Ухвала від 12.05.2021 по справі 580/2779/21

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду

та відкриття провадження в адміністративній справі

12 травня 2021 року справа № 580/2779/21

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В.О., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (18036, м. Черкаси, вул. М. Залізняка, 10, далі - центр, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, у відповідності до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;

- зобов'язати центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити невиплачену ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, у відповідності до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” недоплачену грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що 27.02.2020 рішенням Конституційного Суду України № 3-р/2020 визнано неконституційними окреме положення пункту 26 Розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (відомості Верховної Ради України, 1993, № 45, стаття 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Отже, у позивача виникло право на соціальне забезпечення згідно з Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, яке передбачає розмір допомоги до 5 травня для учасників бойових дій в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.

Зважаючи на викладене позивач звернувся до відповідача із заявою з проханням нарахувати і виплатити йому допомоги до 5 травня за 2020 рік для учасників бойових дій в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, однак відповідач відмовив у такій виплаті.

Таку бездіяльність центру позивач вважає протиправною, а тому за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду з даним позовом.

До позовної заяви позивач додав заяву про поновлення строку звернення до суду з посиланням на набуття права на отримання допомоги до 5 травня за 2020 рік для учасників бойових дій в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком після прийняття Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 та відповідно до висновків Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20. Крім того позивач зазначив, що у 2021 році звернувся до відповідача із письмовою заявою в якій просив нарахувати і виплатити таку допомогу у вказаному розмірі, однак отримав відмову.

Під час вирішення поданої заяви суддя враховує таке.

Згідно з частинами 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 171 вказаного Кодексу суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Суддя зазначає, що позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, однак зазначені у заяві про поновлення строку звернення до суду підстави пропуску строку є достатніми для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.

Вказаний спір виник з публічно-правових відносин і відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатися у порядку адміністративного судочинства.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність. Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі відсутні.

Частиною 1 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Згідно з частиною 2 вказаної статті спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

З огляду на вищезазначене, справа відноситься до справ незначної складності, а тому має розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Враховуючи викладене, керуючись статтями 171, 241, 243, 248, 256, 257, 261-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,

ухвалив:

Визнати причини пропуску строку звернення до суду поважними.

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у адміністративній справі.

Здійснити розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Роз'яснити учасникам справи, що розгляд справи по суті розпочнеться через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Встановити відповідачеві п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали, протягом якого може бути поданий відзив на позовну заяву, що відповідає вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України. До відзиву на позовну заяву мають бути додані докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.

Роз'яснити учасникам справи, що встановлені в даній ухвалі строки можуть бути продовжені відповідно до вимог пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена, крім випадку, передбаченого пунктом 5 частини 1 статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.О. Гаврилюк