Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
12 травня 2021 р. № 520/2794/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Єгупенка В.В.,
розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ТОВ «Агротрейд Експорт» (м. Харків, вул. Дмитрівська, 31/35) до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Благовіщенська, 30, м. Харків) про визнання дій протиправними, -
ТОВ «Агротрейд Експорт» звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним адміністративним позовом, в якому позивач просив визнати протиправними дії фахівців Північного Міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ» на підставі Направлення на перевірку від 22.02.2021 року № 34 та Направлення на перевірку від 22.02.2021 року № 35, підписаних Начальником Північного Міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Галиною Феденко.
Ухвалою судді від 01.03.2021 відкрито спрощене провадження по справі без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачем надано відзив на адміністративний позов, в якому він просив у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судовим розглядом встановлено, що на підставі з п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 41.1 ст. 41, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.8, п. 78.1 ст. 78, п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України, Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято наказ від 05.12.2018 № 2277 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ» за період діяльності з 01.01.2015 року по 30.09.2018 року щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
ТОВ «АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ», вважаючи вищевказаний наказ протиправним, звернувся до суду з позовом, в якому просило скасувати наказ від 05.12.2018 № 2277.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 по справі № 520/11428/18, залишеним без змін Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2019, відмовлено в задоволенні позовних вимог ТОВ «АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ». Касаційним адміністративним судом Верховного Суду 24.06.2019 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ТОВ «АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ».
На підставі наказу Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 05.12.2018 № 2277 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ» та направлень на перевірку №№34,35 від 22.02.2021, фахівцями Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків здійснено вихід за податковою адресою платника податків: АДРЕСА_1 для проведення перевірки.
Представником ТОВ «АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ» за довіреністю б/н від 27.11.2020 ОСОБА_1 було відмовлено в допуску до перевірки Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, про що було повідомлено перевіряючих з мотивів відсутності наказу на проведення перевірки у лютому 2021 року, а також з посиланням на запроваджений мораторій на проведення перевірок.
Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків було складено акт про недопуск до проведення перевірки від 22.02.2021 № 15/35-00-07-01-03-05.
У зв'язку з вказаними обставинами, начальником Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято рішення № 691/6/35-00-07-01-03-11 від 22.02.2021, яким застосовано умовний адміністративний арешт майна Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ», яке направлялось на адресу платника засобами поштового зв'язку.
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся заявник, Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, з заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ", в якій просив суд підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків, застосованого рішенням № 691/6/35-00-07-01-03-11 від 22.02.2021.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.02.2021 закрито провадження у справі за заявою Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Благовіщенська, буд. 30, м. Харків,61052, код ЄДРПОУ44131658) до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ" (вул. Дмитрівська, буд. 31/35, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ37576404) про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна в порядку ст. 283 КАСУ.
Не погоджуючись із діями фахівців відповідача щодо проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Агротрейд експорт» на підставі направлень на перевірку від 22.02.2021 № 34, № 35, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Підпунктом 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Згідно з п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Відповідно до п. 77.2 ст. 77 Податкового кодексу України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік. Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 43 підрозділу 4 розділу XX Перехідні положення цього Кодексу, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.
В силу п. 77.4 статті 77 Податкового кодексу України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Таким чином, наведені правові норми передбачають два способи повідомлення особи про проведення перевірки - вручення під розписку копії наказу та письмового повідомлення не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки або надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення таких документів не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки.
Отже, платник податків має право бути повідомлений належним чином про дату та час проведення перевірки до початку проведення такої.
Відповідно до пункту 77.6 статті 77 Податкового кодексу України допуск посадових осіб контролюючих органі до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно зі статтею 81 цього Кодексу.
Пунктом 81.1 статті 81 Податкового кодексу України встановлено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Таким чином законодавцем визначені чіткі розмежування щодо порядку допуску до позапланових виїзних та невиїзних перевірок, а також щодо місця проведення зазначених перевірок.
Згідно з пунктом 79.5 статті 79 Податкового кодексу України за наявності письмового звернення платника податків замість документальної невиїзної перевірки може проводитися документальна виїзна перевірка.
При цьому, положення Податкового кодексу України не містить нормативно визначеної можливості податковому органу замість документальної виїзної перевірки проводити документальну невиїзну перевірку.
Судовим розглядом встановлено, що згідно наказу податкового органу від 05.12.2018 №2277 документальна планова виїзна перевірка ТОВ «Агротрейд експорт» призначена з з 20.12.2018, тривалістю 30 робочих днів.
Разом з тим, у направленнях на проведення перевірки позивача не зазначено дати на номеру наказу Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків «Про внесення змін до наказу від 05.12.2018 №2277 «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Агротрейд експорт».
При цьому, згідно направлень на перевірку від 22.02.2021 №34, № 35 визначено дату проведення перевірки, а саме - з 22.02.2021, тривалістю 30 робочих днів.
Доказів на підтвердження направлення на адресу позивача та отримання ним наказу про проведення документальної планової перевірки з 22.02.2021, тривалістю 30 календарних днів, відповідачем не надано.
Так, пунктом 77.4 статті 77 Податкового кодексу України визначено, що про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що у позивача була відсутня можливість отримати зазначені документи про проведення перевірки за 10 календарних днів до початку перевірки, з огляду на що позивач був не належним чином повідомлений про дату та час проведення перевірки до початку її проведення.
Відповідно до пункту 42.2 статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно з абзацом 6 пункту 42.4 статті 42 Податкового кодексу України у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Отже, передбачений пунктом 42.2 статті 42 Податкового кодексу України спосіб вручення наказу та повідомлення щодо проведення контрольного заходу надає відповідачу можливість обирати альтернативні шляхи направлення документів платнику податків, а саме: або шляхом вручення особисто платнику чи його представнику, або засобами поштового зв'язку.
У разі надіслання кореспонденції засобами поштового зв'язку та неможливості вручення поштового відправлення адресату відповідно до абзацу 6 пункту 42.4 статті 42 Податкового кодексу України таке відправлення вважається врученим у день, зазначений поштовою службою у повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Однак, не слід ототожнювати поняття «вручення» «надіслання» наказу у розумінні належного повідомлення про проведення перевірки.
Так, встановлений обов'язок податкового органу щодо повідомлення платника податків про час та місце проведення перевірки перебуває у взаємозв'язку із правом платника податків бути присутнім під час проведення перевірок; право подавати письмові звернення щодо проведення замість документальної невиїзної перевірки.
Таким чином, повідомлення платника податків про час та місце проведення перевірки є гарантією його права на об'єктивну, повну та всебічну перевірку дотримання ним податкової дисципліни, включаючи можливість надання платником податків наявних у нього документів для підтвердження показників податкового обліку, що передбачено статтею 44 Податковою кодексу України.
Аналогічних правових висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 06.09.2019 у справі № 520/8681/18.
Судовим розглядом встановлено, що до початку проведення з 22.02.2021 призначеної перевірки у контролюючого органу була відсутня інформація щодо належного вручення позивачу копії наказу про проведення контрольного заходу.
Так, за висновками Верховного Суду, сформованими у постановах від 29.11.2019 у справі № 160/8859/18, від 31.10.2019 у справі №0440/6608/18, невиконання контролюючим органом вимог пункту 79.2 статті 79 Податкового кодексу України призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.
Лише за встановлення дотримання контролюючим органом процедури повідомлення позивача про призначення та початок проведення перевірки, зокрема, отримання копії наказу та повідомлення про дату початку та місце проведення документальної планової виїзної перевірки виникають законні підстави для її проведення.
Таким чином, з огляду на порушення податковим органом порядку проведення документальної планової виїзної перевірки, а саме відсутності належного повідомлення позивача про початок перевірки, суд дійшов висновку про протиправність дій Північного Міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ» на підставі направлення на перевірку від 22.02.2021 року № 34 та направлення на перевірку від 22.02.2021 року № 35.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ТОВ «Агротрейд Експорт» (м. Харків, вул. Дмитрівська, 31/35) до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Благовіщенська, 30, м. Харків) про визнання дій протиправними - задовольнити.
Визнати протиправними дії фахівців Північного Міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ» на підставі направлення на перевірку від 22.02.2021 року № 34 та направлення на перевірку від 22.02.2021 року № 35, підписаних начальником Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ОСОБА_2 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (ЄДРПОУ 44131658) на користь ТОВ «Агротрейд Експорт» (ЄДРПОУ 37576404) судовий збір у розмірі 2270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень).
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Єгупенко