Рішення від 11.05.2021 по справі 560/2636/21

Справа № 560/2636/21

РІШЕННЯ

іменем України

11 травня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. позивача: ОСОБА_1 ,

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправними і нечинними п.п. 1,2 рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 22.06.2020 № 1179,

ВСТАНОВИВ:

до суду з адміністративним позовом звернулися ОСОБА_2 та ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з позовними вимогами: визнати протиправними та нечинними п.п.1,2 рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №1179 від 22.06.2020 року «Про деякі питання здійснення ліквідації ПАТ «КБ Надра», якими продовжено строк управління майном (активами) ПАТ «КБ «Надра» та задоволення вимог його кредиторів на час існування обставин, що унеможливлюють здійснення продажу майна (активів) банку та задоволення вимог кредиторів (п.1 рішення) та продовжено повноваження ліквідатора цього банку Білої І.В. на час існування обставин, що унеможливлюють здійснення продажу майна (активів) банку та задоволення вимог кредиторів (п.2 рішення).

В обгрунтування позовних вимог зазначають, що Рішенням виконавчої дирекції фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 03 листопада 2016 року №2342 строки здійснення процедури ліквідації ПАТ «КБ «Надра» було продовжено на два роки, тобто з 04 червня 2018 року по 03 червня 2020 року включно, і цей, передбачений ст.44 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» строк був максимальним, бо сягав 5 років.

Оскаржене рішення, відповідач прийняв поза максимальним 5-річним строком ліквідації банку «Надра», визначеним ч.5 ст.44 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», який у нього закінчився ще 03 червня 2020 року, якщо навіть погодитися з тим, що банк «Надра» був системно важливим банком, та на невизначений строк, а фактично до безкінечності.

15.03.21 суд ухвалою залишив позовну заяву без руху.

01.04.2021 суд ухвалою відкрив провадження у справі та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву в якому зазначає, що Фонд має право прийняти рішення про продовження строку управління майном (активами) банку та задоволення вимог кредиторів у разі виникнення обставин, що унеможливлюють здійснення продажу майна (активів) банку та задоволення вимог кредиторів, на весь час існування таких обставин.

При цьому, згідно з підпунктом 2 пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення механізмів регулювання банківської діяльності» ліквідація банку, процедура ліквідації якого була розпочата або продовжена до дня набрання чинності цим Законом продовжується з дотриманням вимог цього Закону щодо здійснення ліквідаційної процедури системно важливого банку.

Так, станом на 22 червня 2020 року у банку були наявні активи, які не були реалізовані в тому числі у зв'язку із виникненням та поширенням гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2.

В подальшому 28 вересня 2020 року виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення № 1764, яким відкликано повноваження ліквідатора ПАТ «КБ «Надра», делеговані уповноваженій особі, а визначені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» повноваження під час здійснення ліквідації ПАТ «КБ «НАДРА» здійснюються Фондом безпосередньо до моменту внесення запису про державну реєстрацію припинення ПАТ «КБ «НАДРА» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про що було розміщено відповідне оголошення на офіційному веб-сайті Фонду.

Просив суд у позові відмовити повністю.

Відповідач в судове засідання повторно не з"явився про дату час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.

Суд прийняв рішення про розгляд справи без участі відповідача.

Позивач у судовому засіданні просив суд позовні вимоги задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

З"ясувавши всі обставини у справі, заслухавши позивача, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено.

Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято Рішення №1179 від 22.06.2020 року «Про деякі питання здійснення ліквідації ПАТ «КБ Надра».

В рішенні вказано, що з метою виконання всіх заходів, пов'язаних з ліквідацією ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «НАДРА» (далі - ПАТ «КБ «НАДРА»), передбачених Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі - Закон), на підставі пункту 2 частини п'ятої статті 12, частини першої статті 35, частини п'ятої статті 44, статті 48 Закону, підпункту 2 пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 13 травня 2020 року № 590-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення механізмів регулювання банківської діяльності», беручи до уваги обмеження та рекомендації, встановлені Законом України від 17 березня 2020 року № 530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)», постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2» (зі змінами) та постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 року № 500 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) вирішила:

1. Продовжити строк управління майном (активами) ПАТ «КБ «НАДРА» та задоволення вимог його кредиторів на час існування обставин, що унеможливлюють здійснення продажу майна (активів) банку та задоволення вимог кредиторів.

2. Продовжити повноваження ліквідатора ПАТ «КБ «НАДРА», визначені Законом, зокрема, статтями 37, 38, 47-52, 52і, 53 Закону, в тому числі з підписання всіх договорів, пов'язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень щодо звернення до пов'язаної з банком особи з вимогою про відшкодування шкоди та звернення з такою вимогою до суду, а також з вимогою до небанківської фінансової установи, якою від фізичних осіб залучені як позики або вклади кошти, що згідно з цим Законом прирівнюються до вкладів, та повноважень в частині організації реалізації активів банку, провідному професіоналу з питань ліквідації банків відділу організації процедур ліквідації банків департаменту ліквідації банків Білій Ірині Володимирівні (РНОКПП НОМЕР_1 ) на час існування обставин, що унеможливлюють здійснення продажу майна (активів) банку та задоволення вимог кредиторів.

28 вересня 2020 року виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення № 1764, яким відкликано повноваження ліквідатора ПАТ «КБ «Надра», делеговані уповноваженій особі, а визначені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» повноваження під час здійснення ліквідації ПАТ «КБ «НАДРА» здійснюються Фондом безпосередньо до моменту внесення запису про державну реєстрацію припинення ПАТ «КБ «НАДРА» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про що було розміщено відповідне оголошення на офіційному веб-сайті Фонду.

Як зазначають у позовній заяві позивачі, що оскаржене рішення, відповідач прийняв поза максимальним 5-річним строком ліквідації банку «Надра», визначеним ч.5 ст.44 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», який у нього закінчився ще 03 червня 2020 року, якщо навіть погодитися з тим, що банк «Надра» був системно важливим банком, та на невизначений строк, а фактично до безкінечності.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" N 4452-VI встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.

Метою цього Закону є захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України, забезпечення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків.

Відносини, що виникають у зв'язку із створенням і функціонуванням системи гарантування вкладів фізичних осіб, виведенням неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків, регулюються цим Законом, іншими законами України, нормативно-правовими актами Фонду та Національного банку України.

За змістом статті 12 Закону N 4452-VI виконавча дирекція Фонду здійснює управління поточною діяльністю Фонду.

Виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами: визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду; визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів; приймає рішення про оплату Фондом витрат, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду; встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.

Частини 5, 6 статті 12 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачають повноваження виконавчої дирекції Фонду, зокрема, на визначення порядку та способу реалізації майна банку, що ліквідується, а також повноваження на прийняття рішень з питань, що випливають із цього Закону, та мети діяльності Фонду.

Частиною 1.ст.35 Закону передбачено, що тимчасовим адміністратором неплатоспроможного банку та ліквідатором банку (крім ліквідації банку за рішенням власників) є Фонд. Фонд може делегувати рішенням виконавчої дирекції Фонду частину або всі свої повноваження як тимчасового адміністратора або ліквідатора уповноваженій особі (уповноваженим особам) Фонду, яка має високі професійні та моральні якості, бездоганну ділову репутацію, повну вищу освіту в галузі економіки, фінансів чи права (не нижче кваліфікаційного рівня "спеціаліст") та професійний досвід, необхідний для виконання заходів у межах здійснення тимчасової адміністрації.

Частиною 5. ст.44 Закону передбачено, що Фонд з дня початку процедури ліквідації банку протягом трьох років (у разі ліквідації системно важливого банку - протягом п'яти років) забезпечує виконання заходів щодо управління майном (активами) банку та задоволення вимог кредиторів.

Фонд має право прийняти рішення про продовження строку управління майном (активами) банку та задоволення вимог кредиторів у разі виникнення обставин, що унеможливлюють здійснення продажу майна (активів) банку та задоволення вимог кредиторів, на весь час існування таких обставин.

Підставами продовження Фондом строку є такі обставини: неможливість доступу Фонду або уповноваженої особи Фонду до банку при здійсненні ліквідації, до його майна (активів), книг, записів, документів, баз даних; набрання законної сили судовим рішенням про скасування або визнання нечинним рішення виконавчої дирекції Фонду про початок процедури ліквідації банку, якщо Фонд оскаржує таке судове рішення; незадоволення вимог усіх кредиторів банку за наявності майна (активів) банку, нереалізованого з причин рішень суду або іншого компетентного органу, яке мало наслідком неможливість продажу майна (активів) в порядку, визначеному частинами шостою - тринадцятою статті 51 цього Закону, або з причини відмови в наданні таких, що вимагаються законом, дозволу або згоди на вчинення правочину щодо відчуження майна (активів).

Відповідно до частини першої статті 48 зазначеного Закону під час здійснення ліквідації банку Фонд безпосередньо або шляхом делегування повноважень уповноваженій особі Фонду з дня початку процедури ліквідації банку здійснює такі повноваження:

1) здійснює повноваження органів управління банку;

2) приймає в управління майно (у тому числі кошти) банку, вживає заходів щодо забезпечення його збереження, формує ліквідаційну масу, виконує функції з управління та продає майно банку;

3) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів (вносить зміни до нього) та здійснює заходи щодо задоволення вимог кредиторів;

4) вживає у встановленому законодавством порядку заходів до повернення дебіторської заборгованості банку, заборгованості позичальників перед банком та пошуку, виявлення, повернення (витребування) майна банку, що перебуває у третіх осіб;

5) звільняє працівників банку відповідно до законодавства України про працю;

6) заявляє відмову від виконання договорів та в установленому законодавством порядку розриває їх;

7) передає у встановленому порядку на зберігання документи банку, що підлягають обов'язковому зберіганню;

8) здійснює повноваження, що визначені частиною другою статті 37 цього Закону.

Згідно ч.2. Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 №530XI передбачено: установити, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19): з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення; для суб'єктів господарювання, діяльність яких була заборонена/обмежена на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), строки дії договорів оренди державного та комунального майна, які закінчуються у цей період, продовжуються на період карантину та обмежувальних заходів, а також протягом одного місяця з дня його/їх закінчення.

Судом взято до уваги, що 28 вересня 2020 року виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення № 1764, яким відкликано повноваження ліквідатора ПАТ «КБ «Надра», делеговані уповноваженій особі, а визначені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» повноваження під час здійснення ліквідації ПАТ «КБ «НАДРА» здійснюються Фондом безпосередньо до моменту внесення запису про державну реєстрацію припинення ПАТ «КБ «НАДРА» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про що було розміщено відповідне оголошення на офіційному веб-сайті Фонду, а також станом на 22 червня 2020 року у банку були наявні активи, які не були реалізовані в тому числі у зв'язку із виникненням та поширенням гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2, тому відсутні підстави для задоволення позову.

З врахуванням вище викладеного, суд погоджується з відповідачем, що обмеження та рекомендації, встановлені Законом України від 17 березня 2020 року № 530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)», постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2» (зі змінами) та постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 року № 500 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», є поважною підставою для прийняття рішення виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №1179 від 22.06.2020 про продовження строку управління майном та продовження повноважень ліквідатора ПАТ «КБ «Надра», а отже відсутні підстави для його скасування.

Позивачі у позовній заяві вказують, що відповідно до даних постанови Пленуму Верховного Суду України від 03 липня 2015 року №13 «Про звернення до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо відповідності (конституційності) Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» положенням статті 6, частини першої статті 8, частини четвертої статті 13, статей 21, 22, частини першої, четвертої, п'ятої статті 41 Конституції України» та самого Конституційного подання Верховного Суду України, Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» не відповідає Конституції України та є неконституційним, що дає підстави для висновку про те, що створенням на підставі цього Закону юридичної особи - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб «...порушується принцип поділу державної влади, визначений статтею 6 Основного Закону України, і принцип Верховенства права, який вимагає, щоб закони та інші нормативно-правові акти приймалися на основі Конституції України та повинні відповідати їй».

Статтею 1. Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.

Метою цього Закону є захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України, забезпечення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків.

Відносини, що виникають у зв'язку із створенням і функціонуванням системи гарантування вкладів фізичних осіб, виведенням неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків, регулюються цим Законом, іншими законами України, нормативно-правовими актами Фонду та Національного банку України.

Вказаний закон є чинним і підстави брати до уваги висновок позивачів про те, що створенням на підставі цього Закону юридичної особи - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб «...порушується принцип поділу державної влади, визначений статтею 6 Основного Закону України, і принцип Верховенства права, у суда відсутні.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 , ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправними і нечинними п.п. 1,2 рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 22.06.2020 № 1179 "Про деякі питання здійснення ліквідації ПАТ "КБ" Надра" відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повне рішення складене 12 травня 2021 року

Позивач:ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідач:Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (вул. Січових Стрільців, 17,Київ 53,04053 , код ЄДРПОУ - 21708016)

Головуючий суддя П.М. Майстер