-передачі; схеми внутрішньобудинкових мереж централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення тощо; виконавчі креслення контурів заземлення (для споруд, які мають заземлення); паспорти котельного господарства, котлові книги; паспорти ліфтового господарства; кошториси, описи робіт з поточного та капітального ремонту: акти технічного огляду; журнали заявок мешканців об'єкта; протоколи виміру опору ізоляції електромереж; протоколи огляду системи вентиляції; щодо бухгалтерського обліку та передбаченої законодавством звітності за об'єктом; обліку мешканців об'єкта, а також власників, співвласників окремих приміщень об'єкта, які у ньому не мешкають; правовідносин попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, з юридичними або фізичними особами у сфері надання та оплати житлово-комунальних послуг, найму, оренди та користування приміщеннями об'єкта; планових заходів за попередній та на поточний роки, необхідних для утримання об'єкта відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил та для збереження належного технічного стану будівельних елементів, конструкцій та мереж об'єкта.

Відповідно до пункту 2.3 Правил № 13 у разі відсутності документів, передбачених цим пунктом, відмітка про це робиться в акті приймання-передачі об'єкта. Відсутні документи виготовляються чи відновлюються за рахунок попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, протягом одного місяця з моменту складення акта приймання-передачі об'єкта та передаються ним особі, що буде здійснювати управління будинком, з оформленням додатка до акта приймання-передачі.

Пунктом 3.6 Правил № 13, встановлено, що особа, що здійснює управління будинком, зберігає та веде технічну документацію щодо стану, утримання та експлуатації об'єкта. Технічна документація довготривалого зберігання містить: план ділянки в масштабі 1:1000 - 1:2000 з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані; проектно-кошторисну документацію та виконавчі креслення на кожний будинок та споруду; акт технічного стану житлового будинку на момент укладення договору управління; схеми внутрішньобудинкових мереж централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення тощо; паспорти котельного господарства, котлові книги; паспорти ліфтового господарства; паспорти на кожний житловий будинок та земельну ділянку; виконавчі креслення контурів заземлення (для споруд, які мають заземлення).

Відповідно до п. 1.2 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 (далі Правила № 76) до складу технічної документації постійного зберігання включаються:

- технічний паспорт на квартирний (багатоповерховий) житловий будинок;

- проектно-кошторисна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових мереж водопостачання, каналізації, центрального опалення, тепло-, газо-, електропостачання тощо;

- акти державної комісії про приймання жилого будинку в експлуатацію;

- паспорти котельного господарства, котлові книги, у разі наявності вбудованих та прибудованих котелень;

- паспорти ліфтового господарства;

- акти приймання-передачі жилого будинку у разі зміни його власника чи балансоутримувача.

Перелік технічної документації на багатоквартирний будинок затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.07.2018 № 176 (за реєстраційним № 930/32382 в Міністерстві юстиції України 16.08.2018), який набрав чинності 14.09.2018.

До технічної документації на багатоквартирний будинок згідно з вказаним Переліком належить:

- технічний паспорт на багатоквартирний будинок.

- паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва.

- енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем.

- проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем.

- документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

- технічна документація обладнання котелень.

- технічна документація на ліфти.

- план земельної ділянки.

- акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок.

- паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.

Статтями 13, 14, 526 Цивільного кодексу України визначено, що цивільні права і обов'язки здійснюються та виконуються у межах, наданих договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватись від дій, які могли б порушити права інших осіб, не допускається зловживання правами. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Вищезазначеними положеннями ч. 18 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено обов'язок управителя багатоквартирних будинків з передачі ОСББ документації на будинки, який виникає у нього з дня державної реєстрації ОСББ та підлягає виконанню без будь-яких інших додаткових умов, оскільки жодних інших підстав, крім державної реєстрації об'єднання, для передачі документації від управителя багатоквартирних будинків до створення ОСББ вказаним Законом не визначено.

Обставини фактичної наявності або відсутності такої документації у відповідача не мають істотного значення, оскільки відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” така документація повинна була бути передана замовником будівництва або попереднім власником будинку відповідачу, а у випадку відсутності документації на багатоквартирний будинок останній, відповідно до вимог ч. 19 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" зобов'язаний відновити її за власний рахунок.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду по справі № 910/6167/18 від 05.07.2019, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду № 917/1208/18 від 13.11.2019, № 921/753/16-г/11 від 11.06.2019.

На підставі викладеного, суд вважає правомірними та задовольняє вимоги позивача про витребування від відповідача відповідної документації.

Згідно зі ст. 129 ГПК України, судовий збір за позовом покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», ідентифікаційний код юридичної особи 41279924 (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131в) передати Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Курузова 15», ідентифікаційний код юридичної особи 43876224 (690124, м. Запоріжжя, вул. Курузова, буд. 15) технічну документацію на багатоквартирний будинок за адресою: м. Запоріжжя, вул. Курузова, буд. 15, визначену у акті приймання-передачі технічної документації на житлові будинки (опис №4 технічної документації на житлові будинки за наступними адресами) укладеного Комунальним підприємством «Наше місто» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», з саме: інвентарну справу, технічний паспорт, схему прибирання прибудинкової території, акт перевірки вентиляційних каналів, схему розподілу зовнішніх мереж обслуговування, схему викопіювання плану будівлі, кварталу, акт про прийняття житлового будинку в експлуатацію, витяг, реєстраційне посвідчення або про право власності на будинок, акти весняних та осінніх оглядів, дефектні акти на виконання поточного ремонту, зошит або акт обліку промокання покрівлі, зошит або акт огляду стінових швів або панелей, зошит або акт огляду техпідпілля.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», ідентифікаційний код юридичної особи 41279924 (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Курузова 15», ідентифікаційний код юридичної особи 43876224 (690124, м. Запоріжжя, вул. Курузова, буд. 15) 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп. судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 17.5 Розділу ХI Перехідних положень ГПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 14.05.2021.

Суддя А.О. Науменко