Рішення від 12.05.2021 по справі 925/1700/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2021 року

м. Черкаси справа № 925/1700/20

Господарський суд Черкаської області у складі судді Довганя К.І., розглянувши в порядку письмового провадження справу №925/1700/20 за позовом Заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті та Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Полтавської області до Фізичної особи - підприємця Сушка Віктора Вікторовича про стягнення 13242,36 грн,

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення 13242,36 грн. плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.

В обґрунтування позову прокурор зазначив, що в ході опрацювання матеріалів управління Укртрансбезпеки Полтавської області щодо стягнення з відповідача плати за проїзд великогабаритними транспортними засобами дорогами загального користування прокуратурою було виявлено, що 21.03.2019 був перевірений транспортний засіб МАN 26.413, д.н.з. НОМЕР_1 з причепом КRONE SDP 27 НОМЕР_2 , який відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 належить відповідачу - ФОП Сушку В.В., яким керував водій ОСОБА_1 і виявлено порушення порядку проїзду великовагових великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, а саме перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень (фактична повна маса становить 40.480 т при нормативно-допустимій - 40 т.) без оформлення дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України. виданого уповноваженим на те органом відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» про що складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 21.03.2019 № 0015230.

Рейдова перевірка транспортних засобів на дотримання Закону України «Про автомобільний транспорт» та правил надання послуг пасажирським і ватажним автомобільним транспортом на автомобільних дорогах здійснювалась: а/д Р-60 Кроловсць-Конотоп-Ромни-Перятин 171 км. +884м, а/д Р-05, М-03, Н-31, Р-11 в межах Полтавської області, м. Лохвиця. Лохвицький район, м. Лубни. Лубенський район, м. Кременчук. Кременчуцький район.

На підставі вказаного Акту посадовими особами Укртрансбезпеки здійснено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування за перевищення нормативних параметрів відповідно до якого відповідачу нараховано до сплати 429,30 євро, що в еквіваленті по курсу НБУ становить 13 242,36 грн.

Прокурор зазначив, що відповідач протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати в добровільному порядку не вніс її та про причини не сплати не повідомив управління Укртрансбезпеки в Полтавській області.

Ухвалою суду від 04.01.2021 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Ухвала надіслана учасникам справи у встановленому порядку.

Відповідач відзиву на позову до суду не подав.

Державна служба України з безпеки на транспорті є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Прокурор належним чином обґрунтував наявність підстав для здійснення ним представництва інтересів держави у спірних правовідносинах.

Суд, дослідивши наявні у справі матеріали, встановив наступне.

Відповідно до графіку проведення рейдових перевірок Управлінням Укртрансбезпски у Полтавській області (далі - Управління) у період з 18.03.2019 по 24.03.2019 та направлення на рейдову перевірку від 18.03.2019 № 008003 Управлінням було здійснено рейдову перевірку транспортних засобів на дотримання Закону України «Про автомобільний транспорт» та правил надання послуг пасажирським і ватажним автомобільним транспортом на автомобільних дорогах, а саме: а/д Р-60 Кроловсць-Конотоп-Ромни-Перятин 171 км. +884м, а/д Р-05, М-03, Н-31, Р-11 в межах Полтавської області, м. Лохвиця. Лохвицький район, м. Лубни. Лубенський район, м. Кременчук. Кременчуцький район.

Під час вище вказаної перевірки 21.03.2019 було перевірено транспортний засіб МАN 26.413, д.н.з. НОМЕР_1 з причепом КRONE SDP 27 НОМЕР_2 , який відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 належав відповідачу під керуванням водія ОСОБА_1 та виявлено порушення порядку проїзду великовагових великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, а саме перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень (фактична повна маса становить 40.480 т при нормативно-допустимій - 40 т.) без оформлення дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України. виданого уповноваженим на це органом відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». Про цей факт 21.03.2019 був складений Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів за № 0015230.

На підставі Акту від 21.03.2019 № 0015230 Управлінням здійснено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування за перевищення нормативних параметрів, згідно якого відповідачу нараховано до сплати 429,30 євро.

Відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним Банком України, на день проведення розрахунку - 21.03.2019, курс гривні до євро складав 30,8464 грн. Загальний розмір плати за проїзд, нарахований відповідачу становив 13 242,36 грн. (429,30 євро х 30,8464 грн.).

На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 № 196-р. «Про оптимізацію територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті» управління Укртрапсбезпеки в Полтавській області реорганізовано в Слобожанське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки Полтавська область.

Управління Укртрансбезпеки в Полтавській області від 23.09.2020 № 72966 33 24 та листом Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Полтавська область від 04.11.2020 № 49049/0/22-20.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до Акту про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів від 21.03.2020 стосовно відповідача - ФОП Сушка В.В. було винесено постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу, передбаченого абзацом 3 частини 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» в сумі 1700 грн.

Штраф в розмірі 1700 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт відповідачем був сплачений на підставі платіжного доручення від 12.07.2019 № 112 в повному обсязі.

Проте, відповідач у встановлений законом строк не сплатив 13 242,36 грн. грн. плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, що й спричинило даний спір.

За приписами ч.2 ст.29 Закону України "Про дорожній рух" з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги" рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Стаття 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" містить, зокрема, такі норми:

Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Єдині вимоги до проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів з вантажем або без нього автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами встановлені Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі також - Правила №30).

Відповідно до п. 3 і п. 4 Правил №30 транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2017 №879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі також - Порядок №879), який визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування.

За змістом п.п.3 і п.п.4 п. 2 Порядку №879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., N 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки. Габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно п.3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Пунктом 4 Порядку №897 встановлено, що робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Відповідно п.26 Порядку №879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

За умовами п. 27 Порядку №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Згідно п.28 Порядку №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Пунктом 30 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.

За правилами п. 31 Порядку №879 при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу. Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.

У п. 311 Порядку №879 передбачено, що якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

З огляду на викладені вище обставини та норми чинного законодавства, суд дійшов до таких висновків.

Відповідач у встановлений законом строк не сплатив 429,30 євро (13242,36 грн.) плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування з перевищенням нормативів вагових параметрів та дії Державної служби України з безпеки на транспорті в особі управління Укртрапсбезпеки в Полтавській області не оскаржив.

Розмір плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування з перевищенням нормативів вагових параметрів визначено позивачем вірно, тобто відповідно до вимог Порядку №879.

За таких обставин позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку із задоволенням позову сплачений Черкаською обласною прокуратурою за подання позову судовий збір в сумі 2102,00 грн. необхідно покласти на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця Сушка Віктора Вікторовича ( АДРЕСА_1 , ідент.номер: НОМЕР_4 ) на користь Державного бюджету України (одержувач платежу: УК у м. Полтаві/м. Полтава/22160100, код отримувача ЄДРПОУ 38019510. банк отримувача Казначейство України (ел. адм подат) номер рахунку UА35899998031313216000016002, код класифікації доходів бюджету:

22160100 плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або нормативні параметри яких перевищують нормативно) - 13242,36 грн. (тринадцять тисяч

двісті сорок дві гривні тридцять шість копійок) плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування з перевищенням нормативів вагових параметрів.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця Сушка Віктора Вікторовича ( АДРЕСА_1 , ідент.номер: НОМЕР_4 ) на користь Черкаської обласної прокуратури (бульв. Шевченка, 286, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 02911119) - 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві грн) витрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.

Повне рішення складено 12.05.2021.

СУДДЯ К.І. Довгань