ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
14 травня 2021 року м. Київ № 640/11974/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кармазін О.А., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
Товариства з обмеженою відповідальністю «Бі-Про»
до Головного управління ДПС у м. Києві
про визнання протиправним та скасування наказу,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Бі-Про» (04074, м. Київ, вул. Новозабарська, 2/6, код ЄДР: 40274333) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДР: 44116011), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у місті Києві «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки» № 3490-п від 26.04.2021.
Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Частиною 3 ст. 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
При цьому, згідно з п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до ч. 4 ст. 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
З позовної заяви видно, що позивачем в якості відповідача визначено Головне управління ДПС у м. Києві відносно якого зазначено код ЄДР: 44116011.
В той же час, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за вказаним кодом 44116011 відсутні відомості відносно Головного управління ДПС у м. Києві, з огляду на що судом не встановлено наявності у вказаної особи статусу правосуб'єктного утворення.
При цьому, код ЄДР: 44116011 належить ГУ ДПС у м. Києві, як філії (відокремленому підрозділу) юридичної особи - ДПС України.
Що ж стосується можливості звернення до суду суб'єктів владних повноважень, які не є юридичними особами (п. 9 ч. 1 ст. 19 КАС України в кореспонденції з п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України), слід зазначити, що дана норма (конструкція) не поширюється на даний випадок, оскільки стосується створених колегіальних органів, різного роду комісій, Кабінету Міністрів України і т.і., які не мають надбудови та конструкції організації державного управління у вигляді, як у даному випадку, - єдиної юридичної особи (ДПС України) та її філій, відокремлених підрозділів, які діють від імені єдиної юридичної особи, у даному випадку - ДПС України, що власне відображено і в ЄДР відносно ДПС України.
В силу ст. 95 ЦК України філії, відокремлені підрозділи юридичної особи здійснюють всі або частину функцій юридичної особи, тобто діють від імені юридичної особи.
Відтак, позивачу необхідно уточнити суб'єктний склад відповідачів із зазначенням належного відповідача та коду з ЄДР, який би підтверджував адміністративну процесуальну дієздатність відповідача та наявність у вказаної особи статусу правосуб'єктного утворення.
Отже, наведене вище свідчить про недотримання вимог Кодексу адміністративного судочинства України та є недоліками позовної заяви, що в свою чергу створює перешкоди для вирішення питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до суду (вул. Болбочана Петра, 8, корп. 1, блок А, м. Київ, 01601) протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху уточненої позовної заяви із визначенням суб'єктивного складу учасників справи, зокрема, вказавши належного відповідача та зазначення коду з ЄДР відносного такого відповідача, який би підтверджував адміністративну процесуальну дієздатність відповідача та наявності у вказаної особи статусу правосуб'єктного утворення.
Керуючись статтями 160-162, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків - протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини третьої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Відповідно до положень ст. 169 та ч. 1 ст. 294 КАС України ухвала про залишення позову без руху не оскаржується.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя О.А. Кармазін