справа № 274/2697/21
провадження №3/0274/1310/21
14.05.2021 м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Базюк Ю.П., з участю прокурора Балобанова Д.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бердичів, одруженого, що працює рятувальником в Міській комунальній аварійно - рятувальній службі, проживає в АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , перебуваючи у період з 05.03.2018 по 28.02.2019 на посаді молодшого інспектора відділу охорони ДУ Бердичівська виправна колонія (№ 70)", яка відноситься до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, чим порушив вимоги передбачені чинним законодавством України.
Відповідальність за вказане адміністративне правопорушення передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 винуватим себе визнав. Пояснив, що дійсно мали місце події викладені в протоколі.
Прокурор Балобанов Д.М. в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та призначити стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. При розгляді справи необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про запобігання корупції" відносини, що виникають у сфері запобігання корупції, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, цим та іншими законами, а також прийнятими на їх виконання іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 3 Закону України "Про запобігання корупції" визначено коло суб'єктів на яких поширюється дія Закону, зокрема підпунктом «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на осіб рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, податкової міліції, осіб начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України.
Відповідно до частини другої статті 45 Закону особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Законом України від 17.03.2020 № 530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих па запобігання виникненню і поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19)» внесено зміни до розділу XIII ЗУ «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700 та встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році подаються до 1 червня.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Частиною 5 вказаної статті визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, крім її власних пояснень, підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення № 110 від 13.04.2021 в якому зазначені відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення;
- копією витягу з наказу № 14/ос-19 від 28.02.2019 про звільнення (за власним бажанням) молодшого інспектора відділу ОСОБА_2 ;
- копією повідомлення від 22.02.2019 зі змісту якого вбачається, що за попереднім місцем роботи ОСОБА_1 роз?яснювався обов?язок подати декларацію наступного року після припинення діяльності (звільнення) до 01.04.2020 за минулий рік; З повідомленням ОСОБА_1 ознайомлений, про що свідчить його підпис;
- копією повідомлення ДУ "Бердичівська виправна колонія (№ 70)" від 12.03.2020 № 3-662 адресованого ОСОБА_1 про необхідність подати декларацію після звільнення за 2019 рік до 01.04.2020;
- даними з офіційного сайту Національного агентства з питань запобігання корупції щодо оприлюдненої декларації ОСОБА_1 , відповідно до яких дата публікації декларації (після звільнення) 22.09.2020;
- рапортами начальника 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Житомирській області ДСР Національної поліції України капітана поліції Муравського Н. від 13.04.2021 про проведення перевірки щодо можливих корупційних проявів серед осіб рядового і начальницького складу державної кримінально - виконавчої служби.
Оцінюючи досліджені докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування.
Обставин, що пом'якшують, обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
При вирішенні питання про можливість накладення стягнення, суд виходить з того, що відповідно до частини четвертої статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Як вказано у протоколі № 110 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 13 квітня 2021 року, датою виявлення адміністративного правопорушення є дата складання протоколу про адміністративні правопорушення, так як на момент складання протоколу зібрані необхідні докази, що в сукупності й свідчать про ознаки правопорушення.
Суд не може погодитись з такими твердженнями, з огляду на наступне.
Так, відповідно до запиту Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області від 12.02.2021 вих. № 766/55/105/03-2021, адресованого ДУ "Бердичівська виправна колонія (№ 70)" про надання інформації, в тому числі завірених копій документів відносно колишнього молодшого інспектора ОСОБА_1 .
Листом від 11.03.2021 вих. № 3-465 ДУ "Бердичівська виправна колонія (№70)" на лист від 12.02.2021 вих № 766/55/105/03-2021 надала Управлінню стратегічних розслідувань в Житомирській області відповідь на вказаний запит.
Таким чином, суд вважає, що датою виявлення адміністративного правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 , є саме 11.03.2021, а не 13.04.2021, як вказано в протоколі.
У зв'язку з викладеним суд вважає, що розгляд справи та накладення стягнення в даній справі проводиться в межах строків, визначених ст. 38 КУпАП.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу, винного, який одружений, працює, ступінь вини, майновий стан, відсутність обтяжуючих обставин, причини вчинення правопорушення та приходить до висновку про необхідність накладення адміністративного стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу в мінімальному розмірі.
Згідно із ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір, в розмірі, що становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (у 2021 році - 2270 грн)
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23, 24, 36, 40-1, 245, 251, 280, 283, 284 КУпАП, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», суд
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Реквізити для оплати штрафу: Отримувач коштів: ГУК у Жит.обл/ТГ м.Бердичів/21081100 Код отримувача (ЄДРПОУ): 37976485 Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.) Номер рахунку (IBAN): UA 478999980313030106000006825 Код класифікації доходів бюджету: 21081100 Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 454 грн 00 коп.
Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/2203010,Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001,Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк 15 днів, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Бердичівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Ю.П. Базюк