Ухвала від 12.05.2021 по справі 759/9326/21

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/3213/21

ун. № 759/9326/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2021 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря: ОСОБА_2

розглянувши клопотання старшого слідчого з ОВС восьмого слідчого відділу розслідувань кримінальних проваджень СУ ФР ГУ ДФС у м. Києві ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Київської міської прокуратури про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42019100000000472 від 03.07.2019 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 212 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

11.05.2021 року до Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого з ОВС восьмого слідчого відділу розслідувань кримінальних проваджень СУ ФР ГУ ДФС у м. Києві ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Київської міської прокуратури про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42019100000000472 від 03.07.2019 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 212 КК України.

Восьмим СВРКП СУ ФР ГУ ДФС у м. Києві здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42019100000000472 від 01.08.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 212 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у період часу з 2017 року по теперішній час службові особи ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) вчинили пособницькі дії в умисному ухиленні від сплати податків підприємствам-контрагентам, а саме: КОМУНАЛЬНЕ П-ВО " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ФІЛІЯ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та іншим підприємствам на загальну суму понад 15 млн. грн. ПДВ, що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів коштів в особливо великих розмірах.

Відповідно матеріалів кримінального провадження встановлено, що ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) згідно інформаційних даних зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 (без вказівки номеру офісного приміщення), знаходиться на податковому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), вид економічної діяльності: оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, не платник ПДВ, засновник, директор та бухгалтер в однієї особі ОСОБА_5 .

Проведеними заходами оперативного характеру, що відображено в рапорті оперативного співробітника встановлено, що протягом 2017-2020 рр. податкова звітність не здавалася, на підприємстві ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) відсутні трудові ресурси, офісні, торгівельні та складські приміщення, виробниче обладнання, сировина, матеріали, що вказує на відсутність факту реального здійснення фінансово-господарської діяльності. Відповідно до показників податкової звітності з податку на прибуток, протягом 2017-2020 рр. - суми амортизаційних відрахувань відсутні. На підприємстві в період 2017-2020 рр. доходи ніхто не отримував, наймані працівники відсутні. По місцю юридичної реєстрації згідно реєстраційних даних не знаходяться, за вказаною адресою знаходиться житловий багатоквартирний чотирьох поверховий будинок.

Проведеними слідчими діями по кримінальному провадженню а також аналізу банківських рахунків ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) встановлено, що на рахунки ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) від підприємств контрагентів надійшли грошові кошти в загальній сумі понад 227 млн. грн., та відразу перераховано на інші підприємства контрагенти «імпортери» в сумі понад 227 млн. грн.. Таким чином треба вважати що ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) являється проміжною ланкою між підприємствами «вигодо набувачами» та «вигодо транспортуючих» підприємств реального сектору економіки, та підприємствами, на яких безпосередньо здійснюється обготівкування коштів.

Проведеним оглядом банківських рахунків ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) в період з 01.01.2017 по 01.03.2020 рр., здійснюється закупівля у різних контрагентів «імпортерів» наступної продукції (призначення платежу): продукти харчування, господарчі продукти, обладнання, сплата тнп (ткань), за сх.продукцію, побутові товари та інші види товарів. В подальшому підприємства «імпортери» перераховують грошові кошти на рахунки «нерезидентів» за придбаний товар. За рахунок зазначених фінансово-господарських операцій у зазначений період ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) було перераховано грошових коштів на підприємства контрагентів «імпортерів» в загальній сумі понад 227 млн. грн..

Однак, в подальшому ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) отримані вищезазначені товари не реалізовує, та в той самий період часу здійснює продаж зовсім іншого виду товару на користь контрагентів «резидентів», а саме: будівельні матеріали, сплата за інформаційно-консультаційні послуги, спецодяг, насіння, продукти харчування, з/б конструкції, обладнання, гальмівні диски на залізничні вагони та інші товари, які відповідно до банківських рахунків підприємством ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) не купувались, не отримувались та не вироблялись в загалі.

Враховуючи вищевикладене, неможливо зробити висновок щодо джерел походження робіт, отриманого товару та послуг, які було реалізовано ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ), оскільки неможливо підтвердити факт придбання вищезазначеного товару підприємством. Виявлена невідповідність придбаного товару ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) та реалізованого товару на адресу кінцевого покупця. У зв'язку з зазначеним неможливо відстежити товарний баланс операцій та здійснення операцій купівлі-продажу у просторі і часі.

Вищий адміністративний суд України у листі від 02.06.2011 № 742/11/13-11 роз'яснив ряд спірних питань, пов'язаних з визнанням операцій нереальними і безтоварними. Ось лише два з принципових висновків ВАСУ, викладених у листі:

- будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки, тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції;

- наявність укладеного між учасниками господарської операції цивільно-правового договору або відсутність визнання такого договору недійсним або нікчемним само по собі не свідчить про реальність здійснення відповідної операції.

Разом з тим, як вказано в іншому листі ВАСУ від 01.11.2011 № 1936/11/13-11, сама по собі наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформленні не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю мали місце. Водночас наявність формально складених, але недостовірних первинних документів, відповідність яких фактичним обставинам спростовується належними доказами, не є безумовним підтвердженням реальності господарської операції.

У результаті вказаної вище незаконної діяльності, податки не нараховуються та не сплачуються, а кошти, які в рахунок сплати податків підлягають спрямуванню до бюджету Держави, у дійсності незаконно переводяться в готівку, минаючи при цьому систему оподаткування України, та присвоюються.

Також, в матеріалах кримінального провадження, згідно банківських рахунків встановлено що за період з 30.05.2018 по 16.04.2021 роках, на рахунки ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) переховувалися грошові кошти в сумі 800 млн.грн. з рахунків ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ) та нібито за придбаний товар: за товари народного споживання, але фактично ПП « ОСОБА_4 » ніякі такі товари не отримувало, та не має складських приміщень для їх зберігання. Відповідно до АІС «Податковий блок» та реєстру податкових накладних підприємство ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " (код НОМЕР_6 ) в період 2020 року реалізувало в адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ) ТМЦ а саме: брухт алюмінію на загальну суму понад 15 млн.

ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ), діяльність 46.12 - посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами, зареєстровано за юридичною адресою: АДРЕСА_2 (за юридичною адресою не знаходяться, складено акт незнаходження), директор та бухгалтер в однієї особі: ОСОБА_6 .

З метою встановлення факту настання юридичних наслідків від господарської діяльності вищезазначених суб'єктів господарювання, а також з метою встановлення факту відповідності відомостей, відображених в документах бухгалтерського, податкового обліку, документах фінансово-господарської діяльності, податковій звітності підприємств - фактичним обставинам, з метою проведення перевірок вимог дотримання податкового законодавства та забезпечення належного проведення судових експертиз, необхідно отримати у ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " (код НОМЕР_6 ) фінансово-господарські документи по взаємовідносинам з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ) за період с 01.01.2020 по теперішній час.

Враховуючи викладене, виникла необхідність у доступі до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю, та проведенні їх вилучення (виїмки) на підприємстві для встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження, які знаходяться у безпосередньому володінні службових осіб підприємства, які можуть бути причетними до прикриття незаконної діяльності, тобто існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, які знаходяться у зацікавлених осіб, з метою ухилення від відповідальності.

В судове засідання слідчий не з'явився, просив розглядати клопотання за його відсутності, вимог заявлені в клопотанні підтримує в повному обсязі.

Розглянувши клопотання та вивчивши додані до нього матеріали і докази, суд дійшов висновку, що клопотання відповідає вимогам ст. 160 КПК України є обґрунтованим і підлягає задоволенню за таких підстав.

Відповідно до ст. 84 КПК України доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК порядку, на підставі який слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються за метою досягнення дієвості цього провадження.

Частиною 2 статті 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів. Тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володіння якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити виїмку) (частина 1 статті 159 КПК України).

Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити виїмку).

Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України отримання тимчасового доступу до вказаних вище речей і документів може здійснюватися лише на підставі ухвали слідчого судді, суду, а отримати вказану інформацію в інший спосіб не можливо.

Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Клопотання слідчого, яке надійшло до суду відповідає вимогам КПК України.

Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно із п. 6 ч. 1 ст. 164 КПК України в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено розпорядження надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів зазначених в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити зазначені речі і документи, якщо відповідне рішення було прийнято слідчим суддею, судом.

Обставини викладені у клопотанні слідчого, підтверджуються матеріалами справи.

Вивчивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що є достатні підстави вважати, що документи, про доступ до яких просить слідчий має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Таким чином, у справі наявні всі передбачені законом підстави для задоволення клопотання та надання тимчасового доступу до документів.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 107, 131, 132, 159-164 КПК України, слідчий суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл старшому слідчому з ОВС восьмого СВРКП СУ ФР ГУ ДФС у м. Києві підполковнику податкової міліції ОСОБА_3 , групи прокурорів які здійснюють процесуальне керівництво, слідчим слідчої групи та оперативним співробітникам ОУ ГУ ДФС у м. Києві за дорученням слідчого або прокурора щодо проведення слідчих (розшукових) дій в порядку ст.ст. 40, 41 КПК України чи постановою про проведення процесуальних дій на іншій території в порядку ст. 218 КПК України, тимчасовий доступ до речей та документів з можливістю вилучення їх копій (здійснити виїмку), що містять охоронювану законом таємницю, у посадових осіб ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " (код НОМЕР_6 ), який знаходиться за юридичною адресою: АДРЕСА_3 , а саме: первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів по взаємовідносинам з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ) за період з 01.01.2020 року по теперішній час, в т.ч. договори (контракти), угоди, додатки і доповнення до них; журнали з інструктажів по техніки безпеки, журнали перепусток транспортних засобів, журнали-ордери; оборотно-сальдові відомості; книги обліку придбання і продажу товарів, товарно-транспортні документи; податкові накладні; реєстри податкових накладних; накладні; рахунки; акти прийому-передачі товару; листування; платіжні документи; документи складського обороту; документи здачі товару в роботу, заяви учасників тендерної програми, протоколи (рішення) зборів тендерної комісії і інші документи, що можуть мати значення для кримінального провадження.

У випадку об'єктивних причин не видачі оригіналів або нотаріально засвідчених копій вищевказаних документів, зобов'язати підприємство надати належно засвідчені копії вищевказаних документів.

Строк дії ухвали два місяця з дня її постановлення.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її постановлення.

Слідчий суддя ОСОБА_1