Справа№ 953/4480/21
н/п 3/953/1585/21
"11" травня 2021 р. Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Губської Я.В.,
за участі прокурора Резмєтаєва А.С.,
особи, що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши адміністративний матеріал направлений з управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності, пов'язаного з корупцією, у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого старшим майстром дільниці з технічного обслуговування внутрішньо будинкових електромереж і обладнання №15 КСП «Харківгорліфт», місце проживання: АДРЕСА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , будучи старшим майстром дільниці з технічного обслуговування внутрішньо будинкових електромереж і обладнання №15 КСП «Харківгорліфт», відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі: ЗУ №1700-VII) суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія ЗУ №1700-VII, в порушення вимог ч.1 ст.45, п.2-1 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» ЗУ №1700-VII несвоєчасно - 30.06.2020 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019.
Прокурор у судовому засіданні обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, підтвердив та просив накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав, однак просив врахувати, що у зв'язку з карантином строк подання декларації було продовжено, він не мав умислу уникнути фінансового моніторингу, шкода державним та суспільним інтересам не завдана, у зв'язку з чим просив закрити провадження по справі, оскільки декларація ним подана до 30.06.2020.
Дослідивши адміністративний матеріал, вислухавши думку прокурора, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, доходжу наступного:
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно вимог ст. ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП України при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, зокрема підлягають з'ясуванню питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Водночас рішення приймається на підставі доказів, долучених у суді й оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Згідно ч.1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. При цьому суб'єктом правопорушень за вказаною статтею є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується: протоколом №120 від 09.03.2021, рапортом ст.о/у в ОВС УСР в Харківській обл., повідомленням від 30.06.2020, наказом №177-к від 08.09.2017 витягами з наказів про переведення, довідкою №2/6/55/119/01-2021 від 19.01.2021, витягом з «Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування». Посилання на відсутність у ОСОБА_1 умислу уникнути фінансового моніторингу та про продовження терміну подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави та місцевого самоврядування до 01.06.2020 не спростовує висновків суду щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до частини 2 статті 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП, суд визнає щире розкаяння винного.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП, судом не виявлено.
У відповідності до статті 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
При призначені покарання суд враховує вчинення ОСОБА_1 корупційного адміністративного правопорушення, його тяжкість та обставини вчинення, а також враховуючи дані про особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, ставлення ОСОБА_1 до даного діяння, який визнав свою винуватість, вважає за можливим застосувати стягнення у межах санкції вчиненого правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП у вигляді штрафу.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.33,40-1,172-6,221,283,284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, в сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Київський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає чинність після закінчення 10-ти денного строку для її оскарження, та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя -