вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
13.05.2021м. ДніпроСправа № 904/4220/21
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Фещенко Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Михайлової К.В.
та представників:
від позивача: Маглиш А.С.;
від позивача: Хомік О.В.;
від відповідача: Голядинець Н.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження справу
за позовом Покровської міської ради Дніпропетровської області (м. Покров, Дніпропетровська область)
до Фізичної особи-підприємця Голядинець Наталії Дмитрівни (м. Покров, Дніпропетровська область)
про зобов'язання надати технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 0,1878 га, кадастровий номер 1212100000:01:025:0008 (на земельні ділянки орієнтовною площею 0,1088 га та 0,079 га)
Покровська міська рада Дніпропетровської області (далі - позивач) звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою, в якій просить суд зобов'язати Фізичну особу-підприємця Голядинець Наталію Дмитрівну надати до Покровської міської ради Дніпропетровської області на розгляд та затвердження технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 0,1878 га, кадастровий номер 1212100000:01:025:0008 (на земельні ділянки орієнтовною площею 0,1088 га та 0,079 га), яка використовується за цільовим призначенням землі згідно з КВЦПЗ: секція В 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по вулиці Партизанська, 18а/1 в місті Покров.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним:
- рішенням Покровської міської ради Дніпропетровської області № 30 від 27.04.2018 "Про клопотання Фізичної особи-підприємця Голядинець Наталії Дмитрівни щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по вул. Партизанська, 18а/1" Фізичній особі-підприємцю Голядинець Наталії Дмитрівні надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 0,1878 га, кадастровий номер 1212100000:01:025:0008 (на земельні ділянки орієнтовною площею 0,1088 га та 0,079 га), яка використовується за цільовим призначенням землі згідно з КВЦПЗ: секція В 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по вулиці Партизанська, 18а/1 в місті Покров. Пунктом 3 вказаного рішення фізичну особу-підприємця Голядинець Наталію Дмитрівну зобов'язано надати до Покровської міської ради технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на розгляд та затвердження;
- позивач вказує на те, що перед тим, як надавати відповідному органу виконавчої влади ї або органу місцевого самоврядування технічну документацію із землеустрою, зацікавленій особі необхідно звернутись до відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, отримати дозвіл органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, укласти договір з ліцензованою юридичною особою на виготовлення технічної документації і тільки після цих дій можливо надати технічну документацію з землеустрою на розгляд органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Таким чином, для прийняття Покровською міською радою рішення про надання земельної ділянки в користування (оренду) та оформлення документів на земельну ділянку відповідачу необхідно замовити та надати до міської ради технічну землевпорядну документацію, яка обґрунтовує площу земельної ділянки, її межі та цільове використання;
- невиконання відповідачем рішення міської ради № 30 від 27.04.2018, яке відповідно до статті 144 Конституції України, є обов'язковими до виконання, унеможливлює укладання договору оренди земельної ділянки між відповідачем та Покровською міською радою Дніпропетровської області, тому відповідач використовує вказану земельну ділянку без достатніх на те правових підстав та без наявності правовстановлюючих документів, що порушує вимоги статей 125, 126 Земельного кодексу України.
Також позивач просив суд стягнути витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 270 грн. 00 коп.
Ухвалою суду від 20.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 13.05.2021.
Від відповідача надійшла заява (вх. суду 23593/21 від 13.05.2021), в якій він зазначив про визнання позовних вимог позивача у повному обсязі та просив суд розглянути справу у судовому засіданні 13.05.2021.
У підготовче засідання 13.05.2021 з'явилися представник позивача та відповідач.
У вказаному засіданні відповідач підтвердила визнання позовних вимог позивача у повному обсязі та просила суд здійснити розгляд справи у даному судовому засіданні. Представники позивача підтримали вказане клопотання про розгляд справи у судовому засіданні 13.05.2021.
Судом враховано, що всіма учасниками судового процесу висловлена своя правова позиція у даному спорі.
Відповідно до частин 3 та 4 статті 185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 191, 192 цього Кодексу.
У судовому засіданні 13.05.2021 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача,
Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 80 Земельного Кодексу України, суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Стаття 83 Земельного кодексу України передбачає, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають:
а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;
б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оренду землі", відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Рішенням 32 сесії 7 скликання Покровської міської ради Дніпропетровської області від 27.04.2018 № 30 "Про клопотання фізичної особи-підприємця Голядинець Наталії Дмитрівни щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по вул. Партизанська, 18а/1" Фізичній особі-підприємцю Голядинець Наталії Дмитрівні надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 0,1878 га, кадастровий номер 1212100000:01:025:0008 (на земельні ділянки орієнтовною площею 0,1088 га та 0,079 га), яка використовується за цільовим призначенням землі згідно з КВЦПЗ: секція В 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по вул. Партизанська, 18а/1 в м. Покров. Пунктом 3 вказаного рішення, фізичну особу-підприємця Голядинець Наталію Дмитрівну зобов'язано надати до Покровської міської ради технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на розгляд та затвердження.
Відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та регламенту Покровської міської ради Дніпропетровської області, затвердженого рішенням № 1 від 27.11.2015 (текст рішення доступний на офіційному сайті Покровської міської ради Дніпропетровської області - https://pkrv.dp.gov.ua), вказане рішення опубліковано на офіційному сайті міської ради та доступне за посиланням - https://pkrv.dp.gov.ua/documents/rishennya_misykoyi_radi/oficiyni_rishennya/2018_rik/27_kvitnya#files-19. Крім того, 02.07.2018 рішення (32 сесії 7 скликання) Покровської міської ради Дніпропетровської області від 27.04.2018 № 30 вручено особисто відповідачу, що підтверджується супровідним листом "Видача рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, в постійне користування та в оренду із земель державної та комунальної власності".
Судом враховано, що на підставі Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" постановою Верховної Ради України "Про перейменування окремих населених пунктів" № 1037-VIII від 17.03.2016 (повний текст доступний на офіційному веб-сайті http://zakon3.rada.gov.ua) місто Орджонікідзе перейменовано на Покров.
На підставі розпорядження міського голови № 46-р від 10.02.2016 "Про перейменування об'єктів топоніміки в місті Орджонікідзе" (повний текст доступний на офіційному веб-сайті https://pkrv.dp.gov.ua) вулицю Калініна перейменовано на вулицю Центральну.
Згідно зі статтею 792 Цивільного кодексу України відносини по найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним законом, що регулює правовідносини щодо оренди землі, є Закон України "Про оренду землі".
Відповідно до статті 16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України або за результатами аукціону.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно зі статтями 122 - 124 Земельного кодексу України, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення та без формування нової земельної ділянки здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Таким чином, перед тим, як надавати відповідному органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування технічну документацію із землеустрою, зацікавленій особі необхідно звернутись до відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, отримати дозвіл органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, укласти договір з ліцензованою юридичною особою на виготовлення технічної документації і тільки після цих дій можливо надати технічну документацію з землеустрою на розгляд органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що для прийняття Покровською міською радою рішення про надання земельної ділянки в користування (оренду) та оформлення документів на земельну ділянку відповідачу необхідно замовити та надати до міської ради технічну землевпорядну документацію, яка обґрунтовує площу земельної ділянки, її межі та цільове використання.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про землеустрій", землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок; організації нових і впорядкування існуючих об'єктів землеустрою тощо.
За загальними приписами статті 189 Земельного кодексу України та статті 20 Закону України "Про охорону земель" сільські, селищні, міські, районні та обласні ради здійснюють самоврядний контроль за використанням та охороною земель.
В порушення вимог чинного законодавства та рішення 32 сесії 7 скликання Покровської міської ради Дніпропетровської області від 27.04.2018 № 30 "Про клопотання фізичної особи-підприємця Голядинець Наталії Дмитрівни щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по вул. Партизанська, 18а/1", відповідачем до теперішнього часу не надано до Покровської міської ради технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 0,1878 га, кадастровий номер 1212100000:01:025:0008 (на земельні ділянки орієнтовною площею 0,1088 га та 0,079 га), яка використовується за цільовим призначенням землі згідно з КВЦПЗ: секція В 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по вул. Партизанська, 18а/1 в м.Покров, на розгляд та затвердження. Вказане і є причиною спору.
Не виконання відповідачем вказаного рішення міської ради, яке відповідно до статті 144 Конституції України, є обов'язковими до виконання, унеможливлює укладання договору оренди земельної ділянки між відповідачем та Покровською міською радою Дніпропетровської області. А отже, відповідач використовує вказану земельну ділянку без достатніх на те правових підстав та без наявності правовстановлюючих документів, що порушує вимоги статей 125, 126 Земельного кодексу України.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.
Відповідно до статей 142 - 145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Статтею 152 Земельного кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Слід також зазначити, що відповідно до частини 1 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Пункт 3 частини 2 статті 129 Конституції України визначає одним із принципів судочинства змагальність сторін та свободу в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно з частинами 1, 3 статті 74, частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Отже, обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Так, відповідач подав заяву, в якій зазначив про визнання позовних вимог позивача у повному обсязі.
З приводу вказаної заяви відповідача суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 46 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.
Частиною 1 статті 75 Господарського процесуального кодексу України визначено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві (частина 1 статті 191 Господарського процесуального кодексу України).
Приписами частини 6 статті 46 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд не приймає відмови від позову, зменшення розміру позовних вимог, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.
У частині 4 статті 191 Господарського процесуального кодексу України зазначено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Судом встановлено, що заява про визнання позову підписана особисто відповідачем - Фізичною особою - підприємцем Голядинець Наталією Дмитрівною.
Таким чином, визнання відповідачем позову за встановлених судом обставин, не суперечить закону та не порушує прав чи інтересів інших осіб, у зв'язку з чим приймається судом.
Враховуючи зазначені норми чинного законодавства України та обставини справи, господарський суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та доведеними належними доказами, у зв'язку з чим підлягають задоволенню, оскільки зобов'язання повинні виконуватись належним чином та у встановлені строки.
Враховуючи вищевикладене, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання Фізичну особу-підприємця Голядинець Наталію Дмитрівну надати до Покровської міської ради Дніпропетровської області на розгляд та затвердження технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 0,1878 га, кадастровий номер 1212100000:01:025:0008 (на земельні ділянки орієнтовною площею 0,1088 га та 0,079 га), яка використовується за цільовим призначенням землі згідно з КВЦПЗ: секція В 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по вулиці Партизанська, 18а/1 в місті Покров.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
За умовами статті 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До останніх, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача; стягненню з відповідача на користь позивача підлягає 2 270 грн. 00 коп.
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позовні вимоги Покровської міської ради Дніпропетровської області до Фізичної особи-підприємця Голядинець Наталії Дмитрівни про зобов'язання надати технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею - задовольнити у повному обсязі.
Зобов'язати Фізичну особу-підприємця Голядинець Наталію Дмитрівну ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) надати до Покровської міської ради Дніпропетровської області (53300, Дніпропетровська область, місто Покров, вулиця Центральна, 48; ідентифікаційний код 34081234) на розгляд та затвердження технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 0,1878 га, кадастровий номер 1212100000:01:025:0008 (на земельні ділянки орієнтовною площею 0,1088 га та 0,079 га), яка використовується за цільовим призначенням землі згідно з КВЦПЗ: секція В 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по вулиці Партизанська, 18а/1 в місті Покров.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Голядинець Наталії Дмитрівни ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Покровської міської ради Дніпропетровської області (53300, Дніпропетровська область, місто Покров, вулиця Центральна, 48; ідентифікаційний код 34081234) 2 270 грн. 00 коп. - витрат по сплаті судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення, шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 13.05.2021.
Суддя Ю.В. Фещенко