Рішення від 12.05.2021 по справі 400/1143/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

12 травня 2021 р. № 400/1143/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до:Державної служби України з безпеки на транспорті Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056

про:скасування постанов від 14.07.2020 № 187891, № 187892,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті Управління Укртрансбезпеки у Миколаївської області з вимогами скасувати постанови відповідача №187891 та №187892 про накладення адміністративно-господарських санкцій 17000 гривень по кожної.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що йому інкриміновано порушення абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Під час вагового контролю було виявлено фактичну вагу автомобіля DAF XF д.н. НОМЕР_1 44,36 т. Це не відповідає дійсності, жодними доказами не підтверджено. Крім стандартної документації, відповідачем не було надано жодного документу, що вказує на перевантаження автомобіля. Відомості про перевантаження спростовуються товарно-транспортною накладною, відповідно до якої загальна вага автомобіля складає всього 39880 кг. У автомобіля Scania д.н. НОМЕР_2 взагалі була відсутня товарно-транспортна накладна, тому у відповідача відсутні докази перевантаження автомобіля.

Відповідач позов не визнав, надіслав відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити. Свою позицію аргументував тим, що під час перевірки габаритно-вагових праматерів автомобілів позивача були виявленні факти перевищення гранично допустимих показників, при цьому дозволи на перевантаження у позивача були відсутні, у зв'язку з чим застосовано адміністративно-господарські санкції.

Позивач надав відповідь на відзив, де він зазначив, що відповідач жодним чином не обґрунтував власну позицію у відзиві.

Суд розглянув справу 12.05.2021, відповідно до вимог ст. 262 КАС України, без проведення судового засідання, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», Рішення Ради суддів України від 17.03.2020 №19 в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 24.02.2017 зареєстрований фізичною особою-підприємцем. Основним видом діяльності підприємця вантажний автомобільний транспорт.

Окрім іншого, у власності ФОП ОСОБА_1 є автомобіль DAF XF д.н. НОМЕР_1 та автомобіль Scania д.н. НОМЕР_2 .

14.05.2020 під спеціалістами Укртрансбезпеки проведено габаритно-ваговий контроль автомобілів позивача DAF XF д.н. НОМЕР_1 та Scania д.н. НОМЕР_2 , які рухалися по автодорозі Київ-Одеса з вантажем добрива.

Під час зважування було з'ясовано, що загальна маса автомобіля DAF XF д.н. НОМЕР_1 складає 44,36 та, що перевищує на 10,90% максимально нормативно дозволеного параметру, навантаження на одиночну вісь 13,40, що перевищує на 21,82%, а строєну вісь 24,16, що перевищує на 9,82%., а загальна маса автомобіля Scania д.н. НОМЕР_2 45,960 т, що перевищує на 14,90% максимально нормативно дозволеного параметру, навантаження на одиночну вісь 11,960, що перевищує на 8,73%.

У водіїв автомобіля були відсутні дозволи, які дають право на рух автомобільними дорогами України, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

За результатами габаритно-вагового контролю спеціалістами відповідача були складені Довідки №043221, №0013475 від 14.05.2020, Розрахунки №024231 №024231 від 14.05.2020, Акти №024231, №026989 про перевищення нормативно-вагових параметрів, а також Акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №216980 та №216729.

15 та 16 відповідач направив на адресу позивача запрошення у розгляді справ про скоєння порушень законодавства про автомобільний транспорт на 25.06.2020.

14.07.2020 уповноваженою особою Управління Укртрансбезпеки у Миколаївської області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №187891, якою на фізичну особи-підприємця ОСОБА_2 накладено адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу 17000 гривень, за порушення законодавства про автомобільний транспорт абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» : перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні багажу без відповідного дозволу Scania д.н. НОМЕР_2 акт №216729.

14.07.2020 уповноваженою особою Управління Укртрансбезпеки у Миколаївської області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №187892, якою на фізичну особи-підприємця ОСОБА_2 накладено адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу 17000 гривень, за порушення законодавства про автомобільний транспорт абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» : перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні багажу без відповідного дозволу DAF XF д.н. НОМЕР_1 акт №216980.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1.10 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою КМУ від 10.10.01 №1306 габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.

Відповідно до п.22.5 Правил за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Відповідно до п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.01 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Відповідно до п.3 Правил транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Питання проведення габаритно-вагового контролю врегульоване Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.07.

Відповідно до п.15 Порядку контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.

Відповідно до п.20 Порядку за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та поліцейських.

Відповідно до п.п.21.-25 Порядку у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту.

Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.

У разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.

Після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідно до вимог Законів України «Про дорожній рух», «Про автомобільні дороги», Правил дорожнього руху, Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні та Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, відповідач уповноважений та має право проводити дії щодо габаритно-вагового контролю великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.

Абзацом 15 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У цьому випадку, факти порушення позивачем вимог законодавства щодо порушення габаритно-вагових обмежень доведено результатами зважування від 14.05.2021.

У позовній заяві та відповіді на відзив, немає жодного аргументу, який би спростовував ці результати, або вказував на протиправність дій відповідача.

Взагалі позивачем не надано жодного доказу, що повна маса його транспортних засобів 14.05.20 була іншою, ніж зазначено у довідках про результати здійснення габаритно-вагового контролю.

Суд не знаходить підстав для задоволення позову.

В задоволенні позову відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_3 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056 ) відмовити.

2. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко