Рішення від 13.05.2021 по справі 580/1344/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2021 року справа № 580/1344/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ДЕПАРТАМЕНТУ ПАТРУЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ про стягнення коштів,

УСТАНОВИВ:

16.03.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до ДЕПАРТАМЕНТУ ПАТРУЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ (03048, місто Київ, ВУЛИЦЯ ФЕДОРА ЕРНСТА, будинок 3; код ЄДРПОУ 40108646) (далі - відповідач) про стягнення коштів:

12960,00грн. - заборгованість із грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 01.03.2016 до 31.07.2018;

3179,13 грн. - заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 до 31.10.2017.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач всупереч вимог закону не виплатив позивачу кошти за службу в нічний час та індексацію грошового забезпечення за вказані вище періоди часу.

Ухвалою суду від 17.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного провадження відповідно до ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Згідно з даними рекомендованих повідомлень вказану ухвалу позивач отримав 08.04.2021, а відповідач - 23.03.2021.

05.04.2021 відповідач супровідним листом направив до суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Стверджує, що позивачу нараховане грошове забезпечення за службу в нічний час, починаючи з червня 2018 року ( в червні 2018 року за травень 2018 року, в липні - за червень, в серпні - за липень і т.д.), а у вересні 2018 року виплачено грошове забезпечення за січень, березень, квітень та серпень 2018 року. За січень-липень 2018 року позивачу виплачено: 164,67 + 165,65 + 318,50 + 291,64 + 76,12 + 112,97 = 1129,55грн. У періоді з 01.03.2016 до 31.07.2018 позивач відпрацював 184 нічних зміни, а в періоді з 01.03.2016 до 31.12.2017 (оплачено за службу в нічний час за січень-липень) позивач відпрацював 150 нічних змін. Стверджує, що загальна сума індексації має складати 2718,85грн. (щомісячно 50,75грн. за червень-листопад 2016 року + щомісячно 123,20грн. за грудень 2016 - лютий 2017 року + щомісячно 188,80грн. за березень-квітень 2017 року + 198,71грн.за травень 2017 року + щомісячно 269,44грн. за червень-серпень 2017 року + щомісячно 330,06грн.за вересень-жовтень 2017 року (50,75 х 6 + 123,2 х 3 + 188,8 х 2 + 198,71 + 269,44 х 3 + 330,06 х 2 = 2718,85грн.). Не погоджується з твердженням позивача, що розрахунок індексації необхідно проводити з грудня 2015 року, оскільки 21.12.2015 позивача прийнято на службу до Національної поліції України. Позивач проходить службу на посадах Департаменту патрульної поліції з 01.03.2016. Департамент є окремою від ГУНП в Черкаській області юридичною особою публічного права.

Суд долучив всі надані документи до матеріалів адміністративної справи.

Оскільки обґрунтованих клопотань від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надходили, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, суд дійшов висновку розглянути справу без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами (у письмовому провадженні).

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Згідно з витягом з наказу Департаменту патрульної поліції від 24.03.2016 №56 о/с з особового складу Управління патрульної поліції у місті Черкасах позивача з 01.03.2016 призначено в батальйон роти №3 поліцейським з посадовим окладом згідно з штатом. Підстави: наказ Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 22.03.2016 №42 о/с та рапорт позивача від 01.03.2016.

Відповідно до витягу з наказу Департаменту патрульної поліції від 14.03.2019 №177 о/с позивача призначено поліцейським в Управління патрульної поліції в Черкаській області у взвод №2 роти №3. Встановлено посадовий оклад у розмірі 2470,00грн. Підстави: рапорт позивача від 08.02.2019 та наказ Національної поліції України від 05.02.2019 №108.

Графіками несення служби особовим складом підрозділів Управління патрульної поліції в м.Черкасах за період з березня 2016 року до липня 2018 року підтверджується несення служби роти №3, зокрема позивача в нічний час з 20год 00хв до 08 год. 00хв.:

2016 рік: березень - 8 змін, квітень - 7 змін, травень - 8 змін, червень - 7 змін, липень - 8 змін, серпень - 8 змін, вересень - 4 зміни, жовтень - 4 зміни, листопад - 5 змін, грудень - 7 змін;

2017 рік: січень - 8 змін, лютий - 8 змін, березень - 8 змін, квітень - 6 змін, травень - 8 змін, червень - 8 змін, липень - 8 змін, серпень - 4 зміни, вересень - 7 змін, жовтень - 3 зміни, листопад - 8 змін, грудень - 8 змін;

2018 рік: січень - 4 зміни, лютий - 0 змін, березень - 4 зміни, квітень - 8 змін, травень - 8 змін, червень - 6 змін, липень - 4 зміни.

За вказаний період позивач відпрацював 184 нічних зміни.

Довідками про використані щорічні чергові відпустки та про перебування на лікарняних позивача підтверджується, що з:

15.09.2016 до 15.10.2016 позивач перебував у відпустці (наказ ДПП від 01.09.2016 №2905);

09.11.2016 до 15.11.2016 позивач знаходився на лікарняному;

31.07.2017 до 14.08.2017 позивач перебував у відпустці (наказ ДПП від 30.06.2017 №3096);

16.10.2017 до 30.10.2017 позивач перебував у відпустці (наказ ДПП від 29.09.2017 №4718);

20.01.2018 до 09.02.2018 позивач перебував на лікарняному;

13.02.2018 до 22.02.2018 позивач перебував у відпустці (наказ ДПП від 31.01.2018 №93 о/с);

09.03.2018 до 18.03.2018 позивач знаходився на лікарняному;

30.04.2018 до 02.05.2018 - лікарняний;

09.06.2018 до 18.06.2018 позивач перебував у відпустці (наказ ДПП від 23.05.2018 №509 о/с);

16.07.2018 до 30.07.2018 - лікарняний.

Розрахунковими листами за період з 01.03.2016 до 31.07.2018 підтверджується, що позивачу нараховане грошове забезпечення:

1) індексація:

373,85грн., що підтверджується розрахунковим листом за листопад 2017 року;

458,12грн. - розрахунковий лист за грудень 2017 року;

458,12грн. - розрахункові листи за січень та за лютий 2018 року;

533,89грн. - розрахункові листи за березень-червень 2018 року;

557,82грн. - розрахункові листи за липень-вересень 2018 року;

2) нічні зміни:

291,64грн. за травень 2018 року, що підтверджується розрахунковим листом за червень 2018 року;

76,12грн. за червень 2018 року - розрахунковий лист за липень 2018 року;

112,97грн. за липень 2018 року - розрахунковий лист за серпень 2018 року;

164,67грн. за січень 2018 року, 165,65грн. за березень 2018 року, 318,50грн. за квітень 2018 року, 266,76грн. за серпень 2018 року - розрахунковий лист за вересень 2018 року.

Посвідченням від 17.08.2020 ЧКП №006897 підтверджується, що позивач є старшим сержантом поліції.

17.09.2020 позивач подав рапорт начальнику Департаменту патрульної поліції полковнику поліції Жукову Є.О., в якому просив виплатити:

доплату за службу в нічний час за період з 01.03.2016 до 31.07.2018 в сумі 12600,00грн.;

заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 до 31.10.2017 в сумі 3676,04грн.;

заборгованість з посадового окладу за період з 01.03.2016 до 30.06.2016 в сумі 280,00грн.

В обгрунтування зазначив, що в період з 01.03.2016 до 31.07.2018 йому не виплачена доплата за службу в нічний час (300 нічних змін), а також з 01.06.2016 до 31.10.2017 індексація грошового забезпечення.

Не отримавши відповіді, позивач звернувся з позовом до суду.

Оскільки у заявленому позивачем періоді він ніс службу у відповідача, доводи останнього з приводу несення служби в ГУНП в Чекраській області не враховано.

Суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 2 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон України №580-VIII), Законом України №1282-ХІІ від 03.07.1991 «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон України №1282-ХІІ), постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988), наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, яким затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Частиною першою статті 3 Закону №580-VIII встановлено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.94 Закону України №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до п.1 Постанови №988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 передбачено, що посадові оклади поліцейським встановлюються згідно зі штатним розписом у таких розмірах: для поліцейських середнього та вищого складу - згідно з додатками 3 - 9 до Постанови №988; для поліцейських молодшого складу - згідно з додатком 10 до Постанови №988.

Додатком №10 до Постанови №988 передбачена схема посадових окладів поліцейських з числа молодшого складу поліції, згідно з якою розмір посадового окладу поліцейського патрульної поліції складає 2470 грн.

Підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 988 визначено обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Крім того відповідно до п.11 Розділу ІІ Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Відповідно до вимог вказаної постанови №988 та положень Порядку №260 доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений підп.3 п.5 вищевказаної Постанови №988.

Отже, для розрахунку доплати за службу в нічний час мають значення розмір посадового окладу та кількість фактично відпрацьованих годин нічної служби.

Суд врахував, що відповідач не заперечує несення позивачем служби в нічний час у спірному періоді. Вказаними вище графіками несення позивачем служби та довідками підтверджується їх кількість - 184 нічних зміни. Доказів відпрацювання позивачем 300 нічних змін не підтверджена жодним доказом, а, отже, доводи позивача в цій частині є необгрунтованими. Розрахунок позивача щодо суми заборгованості зі вказаного виду доплат не є обгрунтованим, а заявлена сума стягнення не підтверджена. Тому відсутні підстави для стягнення заборгованості в сумі 12960,00грн.

Суд врахував, що посадовий оклад позивача за спірний період становив 2470,00грн. та протягом вказаного періоду не змінювався. Крім того, у розрахунку позивач вказує про 300 нічних змін, кількість яких не доведена. Натомість відповідач визнає 184, що підтверджено вказаними вище доказами.

Нарахування позивачу доплати за службу в нічний час за період з січня до серпня 2018 року підтверджується вказаними вище розрахунковими листами. Нарахування та виплата доплати позивачу за службу в нічний час в період з 01.03.2016 до 31.12.2017 не доведені жодним доказом. За цей період позивач відслужив 150 нічних зміни та набув право отримати вказані кошти. Вісутність здійснених нарахувань вказаної доплати свідчить, що заявлений ним спосіб відновлення порушеного права не є обгрунтованим. Оскільки заявлене право порушене, для виконання завдання адміністративного суду, визначеного в ст.2 КАС України, повного та ефективного судового захисту прав позивача суд дійшов висновку на підставі вимог ст.9 КАС України вийти за межі заявлених позовних вимог, визнавши вказану бездіяльність відповідача протиправною та зобов'язавши нарахувати й виплатити вказаного виду доплати за період з 01.03.2016 до 31.12.2017.

Щодо позовної вимоги про стягнення індексації грошового забезпечення суд врахував.

Згідно з ч.5 ст.94 Закону України №580-VІІІ грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

За період з 01.03.2016 до 31.10.2017 нарахування віповідачем позивачу індексації не підтверджено жодним доказом. Отже, твердження позивача про наявність заборгованості з індексації за цей період не обгрунтоване.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №1283-ХІІ у редакції, чинній до 01.01.2016, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, а в редакції, чинній з 01.01.2016, - 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Отже, право на індексацію доходу особа набуває з наступних місяців, з яких величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації до 01.01.2016 - 101%, з 01.01.2016 - 103%.

Згідно з ч.3 ст.4 Закону України №1282-ХІІ для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення. До неї внесені зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.

Відповідно до інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Держстату України (http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2016/ct/is_c/isc_u/isc2016m_u.html), в заявленому позивачем періоді саме у квітні 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5 відсотка. Оскільки індекс інфляції за квітень опубліковано у травні, нарахування індексації мало відбутися у червні. Величина індексу споживчих цін протягом 2017 року не перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала: січень - 101,1, лютий - 101,0, березень - 101,8, квітень - 100,9, травень - 101,3, червень - 101,6, липень - 100,2, серпень - 99,9, вересень - 102,0, жовтень - 101,2, листопад - 100,9, грудень - 101,0.

Отже, у спірному періоді позивач набув права на отримання індексації його доходу. Однак із-за відсутності нарахувань відсутня і заборгованість відповідача перед позивачем.

Верховний Суд під час розгляду справи №803/1423/17 зазначив, що для такої категорії справ належним способом відновлення порушення такого права є зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію.

Тому суд дійшов висновку про відсутність обгрунтованих підстав для стягнення 3179,13грн такої заборгованості. Натомість наявні підстави визнати бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу сум індексації за період служби з 01.03.2016 до 31.10.2017 протиправною та зобов'язати її нарахувати та виплати з урахуванням висновків суду у цій справі.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню у вказаних частинах.

Оскільки відсутні докази понесення позивачем судових витрат, відповідно до вимог ст.139 КАС України відсутні підстави для їх розподілу.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до ДЕПАРТАМЕНТУ ПАТРУЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ (код ЄДРПОУ 40108646) про стягнення коштів задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ДЕПАРТАМЕНТУ ПАТРУЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати за його службу в нічний час за період з 01.03.2016 до 31.12.2017 та індексації за період отриманого ним грошового забезпечення з 01.03.2016 до 31.10.2017.

Зобов'язати ДЕПАРТАМЕНТ ПАТРУЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ (03048, місто Київ, ВУЛИЦЯ ФЕДОРА ЕРНСТА, будинок 3; код ЄДРПОУ 40108646) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням висновків суду у цьому рішенні доплату за службу в нічний час за період з 01.03.2016 до 31.12.2017, а також індексацію його грошового забезпечення за період служби з 01.03.2016 до 31.10.2017.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 13.05.2021.