Ухвала від 11.05.2021 по справі 295/5631/21

Справа №295/5631/21

1-кс/295/2659/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.05.2021 року м. Житомир

Слідчий суддя Богунського районного суду м.Житомира ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м.Житомирі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 ,

погоджене прокурором Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_4

про продовження строку досудового розслідування в кримінальному провадженні за №12019060000000405 від 18.11.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.367 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся до суду з даним клопотанням про продовження строку досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні, до шести місяців. У клопотанні зазначено, що другим слідчим відділом (з дислокацією у м.Житомирі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12019060000000405 від 18.11.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364, ч.2 ст.367 КК України.

Нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється Житомирською обласною прокуратурою.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у лютому-березні 2019 року Державною службою України з питань праці (далі - Держпраці) проведено внутрішній аудит Управління Держпраці у Житомирській області за 2018 рік (аудиторський звіт №42 від 11.03.2019), в ході якого встановлено, що начальником Управління Держпраці у Житомирській області ОСОБА_5 в період з березня по жовтень 2018 року в порушення вимог Кодексу законів України про працю, Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295), Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №509), не призначалися для розгляду справи про накладення штрафу та не накладались штрафи за порушення, виявлені в ході інспекційних відвідувань ряду юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Так, у період з березня по жовтень 2018 року інспекторами праці Управління Держпраці у Житомирській області проведено заходи державного контролю стосовно ряду суб'єктів господарювання, зокрема. ФОП ОСОБА_6 , ТОВ «Шериф-Новоград+», ФОП ОСОБА_7 , ФОП ОСОБА_8 , КП «Ємільчанська ЦРА № 19», ТОВ «Корнинський завод будівельних матеріалів», Баранівський районний спортивно-технічний клуб товариства сприяння обороні України, ТОВ «Екогран», під час проведення яких виявлено порушення, зокрема, статей 21, 24, 108 КЗпП в частині допуску працівників до роботи без укладання трудового договору та непроведення оплати роботи у нічний час, які були відображені у відповідних актах інспекційного відвідування.

Однак, в порушення вищевказаних нормативно-правових актів, уповноваженою особою Управління Держпраці у Житомирській області штрафи не накладались, що призвело до ненадходження до Державного бюджету України коштів на загальну суму 8 376 750 грн, що документально та нормативно підтверджується Аудиторським звітом Держпраці від 11.03.2019, довідкою залученого спеціаліста з перевірки висновків акту аудиту Держпраці України від 12.07.2019, висновком додаткової судово-економічної експертизи від 26.10.2020 №117/7 (проведена Українським науково-дослідним інститутом спеціальної техніки та судових експертиз).

За текстом клопотання зазначено, що підслідність кримінального провадження №12019060000000405 від 18.11.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.367 КК України, визначена за другим слідчим відділом (з дислокацією у м.Житомирі) ТУ ДБР у місті Хмельницькому 10.03.2021 постановою прокурора відділу Житомирської обласної прокуратури.

Мотивуючи клопотання слідчий вказує, що в ході досудового розслідування допитано в якості свідка ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ,, ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_5 , на підставі ухвал слідчих суддів Корольовського районного суду міста Житомир проведено тимчасові доступи до документів, які знаходились у володінні Управління Держпраці в Житомирській області, проведено судово-почеркознавчу, судово-економічну та додаткову судово-економічну експертизи, надано доручення УСР в Житомирській області ДСР ГП України, ГУКЗЕ СБУ щодо проведення слідчих (розшукових) дій.

Як зазначено слідчим в клопотанні, на даний час жодній особі у вказаному кримінальному провадженні про підозру не повідомлялось, а строк досудового розслідування кримінального провадження №12019060000000405 від 18.11.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.367 КК України, спливає 14.05.2021.

За твердженням слідчого,закінчити досудове розслідування у строк, визначений ч.1 ст.219 КПК України не представляється можливим, оскільки для прийняття законного та обґрунтованого рішення за вказаними матеріалами досудового розслідування необхідно виконати наступне: допитати в процесуальному статусі свідків представників суб'єктів господарської діяльності, у яких в період з березня по жовтень 2018 року інспекторами праці Управління Держпраці у Житомирській області проведено заходи державного контролю; витребувати за необхідності додаткові документальні матеріали щодо проведення відповідних перевірок, а також, що підтверджують факти ненакладення уповноваженою особою Управління Держпраці в Житомирській області штрафів; за необхідності призначити додаткову або повторну судову економічну експертизу з метою встановлення конкретної суми збитків, завданих Державному бюджету України; виконати інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, необхідність яких може виникнути в ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження.

Крім того, слідчим зазначено, що відомості, які будуть отримані в результаті перелічених слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, мають значення для встановлення істини у згаданому кримінальному провадженні, оскільки підтвердять або спростують факт зловживання службовим становищем або службової недбалості в діях уповноважених осіб Управління Держпраці в Житомирській області, що призвело до завдання збитків Державному бюджету України у розмірі 8376750 грн.

Посилаючись на викладене, а також, на те, що строк досудового розслідування, визначений ч.1 ст.219 КПК України у вказаному кримінальному провадженні завершується 14.05.2021, слідчий просить продовжити строк досудового розслідування до шести місяців.

Слідчим ОСОБА_23 заявлено клопотання про проведення розгляду справи без його участі; заявлені вимоги слідчий підтримує в повному обсязі.

З огляду на зазначене, враховуючи, що клопотання слідчого містить належне обгрунтування доводів щодо продовження строку досудового розслідування, слідчий суддя визнає за можливе розглянути клопотання без участі слідчого в судовому засіданні, за клопотанням останнього, та без участі прокурора.

Дослідивши матеріали справи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Встановлено, що досудове розслідування у кримінальному провадженні №12019060000000405 від 18.11.2019 здійснюється за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.367 КК України.

В рамках кримінального провадження повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.367 КК України, жодній особі не вручено.

Строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні закінчується 14.05.2021, однак завершити досудове розслідування до вказаного строку не є можливим, у зв'язку зі значним обсягом запланованих для проведення слідчих та процесуальних дій.

Зокрема, як зазначено слідчим у клопотанні, необхідно здійснити наступні слідчі дії, саме: допитати в процесуальному статусі свідків представників суб'єктів господарської діяльності, у яких в період з березня по жовтень 2018 року інспекторами праці Управління Держпраці у Житомирській області проведено заходи державного контролю; витребувати за необхідності додаткові документальні матеріали щодо проведення відповідних перевірок, а також, що підтверджують факти ненакладення уповноваженою особою Управління Держпраці в Житомирській області штрафів; за необхідності призначити додаткову або повторну судову економічну експертизу з метою встановлення конкретної суми збитків, завданих Державному бюджету України; виконати інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, необхідність яких може виникнути в ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження.

Відповідно до ст.3 КПК України досудове розслідування - це стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Згідно з ч.1 ст.219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

У відповідності до ч.2 ст.219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: 1) двох місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку; 2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості; 3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Частиною першою ст.294 КПК України передбачено, що якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Згідно з ч.1 ст.295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Беручи до уваги обставини кримінального правопорушення, яке розслідується, обсяг слідчих та процесуальних дій та з урахуванням строку досудового розслідування, який з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру у кримінальному провадженні щодо тяжкого злочину становить вісімнадцять місяців, водночас, положення ч.1 ст.294 КПК України, якою передбачена можливість продовження строку досудового розслідування слідчим суддею за відповідним клопотанням прокурора або слідчого до шести місяців у разі якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у зазначений строк з об'єктивних причин, відтак, з урахуванням викладеного та з метою повного, всебічного і об'єктивного досудового розслідування наявні підстави для продовження строку досудового розслідування до шести місяців.

Керуючись статтями 219, 294, 295-1, 369, 376 КПК України,-

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019060000000405 від 18.11.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.367 КК України, на шість місяців.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1