06 травня 2021 року справа № 580/2482/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кульчицького С.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про скасування постанови,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - позивач) з позовом до Центрального міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якому просить скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Київ) про накладення штрафу у розмірі 5100, 00 грн від 01.04.2021 у виконавчому провадженні №63970825.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що оскаржувана постанова винесена на підставі виконавчого листа №580/1669/20, виданого Черкаським окружним адміністративним судом 18.12.2020, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за несвоєчасну виплату пенсії з 01.01.2018. Відповідачем зазначено, що виплата вказаної компенсації буде відшкодована після виплати заборгованості позивачу за Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2020, яке набрало законної сили від 01.10.2020 у сумі 14 361, 59 грн. Щодо виплати вказаної заборгованості вказано, що відповідач не наділений повноваженнями самостійно розпоряджатися коштами фонду, а виконання рішення в частині виплати на момент набрання рішенням суду законної сили буде проведено після виділення коштів з Державного бюджету. З вказаних підстав вважає оскаржувану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області добровільно до відкриття виконавчого провадження виконано рішення суду від 06.08.2020.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицького С. О. від 28.04.2021. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 06 травня 2021 року о 12 год. 00 хв.
Відповідач у строк встановлений судом до суду відзив на адміністративний позов не подав.
У судове засідання, призначене на 06.05.2021 позивач не прибув, в матеріалах справи міститься клопотання в якому просив проводити розгляд справи без участі представника управління.
Відповідач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ч.3 ст. 268 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Згідно з частиною 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На підставі зазначеного, з урахуванням достатності в матеріалах справи належних доказів для вирішення справи та відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2020 у справі №580/1669/20 позов задоволено частково: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 74 % відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за несвоєчасну виплату пенсії з 01.01.2018.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.10.2020 апеляційну скаргу позивача задоволено частково, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити виплату ОСОБА_1 перерахованої з 01.03.2018 пенсії у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 05.03.2019 по 03.09.2019 (включно), з урахуванням раніше виплачених сум. В іншій частині рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2020 у справі №580/1669/20 залишено без змін.
На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2020, яке набрало законної сили 01.10.2020 Черкаським окружним адміністративним судом 18.12.2020 видані виконавчі листи.
23.12.2020 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Яжуком С. С. винесено постанову ВП №63970825 про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа №580/1669/20, виданого Черкаським окружним адміністративним судом 18.12.2020 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за несвоєчасну виплату пенсії з 01.01.2018.
Листом №2300-0802-5/12241 від 24.02.2021 позивач повідомив відповідача, що за рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2020, яке набрало законної сили 01.10.2020 здійснено 23.10.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 та нараховано суму доплати у розмірі 14 361, 59 грн.
Щодо виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2020, яке набрало законної сили 01.10.2020 в частині зобов'язання нарахувати та виплатити позивачу компенсацію за несвоєчасну виплату пенсії, Головним управлінням зазначено, що нарахування та виплата такої компенсації може бути проведена тільки після виплати заборгованості за вказаним рішенням суду у сумі 14 361, 59 грн. Зазначена сума доплати у розмірі 14 361, 59 грн позивачу не виплачена.
У листі зазначено, що відповідач не наділений повноваженнями самостійно розпоряджатися коштами фонду, а виконання рішення в частині виплати на момент набрання рішенням суду законної сили буде проведено після виділення коштів з Державного бюджету.
01.04.2021 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Яжуком С. С. винесено постанову ВП №63970825 про накладення на позивача штрафу за невиконання рішення суду та вимог державного виконавця у сумі 5100, 00 грн.
Вважаючи постанову про накладення штрафу від 01.04.2021 протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України.
Згідно зі ст.1 Закону України від 2 червня 2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч.2 ст.18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний:
1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом;
2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження;
3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання;
4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом;
5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки.
Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону, та згідно з п.3 - з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну. Крім того відповідно до п.16 - накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом (п.1 ч.3 ст.18 Закону №1404-VIII).
Згідно з ч.4 ст.18 Закону №1404-VIII вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Отже, на державного виконавця покладено здійснення заходів, передбачених Законом №1404-VIII для виконання виконавчого документа.
Відповідно до ч.5 ст.19 Закону №1404-VIII боржник зобов'язаний:
1) утримуватися від вчинення дій, що унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення;
2) допускати в установленому законом порядку виконавця до житла та іншого володіння, приміщень і сховищ, що належать йому або якими він користується, для проведення виконавчих дій;
3) за рішеннями майнового характеру подати виконавцю протягом п'яти робочих днів з дня відкриття виконавчого провадження декларацію про доходи та майно боржника, зокрема про майно, яким він володіє спільно з іншими особами, про рахунки у банках чи інших фінансових установах, про майно, що перебуває в заставі (іпотеці) або в інших осіб, чи про кошти та майно, належні йому від інших осіб, за формою, встановленою Міністерством юстиції України;
4) повідомити виконавцю про зміну відомостей, зазначених у декларації про доходи та майно боржника, не пізніше наступного робочого дня з дня виникнення відповідної обставини;
5) своєчасно з'являтися на вимогу виконавця;
6) надавати пояснення за фактами невиконання рішень або законних вимог виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження.
За рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження (ч. 1 ст. 63 Закону №1404-VIII).
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність ч. 2 ст. 63 Закону №1404-VIII). .
Згідно з положеннями ст.75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З аналізу зазначених норм слідує, що для притягнення боржника до відповідальності за невиконання рішення у визначений строк виконавець зобов'язаний з'ясувати наявність причин такої бездіяльності та надати їм оцінку. Застосування штрафу є правомірним, якщо такі причини не є поважними.
З розрахунку на доплату пенсії за пенсійною справою позивача №ФР 47602 від 23.10.2020 вбачається, що відповідач здійснив 23.10.2020 перерахунок пенсії стягувача. Після здійснення перерахунку розмір пенсії збільшено. За період з 01.01.2018 нараховано суму боргу 14 361, 59 грн, що підтверджується вказаним розрахунком.
Однак, вказана заборгованість позивачу не виплачена.
Згідно з п.1 ч.2 ст.92 Конституції України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюється виключно законами. Такими законами є Закон України про Державний бюджет на поточний рік, Бюджетний кодекс України.
Відповідно до ч.2 ст.71 Закону України від 09.07.2020 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Статтею 71 Закону №1058 визначено, що бюджет Пенсійного фонду - план утворення і використання цільового страхового фонду, що формується за рахунок страхових внесків до солідарної системи та надходжень з інших джерел, визначених цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 (далі - Постанова №649) затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Вказаний Порядок визначив механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів передбачених у Державному бюджеті Пенсійного фонду України на цю мету.
Фактична невиплата нарахованих 14 361, 59 грн зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття. Тому, за умови дотримання Головним управлінням Пенсійного фонду в Черкаській області встановленого порядку виконання судового рішення, підстави для прийняття рішення про накладення штрафу на керівника управління відсутні, зважаючи на те, що накладення штрафу жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Аналогічні правові позиції викладені у постановах Верховного Суду від 23.04.2020 у справі №560/523/19, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 16.07.2018 у справі №811/1469/18.
Згідно з реєстром рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, станом на 21.04.2021 загальна сума заборгованості за рішеннями судів, що надійшли до Головного управління, за 2019-2021 роки становить 83 923 279, 75 грн. Станом на 21.04.2021 відповідно до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, погашено заборгованість із пенсійних виплат за рішеннями суду, які надійшли до Головного управління 26.06.2019 включно на загальну суму 9 874 946, 29 грн.
Таким чином, заборгованість з пенсійних виплат за рішеннями суду, яка виникла у 2019, 2020, 2021 роках, значно перевищила видатки, передбачені бюджетом Головного управління на її погашення.
Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, а саме: копією бюджетів Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на 2019, 2020 та 2021 роки; копіями змін, що вносяться до бюджету Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на 2019 та 2020 роки; копією реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Отже, позивачем виконано конкретні заходи, спрямовані на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2020, яке набрало законної сили 01.10.2020 у справі №580/1669/20, дотримуючись Порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.10.2018 за №1189/32641.
Щодо виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2020, яке набрало законної сили 01.10.2020 в частині зобов'язання нарахувати та виплатити позивачу компенсацію за несвоєчасну виплату пенсії з 01.01.2018 суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 №2050-III (далі - Закон №2050-III) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць (стаття 4 Закону №2050-III).
З матеріалів справи вбачається, що нарахована Головним управління Пенсійного фонду України в Черкаській області заборгованість у сумі 14 361, 59 грн позивачу не виплачена.
За вказаних обставин, рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2020, яке набрало законної сили в частині зобов'язання нарахувати та виплатити позивачу компенсацію за несвоєчасну виплату пенсії з 01.01.2018 не може бути виконане без виплати заборгованості у сумі 14 361, 59 грн за вказаним рішенням суду.
Отже, суд дійшов висновку, що невиконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2020, яке набрало законної сили 01.10.2020 в частині зобов'язання нарахувати та виплатити позивачу компенсацію за несвоєчасну виплату пенсії з 01.01.2018 відбулось з поважних причин.
Відповідач не надав суду доказів наявності коштів у позивача для повного виконання рішення суду, а саме безпосередньої виплати стягувачу коштів перерахованої пенсії та не обґрунтував причин, з яких не оцінив отриманий від боржника лист №2300-0802-5/12241 від 24.02.2021 та протоколи про перерахунок пенсії стягувача.
Тому суд дійшов висновку, що приймаючи спірне рішення відповідач не обґрунтовано не врахував докази вжиття позивачем всіх заходів у межах своїх повноважень для повного виконання рішення суду.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Київ) про накладення штрафу у розмірі 5100, 00 грн від 01.04.2021 у виконавчому провадженні №63970825 є протиправною, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Щодо відкошування понесених витрат пов'язаних зі сплатою судового збору суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Докази понесених судових витрат, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в матеріалах справи відсутні.
Суд зазначає, що положеннями ст. 139 КАС України відшкодування судових витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору суб'єкта владних повноважень не передбачено. За вказаних обставин, розподілу не підлягають судові витрати Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, пов'язані зі сплатою судового збору .
Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 132-139, 241-246, 287, 295 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову від 01.04.2021 державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (пров. Музейний, буд. 2-Д, м.Київ, 01001, код ЄДРПОУ 43315602) про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 21366538) штрафу у розмірі 5100, 00 грн від 01.04.2021 у виконавчому провадженні №63970825.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня підписання рішення.Копію рішення направити учасникам справи.
Суддя С.О. Кульчицький