ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
місто Київ
14 травня 2021 року
справа №826/3688/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області
до Публічного акціонерного товариства «Київпассервіс»
про стягнення заборгованості
І. РУХ СПРАВИ
1. Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області (далі по тексту - позивач, Держенергонагляд) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Київпассервіс» (далі по тексту - відповідач, ПАТ «Київпассервіс», попередня назва - ДП «Київпассервіс»), в якому просить стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України на розрахунковий рахунок №31114106700080, одержувач - УДКСУ у Богуславському районі, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Київській області, МФО 821018, код ЄДРПОУ 34556042, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, штраф у сумі 34 000,00 грн.
2. Ухвалою від 04 квітня 2017 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив скорочене провадження в адміністративній справі №826/3688/17.
3. Ухвалою від 01 листопада 2017 року Окружний адміністративний суд міста Києва адміністративну справу №826/3688/17 призначив до судового розгляду.
4. Ухвалою від 05 лютого 2018 року Окружний адміністративний суд міста Києва зупинив провадження в адміністративній справі №826/3688/17 за позовом ДП «Укренерго» до ДП «Київпассервіс» про стягнення заборгованості до набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/14797/16 за позовом ДП «Київпассервіс» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області про скасування постанов.
5. Ухвалою від 06 квітня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва поновив провадження у справі №826/3688/17 та призначив розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. Держенергонагляд провів позаплановий захід з державного енергетичного нагляду на ДП «Київпассервіс», за результатами якого складено акт здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) від 23 серпня 2016 року №08/20-07-68.
7. З метою усунення виявлених порушень відповідачу видано припис від 23 серпня 2016 року №08/20-07-56.
8. Зазначені акт та припис отримано представником відповідача, що підтверджується відповідним підписом на вказаних документах з відміткою про відсутність будь-яких зауважень та заперечень.
9. 30 серпня 2016 року Держенергонагляд провів перевірку виконання ДП «Київпассервіс» припису від 23 серпня 2016 року №08/20-07-68, за результатами якої встановлено невиконання вказаного припису та складено відповідний акт №08/21-35-034.
10. Постановою від 12 вересня 2016 року №32 за невиконання вимог припису на відповідача накладено штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000,00 грн.
ІІІ. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
11. Позивач зазначив про наявність підстав для стягнення штрафу з відповідача в судовому порядку, у зв'язку з несплатою добровільно.
12. Відповідач в письмових запереченнях на адміністративний позов вказав, що припис виданий позивачем на підставі позапланового заходу, а тому підстави для проведення позапланового заходу по перевірці виконання припису відсутні; постанова про накладення штрафу є протиправною оскільки прийнята на підставі заходу, проведеного з порушенням статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
IV. ВИСНОВКИ СУДУ
13. Перевіривши доводи позовної заяви, дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає за необхідне зазначити про таке.
14. Державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики (частина перша статті 9 Закону України «Про електроенергетику»).
15. Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (частина третя статті 9 Закону України «Про електроенергетику»).
16. Інспектори з державного енергетичного нагляду мають право видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж (абзац 3 частини сьомої статті 9 Закону України «Про електроенергетику»).
17. Частиною першою статті 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі по тексту - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом
18. Пунктами 2, 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312 (далі по тексту - Положення) встановлено, що штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів, зокрема, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
19. Згідно з пунктами 7, 8 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Держенергонагляду.
20. Відповідно до абзацу 3 частини третьої статті 27 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
21. У разі несплати суб'єктом господарювання застосованої до нього штрафної санкції за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) протягом 15 календарних днів з дня вручення або направлення розпорядчого документа в порядку, передбаченому абзацами дванадцятим і тринадцятим частини дев'ятої статті 7 цього Закону, якщо розпорядчі документи не були оскаржені до органу державного нагляду (контролю) та/або в судовому порядку та залишені в силі, сума санкції стягується в судовому порядку (частина третя статті 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).
22. Відповідно до пункту 10 Положення, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
23. За результатами оскарження постанови Держенергонагляду від 12 вересня 2016 року №32 в судовому порядку, постановою від 26 травня 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва відмовив у задоволенні позову, що підтверджує правомірність застосування штрафних санкцій до відповідача.
24. Доказів на підтвердження сплати спірної суми штрафу матеріали справи не містять.
25. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача штрафу у розмірі 34 000,00 грн.
26. Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
27. Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
28. Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень стягнення судового збору з відповідача не передбачено.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області задовольнити повністю.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Київпассервіс» в дохід Державного бюджету України (на розрахунковий рахунок № 31114106700080, одержувач - УДКСУ у Богуславському районі, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Київській області, МФО 821018, код ЄДРПОУ 37556042, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, штраф у сумі 34 000,00 грн. (тридцять чотири тисячі гривень нуль копійок).
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 62-Б; ідентифікаційний код 00100227);
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, буд. 85; ідентифікаційний код не відомий);
Публічне акціонерне товариство «Київпассервіс» (04071, м. Київ, вул. Нижній Вал, 15-А; ідентифікаційний код 33348385).
Суддя В.А. Кузьменко