Справа № 682/65/21
Провадження № 22-ц/4820/740/21
13 травня 2021 року м. Хмельницький
Хмельницький апеляційний суд у складі
колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ
Купельського А.В. (суддя-доповідач),
Янчук Т.О., Ярмолюка О.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 26 лютого 2021 року (суддя Зеленська В.І.) у справі за позовом Управління соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації правонаступником якого є Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям,
У січні 2021 Управління соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації правонаступником якого є Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації звернулось в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення 38033,34 грн. надміру виплачених коштів соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям та стягнення судових витрат .
В позовній заяві позивач вказав, що 29.05.2018 р, 27.12.2018 р, 19.06.2019 р та 03.12.2019 р відповідачка зверталась до Управління соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації із заявами про призначення допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї. Проте, при декларуванні доходів відповідачка не надала повної інформації про свої доходи, зокрема, не зазначила заробітну плату, яку отримувала працюючи в ТОВ "Сільпо-Фуд" з 13.03.2018 року, хоча обов'язок декларування всіх видів доходів покладений саме на заявника. Тому цей заробіток не був врахований у середньомісячний дохід заявниці, що призвело до призначення їй допомоги на дітей, як одинокій матері, та державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї у завищеному розмірі. У зв'язку з неправомірними діями відповідачки, останній були безпідставно надміру виплачені кошти в сумі 38033 грн. 34 коп. 02 вересня 2020 року Управлінням соціального захисту населення було направлено повідомлення відповідачці із зазначенням суми переплаченої допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги одиноким матерям і вказано термін для добровільного повернення коштів. Однак, кошти на рахунок управління від відповідачки не надходили. Тому позивач просить позов задовольнити.
Рішенням Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 26 лютого 2021 року позов задоволено.
Стягунто з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої в АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області (код ЄДРПОУ 03198480) 38033 грн. 34 коп. (тридцять вісім тисяч тридцять три грн. 34 коп) та 2102 грн. 00 коп. судових витрат.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати та постановити нове, яким в позові відмовити повністю, стягнути судовий збір за подання апеляційної скарги з позивача на корить відповідача.
Зазначає, що перед прийняттям рішення про призначення державної соціальної допомоги і встановлення її розміру позивач повинен був належним чином перевірити подані відповідачем відомості і при встановленні, що відомості не повні, повідомити відповідача про це, та необхідність у подання в місячний строк додаткової інформації.
Посилається на те, що при заповненні декларації на допомогу, вона помилково не зазначила відомості про доходи.
Вважає, що судом не досліджено правильність нарахувань суми коштів, які позивач хоче стягнути.
Звертає увагу, що на її утриманні перебуває ще її матір ОСОБА_2 , яка хворіє вже тривалий час та потребує оперативного лікування.
Відзиву на апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду від учасників справи не надходило.
Відповідно до ч. 1 ст. 368 ЦПК України справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими главою І розділу V ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 369 ЦПК України апеляційні скарги на рішення суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Перевіривши матеріали справи, ознайомившись з доводами апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно зі ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Допомога на дітей одиноким матерям, згідно зі ст. 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Підстави припинення та призупинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям визначено статтею 18-4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Пунктами 46, 48, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751, передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги. Підприємства, установи та організації несуть відповідальність за шкоду, заподіяну сім'ям з дітьми або державі внаслідок несвоєчасної видачі документів або видачі неправдивих даних, і відшкодовують її в установленому законом порядку. Особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до п. 25 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» в редакції від 24.02.2003 року, якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
Контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги здійснює, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», орган соціального захисту населення та Державна соціальна служба. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана, відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України повернути потерпілому це майно.
Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст. 1215 ЦК України).
Судом встановлено, і це підтверджується матеріалами справи, що 29 травня 2018 року ОСОБА_1 зверталась до Управління соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області із Заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.5-7 ).
Разом із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям, відповідачка ОСОБА_1 подала Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 29.05.2018 року (а.с. 30-33), в якій в розділі ІІ "Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.07.2017 р до 30.04.2017 р" зазначила, що отримує допомогу при народженні дитини, допомогу одинокій матері (а.с.30).
На підставі Заяви від 29 травня 2018 року та Декларації від 29 травня 2018 року рішенням Управління соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області про призначення допомоги сім'ям з дітьми № 1367 від 04 червня 2018 року ОСОБА_1 була призначена допомога одиноким матерям на період з 01 травня 2018 року по 31 жовтня 2018 року в сумі 973,93 грн на місяць (а.с.13), а розпорядженням на перерахунок допомоги одиноким матерям від 20 червня 2018 р вказана допомога з 01 липня 2018 року по 31 жовтня 2018 року становила 1040,93 грн на місяць (а.с.15).
Рішенням Управління соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям № 1290 від 04 червня 2018 року ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в період з 01 травня 2018 року по 31 жовтня 2018 року в розмірі 743,35 грн на місяць, а розпорядженням на перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - вказана допомога з 01 липня 2018 року по 31 жовтн 2018 року становила 828,28 грн на місяць (а.с.15, 16).
27 грудня 2018 року ОСОБА_1 знову звернулась до Управління соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області із Заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.8-10) та подала Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 27.12.2018 року (а.с.11-14), в якій в розділі ІІ "Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому прміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.06.2018 р до 30.11.2018 р" зазначила, що отримує допомогу при народженні дитини, допомогу одинокій матері та допомогу малозабезпеченій сім'ї (а.с.11).
На підставі поданих документів, рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми № 1796 від 29 грудня 2018 року ОСОБА_1 була призначена допомога одиноким матерям на період з 01 грудня 2018 року по 31 травня 2019 року в сумі 857,96 грн на місяць (а.с.17) та рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям № 1650 від 29 грудня 2018 року ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в період з 01 грудня 2018 року по 31 травня 2019 року в розмірі 595,65 грн на місяць (а.с.17).
19 червня 2019 року ОСОБА_1 знову звернулась до Управління соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області із Заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.24-26) і подала Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 19.06.2019 року (а.с.34-36), в якій в розділі ІІ "Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому прміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.11.2018 р до 01.06.2019 р" зазначила, що отримує допомогу при народженні дитини, допомогу одинокій матері. Інших доходів не має (а.с.34).
На підставі поданих документів, рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми № 1438 від 09 липня 2019 року ОСОБА_1 була призначена допомога одиноким матерям на період з 01 червня 2019 року по 30 червня 2019 року в сумі 898,17 грн. на місяць, а з 01 липня 2019 року по 30 листопада 2019 року в сумі 971,17 грн. на місяць (а.с.42), а Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям № 1334 від 09 липня 2019 року ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в період з 01 червня 2019 року по 30 червня 2019 року в сумі 593,97 грн. на місяць. З 01 липня 2019 року по 30 листопада 2019 року - 686,49 грн. на місяць (а.с.42).
03 грудня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області із Заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.27-29) і подала Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 03.12.2019 року (а.с.38-41), в якій в розділі ІІ "Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.06.2019 р до 30.11.2019 р" зазначила, що отримує допомогу при народженні дитини, допомогу одинокій матері. Інших доходів не має (а.с.38).
На підставі поданих документів, 05 грудня 2019 року рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми № 1753 ОСОБА_1 була призначена допомога одиноким матерям на період з 01 грудня 2019 року по 31 травня 2020 року в сумі 1013,46 грн на місяць (а.с.43), а Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям № 1556 ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в період з 01 грудня 2019 року по 31 травня 2020 року в сумі 687,00 грн на місяць (а.с.42).
11 червня 2020 року за вихідним номером 08/1522-2020 Управління соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області направило ТОВ "Сільпо-Фуд" запит про надання інформації про доходи ОСОБА_1 , які вона отримала з моменту працевлаштування по 31.05.2020 року (а.с.18).
Листом № 08/15-5624 від 14 липня 2020 року ТОВ "Сільпо-Фуд" повідомило Управління соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області про те, що ОСОБА_1 працює у товаристві з 13.03.2018 р по час видачі довідки (14.07.2020 р) та надало Довідки про доходи ОСОБА_1 за період з 13.03.2018 р по 30.06.2020 р (а.с.19-22).
Зокрема, з довідки про доходи ОСОБА_1 за період з 13.03.2018 року по 31.12.2018 року вбачається, що ОСОБА_1 працює у ТОВ "Сільпо-Фуд" офіціантом в магазині № 261 м. Київ та загальна сума її доходу без урахування аліментів становить 84509,22 грн. (а.с.20); за період з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року загальна сума доходу ОСОБА_1 без урахування аліментів становить 129690,70 грн. (а.с.21); за період з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року загальна сума доходу ОСОБА_1 без урахування аліментів становить 75608,58 грн. (а.с.22).
Таким чином, при зверненнях за допомогою на дітей одиноким матерям та державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 надані неповні (недостовірні) відомості про доходи, а саме: не відображено у Деклараціях про доходи та майновий стан дохід у виді заробітної плати, отриманої у ТОВ "Сільпо-Фуд" з 13.03.2018 р по 31.05.2020 р було призначено та виплачено допомогу в завищеному розмірі, зокрема: допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 21090 грн 80 коп, державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям - у сумі 16942 грн 54 коп. (а.с.23).
02 вересня 2020 року Управлінням соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області ОСОБА_1 направлялось повідомлення № 23 про повернення на рахунок управління надміру виплаченої суми допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 21090,80 грн та суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 16942,54 грн. (а.с.23).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що надміру виплачена допомога мала місце з вини особи, яка отримує таку допомогу, оскільки вона дала неправдиві відомості про майновий стан.
З таким висновком Хмельницький апеляційний суд погоджується.
Нормативними актами визначено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення, а не навпаки, як вказує відповідачка у відзиві на позов. А Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги. Тобто, перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги, є не обов'язком, а правом органу, що призначає і виплачує державну допомогу.
У справі, що розглядається, надміру виплачена допомога мала місце з вини особи, яка отримує таку допомогу, оскільки вона дала неправдиві відомості про майновий стан.
Тому на думку Хмельницького апеляційного суду, суд першої інстанції прийняв законне і обгрунтоване рішення.
Посилання апелянта, що перед прийняттям рішення про призначення державної соціальної допомоги і встановлення її розміру позивач повинен був належним чином перевірити подані відповідачем відомості і при встановленні, що відомості не повні, повідомити відповідача про це, та необхідність подання в місячний строк додаткової інформації, не може бути підставою для скасування рішення суд.
В деклараціях, що подавались до органу праці та соціального захисту населення в розділі II доходи, ОСОБА_1 зазначила, що інших доходів немає.
Не може бути підставою для скасування рішення суду посилання апелянта, що судом не досліджено правильність нарахувань суми коштів, які позивач хоче стягнути. Апелянт не надав до суду свого розрахунку неправильності нарахування суми коштів.
Не може бути підставою для скасування рішення суду посилання апелянта, що на її утриманні перебуває ще її матір ОСОБА_2 , яка хворіє вже тривалий час та потребує оперативного лікування. Зазначене не підтверджено належними доказами.
Інші доводи апеляційної скарги не містять посилання на докази, які б спростовували висновки суду і впливали на їх законність, а зводяться до переоцінки доказів і незгоди з висновками суду щодо їх оцінки стосовно встановлення обставин справи, містять посилання на факти, що були предметом дослідження й оцінки судом.
Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи («Проніна проти України», № 63566/00, § 23, від 18 липня 2006 року). Оскаржене судове рішення відповідає критерію обґрунтованості судового рішення.
При вирішенні справи суд першої інстанції правильно визначив характер правовідносин між сторонами, вірно застосував закон, що їх регулює, повно і всебічно дослідив матеріали справи, надав належну правову оцінку доводам сторін і зібраним у справі доказам.
Таким чином, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції, вважає його обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам Закону.
Доводи скарги цих висновків не спростовують, не впливають на правильність прийнятого судом рішення і, з огляду на вимоги ст. 375 ЦПК України, не можуть бути визнані підставою для його скасування, тому підлягають відхиленню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 367, 368, 374, 375, 381, 382, 384 ЦПК України, Хмельницький апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 26 лютого 2021 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Повне судове рішення складено 13 травня 2021 року.
Судді: А.В. Купельський
Т.О. Янчук
О.І. Ярмолюк