ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/112
11 травня 2021 року м. Київ № 640/5689/21
за позовомМіністерства фінансів України
до Міністерства юстиції України в особі Департаменту державної виконавчої служби
провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Міністерство фінансів України звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови Відділу примусового виконання рішень департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 09.02.2021 № 58809432 про накладення на Міністерство фінансів України штрафу у розмірі 10 200,00 грн.
Ухвалою суду від 11.03.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
31.03.2021 р. до суду надійшов відзив на позов.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
Комунальне підприємство "Надвірнаводоканал" 29.06.2018 звернулося до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність щодо неприйняття рішення про перерахування субвенції та зобов'язання прийняти рішення про таке перерахування, зобов'язання перерахувати кошти, залучені з єдиного казначейського рахунку на підставі прийнятого рішення, з підстав неправомірності такої бездіяльності.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Міністерством фінансів України всупереч вимог чинного законодавства України, не прийнято рішення про перерахування субвенції з державного бюджету України та не повідомлено органи казначейства України про його прийняття з метою перерахування відповідних коштів. Як наслідок, відповідачами вчинена бездіяльність, що полягала у невиконанні умов укладених договорів про організацію взаєморозрахунків зі субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, передбаченою статтею 31 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік". Враховуючи порушення закону у спосіб неприйняття вищевказаного рішення, позивач просить суд зобов'язати відповідачів прийняти рішення про таке перерахування та перерахувати кошти, залучені з єдиного казначейського рахунку на підставі прийнятого рішення.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.10.2018 р. у справі № 809/1136/18 -
визнано протиправною бездіяльність Міністерства фінансів України (код ЄДРПОУ - 00013480) що полягала в не прийнятті рішення про перерахування субвенції Комунальному підприємству "Надвірнаводоканал" (код ЄДРПОУ - 34231999) в порядку та на умовах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №332 від 18.05.2017 та договорами: №2-Над від 06.07.2017 в розмірі 93 962 (дев'яносто три тисячі дев'ятсот шістдесят дві) гривні 00 копійок; №3-Над від 03.08.2017 в розмірі 100 446 (сто тисяч чотириста сорок шість) гривень 18 копійок; № 4-Над від 10.08.2017 в розмірі 17 310 (сімнадцять тисяч триста десять) гривень 60 копійок; № 5-Над від 06.09.2017 в розмірі 83 123 (вісімдесят три тисячі сто двадцять три) гривні 00 копійок; № 6-Над від 05.10.2017 в розмірі 111 645 (сто одинадцять тисяч шістсот сорок п'ять) гривень 57 копійок; № 7-Над від 03.11.2017 в розмірі 77 945 (сімдесят сім тисяч дев'ятсот сорок п'ять) гривень 00 копійок; № 8-Над від 05.12.2017 в розмірі 103 945 (сто три тисячі дев'ятсот сорок п'ять) гривень 43 копійки, всього 588 386 (п'ятсот вісімдесят вісім тисяч триста вісімдесят шість) гривень 78 копійок і не доведенні його до відома Державної казначейської служби України;
зобов'язано Міністерство фінансів України (код ЄДРПОУ - 00013480) прийняти рішення про перерахування субвенції Комунальному підприємству "Надвірнаводоканал" (код ЄДРПОУ - 34231999) в порядку та на умовах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №332 від 18.05.2017 та договорами: №2-Над від 06.07.2017 в розмірі 93 962 (дев'яносто три тисячі дев'ятсот шістдесят дві) гривні 00 копійок; №3-Над від 03.08.2017 в розмірі 100 446 (сто тисяч чотириста сорок шість) гривень 18 копійок; № 4-Над від 10.08.2017 в розмірі 17 310 (сімнадцять тисяч триста десять) гривень 60 копійок; № 5-Над від 06.09.2017 в розмірі 83 123 (вісімдесят три тисячі сто двадцять три) гривні 00 копійок; № 6-Над від 05.10.2017 в розмірі 111 645 (сто одинадцять тисяч шістсот сорок п'ять) гривень 57 копійок; № 7-Над від 03.11.2017 в розмірі 77 945 (сімдесят сім тисяч дев'ятсот сорок п'ять) гривень 00 копійок; № 8-Над від 05.12.2017 в розмірі 103 945 (сто три тисячі дев'ятсот сорок п'ять) гривень 43 копійки, всього 588 386 (п'ятсот вісімдесят вісім тисяч триста вісімдесят шість) гривень 78 копійок і довести його до відома Державної казначейської служби України.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2019 р. у вказаній справі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.10.2018 року залишено без змін.
12.11.2018 р. по справі видано виконавчий лист про зобов'язання Міністерство фінансів України (код ЄДРПОУ - 00013480) прийняти рішення про перерахування субвенції Комунальному підприємству "Надвірнаводоканал" (код ЄДРПОУ - 34231999) в порядку та на умовах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №332 від 18.05.2017 та договорами: №2-Над від 06.07.2017 в розмірі 93 962 (дев'яносто три тисячі дев'ятсот шістдесят дві) гривні 00 копійок; №3-Над від 03.08.2017 в розмірі 100 446 (сто тисяч чотириста сорок шість) гривень 18 копійок; № 4-Над від 10.08.2017 в розмірі 17 310 (сімнадцять тисяч триста десять) гривень 60 копійок; № 5-Над від 06.09.2017 в розмірі 83 123 (вісімдесят три тисячі сто двадцять три) гривні 00 копійок; № 6-Над від 05.10.2017 в розмірі 111 645 (сто одинадцять тисяч шістсот сорок п'ять) гривень 57 копійок; № 7-Над від 03.11.2017 в розмірі 77 945 (сімдесят сім тисяч дев'ятсот сорок п'ять) гривень 00 копійок; № 8-Над від 05.12.2017 в розмірі 103 945 (сто три тисячі дев'ятсот сорок п'ять) гривень 43 копійки, всього 588 386 (п'ятсот вісімдесят вісім тисяч триста вісімдесят шість) гривень 78 копійок і довести його до відома Державної казначейської служби України.
Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 05.04.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП №58809432 з примусового виконання вказаного виконавчого листа.
07.06.2019 р. державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винесено постанову про накладення штрафу, згідно з якою на підставі ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження" на боржника у виконавчому провадженні накладено штраф у розмірі 5100,00 грн.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.08.2019 р. у справі №640/11898/19 в задоволенні адміністративного позову Міністерства фінансів України до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови від 07.06.2019 року №58809432 про накладення на Міністерство фінансів України штрафу у розмірі 5 100 грн. відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.10.2019 р. вказане судове рішення залишене без змін.
09.02.2021 р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винесено постанову про накладення штрафу, згідно з якою на підставі ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження" на боржника у виконавчому провадженні накладено штраф у розмірі 10 200,00 грн.
Позивач - Міністерство фінансів України - вважає вказану постанову протиправною та просить її скасувати, посилаючись на наявність поважних причин невиконання судового рішення, а саме.
Позивач листами від 23.04.23019 р. та від 30.07.2019 р. повідомляло орган стягнення про те, що бюджетний період 2017 р. закінчився, і відповідно до Бюджетного кодексу України всі бюджетні призначення втрачають чинність до закінчення бюджетного періоду; про звернення за роз'ясненням судового рішення у справі № 809/1136/18.
Відповідач - Міністерство юстиції України в особі Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України - проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на відсутність підстав для висновку про те, що невиконання судового рішення мало місце з поважних підстав.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду: 1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
В даному випадку оскаржувана постанова про накладення штрафу у виконавчому провадженні № 58809432 у розмірі 10 200 грн. винесена 09.02.2021 р., отримана позивачем 15.02.2021 р. згідно відмітки вхідної кореспонденції на супровідному листі; позов подано до суду 25.02.2021 згідно з поштовим штемпелем, в межах передбаченого десятиденного строку.
Щодо позовних вимог по суті суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 63, ч. 1 ст. 75 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 р. №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
У разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Для накладення штрафу згідно вказаних положень необхідний факт невиконання судового рішення та неповажні причини такого невиконання.
В даному випадку такі підстави наявні, а саме.
Згідно з матеріалами справи станом на час винесення оскаржуваної постанови, і станом на час звернення до суду постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.10.2018 р. у справі № 809/1136/18 не виконана.
В якості підстав поважності причин такого невиконання позивач посилається на інформування органу стягнення про неможливість виконання судового рішення, касаційне оскарження судового рішення та про звернення до суду щодо роз'яснення судового рішення.
З вказаного приводу суд зазначає наступне.
Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду виконання рішення суду Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.10.2018 року не зупинено, заяви/клопотання про зупинення виконання рішення суду Міністерством фінансів України до Верховного Суду, як зазначено безпосередньо представником позивача, не подавалося.
Щодо посилання позивача на призначення Івано-Франківським окружним адміністративним судом судового засідання з метою розгляду заяви Міністерства фінансів України про роз'яснення судового рішення, суд зазначає наступне.
Так, листом від 30.07.2019 року № 13030-02-5/19487 позивачем повідомлено державного виконавця про подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду заяви про роз'яснення судового рішення 26.07.2019 року, в той час як постанову про накладення штрафу винесено 07.06.2019 року.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 р. у справі № 809/1136/18 у задоволенні заяви Міністерства фінансів України про роз'яснення судового рішення, ухваленого в адміністративній справі №809/1136/18 за позовною заявою Комунального підприємства "Надвірнаводоканал" до Міністерства фінансів України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання до вчинення дій відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 р. вказану ухвалу залишено без змін.
Станом на 09.02.2021 р. в касаційному порядку судове рішення по спрпві не переглянуто, тобто, воно є чинним і підлягає до виконання в загальному порядку.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Також суд враховує ту обставину, що попередньо винесена постанова про накладення на позивача штрафу від 07.06.2019 р., яка оскаржена позивачем, і при оскарженні якої він посилався на ті самі обставини поважності причин невиконання судового рішення, не скасована судом.
Відповідно, має місце невиконання судового рішення та неповажні причини такого невиконання, що є підставою для застосування положень ст. 63, ч. 1 ст. 75 Закону №1404-VIII та накладення на позивача штрафних санкцій, а також виключає можливість закінчення виконавчого провадження.
Згідно з нормами ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням викладеного у суду відсутні підстави для висновку про порушення відповідачем вказаних принципів під час винесення оскаржуваної постанови.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 287, 293, 295 КАС України, суд, -
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 11.05.2021 р.