Справа № 628/1634/21
Провадження №2-о/628/80/21
13 травня 2021 р. Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
у складі: головуючого - судді Шиховцової А.О.
за участю секретаря - Шевченко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Куп'янську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Куп'янський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.,
ОСОБА_1 звернулася до Куп'янського міськрайонного суду Харківської області із заявою про встановлення факту смерті її матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Макіївка, Донецької області, нині тимчасово окупована територія України. Отримати свідоцтво про смерть матері можливості не має, оскільки факт смерті стався на тимчасово окупованій території, медичні документи про причину смерті, визначені законодавством України, відсутні, а свідоцтво про смерть, яке складено за місцем смерті, видано органами влади, які на території України не є дійсними, у зв'язку з чим вона змушена звернутися до суду з даною заявою. Просить суд встановити факт смерті її матері для реалізації своїх прав, гарантованих законодавством України.
Ухвалою суду від 13.05.2021 року заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження.
У судове засідання заявниця не з'явилася, надавши заяву про розгляд справи без її участі, заяву про встановлення факту смерті підтримує та просить задовольнити.
Від заінтересованої особи - Куп'янського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) надійшла письмова заява за вих. № 529/22.8-72/21 від 13.05.2021 про розгляд справи без участі представника, заперечень проти задоволення заяви ОСОБА_1 немає.
Суд, дослідивши докази, встановив фактичні обставини та відповідні правовідносини, які виникли у справі.
Відповідно до ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 р. № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Зокрема, додатком 1 до вищезазначеного розпорядження віднесено м. Макіївка Донецької області.
Згідно положень Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000р. № 52/5 у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та на тимчасово окупованих територіях, та території проведення АТО, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.
Пунктом 1) розділу 5 зазначених вище Правил визначені підстави для державної реєстрації смерті, однією з підстав є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Стаття 4 цього Закону України передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Частинами 2 - 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
У відповідності до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
На підтвердження родинних відносин з померлою 20.02.2021 р. ОСОБА_2 заявниця ОСОБА_1 надала копію свідоцтва про народження, копію свідоцтва про одруження (а.с.10,12).
Копія свідоцтва про смерть, яка має відбиток печатки органу, діяльність якого відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», є незаконною, а виданий таким органом акт є недійсним і не створює правових наслідків, містить відомості про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Макіївка, Кіровський район, Донецька область (а.с.11).
22.02.2021 р. видано лікарське свідоцтво про смерть № 454, з якого вбачається, що ОСОБА_2 на момент смерті проживала за адресою: АДРЕСА_1 , місце смерті - АДРЕСА_2 . У довідці про причину смерті зазначено: Хронічна ішемічна хвороба серця: атеросклеротичний коронарокардіосклероз (а.с.13).
Встановлення факту смерті необхідно заявнику для реалізації своїх прав за законодавством України.
За положеннями ч.ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey) (Страсбург, 10 травня 2001року заява №25781/94), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. У справі Намібії так званого «намібійського винятку» зазначений виняток полягає у тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема недійсність не може бути заснована до таких документі як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, рішення суду в такій категорії справ має ґрунтуватися на дотриманні вимог ст. 229 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справ на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.
Згідно з ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Таким чином, оцінивши достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, вимоги норм матеріального та процесуального права, суд приходить до висновку, що вимоги заяви є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки надані заявником докази достовірно свідчать про смерть ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 у м. Макіївка, Кіровський район, Донецької області.
Рішення в частині встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню на підставі ч. 4 ст. 317, ст.430 ч.1 п.8 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 23, 76-81, 258, 259, 263, 264, 265, 273, 293, 315, 317, 430 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Макіївка, Кіровський район, Донецька область, громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - село Чапаївка, Таращанського району, Київської області, причина смерті - Хронічна ішемічна хвороба серця: атеросклеротичний коронарокардіосклероз, на момент смерті проживала за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення в частині встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду невідкладно надіслати до Куп'янського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Харків) для державної реєстрації смерті особи.
Рішення може бути оскаржено повністю або частково учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов'язки до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Роз'яснити сторонам, що на підставі пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцевих положень» Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» в редакції Закону України № 731-IX від 18.06.2020 під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою особи може продовжити процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Головуючий А.О.Шиховцова