Постанова від 12.05.2021 по справі 575/309/21

Справа № 575/309/21

Провадження № 3/575/156/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2021 року смт. Велика Писарівка

Великописарівський районний суд Сумської області у складі: головуючого - судді Савєльєвої А.І., за участю секретаря - Доценко Т.Г., прокурора - Скоромного О.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.В.Писарівка, матеріал про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, стосовно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та мешканки АДРЕСА_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , Головного лікаря Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» (до 02.04.2020),

- за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , яка 02.04.2020 фактично припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, будучи суб'єктом декларування відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», всупереч вимогам ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно (08.05.2021) подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням), а також несвоєчасно (02.04.2021) подала без поважних причин декларацію особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою у вчиненні правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнала та пояснила, що дійсно несвоєчасно подала декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням), намагалася подати вчасно, однак не вдалось цього зробити; про необхідність подання декларації особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік, подати забула.

Прокурор Скоромний О.М. у судовому засіданні вважає вину ОСОБА_1 доведеною в повному обсязі, тому вона підлягає відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Суд, заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КупАП, тому вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією, - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Розпорядженням Голови Охтирської міської ради Сумської області від 12.06.2019 № 35-К «Про призначення ОСОБА_1 на посаду головного лікаря Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» ОСОБА_1 з 13.06.2019 призначено на посаду головного лікаря Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» (а.с. 23).

Розпорядженням Голови Охтирської міської ради Сумської області від 02.04.2020 № 17-К «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 звільнено з посади головного лікаря Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» з 02.04.2020 за угодою сторін відповідно до п. 1 ст. 36 КЗпП України (а.с. 24).

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань № 324148306857 від 19.04.2021 (а.с. 10-14) керівником та підписантом Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» станом на 25.06.2021 є ОСОБА_1 . Ідентифікаційний код юридичної особи 40980271, місцезнаходження: АДРЕСА_2 , засновник юридичної особи: Охтирська міська рада.

Відповідно до ч. 1 ст. 62 Господарського кодексу України, підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.

Згідно з частинами 3 та 4 статті 62 Кодексу підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту або модельного статуту. Підприємства незалежно від форми власності, організаційно-правової форми, а також установчих документів, на основі яких вони створені та діють, мають рівні права та обов'язки. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків та може мати печатки.

Згідно ст. 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.

Частиною 2 ст. 81 ЦК України встановлено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

На підставі викладеного, Комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» є юридичною особою публічного права, підпорядковане, підзвітне та підконтрольне Охтирській міській раді.

Відповідно до абзацу 15 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП визначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 12.12.2019 № 168/19 виключено норму, яка зобов'язувала суб'єкта декларування під час звільнення з власної ініціативи подавати декларацію в день фактичного звільнення, та визначено, що така декларація подається на протязі 20 робочих днів.

На виконання абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 зобов'язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, як особа, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, до 00:00 годин 05.05.2020.

Рішенням Охтирської міської ради сьомого скликання 24.04.2018 затверджено Статут Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги».

Згідно п. 1 розділу 1 Статуту Комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» є закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає первинну медичну допомогу та здійснює управління медичним обслуговуванням прикріпленого та зареєстрованого населення, вживає заходи з профілактики захворювань та підтримання громадського здоров'я.

Відповідно до п. 2 розділу 1 Статуту підприємство створене на підставі рішення Охтирської міської ради відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» шляхом перетворення комунального закладу охорони здоров'я «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги». Підприємство є правонаступником усього майна, всіх прав та обов'язків комунального закладу Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги».

Згідно п. 4 розділу 1 Статуту засновником, власником та органом управління майном підприємства є територіальна громада міста Охтирки в особі Охтирської міської ради. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним власнику, а з питань організації медичної допомоги також підконтрольне та підзвітне уповноваженому органу міської ради з питань охорони здоров'я.

Відповідно до п. 2 розділу 4 Статуту підприємство є юридичною особою публічного права. Права та обов'язки юридичної особи підприємство набуває з дня його державної реєстрації.

Згідно п. 7 розділу 4 Статуту підприємство має самостійний баланс, рахунки в Державному Казначействі України, установах банків, круглу печатку зі своїм найменуванням, штампами, а також бланки з власним реквізитами.

Відповідно до п. 4.5 та п. 4.6 розділу 7 Статуту керівник підприємства користується правом розпорядження майном та коштами підприємства відповідно до законодавства та цього Статуту, забезпечує ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством на праві оперативного управління майна, також в межах своєї компетенції видає накази та інші акти, дає вказівки, обов'язкові для виконання для всіх підрозділів та працівників підприємства.

Отже, ОСОБА_1 виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з п.п. «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно з відомостями, вказаними у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 29.05.2019, 08.05.2020 та 02.04.2021 подано декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що свідчить про обізнаність ОСОБА_1 з вимогами Закону України № 1700-VІІ в частині фінансового контролю та наявності навичок заповнення електронних форм декларацій на веб-сайті вказаного Реєстру.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 після звільнення 02.04.2020 з займаної посади головного лікаря Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» повинна була подати декларацію до 00:00 годин 05.05.2020, однак фактично подала декларацію до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 08.05.2020 о 12:27, що підтверджується витягом послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с. 16-17).

Абзацом 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зазначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 зобов'язана подати декларацію особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік до 01 квітня 2021 року, однак фактично подала декларацію до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 02.04.2021 о 17:47, що підтверджується відомостями, вказаними у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (а.с. 9).

Відповідно до ч. 1 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування та відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням), чим порушила вимоги абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», та несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, чим порушила вимоги абзацу 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», тобто вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, відповідно до ст. 35 КУпАП, судом не встановлено.

До обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушени, відповідно до ст. 34 КУпАП, суд відносить визнання вини, щире каяття, перше притягнення до адміністративної відповідальності.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявлятися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування, а також зашкодити суспільним інтересам.

Суд зазначає, що у даному випадку є неможливим застосування ст. 22 КУпАП, оскільки це суттєво знижує ефективність протидії корупції, дозволяє правопорушнику уникнути передбаченої законом відповідальності, тому застосування цієї норми є необґрунтованим та безпідставним.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника стягується судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 01.01.2021).

Керуючись ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ст.ст. 36, 40-1, 283, 284 КУпАП,

п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і піддати її адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень (ГУК Сум.обл/В.Писарівська СТГ//21081100, код одержувача 37970404, рахунок № UA068999980313080106000018546, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998; код доходу бюджетної класифікації до державного бюджету 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454 гривень 00 копійок (ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код одержувача 37993783, рахунок № UA908999980313111256000026001 в Казначействі України (ЕАП), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету 22030106).

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через В.Писарівський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя А.І.Савєльєва