Постанова від 12.05.2021 по справі 697/722/21

Справа № 697/722/21

Провадження № 3/697/398/2021

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2021 року м. Канів

Суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області Льон О. М., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділу поліції №1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого АДРЕСА_1 , непрацюючого,

за ч. 2 ст.173-2 КУпАП

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 25.03.2021 о 09 год. 10 хв.за місцем свого проживання: в АДРЕСА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив відносно своєї дружини насильство в сім'ї, а саме, умисні дії психологічного характеру, що полягали у висловлюванні в її адресу нецензурною лайкою та погрозах фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю ОСОБА_2 .. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст.173-2 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність повернення адміністративного матеріалу для належного оформлення органу, який його склав, за наступних підстав.

Згідно ст. 278 КУпАП, суд при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), в тому числі і місце проживання; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення.

Вказані вимоги закону працівником органу, що складав протокол про адміністративне правопорушення не виконані.

Так, у протоколі про адміністративне правопорушення дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.2 ст. 173-2 КУпАП, проте суть учиненого адміністративного праовпорушення не співпадає з вказаною частиною статті та суду не надано доказів притягнення останнього раніше (протягом року) до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 173-2 КУпАП, а за таких обставин, суд позбавлений можливості об'єктивно розглянути справу по суті.

Крім того, з протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від підпису у протоколі у присутності понятих, прізвища яких не зазначено та не відібрано їх пояснення.

Відповідно до положень ст.268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.

Згідно з приписами ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.173-2 КУпАП, розглядаються протягом доби.

Такий особливий порядок покладає на відповідні органи, які складають протокол про адміністративне правопорушення, обов'язок забезпечити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності доступ до правосуддя та можливість реалізувати своє право на захист, а тому, дана особа має бути не тільки доставлена до суду, а й повинна бути забезпечена її присутність у судовому засіданні під час розгляду адміністративної справи стосовно неї.

На момент надходження адміністративних матеріалів до суду, ОСОБА_1 співробітниками поліції доставлений не був.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що деякі справи про адміністративні правопорушення за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.п. 21-22 рішення у справі "Надточій проти України", п. 33 рішення у справі "Гуренка проти України").

Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що дана категорія справ розглядається протягом доби з обов'язковою участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, яка не була доставлена до суду в день надходження справи, суд позбавлений можливості неупереджено та об'єктивно розглянути зазначені адміністративні матеріали, ухвалити законне і справедливе судове рішення.

За таких обставин суддя дійшов висновку про необхідність повернення адміністративних матеріалів для належного оформлення, а саме для забезпечення особистої участі ОСОБА_1 у розгляді справи про адміністративне правопорушення стосовно нього.

Керуючись ст.ст. 7, 245, 268, 277 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.173-2 КУпАП повернути до Відділу поліції №1 Черкаського районного управління поліції ГУНП України в Черкаській області для належного оформлення.

Зобов'язати відділ поліції №1 Черкаського районного управління поліції ГУНП України в Черкаській області і забезпечити явку особи, відносно якої складено адміністративні матеріали, при повторному направленні до суду для розгляду ОСОБА_1 .

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя О. М. Льон