Справа № 419/427/21
Провадження № 3/419/380/2021
11 травня 2021 року суддя Новоайдарського районного суду Луганської області Глазкова Ю.О., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Щастинського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця ЗСУ, командира відділення військової частини НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , місце перебування: АДРЕСА_2 за ч. 4 ст. 130, ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії БР № 013689 від 04.03.2021 року: 16.12.2020 о 15 годині 30 хвилин на території Луганської ТЕС, розташованої за адресою: м Щастя, вул. Гагаріна, 1, керуючи, транспортним засобом ВАЗ -2103, д.н.з. НОМЕР_3 ОСОБА_1 не вибравши безпечну швидкість, не впоравшись з керуванням, здійснив наїзд на перешкоду, внаслідок чого скоїв ДТП з матеріальними збитками та постраждалою особою ОСОБА_2 . Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 124 КУпАП за порушення вимог п. 12.1 Правил дорожнього руху.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії БР № 013688 від 04.03.2021 року: 16.12.2020 року о 15 годині 30 хвилин ОСОБА_1 на території Луганської ТЕС, розташованої за адресою: м. Щастя, вул. Гагаріна, 1 вживав алкогольні напої після скоєного ним ДТП до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння. Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 4 ст. 130 КУпАП за порушення п. 2.10 е Правил дорожнього руху.
У матеріалах справи міститься постанова про закриття кримінального провадження від 20 лютого 2021 року, з якої вбачається, що кримінальне провадження, зареєстроване у ЄРДР за № 12020130000000476 від 16.12.2020 року закрито у зв'язку з встановленням відсутності в діянні учасників дорожнього руху складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 286 КК України.
Відповідно до частини 6 статті 38 КУпАП у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча про час і дату судового розгляду був повідомлений, шляхом розміщення відповідної інформації про виклик до суду на веб-порталі Судова влада України та шляхом відправки смс- повідомлення з текстом судової повістки.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до наступних висновків.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 7 та ст. 245 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (із змінами та доповненнями).
Диспозиція ст. 124 КУпАП визначає склад адміністративного правопорушення, яке полягає у порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Протоколом про адміністративне правопорушення серії БР № 013689 від 04.03.2021, протоколом огляду місця події від 17.12. 2020 року та схемою місця ДТП від 17.12.2020, поясненнями ОСОБА_1 від 17.12.2020 та 04.03.2021, копіями постанови про призначення судово- медичної експертизи від 20 лютого 2021, висновку експерта № 33 від 15.02.2021 року про проведення судової медичної експертизи потерпілому ОСОБА_2 , згідно якої останньому внаслідок ДТП було заподіяно легкі тілесні ушкодження, висновку експерта від 20.01.2021 року, з якого вбачається, що рульове керування, ходова частина т.з. ВАЗ 2103, д.н.з НОМЕР_3 на момент дослідження перебували у працездатному стані, несправності в робочій гальмівній системі та в ходовій частині з технічної точки зору виникли до ДТП та водій мав можливість виявити несправності шляхом візуального огляду та перевіркою автомобіля перед виїздом, стверджується наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Диспозиція ч. 4 ст. 130 КУпАП (в редакції, що діяла до набрання чинності Законом № 2617-VIII, тобто до 01 липня 2020 року) визначає склад адміністративного правопорушення, який полягає у вживанні водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Згідно з положеннями ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» водій зобов'язаний не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів.
Судом досліджено протокол серії БР № 013688 від 04.03.2021 року, за яким ОСОБА_1 16.12.2020 о 15 год. 30 хв., керував автомобілем ВАЗ-2103 н.з. НОМЕР_3 по вул. Гагаріна, 1 м. Щастя Новоайдарського району Луганської області та після скоєння ДТП до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння вжив алкогольні напої.
Згідно з п. 2.10 е ПДР України у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).
Відповідно до п. 8 Розділу І Інструкції про порядок направлення виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015, у разі скоєння дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП), унаслідок якої є особи, що загинули або травмовані, проведення огляду на стан сп'яніння учасників цієї пригоди є обов'язковим у закладі охорони здоров'я.
Згідно п. 9 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 № 1103, проведення огляду водіїв транспортних засобів-учасників дорожньо-транспортної пригоди, унаслідок якої постраждалі, - обов'яззкове.
До протоколу про адміністративне правопорушення додана копія висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 3812 від 16.12.2020 року, складений лікарем КНП «Щастинської міської лікарні Новоайдарського району Луганської області» ОСОБА_3 , з якого вбачається, що ОСОБА_1 16.12.2020 о 20 год.10 хв. перебуває у стані алкогольного сп'яніння клінічно згідно з об'єктивними даними.
Також з письмових пояснень ОСОБА_1 від 04.03.2021 року встановлено, що він визнає, що вжив алкогольні напої після ДТП до проведення медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння та на даний час позбавлений права керування транспортними засобами.
Вказаним стверджується наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 130 КУпАП й в своїй сукупності свідчить про те, що останній вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 130 КУпАП.
Також в матеріалах справи, доданих до зазначеного протоколу, наявна довідка Щастинського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 притягувався до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП 22.09.2020 року та на нього було накладено стягнення у виді штрафу 10200 грн. та позбавлення права керування транспортними засобами на 1 рік.
Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи вищезазначене, характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, суспільну небезпеку вчиненого, відсутність обставин, що пом'якшують відповідальність та з метою виховання в дусі додержання законів України, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень, суд приходить до висновку про накладення на громадянина ОСОБА_1 адміністративного стягнення, з урахуванням положень ст. 36 КУпАП (в межах санкції ч. 4 ст. 130 КУпАП), у виді штрафу у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 роки.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Згідно з п. 5 ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.9,40-1,124,130, 245,283,284,287-291 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця ЗСУ, командира відділення військової частини НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , місце перебування: АДРЕСА_2 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч. 4 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян- 10200 /десять тисяч двісті/ гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 роки.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця ЗСУ, командира відділення військової частини НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , місце перебування: АДРЕСА_2 судовий збір на користь держави у сумі 454,00 грн на наступні платіжні реквізити: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106, Призначення платежу *;101; НОМЕР_4 , Судовий збір, стягнутий з ОСОБА_1 вікторовича на користь держави, за рішенням № 419/380/21, Новоайдарський районний суд Луганської області.
Постанова суду про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя Ю.О. Глазкова