Рішення від 26.03.2021 по справі 757/57897/20-ц

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/57897/20-ц

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2021 року Печерський районний суд м. Києва

суддя: Матійчук Г.О.,

секретар судового засідання: Хабеця О.О.,

справа №757/57897/20-ц

учасники справи:

позивач: ОСОБА_1

відповідач: Міністерство соціальної політики України

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2020 року позивач звернувся до суду із позовом до відповідача, в якому просив стягнути з останнього матеріальну шкоду в сумі 785 грн та моральну шкоду в сумі 100 000 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що він є інвалідом ІІ групи загального захворювання довічно, з ураженням опорно-рухового апарату, з частковою втратою рухової активності.

17.06.2015 року він замовив через Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації у ТОВ «Світ Літньої Людини та Реабілітації» сидіння для ванни, модель «Стоїк-14НМ013».

15.07.2015 року було сформовано направлення для забезпечення його відповідним сидінням. Однак, доставка цього сидіння забрала три роки.

Він неодноразово звертався до відповідача, ТОВ «Світ Літньої Людини та Реабілітації», Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, депутатів та інш. державних органів з приводу зволікання доставлення приладдя.

20.07.2018 року Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації скасувало попереднє направлення та видало нове для забезпечення його допоміжним засобом особистої гігієни, і 14.08.2018 року він отримав замовлення.

В зазначений період ним було витрачено 785 грн на листування з відповідними органами з метою вжиття заходів щодо надання йому необхідного засобу.

Вважає, що вказана сума в якості відшкодування матеріальної шкоди має бути стягнута з відповідача.

Крім того, в період очікування йому було завдано моральних страждань неправомірними діями відповідача, був порушений його нормальний спосіб життя, оскільки, він був вимушений докладати додаткових зусиль. Моральна шкода ним оцінена в 100000 грн яку також просить стягнути з відповідача в примусовому порядку.

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 30.12.2020 року відкрито провадження у справі та вирішено розглянути її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Запропоновано відповідачу не пізніше п'ятиденного строку подати заяву із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, роз'яснено відповідачу, що він має право не пізніше п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження, копії позовної заяви та додатків до неї, до початку розгляду справи по суті надіслати відзив на позовну заяву.

Відповідач своїм правом надати відзив на позов не скористався.

За ч. 1, 4 ст. 174 ЦПК України при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи та характер спірних правовідносин, об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

За ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч. 1 ст. 4 ЦПК України).

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч.ч. 1-4 ст. 12 ЦПК України).

За ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що 17.06.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації із заявкою про забезпечення технічним засобом реабілітації, оскільки є інвалідом ІІ групи, а також 15.07.2015 року із заявою про взяття на відповідний облік.

15.07.2015 року Управлінням праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації було сформоване направлення № 8163/2 для забезпечення позивача допоміжними засобами для особистої гігієни. Строк дії направлення 11.06.2017 р. Направлення 15.07.2015 року скеровано до ТОВ «Світ Літньої Людини та Реабілітації» (позивачем до позову не додано копію даного направлення, проте вказане встановлено рішенням Голосіївського районного суду м. Києва у справі № 752/21997/18).

Із доданих до позову доказів вбачається, що позивач неодноразово письмово звертався до різних посадових осіб (в т.ч. після отримання замовлення у серпні 2018 року) з приводу невиконання замовлення, а саме: до Міністра соціальної політики України, директора Фонду соціального захисту інвалідів Мінсоцполітики України, начальника Управління праці та соц.захисту населення Голосіївської РДА та інш.

У відповідь на звернення ОСОБА_1 адресати надавати відповідь по суті або направляли його звернення за належністю до Міністерства соціальної політики України, яке відповіддю від 13.04.2017 вих.№344/0/132-17/172 роз'яснило заявнику механізм безкоштовного забезпечення осіб технічними та іншими засобами реабілітації, який визначено Порядком забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 № 321 (зі змінами). В цьому ж листі вказано, що за інформацією з Централізованого банку даних з проблем інвалідності, 15.07.2015 року заявнику ( ОСОБА_1 ) були сформовані направлення для забезпечення східцями з поручнем, сидінням для ванни та столом приліжковим виробництва ТОВ «Світ Літньої Людини та Реабілітації». Робота з прийняття документів від підприємств-кандидатів на виготовлення, поставку, ремонт і технічне обслуговування технічних та інших засобів реабілітації для встановлення їх відповідності кваліфікаційним вимогам триває і після розгляду Фондом соціального захисту інвалідів будуть укладені відповідні договори з підприємствами. Мінсоцполітики доручило ТОВ «Світ Літньої Людини та Реабілітації» після укладення відповідного договору з Фондом соціального захисту інвалідів забезпечити заявника ( ОСОБА_1 ) всіма необхідними засобами реабілітації відповідно до вимог чинного законодавства.

Також листом від 19.09.2018 року вих.№315101243-18 Міністерство роз'яснило ОСОБА_1 причину затримки в отриманні останнім замовлення (сидіння для ванни). Зокрема за інформацією Фонду соціального захисту інвалідів проблема у забезпеченні ОСОБА_1 сидінням для ванни була зумовлена затримкою виготовлення цього виробу підприємством-виробником, атакож змінами, які відбулися у механізмібезоплатного забезпечення осіб з інвалідністю технічними та іншими засобами реабілітації.

Відповідно до пункту 5 Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 року № 321 (в редакції, чинній на час звернення позивача у 2015 році), технічні та інші засоби реабілітації, призначені для безоплатного забезпечення осіб з інвалідністю виготовляються, постачаються і ремонтуються підприємствами, які відповідають кваліфікаційним вимогам, установленим Міністерством соціальної політики України.

Відповідно до п. 53 зазначеного Порядку (в редакції, чинній на час звернення позивача у 2015 році), забезпечення осіб з інвалідністю технічними та іншими засобами реабілітації здійснюється в межах відповідних бюджетних призначень, передбачених Міністерством соціальної політики України.

Мінсоцполітики спрямовує бюджетні кошти Фонду соціального захисту інвалідів з метою перерахування їх підприємствам, що виконали індивідуальні заявки осіб з інвалідністю на виготовлення технічних та інших засобів реабілітації. Перерахування бюджетних коштів здійснюється на підставі актів приймання-передачі робіт (надання послуг), а також на підставі рахунку підприємства на оплату.

Судом встановлено, що на час звернення позивача із заявкою (у 2015 році) в Порядку, який був затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 05.04.2012 року була відсутня норма, якою регулювались конкретні строки виконання замовлення. Порядок лише 14.03.2018 року було доповнено нормою щодо строку виконань замовлень.

Із внесенням змін до системи забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, позивачу було змінено направлення на забезпечення сидінням для ванни від 15.07.2015 року № 8163/2, строк дії якого закінчувався 11.06.2017 року та оформлено нове направлення від 20.07.2018 року № 37414016/2018/216.

Відповідно до п. 53 Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації, переліків таких засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 року № 321. В редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 року № 328, бюджетні кошти перераховуються підприємствам органом соціального захисту населення: 1) після забезпечення особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи протезами верхніх та нижніх кінцівок, ортезами шарнірними на нижні кінцівки на підставі: актів приймання-передачі робіт (надання послуг), підписаних особою з інвалідністю, дитиною з інвалідністю, іншою особою або їх законними представниками, керівником (уповноваженою ним особою) підприємства та органом соціального захисту населення; рахунка підприємства на оплату, в якому зазначаються витрати, пов'язані з виготовленням індивідуального засобу реабілітації, його демонтажем, крім вартості комплектувальних виробів і матеріалів, що можуть бути повторно використані, та інших документів, зазначених у пункті 37 цього Порядку; 2) після забезпечення особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи кріслами колісними на підставі: актів приймання-передачі робіт (надання послуг), підписаний особою з інвалідністю, дитиною з інвалідністю, іншою особою або їх законними представниками, керівником (уповноваженою ним особою) підприємства та органом соціального захисту населення; рахунка підприємства на оплату; 3) після забезпечення особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи технічними та іншими засобами реабілітації (крім протезів верхніх та нижніх кінцівок, ортезів шарнірними на нижні кінцівки та крісел колісних); надання послуг з післягарантійного ремонту технічних та інших засобів реабілітації, надання реабілітаційних послуг на підставі: актів приймання-передачі робіт (надання послуг), підписаний керівником (уповноваженою ним особою) підприємства та органом соціального захисту населення, до яких додається витяг з реєстру про видані особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, іншим особам технічні та інші засоби реабілітації за формою, затвердженою Мінсоцполітики; рахунка підприємства на оплату.

Оплата технічних та інших засобів реабілітації, послуг з їх після гарантійного ремонту, реабілітаційних послуг здійснюється за фактично виконані роботи, надані послуги не пізніше 14 робочих днів з дати надходження до органу соціального захисту населення акта приймання-передачі робіт (надання послуг) у межах граничної ціни, а у разі її перевищення - за рішенням Мінсоцполітики на підставі рекомендацій робочої групи із забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації, яка утворена при Мінсоцполітики.

Для виплати компенсації Мінсоцполітики спрямовує бюджетні кошти територіальним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів з урахуванням поданих пропозицій зазначеного Фонду з метою перерахування їх органам соціального захисту населення.

Компенсація виплачується органами соціального захисту населення шляхом поштового переказу або перерахування коштів на особисті банківські рахунки осіб з інвалідністю та законних представників дітей з інвалідністю, постраждалих внаслідок антитерористичної операції. Особам, які не мають законних представників і не можуть самостійно пересуватися у зв'язку з хворобою, компенсація виплачується тільки за разовими дорученнями шляхом поштового переказу.

Виплата компенсації здійснюється на підставі фіскального чека, який підтверджує придбання виробу у підприємства, що відповідає кваліфікаційним вимогам. Виплата компенсації за спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією здійснюється на підставі фіскального чека.

Виплата компенсації за допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому; спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією; протези молочної залози, ліфи для кріплення протезів молочної залози, в тому числі спеціальні ліфи для занять фізичною культурою і плаванням (купальник),протези на верхні кінцівки, зокрема компресійні рукави при лімфодермі; друге крісло колісне здійснюються на підставі фіскального чека, що підтверджує придбання виробів, передбачених додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321 "Про затвердження Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації, переліків таких засобів", особою з інвалідністю, законним представником дитини з інвалідністю, постраждалим внаслідок антитерористичної операції за фактичною вартістю виробу, у розмірі не вище граничної ціни засобу, встановленої Мінсоцполітики згідно з черговістю.

Порядок взаємодії Мінсоцполітики та Фонду соціального захисту інвалідів із забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших осіб технічними та іншими засобами реабілітації затверджує Мінсоцполітики.

20.07.2018 року Управлінням праці та соціального захисту населення Голосіївської РДА було повторно сформовано направлення № 37414016/2018/216 для забезпечення позивача допоміжними засобами особистої гігієни (сидіння для ванни) для забезпечення його відповідним сидінням. Строк дії направлення до 26.06.2019 року.

13.08.2018 року позивачем було подано до ТОВ «Світ Літньої Людини та Реабілітації» анкету для індивідуального підбору технічних засобів реабілітації, та 14.08.2018 року позивач отримав замовлення, про що свідчить акт прийому-передачі № 3196-0818.

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову та моральну шкоду передбачені нормами статей 1166, 1167 ЦК України, відповідно до яких шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності вини.

Відповідно до ч.1 ст. 1174 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цієї особи.

Підставою для цивільно-правової відповідальності за завдання шкоди у такому випадку є правопорушення, що включає як складові елементи шкоду, протиправне діяння особи, яка її завдала, причинний зв'язок між ними. Шкода відшкодовується незалежно від вини.

Відповідно до ч. 1 ч. 2 статті 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Згідно роз'яснень, викладених в п.5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» (зі змінами та доповненнями), відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.

Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.

Виходячи з приписів ст.ст. 23, 1167 ЦК України, підставою відповідальності за завдану моральну шкоду є склад цивільно-правового правопорушення, що складається з наступних елементів: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.

Умовою відповідальності є неправомірне рішення, дія чи бездіяльність, внаслідок яких завдано майнову та моральну шкоду. Зобов'язання відшкодувати майнову та моральну (немайнову) шкоду виникає лише за умови, що вказана шкода є безпосереднім наслідком певної протиправної дії (бездіяльності).

За вимогами ст.ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

В ході розгляду справи встановлено, що мала місце затримка в забезпеченні позивача засобом гігієни - сидінням для ванни, яка була зумовлена затримкою виготовлення цього виробу. Механізм безкоштовного забезпечення осіб технічними та іншими засобами реабілітації визначено Порядком забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 № 321. В редакції Порядку, яка діяла станом на день замовлення (17.06.2015), строки виконання замовлення не визначені. Норма регулююча строки з'явилась лише після внесення змін до Порядку - 14.03.2018 року.

Крім того, тривале невиконання заявки позивача було зумовлено затримкою виготовлення виробу підприємством-виробником, і яке не заявлено відповідачем у даному спорі. Згідно з п. 5 Порядку технічні та інші засоби реабілітації, призначені для безоплатного забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших осіб за рахунок коштів державного бюджет виготовляються, постачаються і ремонтуються підприємствами, які відповідають кваліфікаційним вимогам, установленим Мінсоцполітики. Перелік підприємств визначається Мінсоцполітики і затверджується його наказами.

За таких обставин не встановлено, що саме в зв'язку з неправомірними діями (бездіяльністю) відповідача позивачу було завдано матеріальної та моральної шкоди, оскільки, як встановлено судом, - відповідач виконав вимоги встановленого Порядку на час звернення позивача в межах своєї компетенції.

Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що стороною позивача не доведено наявність неправомірних дій (бездіяльності) відповідача, причинно-наслідкового зв'язку між діями (бездіяльністю) відповідача та шкодою, заподіяною позивачу, суд вважає, що в даному спорі відсутні підстави для відшкодування відповідачем, як матеріальної, так і моральної шкоди. Крім того, суд зауважує, що в обґрунтування вимог про відшкодування моральної шкоди позивачем надано довідки та медичні виписки іншої особи - ОСОБА_2 , який не є стороною у даній справі.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позову в повному обсязі.

Позивач є інвалідом ІІ групи, а тому звільнений від сплати судового збору, за таких обставин судові витрати слід компенсувати за рахунок держави.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 23, 1167, 1174 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 13, 141, 263-265, 268, 273, 274, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про відшкодування матеріальної та моральної шкоди - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційні скарги подаються учасниками справи до Київського апеляційного суду або через Печерський районний суд м. Києва, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності ЦПК України в редакції від 15 грудня 2017 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ;

відповідач: Міністерство соціальної політики України: адреса:01601, м. Київ, вул.. Еспланадна, буд. № 8/10, код ЄДРПОУ 37567866.

Суддя Г.О. Матійчук