Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
11 травня 2021 року Справа №520/3546/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання відповідача по адміністративній справі за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов'язання вчинити певні дії, -
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Харківській області від 18.03.2019 №42153-58 про сплату фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 заборгованості з єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування платника податків;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області скасувати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 суму нарахувань по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування платника податків у сумі 10746,78 грн (десять тисяч сімсот сорок шість гривень сімдесят вісім коп.);
- зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області здійснити коригування особового рахунку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 шляхом виключення з усіх інформаційно-облікових реєстрів Державної податкової служби України, у тому числі з інтегрованої картки платника податків в ITC "Податковий блок", нарахувань зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування платника податків у сумі 10746,78 грн. (десять тисяч сімсот сорок шість гривень сімдесят вісім коп.);
- судові витрати покласти на відповідача.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за правилами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Від Головного управління Державної податкової служби у Харківській області, через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить суд замінити відповідача Головного управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ: 43143704) на правонаступника - Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП: 43983495).
В обґрунтування поданого до суду клопотання вказано, що відповідно до постанови Кабінету міністрів України "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" від 30 вересня 2020 року № 893 (далі - Постанова №893) вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби України (далі - ДПС України) за переліком згідно з додатком, до якого, у тому числі, включено Головне управління ДПС у Харківській області. Також вказано, що Головне управління ДПС у Харківській області (податковий номер 43143704) внесено до переліку територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються. При цьому, відповідно до наказу Державної податкової служби України від 30.09.2020 року №529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено Головне управління ДПС у Харківській області (податковий номер 43983495) як відокремлений підрозділ Державної податкової служби. Отже, на даний час всі права та обов'язки Головного управління ДПС у Харківській області перейшли до його правонаступника Головного управління ДПС у Харківській області (податковий номер 43983495) як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, зазначає наступне.
Відповідно до ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Суд зазначає, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 р. №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" прийнято рішення про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №537 від 19.06.2019 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" постановлено утворити як юридичних осіб публічного права територіальних органів Державної податкової служби за переліком реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком, у тому числі до Головного управління ДПС у Харківській області приєднано Головне управління ДФС у Харківській області.
Водночас, за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 31.07.2019 створено юридичну особу Головне управління ДПС у Харківській області.
Також, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" від 30 вересня 2020 року № 893 (надалі - Постанова №893) вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби України (надалі - ДПС України) за переліком згідно з додатком, до якого, у тому числі, включено Головне управління ДПС у Харківській області.
Відповідно до абз.4 п. 3 зазначеної постанови ДПС України повинна забезпечити утворення територіальних органів відповідно до ст. 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади".
Згідно із положеннями ст.21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, можуть утворюватися в межах граничної чисельності державних службовців та працівників відповідного центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на утримання центрального органу виконавчої влади, ліквідовуватися, реорганізовуватися керівником відповідного центрального органу виконавчої влади як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади (частина 1).
Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.
Абзацом 3 п. 2 Постанови № 893 передбачено, що територіальні органи ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення ДПС України територіальних органів згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається ДПС України після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи ДПС України, що будуть утворені згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Відповідно до абз.4 п. 2 Постанови № 893 права та обов'язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять до ДПС України та її територіальних органів.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 утворено як відокремлені підрозділи ДПС України територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Головне управління ДПС у Харківській області.
Судом встановлено, що 14.12.2020 було проведено державну реєстрацію створення Головного управління ДПС у Харківській області як відокремленого підрозділу юридичної особи - ДПС України, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено запис за № 1000741030008085321.
Згідно із наказом Державної податкової служби України від 24.12.2020 №755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 Постанови № 893.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для заміни відповідача на його правонаступника, а саме: Головне управління ДПС у Харківській області на Головне управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП - 43983495) з метою, серед іншого забезпечення функцій держави в суді, та, як наслідок, задоволення клопотання відповідача в порядку ст. 52 КАС України.
Керуючись ст.ст. 48, 243, 248, 250, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд, -
Клопотання Головного управління ДПС у Харківській області про заміну відповідача - задовольнити.
Замінити у справі №520/3144/21 відповідача - Головне управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ: 43143704) на правонаступника - Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП: 43983495).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.О. Горшкова