ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
14 травня 2021 року м. Київ № 640/12217/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кармазін О.А., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр»
до Головного управління ДПС у м. Києві
про визнання протиправним та скасування наказу,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» (03067, м. Київ, провулок Чугуївський, 21, код ЄДР: 31202310) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДР: 44116011), в якому просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у місті Києві, яка полягає у не підготовці та неподанні до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» сум помилково сплачених штрафів, нарахованих на підставі податкового повідомлення-рішення від 11.03.2016 року № 0000084010 за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 964173,11 грн. у розмірі 10% у сумі 96417,31; за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 166,67 грн. у розмірі 20% у сумі 33,33 грн., за платіжним дорученням № 004009 від 22 червня 2017 року;
2) зобов'язати Головне управління ДПС у місті Києві (код ЄДРПОУ 44116011) підготувати та подати до відповідного територіального органу Державної казначейської служби України висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» сум помилково сплачених штрафів, нарахованих на підставі податкового повідомлення-рішення від 11.03.2016 року № 0000084010 за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних на 15 іменше календарних днів на суму ПДВ 964173,11 грн. у розмірі 10% у сумі 96417,31; за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 166,67 грн. у розмірі 20% у сумі 33,33 грн., за платіжним дорученням № 004009 від 22 червня 2017 року.
Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Відповідно до п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Натомість, під викладом обставин розуміється обґрунтування порушених прав та інтересів позивача оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача у сфері публічно-правових відносинах.
У позовній заяві позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у місті Києві, яка полягає у не підготовці та неподанні до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» сум помилково сплачених штрафів, нарахованих на підставі податкового повідомлення-рішення від 11.03.2016 року № 0000084010 за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 964173,11 грн. у розмірі 10% у сумі 96417,31; за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 166,67 грн. у розмірі 20% у сумі 33,33 грн., за платіжним дорученням № 004009 від 22 червня 2017 року та 2) зобов'язати Головне управління ДПС у місті Києві (код ЄДРПОУ 44116011) підготувати та подати до відповідного територіального органу Державної казначейської служби України висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» сум помилково сплачених штрафів, нарахованих на підставі податкового повідомлення-рішення від 11.03.2016 року № 0000084010 за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 964173,11 грн. у розмірі 10% у сумі 96417,31; за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 166,67 грн. у розмірі 20% у сумі 33,33 грн., за платіжним дорученням № 004009 від 22 червня 2017 року.
Разом з тим, за позовними вимогами позивач не конкретизує, до якого саме відповідного територіального органу Державної казначейської служби України він просить суд зобов'язати відповідача подати висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» сум помилково сплачених штрафів, нарахованих на підставі податкового повідомлення-рішення від 11.03.2016 року № 0000084010 за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних на 15 іменше календарних днів на суму ПДВ 964173,11 грн. у розмірі 10% у сумі 96417,31; за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 166,67 грн. у розмірі 20% у сумі 33,33 грн., за платіжним дорученням № 004009 від 22 червня 2017 року.
Також, згідно з ч. 1 ст. 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Частиною 3 ст. 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
При цьому, згідно з п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до ч. 4 ст. 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
З позовної заяви видно, що позивачем в якості відповідача визначено Головне управління ДПС у м. Києві відносно якого зазначено код ЄДР: 44116011.
В той же час, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за вказаним кодом 44116011 відсутні відомості відносно Головного управління ДПС у м. Києві, з огляду на що судом не встановлено наявності у вказаної особи статусу правосуб'єктного утворення.
При цьому, код ЄДР: 44116011 належить ГУ ДПС у м. Києві, по суті - філії (відокремленому підрозділу) юридичної особи - ДПС України.
Що ж стосується можливості звернення до суду суб'єктів владних повноважень, які не є юридичними особами (п. 9 ч. 1 ст. 19 КАС України в кореспонденції з п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України), слід зазначити, що дана норма (конструкція) не поширюється на даний випадок, оскільки стосується створених колегіальних органів, різного роду комісій, Кабінету Міністрів України і т.і., які не мають надбудови та конструкції організації державного управління у вигляді, як у даному випадку, - єдиної юридичної особи (ДПС України) та її філій, відокремлених підрозділів, які діють від імені єдиної юридичної особи, у даному випадку - ДПС України, що власне відображено і в ЄДР відносно ДПС України.
В силу ст. 95 ЦК України філії, відокремлені підрозділи юридичної особи здійснюють всі або частину функцій юридичної особи, тобто діють від імені юридичної особи.
Відтак, позивачу необхідно уточнити суб'єктивний склад відповідачів із зазначенням належного відповідача та коду з ЄДР, який би підтверджував адміністративну процесуальну дієздатність відповідача та наявність у вказаної особи статусу правосуб'єктного утворення.
Отже, наведене вище свідчить про недотримання вимог Кодексу адміністративного судочинства України та є недоліками позовної заяви, що в свою чергу створює перешкоди для вирішення питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до суду (вул. Болбочана Петра, 8, корп. 1, блок А, м. Київ, 01601) протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху уточненої позовної заяви із визначенням суб'єктивного складу учасників справи, зокрема, вказавши належного відповідача та зазначення коду з ЄДР відносного такого відповідача, який би підтверджував адміністративну процесуальну дієздатність відповідача та наявності у вказаної особи статусу правосуб'єктного утворення та із зазначенням чіткого та зрозумілого змісту позовних вимог, з урахуванням висновків суду, викладених у даній ухвалі.
Керуючись статтями 160-162, 169, 241-243, 248 КАС України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків - протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини третьої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Відповідно до положень ст. 169 та ч. 1 ст. 294 КАС України ухвала про залишення позову без руху не оскаржується. Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя О.А. Кармазін