11 травня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/358/21
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (далі - ГУ ДПС у Чернігівській області, відповідач) про визнання протиправними дій відповідача щодо внесення відомостей про отримання позивачем доходу від надання майна в лізинг до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів та зобов'язання відповідача виключити з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів відомості про отримання позивачем доходу від надання майна в лізинг за 4 квартал 2016 року в сумі 10757,58 грн, 4 квартал 2017 року в сумі 15367,97 грн, 4 квартал 2018 року в сумі 15367,97 грн, 4 квартал 2019 року в сумі 15367,97 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що згідно відомостей податкової служби з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 24.07.2020 за період з 1 кварталу 2016 року по 1 квартал 2020 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Батьківщина-Агро» (далі - ТОВ «Батьківщина-Агро») нараховано та отримано позивачем дохід від надання майна в лізинг, а саме: за 4 квартал 2016 року в сумі 10757,58 грн, 4 квартал 2017 року в сумі 15367,97 грн, 4 квартал 2018 року в сумі 15367,97 грн, 4 квартал 2019 року в сумі 15367,97 грн. Однак, будь-якого земельного паю в Полтавській області позивач не має, ніколи там не проживала та ніяких коштів від ТОВ «Батьківщина-Агро» взагалі не отримувала, що свідчить про незаконність відповідних відомостей.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Відповідач в межах встановленого судом строку подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог та зазначає, що відомості до інформаційних систем внесені на підставі податкової звітності, поданої ТОВ «Батьківщина-Агро», що знаходиться на податковому обліку у Головному управлінні Державної податкової служби у Полтавській області, а ГУ ДПС у Чернігівській області у випадку задоволення позовних вимог не матиме технічної спроможності виконати рішення суду, оскільки безпосередній доступ до податкової звітності має лише ТОВ «Батьківщина-Агро», яке своїми уточнюючими звітами може внести зміни до податкової звітності.
18.02.2021 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду витребувано докази у даній справі.
Представником позивача надана відповідь на відзив, у якій вказані аналогічні обставини, викладені в позові. Додатково зазначив, що до матеріалів справи на вимогу суду Головним управлінням Державної податкової служби у Полтавській області надано звітність ТОВ «Батьківщина-Агро», згідно якої слідує, що в жодному звіті, поданому до податкового органу не має вказівки на ідентифікаційний номер ОСОБА_1 , що слідує про безпідставність зазначення в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків інформації про отримані нею доходи.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.03.2021 задоволено клопотання представника позивача, залучено до участі у справі співвідповідача - Головне управління Державної податкової служби у Полтавській області (далі - ГУ ДПС у Полтавській області, співвідповідач).
Співвідповідачем подано відзив на позов, в якому останній зазначає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки не можуть бути реалізовані ГУ ДПС у Полтавській області з огляду на норми чинного законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Листом від 03.07.2020 № 03/6792 Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської у м. Чернігові ради відмовило позивачу у призначенні житлової субсидії, в зв'язку з тим, що з травня 2020 року вартість послуг у межах норм споживання не перевищує визначеного обов'язкового платежу (а.с.3).
Згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків ОСОБА_1 отримала дохід від надання майна в лізинг за 4 квартал 2016 року в сумі 10757,58 грн, 4 квартал 2017 року в сумі 15367,97 грн, 4 квартал 2018 року в сумі 15367,97 грн, 4 квартал 2019 року в сумі 15367,97 грн. Джерело отримання доходів - ТОВ «Батьківщина-Агро» (а.с.5).
Вважаючи вказані відомості протиправними, позивач звернулася до суд з даним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Відповідно до п. 2 розділу І Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822 (далі - Положення) державний реєстр створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які зобов'язані сплачувати податки, збори у порядку та на умовах, що визначаються Податковим кодексом України та іншими нормативно-правовими актами України, з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотриманням податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Державний реєстр формується на основі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів (п.1 розділу ІV Положення).
Пунктом 4 розділу ІV Положення передбачено, що державний реєстр формується з інформації, що надходить від територіальних органів ДПС та від інших державних органів відповідно до законодавства.
Розділом V Положення встановлено, що до Державного реєстру включаються: 1) інформація з Облікових карток, Повідомлень, Заяв про внесення змін; 2) дані про фізичних осіб, а саме: джерела отримання доходів; об'єкти оподаткування; сума нарахованих та/або отриманих доходів; сума нарахованих та/або сплачених податків; інформація про податкову знижку та податкові пільги платника податків; 3) відомості про державну реєстрацію, реєстрацію і взяття на облік фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
Відомості з Державного реєстру використовуються контролюючими органами виключно для здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства України та є інформацією з обмеженим доступом, крім відомостей про взяття на облік фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
Інформація, що збирається, використовується, формується контролюючими органами у зв'язку з реєстрацією і обліком фізичних осіб, вноситься до Державного реєстру та використовується з урахуванням обмежень, передбачених для податкової інформації з обмеженим доступом.
Відповідно до п. 2 розділу VІ Положення юридичні особи, фізичні особи - підприємці, громадські формування, податкові агенти, органи державної влади під час виконання владних управлінських функцій, у тому числі делегованих повноважень, та органи місцевого самоврядування зобов'язані подавати до контролюючих органів інформацію про платників податків, об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, відповідно до Порядку подання інформації про платників податків, об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, для забезпечення ведення їх обліку, а також обчислення та справляння податків і зборів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2011 року N 1386 (із змінами).
Суд зазначає, що відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України №2755-VI від 02.12.2010 (далі - ПК України).
Відповідно до п.70.16 ст.70 ПК України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, самозайняті особи, податкові агенти подають безоплатно в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, контролюючим органам за своїм місцезнаходженням інформацію про фізичних осіб, що пов'язана з реєстрацією таких осіб як платників податків, нарахуванням, сплатою податків і контролем за дотриманням податкового законодавства України, із зазначенням реєстраційних номерів облікових карток платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), зокрема: 70.16.1. органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, податкові агенти - про дату прийняття на роботу або звільнення з роботи фізичних осіб протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, а також інформацію, передбачену статтею 51 цього Кодексу.
Згідно п. 51.1 ст. 51 ПК України платники податків, у тому числі податкові агенти, платники єдиного внеску, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, з розбивкою по місяцях звітного кварталу.
Відповідно до п.п.14.1.180 п.14.1 ст. 14 ПК України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій (ст.71 ПК України).
Відповідно до ст. 72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла: від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, звітах про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.
При цьому, положеннями п. 74.1 ст.74 ПК України передбачено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Суд зауважує, що для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла за результатами податкового контролю і не може бути виключена з баз даних, якщо дії зі здійснення такого контролю не визнані протиправними в установленому порядку.
Як слідує з матеріалів справи відомості до інформаційних систем внесені на підставі податкової звітності, поданої ТОВ «Батьківщина-Агро», що перебуває на податковому обліку у ГУ ДПС у Полтавській області.
Згідно наданої ГУ ДПС у Полтавській області звітності ТОВ «Батьківщина-Агро» слідує, що в жодному звіті, поданому до податкового органу не має вказівки на ідентифікаційний номер позивача ( НОМЕР_1 ) (а.с.39-107), що свідчить про безпідставність зазначення в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків інформації про отримані позивачем доходи.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Згідно із частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково, шляхом визнання протиправними дій ГУ ДПС у Полтавській області щодо внесення відомостей про отримання позивачем доходу від надання майна в лізинг до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; зобов'язання ГУ ДПС у Полтавській області виключити з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів відомості про отримання позивачем доходу від надання майна в лізинг за 4 квартал 2016 року в сумі 10757,58 грн, 4 квартал 2017 року в сумі 15367,97 грн, 4 квартал 2018 року в сумі 15367,97 грн, 4 квартал 2019 року в сумі 15367,97 грн.
Щодо позовних вимог до ГУ ДПС у Чернігівській області, то останні не знайшли свого підтвердження та були спростовані матеріалами справи, оскільки, як встановлено судом спірні відомості про позивача внесені ГУ ДПС у Полтавській області.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області щодо внесення відомостей про отримання ОСОБА_1 доходу від надання майна в лізинг до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.
Зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у Полтавській області виключити з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів відомості про отримання ОСОБА_1 доходу від надання майна в лізинг за 4 квартал 2016 року в сумі 10757,58 грн, 4 квартал 2017 року в сумі 15367,97 грн, 4 квартал 2018 року в сумі 15367,97 грн, 4 квартал 2019 року в сумі 15367,97 грн.
В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43143966).
Співвідповідач: Головне управління Державної податкової служби у Полтавській області (36000, м. Полтава, вул. Європейська, 4, код ЄДРПОУ 44057192).
Повний текст рішення суду складено 11.05.2021.
Суддя О.М. Тихоненко