12 травня 2021 року м. Дніпросправа № 280/5898/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Прокопчук Т.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 р. (суддя Татаринов Д.В.) в адміністративній справі № 280/5898/20 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації та Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області щодо відмови йому у здійсненні перерахунку та виплати разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону №367-ХІV від 25 грудня 1998 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; зобов'язати Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації та Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області здійснити перерахунок позивачу, як учаснику бойових дій, разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону №367-ХІV від 25 грудня 1998 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (з урахуванням раніше виплаченої суми); стягнути з Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, за рахунок коштів державного бюджету України, на користь позивача недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2020 рік, відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту в редакції Закону №367-ХІУ від 25 грудня 1998 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 6800 гривень.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження позовні вимоги задоволено частково. Суд визнав протиправними дії Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону №367-ХІV від 25 грудня 1998 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; зобов'язав Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області здійснити перерахунок ОСОБА_1 як учаснику бойових дій разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону №367-ХІV від 25 грудня 1998 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (з урахуванням раніше виплаченої суми); стягнув з Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, за рахунок коштів державного бюджету України, на користь ОСОБА_1 недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2020 рік, відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту в редакції Закону №367-ХІУ від 25 грудня 1998 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 6800 гривень. У задоволенні позовних вимог, пред'явлених позивачем до Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, - відмовлено.
Рішення суду першої інстанції оскаржено в апеляційному порядку Управлінням соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, скаржник просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині стягнення з управління несплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 6800 грн. і ухвалити нове судове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні майнової вимоги. В обґрунтування апеляційної скарги скаржник посилається на постанову Кабінету Міністрів України № 112 від 19.02.2020 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», якою встановлені розмірі та порядок виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій та іншим категоріям осіб. Відповідач здійснює функцію виплати тих сум, які надійшли на його рахунок, тому змінювати, зменшувати або збільшувати розмір цієї виплати, відповідач не має законних підстав. Нецільове використання бюджетних коштів є підставою для відповідальності за статтею 210 Кримінального кодексу України. Також скаржник вказує на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду.
У письмовому відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення. Позивач зазначає, що йому, як учаснику бойових дій, не доплачена разова грошова допомога до 5 травня за 2020 рік у розмірі 6800 грн. (1638 грн. (установлений прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність) х 5 (п'ять мінімальних пенсій за віком) - 1390 грн. (які фактично були виплачені). Щодо доводів скаржника про недотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду, позивач вказує на відсутність жодних доказів цієї обставини.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини у справі:
ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Департаментом кадрової політики Міністерства оборони України 11 листопада 2005 р. Позивачу, як учаснику бойових дій, виплачено разову грошову допомогу до 05 травня за 2020 рік в розмірі 1390 грн. 07 серпня 2020 р. позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації із заявою, в якій, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020, просив здійснити перерахунок та виплату йому, як учаснику бойових дій, разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (з урахуванням раніше виплачених сум). Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації листом від 14 серпня 2020 р. № С.1320.2 відмовив у проведенні перерахунку та виплаті грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та зазначив, що питання перерахунку та виплати допомоги знаходяться поза межами компетенції Департаменту. 09 жовтня 2020 р., позивач направив Управлінню соціального захисту населення Мелітопольської міської ради заяву, в якій просив здійснити перерахунок та виплату йому, як учаснику бойових дій, разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону №367-XIV від 25 грудня 1998 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням виплаченої суми та надати довідку про виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році. Листом Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області від 15 жовтня 2020 р. № С-204/з позивачу повідомлено, що Управління виконує функцію виплати допомоги, а не встановлює розміри цих виплат або виділяє цільові кошти, які згідно з частиною другою статті 95 Конституції України визначаються тільки Законом про Державний бюджет України.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем протиправно не виплачено позивачу щорічну грошову допомогу до 5 травня 2020 року, в розмірі, передбаченому частиною п'ятою статті 12 Закону №3551.
При цьому, суд першої інстанції обрав способи такі захисту порушених прав, як зобов'язання зобов'язання Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області здійснити перерахунок ОСОБА_1 як учаснику бойових дій разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та стягнення з Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, за рахунок коштів державного бюджету України, на користь ОСОБА_1 недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2020 рік, у розмірі 6800 гривень.
Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області не погоджується саме із рішенням суду про стягнення суми, зважаючи на встановлений порядок фінансування та розподілення коштів цільового призначення.
Колегія суддів зазначає, що, оскільки сторонами не оспорється рішення суду першої інстанції в частині визнання права позивача на отримання грошової допомоги до 5 травня 2020 р. у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, його перевірка судом апеляційної інстанції в цій частині не здійснюється, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Щодо правильності обраного судом першої інстанції способу захисту порушених прав позивача, колегія суддів керується рішенням Верховного Суду від 29 вересня 2020 р., постановленим у зразковій справі №440/2722/20. За результатами розгляду цієї справи, предметом спору в якій було скарження дій (бездіяльності) органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат) щодо нарахування і виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році, Верховний Суд зобов'язав відповідача здійснити нарахування та виплату недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік. Верховний Суд мотивував таке рішення приписами абзаців 1 та 2 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 , відповідно до яких Міністерство соціальної політики виплати організовує шляхом перерахування коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання). Пунктом 2 вказаної Постанови установлено забезпечити подання до 23 березня 2020 року районним органам соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги: Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Офісом Генерального прокурора, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України; Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.
Тобто, Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій.
Колегія суддів, у свою чергу, зазначає, що наслідком зобов'язання відповідача здійснити перерахунок разової грошової допомоги є визначення суми, яка підлягає сплаті, та подальша її виплата позивачу. Зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок грошової допомоги і одночасно стягнувши недоплачену суму, суд першої інстанції обрав взаємовиключні способи захисту порушеного права. При стягненні суми у судовому порядку відсутня необхідність у зобов'язанні відповідача здійснити перерахунок (тобто визначити певну суму до виплати). Крім того, суд першої інстанції стягнув з Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області суму за рахунок коштів державного бюджету України, що унеможливлює фактичне виконання такого рішення, оскільки фінансування Управління за рахунок Державного бюджету України - це кошти, які виділяються на забезпечення діяльності Управління. Кошти, які направляються для виплати одноразової грошової допомоги не є коштами Управління, а мають чітке цільове призначення. Стягнувши кошти з Управління, суд першої інстанції втрутився у процедуру розподілу бюджетних коштів, змінивши їх цільове призначення, що не належить до компетенції суду.
Враховуючи встановлений вище порядок виплати грошової допомоги до 5 травня, колегія суддів вважає помилковим рішення суду першої інстанції про стягнення з Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області суми недоплаченої грошової допомоги. Вважаючи доводи апеляційної скарги в цій частині обґрунтованими та мотивованими, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовної вимоги про стягнення коштів та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову в цій частині. Також, колегія суддів вважає за необхідне доповнити третій абзац резолютивної частини оскарженого рішення суду першої інстанції зобов'язанням Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області виплатити позивачу перераховану суму разової грошової допомоги.
Доводи скаржника про пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду колегією суддів не перевіряються з огляду на відсутність в апеляційній скарзі вимог щодо застосування процесуальних наслідків.
Скаржник також просив здійснити розподіл судових витрат, стягнувши с позивача судовий збір у розмірі 1261,20 грн.
Колегія суддів звертає увагу, що Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено відшкодування сплаченого суб'єктом владних повноважень судового збору за рахунок позивача (фізичної особи).
Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області - задовольнити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 р. в адміністративній справі № 280/5898/20 - скасувати в частині стягнення з Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області на користь ОСОБА_1 недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2020 рік у розмірі 6800 гривень та ухвалити в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Абзац третій резолютивної частини рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 р. в адміністративній справі № 280/5898/20 змінити, доповнивши словосполучення «здійснити перерахунок» словосполученням «та виплату».
В іншій частині рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 р. в адміністративній справі № 280/5898/20 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 12 травня 2021 р. і касаційному оскарженню не підлягає, відповідно до пункту 3 частини 6 статті 12 та пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий
суддя Т.С. Прокопчук