пр. № 1-кс/759/3219/21
ун. № 759/9332/21
12 травня 2021 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого восьмого слідчого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління ГУ ДФС у м. Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у досудовому розслідуванні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019100000000472 від 01.08.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 212 КК України,
До Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого восьмого слідчого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління ГУ ДФС у м. Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у досудовому розслідуванні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019100000000472 від 01.08.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 212 КК України.
Слідчий за погодженням з прокурором просить розглянути дане клопотання без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться з метою запобігання спробам знищити, змінити фінансово-господарські документи, які мають істотне значення для даного кримінального провадження, а також з метою нерозголошення даних досудового розслідування.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у період часу з 2017 року по теперішній час службові особи ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) вчинили пособницькі дії в умисному ухиленні від сплати податків підприємствам-контрагентам, а саме: КОМУНАЛЬНЕ П-ВО " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ФІЛІЯ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та іншим підприємствам на загальну суму понад 15 млн. грн. ПДВ, що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів коштів в особливо великих розмірах.
Також, в матеріалах кримінального провадження, згідно банківських рахунків встановлено що за період з 30.05.2018 по 16.04.2021 роках, на рахунки ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) переховувалися грошові кошти в сумі 466 млн.грн. з рахунків ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_5 ) нібито за придбаний товар: за товари народного споживання, але фактично ПП « ОСОБА_4 » ніякі такі товари не отримувало, та не має складських приміщень для їх зберігання. Відповідно до АІС «Податковий блок» та реєстру податкових накладних підприємство ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_5 ) в період 2020 року реалізувало в адресу ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (код НОМЕР_6 ) ТМЦ а саме: брухт мідний, латунь на загальну суму понад 15 млн.
Враховуючи викладене, виникла необхідність у доступі до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю, та проведенні їх вилучення (виїмки) на підприємстві ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 для встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження, які знаходяться у безпосередньому володінні службових осіб підприємства, які можуть бути причетними до прикриття незаконної діяльності, тобто існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, які знаходяться у зацікавлених осіб, з метою ухилення від відповідальності.
В судове засідання слідчий не з'явився, подав заяву про слухання клопотання у його відсутності.
Особа у володінні якої знаходяться речі до суду не викликалась у відповідності до ч. 2 ст. 163 КПК України.
Дослідивши клопотання та копії матеріалів, якими обґрунтовуються доводи клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Судовим розглядом встановлено, що восьмим СВРКП СУ ГУ ДФС у м. Києві, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 01.08.2019 до ЄРДР за №42019100000000472 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 212 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у період часу з 2017 року по теперішній час службові особи ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) вчинили пособницькі дії в умисному ухиленні від сплати податків підприємствам-контрагентам, а саме: КОМУНАЛЬНЕ П-ВО " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ФІЛІЯ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та іншим підприємствам на загальну суму понад 15 млн. грн. ПДВ, що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів коштів в особливо великих розмірах.
Відповідно матеріалів кримінального провадження встановлено, що ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) згідно інформаційних даних зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 (без вказівки номеру офісного приміщення), знаходиться на податковому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ), вид економічної діяльності: оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, не платник ПДВ, засновник, директор та бухгалтер в однієї особі ОСОБА_5 .
Проведеними заходами оперативного характеру, що відображено в рапорті оперативного співробітника встановлено, що протягом 2017-2020 рр. податкова звітність не здавалася, на підприємстві ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) відсутні трудові ресурси, офісні, торгівельні та складські приміщення, виробниче обладнання, сировина, матеріали, що вказує на відсутність факту реального здійснення фінансово-господарської діяльності. Відповідно до показників податкової звітності з податку на прибуток, протягом 2017-2020 рр. - суми амортизаційних відрахувань відсутні. На підприємстві в період 2017-2020 рр. доходи ніхто не отримував, наймані працівники відсутні. По місцю юридичної реєстрації згідно реєстраційних даних не знаходяться, за вказаною адресою знаходиться житловий багатоквартирний чотирьох поверховий будинок.
Проведеними слідчими діями по кримінальному провадженню а також аналізу банківських рахунків ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) встановлено, що на рахунки ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) від підприємств контрагентів надійшли грошові кошти в загальній сумі понад 227 млн. грн., та відразу перераховано на інші підприємства контрагенти «імпортери» в сумі понад 227 млн. грн.. Таким чином треба вважати що ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) являється проміжною ланкою між підприємствами «вигодо набувачами» та «вигодо транспортуючих» підприємств реального сектору економіки, та підприємствами, на яких безпосередньо здійснюється обготівкування коштів.
Проведеним оглядом банківських рахунків ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) в період з 01.01.2017 по 01.03.2020 рр., здійснюється закупівля у різних контрагентів «імпортерів» наступної продукції (призначення платежу): продукти харчування, господарчі продукти, обладнання, сплата тнп (ткань), за сх.продукцію, побутові товари та інші види товарів. В подальшому підприємства «імпортери» перераховують грошові кошти на рахунки «нерезидентів» за придбаний товар. За рахунок зазначених фінансово-господарських операцій у зазначений період ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) було перераховано грошових коштів на підприємства контрагентів «імпортерів» в загальній сумі понад 227 млн. грн..
Однак, в подальшому ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) отримані вищезазначені товари не реалізовує, та в той самий період часу здійснює продаж зовсім іншого виду товару на користь контрагентів «резидентів», а саме: будівельні матеріали, сплата за інформаційно-консультаційні послуги, спецодяг, насіння, продукти харчування, з/б конструкції, обладнання, гальмівні диски на залізничні вагони та інші товари, які відповідно до банківських рахунків підприємством ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) не купувались, не отримувались та не вироблялись в загалі.
Враховуючи вищевикладене, неможливо зробити висновок щодо джерел походження робіт, отриманого товару та послуг, які було реалізовано ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ), оскільки неможливо підтвердити факт придбання вищезазначеного товару підприємством. Виявлена невідповідність придбаного товару ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) та реалізованого товару на адресу кінцевого покупця. У зв'язку з зазначеним неможливо відстежити товарний баланс операцій та здійснення операцій купівлі-продажу у просторі і часі.
Вищий адміністративний суд України у листі від 02.06.2011 № 742/11/13-11 роз'яснив ряд спірних питань, пов'язаних з визнанням операцій нереальними і безтоварними. Ось лише два з принципових висновків ВАСУ, викладених у листі:
- будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки, тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції;
- наявність укладеного між учасниками господарської операції цивільно-правового договору або відсутність визнання такого договору недійсним або нікчемним само по собі не свідчить про реальність здійснення відповідної операції.
Разом з тим, як вказано в іншому листі ВАСУ від 01.11.2011 № 1936/11/13-11, сама по собі наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформленні не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю мали місце. Водночас наявність формально складених, але недостовірних первинних документів, відповідність яких фактичним обставинам спростовується належними доказами, не є безумовним підтвердженням реальності господарської операції.
У результаті вказаної вище незаконної діяльності, податки не нараховуються та не сплачуються, а кошти, які в рахунок сплати податків підлягають спрямуванню до бюджету Держави, у дійсності незаконно переводяться в готівку, минаючи при цьому систему оподаткування України, та присвоюються.
Також, в матеріалах кримінального провадження, згідно банківських рахунків встановлено що за період з 30.05.2018 по 16.04.2021 роках, на рахунки ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_1 ) переховувалися грошові кошти в сумі 466 млн.грн. з рахунків ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_5 ) нібито за придбаний товар: за товари народного споживання, але фактично ПП « ОСОБА_4 » ніякі такі товари не отримувало, та не має складських приміщень для їх зберігання.
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_5 ), діяльність 46.12 - посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами, зареєстровано за юридичною адресою: АДРЕСА_2 (за юридичною адресою не знаходяться, складено акт незнаходження), директор та бухгалтер в однієї особі: ОСОБА_6 .
Відповідно до АІС «Податковий блок» та реєстру податкових накладних підприємство ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_5 ) в період 2020 року реалізувало в адресу ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (код НОМЕР_6 ) ТМЦ а саме: брухт мідний, латунь на загальну суму понад 15 млн.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно частини 5, 6 статті 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи вищевикладене, а також неможливість отримати відомості в інший спосіб та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що речі та документи, що перебувають у володінні ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (код НОМЕР_6 ), мають значення для встановлення обставин кримінального правопорушення і можуть бути доказами під час судового розгляду, клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 131, 132, 159, 160, 163, 164, 165, 166, 395 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого восьмого слідчого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління ГУ ДФС у м. Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у досудовому розслідуванні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019100000000472 від 01.08.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 212 КК України - задовольнити.
Надати старшому слідчому з ОВС восьмого СВРКП СУ ФР ГУ ДФС у м. Києві підполковнику податкової міліції ОСОБА_3 , групи прокурорів які здійснюють процесуальне керівництво, слідчим слідчої групи тимчасовий доступ до речей і документів з метою вилучення належним чином завірених копій документів, що містять охоронювану законом таємницю, у посадових осіб ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (код НОМЕР_6 ) а саме: первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів по взаємовідносинам з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_5 ) за період з 01.01.2020 року по теперішній час, в т.ч. договори (контракти), угоди, додатки і доповнення до них; журнали з інструктажів по техніки безпеки, журнали перепусток транспортних засобів, журнали-ордери; оборотно-сальдові відомості; книги обліку придбання і продажу товарів, товарно-транспортні документи; податкові накладні; реєстри податкових накладних; накладні; рахунки; акти прийому-передачі товару; листування; платіжні документи; документи складського обороту; документи здачі товару в роботу, заяви учасників тендерної програми, протоколи (рішення) зборів тендерної комісії і інші документи, що можуть мати значення для кримінального провадження.
Строк дії ухвали - два місяці з дня постановлення ухвали.
Відповідно до частини 1 ст.166 КПК України, у разі не виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів оскарженню не підлягають, крім ухвал про тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
Слідчий суддя ОСОБА_1