Справа № 320/3082/19 Суддя (судді) першої інстанції: Терлецька О.О.
11 травня 2021 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Земляної Г.В.
Мєзєнцева Є.І.
При секретарі: Марчук О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Служби у справах дітей Березанської міської Ради про визнання протиправною бездіяльність, -
ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Служби у справах дітей Березанської міської Ради, в якому просила суд:
- визнати протиправною бездіяльність Служби у справах дітей Березанської міської Ради щодо ненадання ОСОБА_1 наказу «Про постановку на облік дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах»;
- зобов'язати Службу у справах дітей Березанської міської Ради надати ОСОБА_1 наказ «Про постановку на облік дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах».
Позов обгрунтовано тим, що невідомого позивачу числа Службою у справах дітей Березанської міської Ради Київської області видано наказ «Про постановку на облік дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах». Про дану обставину позивач дізналася з повідомлення відповідача за № 267 від 10 травня 2019 року, хоча про сам наказ мова не йде, однак, з огляду на законодавство, яке зобов'язує відповідача в даному випадку прийняти відповідний наказ, позивач дійшла до такого висновку. Даний наказ прийнято з невідомих їй підстав, так як не зважаючи на її звернення до відповідача, до цього часу наказ їй так і не видано. Якщо вірити вищевказаному повідомленню відповідача, то підставою для видачі наказу є ухилення позивачем від виконання батьківських обов'язків. Насправді, вона не позбавлена батьківських прав щодо жодної своєї дитини. На переконання позивача, в жодному документі не зазначено, яким чином вона ухиляється від виконання банківських обов'язків і як це відображається на дитині.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року в задоволенні даного адміністративного позову відмовлено в повному обсязі.
При цьому суд першої інстанції виходив з того, що в позові ОСОБА_1 не наведено, як і не встановлено під час судового розгляду, жодного порушення законодавства відповідачем при здійсненні ним владних управлінських функцій.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позов в повному обсязі.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що з грубим порушенням норм постанови Кабінету Міністрів України «Питання діяльності органів опіки та піклування пов'язаної із захистом прав дитини» від 24 вересня 2008 року № 866 дитина ОСОБА_2 не була визнана такою, що залишились без батьківського піклування.
Наказ «Про постановку на облік дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах» прийнято з невідомих підстав, відповідачем не надано документів та матеріалів, що стали підставою видання наказу про постановку на облік дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах, як дитина, мати якої ухиляється від виконання батьківських обов'язків.
Щодо заявленої позовної вимоги, сформульованої таким чином, що необхідно визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання ОСОБА_1 наказу «Про постановку на облік дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах» та зобов'язати відповідача надати їй наказ «Про постановку на облік дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах», то апелянтом зазначено, що обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.
Якщо суд дійде до висновку про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання ОСОБА_1 наказу «Про постановку на облік дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах» та зобов'язання відповідача надати наказ «Про постановку на облік дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах», то позивач має право на скасування даного наказу.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, з метою захисту та відновлення порушених прав позивача, суд може дійти висновку, що для повного забезпечення захисту прав позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та визнати недійсним цей наказ.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечував проти її задоволення. Зазначив, що Служба у справах дітей Березанської міської ради не є правонаступником Служби у справах дітей та сім'ї Баришівської райдержадміністрації, а тому і не може бути відповідачем у справі. Підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідно до п.3 ч.1 статті 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Приймаючи до уваги, що в суді першої інстанції справа розглядалась в порядку спрощеного провадження, враховуючи, що за наявними у справі матеріалами її може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів та з огляду на відсутність необхідності розглядати справу у судовому засіданні, справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Як встановлено судом першої інстанції, до Служби у справах дітей та сім'ї виконавчого комітету Березанської міської ради надійшов запит від 20 травня 2019 року ОСОБА_1 на отримання інформації щодо надання їй належним чином засвідченої копії наказу про взяття ОСОБА_2 на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Службою у справах дітей та сім'ї виконавчого комітету Березанської міської ради на поштову адресу ОСОБА_1 надіслано лист від 24 травня 2019 року № 302, в якому громадянці ОСОБА_1 надано інформацію про те, що ОСОБА_2 була взята на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах відповідно до наказу служби у справах дітей та сім'ї Баришівської районної державної адміністрації від 02 квітня 2018 року № 25.
Позивача така відповідь не влаштувала, тому вона звернулася до суду з даним позовм.
Відповідно до п.5 Наказу Міністерства соціальної політики України від 20 січня 2014 року № 27 Про порядок ведення службами у справах дітей обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, наказ про взяття дитини на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, видається службою у справах дітей у разі підтвердження інформації про дитину, яка підлягає обліку, відповідно до пункту 4 цього Порядку:
протягом місяця після виявлення дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, з підстав: проживання в сім'ї, у якій батьки або особи, які їх замінюють, ухиляються від виконання своїх обов'язків з виховання дитини; систематичного самовільного залишення дитиною місця постійного проживання;
протягом семи робочих днів після виявлення дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, з підстав: скоєння фізичного, психологічного, сексуального, економічного насильства над дитиною, жорстокого поводження з нею або загрози його вчинення; залучення дитини до найгірших форм дитячої праці; переміщення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.
Інформація про дитину, яка перебуває у складних життєвих обставинах, вноситься до Журналу обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, що ведеться за формою згідно з додатком до цього Порядку, та Єдиного електронного банку даних дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, шляхом заповнення електронної обліково-статистичної картки дитини за формою, встановленою Мінсоцполітики України.
Відповідно до пп. 3 п. 1 р. III Наказу Міністерства соціальної політики України від 28 грудня 2015 року № 1256 "Про ведення банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім'ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів", відомості про дитину, яка перебуває у складних життєвих обставинах, вносяться до Банку даних користувачами місцевого рівня на підставі наказу служби у справах дітей про взяття дитини на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у день видання такого наказу.
Згідно п.3-1 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866, з метою створення належних умов для забезпечення реалізації права кожної дитини на виховання в сім'ї, підтримки сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, і захисту прав дітей у таких сім'ях органи державної влади та органи місцевого самоврядування, зокрема служби у справах дітей, структурні підрозділи районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад з питань освіти, охорони здоров'я, соціального захисту населення, органи Національної поліції (органи ювенальної превенції), заклади освіти, охорони здоров'я, соціального захисту населення (далі - уповноважені суб'єкти), забезпечують виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, за місцем їх проживання (перебування), надання їм послуг у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, інформують інших уповноважених суб'єктів у разі потреби здійснення комплексних заходів щодо захисту прав та інтересів таких дітей і надання підтримки їх сім'ям (у разі наявності) відповідно до Порядку взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, закладів та установ під час забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати життю та здоров'ю дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2018 року № 800.
Органи опіки та піклування провадять свою діяльність, пов'язану із захистом прав дитини, з дотриманням таких принципів: забезпечення найкращих інтересів дитини; недопущення дискримінації дітей; конфіденційності інформації про дитину.
Безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, а також стосовно здійснення передбачених законодавством заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей покладаються на служби у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад (далі - служби у справах дітей).
Згідно п. 13 Порядку № 866 облік дітей, які залишились без батьківського піклування, здійснює служба у справах дітей за місцем проживання батьків дитини або одного з них, з яким проживала дитина до настання обставин, за яких вона залишилася без піклування батьків, незалежно від місця виявлення дитини, а дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - служба у справах дітей за місцем походження дитини.
У разі коли батьки дитини або місце їх проживання невідомі, дитина, яка залишилась без батьківського піклування, береться на облік у службі у справах дітей за місцем виявлення дитини або місцем розташування закладу охорони здоров'я, в якому дитину залишили.
Облік дітей, розлучених із сім'єю, веде служба у справах дітей за місцем виявлення дитини.
Відповідно до п.14 Порядку № 866 відомості про дитину, яка залишилась без батьківського піклування, збираються службою у справах дітей протягом 10 днів після надходження повідомлення про таку дитину. Зазначений строк може бути продовжений за рішенням керівника служби у справах дітей, але не більше ніж на 25 днів.
Служба у справах дітей на підставі зібраних відомостей про дитину приймає рішення, яке оформлюється наказом, про взяття її на первинний облік дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (далі - первинний облік), і вносить дані про таку дитину до книги первинного обліку, яка ведеться за формою згідно з додатком 3.
Дитина вважається такою, що взята на первинний облік, з дати прийняття такого рішення.
Підставою для прийняття рішення про взяття дитини на первинний облік є акт обстеження умов перебування дитини, в якому зазначається факт відсутності батьківського піклування, або інші документи, що підтверджують факт залишення дитини без батьківського піклування.
Підставою для прийняття рішення про взяття дитини, розлученої із сім'єю, на первинний облік є акт про виявлення дитини, розлученої із сім'єю, складений за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України.
Після взяття дитини на первинний облік служба у справах дітей разом з працівниками уповноважених суб'єктів, до компетенції яких належить питання надання послуг дітям і сім'ям і забезпечення захисту їх прав, складає індивідуальний план соціального захисту дитини, залишеної без батьківського піклування, дитини сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування (далі - індивідуальний план), за формою, затвердженою Мінсоцполітики, який затверджується комісією з питань захисту прав дитини.
З огляду на наведені правові норми позивач дійшла висновку, що відповідачем грубо порушено норми постанови Кабінету Міністрів України «Питання діяльності органів опіки та піклування пов'язаної із захистом прав дитини» від 24 вересня 2008 року № 866, оскільки дитина ОСОБА_2 не була визнана такою, що залишились без батьківського піклування.
Між тим, предметом спору в даній справі є не сам наказ від 02 квітня 2018 року №25 «Про взяття на облік ОСОБА_2 », а бездіяльність Служби у справах дітей Березанської міської Ради щодо ненадання ознайомлення ОСОБА_1 копії цього наказу та, відповідно, зобов'язання відповідача надати ОСОБА_1 наказ про постановлення на облік дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах.
Станом на квітень 2018 року безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах села Недра, де була зареєстрована і на той час проживала ОСОБА_2 , покладалися на Службу у справах дітей та сім'ї Баришівської районної державної адміністрації.
У зв'язку з добровільним приєднанням Недрянської сільської територіальної громади села Недра Баришівського району Київської області до Березанської міської територіальної громади міста Березань Київської області згідно рішення Березанської міської ради від 09 жовтня 2018 року № 578-56-УП «Про добровільне приєднання до територіальної громади міста обласного значення Березань» Службою у справах дітей та сім'ї Баришівської районної державної адміністрації (за твердженням відповідача, матеріалами справи не підтверджено) передано особові справи дітей, які взяті цією службою на облік дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах, до служби у справах дітей та сім'ї виконавчого комітету Березанської міської ради для подальшої роботи.
Відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1635-р «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» Баришівська районна державна адміністрація Київської області реорганізовується шляхом приєднання до Броварської районної державної адміністрації (Додаток 1).
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Баришівська районна державна адміністрація (код ЄДРПОУ 23237070) перебуває в стані припинення з 14 січня 2021 року.
Служба у справах дітей та сім'ї Баришівської районної державної адміністрації є структурним самостійним підрозділом із статусом юридичної особи (код ЄДРПОУ 35577673).
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Служба у справах дітей та сім'ї Баришівської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 35577673) перебуває у стані припинення з 14 січня 2021 року.
Таким чином, що Баришівська районна державна адміністрація Київської області приєднана до Броварської районної державної адміністрації, то Служба у справах дітей Березанської міської ради не є правонаступником Служби у справах дітей та сім'ї Баришівської районної державної адміністрації, а тому і не може бути відповідачем у справі. Доказів протилежного судом не встановлено, а сторонами не надано.
Натомість, відповідно до п. 70 Інструкції з діловодства в апараті, управліннях, відділах та інших структурних підрозділах виконавчого комітету Березанської міської ради, затвердженої розпорядження міського голови від 27 березня 2012 року №83, установа може засвідчувати копії лише тих документів, що створюються в ній, крім випадків створення паперових копій електронних документів, що надійшли до установи через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.
Наказ, який позивач бажає отримати від відповідача не був ним створений.
Колегія суддів зауважує, що наказом Служби у справах дітей Березанської міської ради від 23 травня 2019 року № 34 неповнолітню ОСОБА_2 знято з обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Про дану обставину ОСОБА_1 було повідомлено листом від 24 травня 2019 року № 302, а також було запрошено позивача до Служби для обговорення питання щодо соціально-правового захисту її дітей.
Слід також зазначити, що з огляду на зняття неповнолітньої ОСОБА_2 з обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах недоречним та безпідставним є посилання позивача на необхідність суду виходити за межі позовних вимог та захищати її права шляхом скасування наказу Служби у справах дітей та сім'ї Баришівської районної державної адміністрації від 02 квітня 2018 року №25 «Про взяття на облік ОСОБА_2 ».
Апеляційний суд врахував твердження апелянта про те, що суд першої інстанції не розглянув клопотання позивача про призначення експертизи та заяву про виклик свідка, проте зазначає, що дана обставина наразі на вирішення спору по суті не впливає. При цьому, в апеляційному суді позивач такі клопотання не заявляла.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про безпідставність позовних вимог.
Відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
Доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, оскільки не впливають на висновки суду, викладені в оскаржуваному судовому рішенні.
За таких обставин, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, і доводи апелянта, викладені у скарзі, не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.
Отже, при ухваленні оскаржуваного рішення судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для його скасування.
За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 246, 308, 315, 316, 321, 325, 329, 331 КАС України суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків передбачених п. 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
Повний текст рішення виготовлено 11 травня 2021 року.
Суддя-доповідач: В.В. Файдюк
Судді: Г.В. Земляна
Є.І. Мєзєнцев