Ухвала від 12.05.2021 по справі 766/1220/21

Справа №766/1220/21

н/п 1-кс/766/4306/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.05.2021 року слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання сторони кримінального провадження №420202300000000007 прокурора Херсонської окружної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів та їх вилучення, -

ВСТАНОВИВ:

В провадження слідчого судді Херсонського міського суду Херсонської області ОСОБА_1 , надійшло клопотання сторони кримінального провадження №420202300000000007 прокурора Херсонської окружної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення їх оригіналів, а саме:

- регламенту ІНФОРМАЦІЯ_1 (чинний на момент прийняття рішень №439 та №134);

- розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва»;

- доказів доведення до відома населення проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва»;

- доказів погодження проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва» із зацікавленими структурними підрозділами районної державної адміністрації або з іншими органами, разом із довідками про погодження;

- протоколів узгодження позицій щодо проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва»;

- пояснювальних записок до проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва»;

- доказів проведення публічного обговорення проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва», його результати, а також рішень щодо врахування пропозицій чи обґрунтування їх відхилення в цілому або частково (у разі проведення такого обговорення).

- доказів проходження проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва» обов'язкової правової експертизи юриста, разом із висновками ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- додатків до розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва», у тому числі всіх матеріалів, які стали підставою та враховувались при прийняті вказаних рішень;

- доказів оприлюднення розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва».

Мотивуючи клопотання, прокурор вказує, що СУ ГУНП в Херсонській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 420202300000000007 за попередньою правовою кваліфікацією ч. 2 ст. 367 КК України - службова недбалість, тобто невиконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.

У ході досудового розслідування встановлено, що моніторингом Публічної кадастрової карти (далі ПКК) виявлено, що на території Щасливцевської сільської ради по вулиці Оксамитовій (дачний масив «АС»), знаходяться земельні ділянки площею по 0,06 га кожна (кадастрові номери: 6522186500:04:001:1204, 6522186500:04:001:1206, 6522186500:04:001:1208, 6522186500:04:001:1209, 6522186500:04:001:1207, 6522186500:04:001:1210, 6522186500:04:001:1211, 6522186500:04:001:1212, 6522186500:04:001:1213, 6522186500:04:001:1214, 6522186500:04:001:1215, 6522186500:04:001:1216, 6522186500:04:001:1217, 6522186500:04:001:1527, 6522186500:04:001:1533, 6522186500:04:001:1534, 6522186500:04:001:1524, 6522186500:04:001:1525.

Вказанні ділянки розпорядженням голови ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.09.2018 №439, від 05.04.2019 № 134 передано безоплатно 18-м громадянам для індивідуального дачного будівництва із земель державної власності рекреаційного призначення. У державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право власності вищевказаних громадян на земельні ділянки.

Водночас за даними ПКК земельні ділянки знаходяться на відстані менше, ніж 100 метрів від урізу води Азовського моря, а згідно інформації Державного земельного кадастру повністю знаходяться у водоохоронній зоні, що відповідно до ч.ч. 1, 10 ст. 88, ч. 1 ст. 90 Водного кодексу, ст. 62 Земельного кодексу України не допускається.

У ході розслідування кримінального провадження оперативним працівником (на виконання доручення слідчого проведено допити в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 та завідуючу сектором з питань правової роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , проте їх допити мають загальний характер (перераховано норми законодавства) та не відображають відповіді на питання, які цікавлять слідство.

У подальшому слідчим в порядку ст. 93 КПК України з ІНФОРМАЦІЯ_3 витребувано копії розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_3 № 439 від 13.09.2018, №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва», копії заяв громадян стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність та затвердження розроблених проектів.

Однак, вказані копії документів надані в електронному відсканованому вигляді з нечітким відображенням тексту та не містять підписів, що унеможливлює надання їм належної правової оцінки.

Більш того, з урахуванням того, що у даному кримінальному провадженні надається оцінка також рішенню ХХХІ сесії ІНФОРМАЦІЯ_3 V скликання від 22.05.2009 №478, яким затверджено «Проект встановлення прибережної захисної смуги вздовж Азовського моря на території Щасливцевської та Стрілківської сільских рад Генічеського району Херсонської області», розроблений ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », слідчим 12.02.2021 за вих.№1153/8-2021 витребувано дане рішення з додатками до нього з ІНФОРМАЦІЯ_6 .

До теперішнього часу відповіді на вказаний запит не надійшло, про причини його невиконання орган досудового розслідування не повідомлено.

Згідно ст.60 ЗК України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги.

Уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.

Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою.

Відповідно до ст.88 Водного кодексу України з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках всіх категорій земель, крім земель морського транспорту.

Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом.

Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою.

Проекти землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг (з установленою в них пляжною зоною) розробляються в порядку, передбаченому законом.

Уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.

Згідно ст.89 Водного кодексу України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.

У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється: 1) розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво; 2) зберігання та застосування пестицидів і добрив; 3) влаштування літніх таборів для худоби; 4) будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів; 5) миття та обслуговування транспортних засобів і техніки; 6) влаштування звалищ сміття, гноєсховищ, накопичувачів рідких і твердих відходів виробництва, кладовищ, скотомогильників, полів фільтрації тощо.

Варто зазначити, що вимоги Земельного кодексу України та Водного кодексу України мають більшу юридичну силу аніж рішення органів місцевого самоврядування. А відтак, у разі встановлення або збільшення на законодавчому рівні меж прибережних захисних смуг, при прийнятті на місцях уповноваженими органами будь-яких рішень, що стосуються відповідних територій, мають враховуватися саме норми законодавства, а не рішення органу місцевого самоврядування, які не відповідають такому законодавству (є застарілими).

Таким чином, на даний час законність прийняття розпоряджень від 13.09.2018 №439, від 05.04.2019 № 134 викликає сумніви, оскільки ними враховано затверджений в 2009 році проект землеустрою прибережної захисної смуги, який станом на 2018 та 2019 рік не відповідав імперативним вимогам ст.60 ЗК України та ст.88 ВК України.

З огляду на викладене, важливе значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні мають оригінали документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та стали підставою для прийняття рішень № 439 від 13.09.2018 та № 134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва», а саме:

- регламент ІНФОРМАЦІЯ_1 (чинний на момент прийняття рішень №439 та №134);

- розпорядження голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва»;

- докази доведення до відома населення проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва»;

- докази погодження проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва» із зацікавленими структурними підрозділами районної державної адміністрації або з іншими органами, разом із довідками про погодження;

- протоколи узгодження позицій щодо проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва»;

- пояснювальні записки до проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва»;

- докази проведення публічного обговорення проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва», його результати, а також рішення щодо врахування пропозицій чи обґрунтування їх відхилення в цілому або частково (у разі проведення такого обговорення).

- докази проходження проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва» обов'язкової правової експертизи юриста, разом із висновком ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- додатки до розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва», у тому числі всі матеріали, які стали підставою та враховувались при прийняті вказаних рішень;

- докази оприлюднення розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва».

Вказані документи мають важливе значення для встановлення обставин та оцінки фактів, які досліджуються в рамках вказаного провадження, так як в ході слідства, також надається оцінкам діям службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Необхідність виїмки оригіналів вищевказаних документів обґрунтовується подальшим призначенням судових експертиз (зокрема, почеркознавчої), в ході яких будуть досліджені їх оригінали та надана оцінка щодо дійсності почерку та підписів. Для проведення дослідження експертам, згідно наказу Мінюсту України № 53/5 від 08.10.1998 року, необхідно надати оригінали документів. Іншим способом, ніж вилучити зазначені документи, не можливо забезпечити їх законне дослідження під час проведення експертизи.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, у зв'язку з чим прокурор просить клопотання задовольнити.

На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, з огляду на наявність достатніх підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення таких документів.

В судове засідання прокурор не з'явився, надав до суду заяву, зі змісту якої вбачається, що клопотання підтримує в повному обсязі та просить розглянути клопотання за його відсутності, додаткових пояснень до клопотання не має.

Обґрунтовуючи внесене клопотання прокурор зазначив, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що речі і документи, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), мають суттєве значення для всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин зазначеного кримінального провадження.

Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Враховуючи доводи клопотання прокурора, слідчий суддя приходить до висновку про достатність підстав для надання тимчасового доступу до речей і документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), оскільки є достатні підстави вважати, що вказані речі та документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а іншими способами їх довести неможливо.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166 КПК України слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати стороні кримінального провадження №420202300000000007 процесуальному керівнику - прокурору Херсонської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та можливість вилучення їх оригіналів, а саме:

- регламенту ІНФОРМАЦІЯ_1 (чинний на момент прийняття рішень №439 та №134);

- розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва»;

- доказів доведення до відома населення проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва»;

- доказів погодження проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва» із зацікавленими структурними підрозділами районної державної адміністрації або з іншими органами, разом із довідками про погодження;

- протоколів узгодження позицій щодо проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва»;

- пояснювальних записок до проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва»;

- доказів проведення публічного обговорення проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва», його результати, а також рішень щодо врахування пропозицій чи обґрунтування їх відхилення в цілому або частково.

- доказів проходження проектів розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва» обов'язкової правової експертизи юриста, разом із висновками ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- додатків до розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва», у тому числі всіх матеріалів, які стали підставою та враховувались при прийняті вказаних рішень;

- доказів оприлюднення розпоряджень голови ІНФОРМАЦІЯ_1 №439 від 13.09.2018 та №134 від 05.04.2019 «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва».

Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддяОСОБА_1