11 травня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3576/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правлами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЧІКЛАЙТ" до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, Державної податкової служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЧІКЛАЙТ" (далі-позивач, Товариство, ТОВ "Чіклайт") звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі-відповідач, ГУ ДПС, контролюючий орган), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення від 11.09.2020р. №1925444/40981317 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 06.08.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язати відповідача зареєструвати податкову накладну №1 від 06.08.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання Державною фіскальною службою, а саме 26.08.2020р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між ТОВ "ЧІКЛАЙТ" та ТОВ "АМАТ ХЕРСОН" було укладено договір поставки шроту соєвого. На виконання умов договору позивачем було здійснено придбання шроту соєвого у ТОВ "Армада Стар". Результати здійснення господарських операцій з придбання шроту соєвого у ТОВ "Армада Стар" та реалізацію його ТОВ "АМАТ ХЕРСОН" відображено у бухгалтерському обліку ТОВ "ЧІКЛАЙТ" на рахунках 361, 631 на серпень на вересень 2020 року.
За результатами здійснення вказаної господарської операції з поставки ТОВ "АМАТ ХЕРСОН" шроту соєвого, ТОВ "ЧІКЛАЙТ" виписано податкову накладну № 1 від 06.08.2020 на загальну суму 337980,00 грн. (разом з ПДВ), де ПДВ склало - 56330,00 гривень.
Вказана податкова накладена направлена позивачем в ЄРПН для реєстрації, однак реєстрація зупинена, а позивачу запропоновано надати додаткові документа та пояснення щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної.
За результатами додатково наданих документів та пояснень контролюючим органом прийнято оскаржуване рішення від 11.09.2020р. №1925444/40981317 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 06.08.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 18.11.2020р. провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У період з 11.01.2021р. по 18.02.2021р. головуючий суддя перебував на лікарняному.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що контролюючий орган позов не визнає. Зокрема, свою позицію обґрунтовує тим, що позивачем направлено на реєстрацію в ЄРГІН 26.08.2020 податкову накладну від 06.08.2020 №1.
Про зупинення реєстрації податкових накладних позивача повідомлено в електронному вигляді шляхом направлення квитанції №1.
Зупинення реєстрації податкової накладної відбулося в автоматичному режимі у зв'язку з тим, що податкова накладна відповідає п.8 критеріїв ризиковості платника податку. Одночасно позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі-ЄРПН).
Позивач скористався своїм правом та подав на розгляд комісії в електронному вигляді пояснення та копії документів.
За результатами розгляду пояснень та копій документів комісією регіонального рівня відмовлено у реєстрації податкових накладних на підставі того, що Позивачем не надано достатній пакет документів для прийняття рішення про реєстрацію, а саме: відповідно до поданих документів, транспортування продукції здійснено від постачальника ТОВ "Армада Стар", місце відвантаження - вул. М.Суботи, 38. Відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за даною адресою відсутні приміщення, що належать платнику. Окрім того, в ТТН перевізником зазначено ТОВ "АТК "ВІАЛАН", відповідно до відомостей про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам якого, не підтверджено взаємовідносини з водієм (Звинецький С.). Посвідчення про якість шроту завірено печаткою продавця - ТОВ "Армада Стар", який не є його виробником та не має необхідних потужностей для здійснення аналізу якості продукції.
З огляду на викладене комісія регіонального рівня прийняла рішення від 11.09.2020 №1925444/40981317 про відмову в реєстрації податкової накладної від 06.08.2020 №1.
Таким чином, ГУ ДПС просить відмовити у задоволенні позову.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, зі змісту якого вбачається, що останній не погоджується з позицією податкового органу та, посилаючись на норми чинного законодавства, просить задовольнити позов.
Ухвалою від 09.04.2021р. задоволено клопотання позивача та залучено до участі у справі співвідповідача - Державну податкову службу України. Цією ж ухвалою ДПС України встановлено строк для надання відзиву на позовну заяву.
ДПС України не скористалось своїм процесуальним правом на надання відзиву на позов.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.
ТОВ "ЧІКЛАЙТ" зареєстровано 25.11.2016 року. Одним з діяльності підприємства є неспеціалізована оптова торгівля (код КВЕД 46.90), товариство здійснює оптову торгівлю зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин. Специфіка виду діяльності полягає в тому, що для господарської діяльності ТОВ "ЧІКЛАЙТ" закуповує та продає шрот соєвий (код товару УКТ ЗЕД 2304000000). В рамках вказаного напрямку діяльності здійснювалися відповідні господарські операції з придбання та реалізації шроту соєвого.
З матеріалів справи вбачається, що 06.07.2020 між ТОВ "ЧІКЛАЙТ" (Постачальник) та ТОВ "АМАТ ХЕРСОН" (Покупець) укладено договір поставки шроту соєвого №06/07/1, відповідно до якого постачальник зобов'язується передати Покупцеві у власність Товар, який має відповідати вимогам відповідної технічної документації: ДСТУ 4638:2006, ТОСТ 13379,4, ТОСТ 80-96 "Жмих соняшника, ТУ" ДСТУ4230:2003, ТОСТ 27149-95 "Жмих соєвий кормовий". ДСТУ 3016 ДСТУ 4282:2004 та ТОСТ 29272-"Солод ячмінний пововарений, ТУ", а Покупець - оплатити його за встановленою вартістю. Форма оплати безготівковий розрахунок. Вартість товару визначається та дорівнює сумарній вартості всіх видаткових накладних.
Також судом встановлено, що 07.07.2020 між ТОВ "Армада Стар" (Постачальник) та ТОВ "ЧІКЛАЙТ" (Покупець) укладено договір купівлі-продажу шроту соєвого №07/07/1. Кількість, якість, та ціна товару визначені у накладних на кожну партію товару. Поставка товару здійснюється відповідно до міжнародних правил поставки Інкотермс - 2010.
На виконання умов договору позивачем було здійснено придбання шроту соєвого у ТОВ "Армада Стар", яким виписано видаткову накладну № РН-0000063 від 06.07.2020 року на відпуск ТОВ "ЧІКЛАЙТ шроту соєвого у кількості 25,800 тон по ціні 10800 грн. за 1 тону на суму 278640,00 (без ПДВ). Розрахунок між ТОВ "ЧІКЛАЙТ" та ТОВ "Армада Стар" проведено на підставі платіжного доручення № 213 від 2 вересня 2020 року. Факт здійснення платежу підтверджено банківською випискою за період від 19.08.2020 по 04.09.2020.
На підтвердження вказаної господарської операції позивачем надано до суду, а судом досліджено укладанням договір поставки № 06/07/1 від 06 липня 2020 року; договір поставки №07/07/1 від 07.07.2020; видаткову накладну № РН-0000002 від 6 серпня 2020 року на поставку в адресу ТОВ "АМАТ ХЕРСОН" 25,800 тон шроту соєвого по ціні 13100,00 грн. (разом з ПДВ) за 1 тону на загальну суму 337980,00 грн. (разом з ПДВ); виданим ТОВ "ЧІКЛАЙТ" рахунком фактурою № СФ-0000002 від 6.08.2020 року та платіжним дорученням № 27 від 2 вересня 2020 року на суму 337980,00 грн.; банківську виписку за період від 19.08.2020 по 04.09.2020; товарно-транспортну накладну № 000000071 від 6 серпня 2020 року; податкову накладну № 1 від 06.08.2020 на загальну суму 337980,00 грн. (разом з ПДВ).
Судом встановлено, що транспортування товару за адресою, вказаною ТОВ "АМАТ ХЕРСОН" (м. Берислав) здійснювалося транспортним засобом вказаного товариства на підставі складеного акта про надання послуг № 28 від 7 серпня 2020 року та відповідно до товаротранспортної накладної товариства з обмеженою відповідальністю "Агро- транспортна компанія "ВІАЛАН" у відповідності до виданої автомобільним перевізником товарно-транспортної накладної № 000000071 від 6 серпня 2020 року. Оплата за надані транспортні послуги здійснено у безготівковому вигляді на суму 14 964,00 грн., у відповідності до платіжного доручення № 15 від 25.08.2020.
За результатами здійснення вказаної господарської операції з поставки ТОВ "АМАТ ХЕРСОН" шроту соєвого, ТОВ "ЧІКЛАЙТ" виписано податкову накладну № 1 від 06.08.2020 на загальну суму 337980,00 грн. (з ПДВ), де ПДВ - 56330,00 грн.
Вказана податкова накладна направлена на реєстрацію в ЄРПН 26.08.2020р.
Згідно квитанції № 1 від 26.08.2020р. податкову накладну № 1 від 06.08.2020 прийнято, але реєстрацію зупинено, та зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК зупинена. Платник податків яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідає вимогам п. 8 "Критеріїв ризиковості платника податку". Для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН.
Відповідно до повідомлення №2 від 07.09.2020р. позивачем подано до контролюючого органу пояснення та додаткові документи, які отримані податковим органом, що вбачається з квитанції №1 від 07.09.2020р.
За результатами розгляду пояснень та копій документів комісією регіонального рівня прийнято рішення від 11.09.2020р. №1925444/40981317 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 06.08.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підмтавою такої відмови стало те, що позивачем не надано достатній пакет документів для прийняття рішення про реєстрацію, а саме: відповідно до поданих документів, транспортування продукції здійснено від постачальника ТОВ "Армада Стар", місце відвантаження - вул. М.Суботи, 38. Відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за даною адресою відсутні приміщення, що належать платнику. Окрім того, в ТТН перевізником зазначено ТОВ "АТК "ВІАЛАН", відповідно до відомостей про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам якого, не підтверджено взаємовідносини з водієм (Звинецький С.). Посвідчення про якість шроту завірено печаткою продавця - ТОВ "Армада Стар", який не є його виробником та не має необхідних потужностей для здійснення аналізу якості продукції.
Не погоджуючись з правомірністю такого рішення, Товариство звернулось до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). (пункт 201.7 статі 201 ПК України).
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Вирішуючи питання щодо законності рішень відповідача про відмову у реєстрації податкових накладних, суд надає оцінку рішенням (діям) щодо зупинення реєстрації цих податкових накладних, які за своїм змістом є передумовою для прийняття відповідачем оскаржуваних у даній справі рішень про відмову у реєстрації податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних.
За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку №1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 11 Порядку №1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", ";Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", ";Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Згідно з пунктом 17 Порядку №1246, у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
11 грудня 2019 постановою Кабінету Міністрів України № 1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Так, у пункті 3 Порядку, наведені ознаки безумовної реєстрації, у разі відповідності яким податкових накладних / розрахунків коригування, що подані на реєстрацію в Реєстрі, такі податкові накладні / розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку) згідно з пунктом 4 цього Порядку підлягають безумовній реєстрації в Реєстрі.
Натомість, відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Суд зауважує, що підставою зупинення реєстрації податкової накладної №1 від 06.08.2020р., згідно квитанції №1 від 26.08.2020р. є відповідність платника податку п..8 Критеріїв ризиковості платника податку. Разом з тим, до суду не надано жодного рішення про віднесення ТОВ "Чіклайт" до ризикових платників податку.
Зі змісту витягу з протоколу №159 від 11.09.2020р. вбачається, що регіональною комісією розглянуті документи, надані Товариством, за результатом чого прийнято рішення про відмову у реєстрації вказаної податкової накладної. При цьому зі змісту зазначеного витягу з протоколу не вбачається, що позивача віднесено до ризикових платників податку.
Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пунктів 8, 9 Порядку №1165 платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
Пунктом 10 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Відповідно до пункту 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Слід зазначити, що контролюючий орган після надходження податкової накладної до ДПС для реєстрації в ЄРПН, в автоматизованому режимі здійснює її розшифрування та проводить відповідну перевірку, зокрема, щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної через відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або через відповідність відображених у ній операції критеріям ризиковості здійснення операцій. Автоматизований моніторинг відповідності платника податку, яким складено податкову накладну, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1-8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість (додаток 1 до Порядку №1156). Автоматизований моніторинг відповідності господарської операції, відображеної у податковій накладній, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1-6 критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку №1156). У разі, якщо за результатами моніторингу визначено, що цей платник податку відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація податкової накладної зупиняється, про що платнику протягом операційного дня надсилалася відповідна квитанція. У разі, коли за результатами моніторингу господарська операція, відображена у податковій накладній, відповідає критеріям ризиковості здійснення операції (крім податкової накладної, складеної платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку) реєстрація такої податкової накладної також зупиняється. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган зобов'язаний, зокрема, вказати конкретний критерій ризиковості платника податку та/або критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також запропонувати платнику надати пояснення та копії документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
На відміну від зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування), яке відбувається в автоматизованому режимі засобами програмного забезпечення ДФС України, прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) потребує проведення комісією регіонального рівня відповідного засідання, на якому членами комісії розглядаються та аналізуються надані платником податків документи та пояснення з метою прийняття обґрунтованого рішення зі спірного питання.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520.
Приписами вказаного Порядку визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
При розгляді справ за позовами платника податків про скасування рішення про відмову у реєстрації податкових накладних Верховний Суд, зокрема у постановах від 30 липня 2019 року у справі №200/14026/18-а та від 23 жовтня 2019 року у справі № 826/8693/18 зазначив, що первинним об'єктом судового дослідження у даній справі є обставини, за яких відповідачі вчинили дії щодо зупинення реєстрації податкових накладних та приймали рішення про відмову у їх реєстрації. Підставою для таких дій мають бути: чіткі критерії оцінки ступеня ризиків відповідних господарських операцій; конкретний перелік документів, встановлений податковим законодавством, який підлягав наданню контролюючому органу для дослідження при прийнятті ним оспорюваних рішень.
Отже, Верховний Суд у цих постановах вказав на те, що саме обставини зупинення реєстрації податкових накладних, а саме їх законність, повинні бути предметом дослідження у подібних спорах.
Як вже зазначено вище, реєстрація поданої позивачем податкової накладної була зупинена з тієї причини, що платник податку відповідав критеріям оцінки ступеня ризику, визначених пунктом п.8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Разом з тим, відповідачем не надано до суду рішення, відповідно до якого ТОВ "Чіклайт" віднесено до категорії ризикових платників. Наявність таких обставин або рішення не наведено і у відзиві на позов.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на невідповідність рішення відповідача про зупинення реєстрації податкової накладної вимогам статті 2 КАС України щодо змісту, обґрунтованості та вмотивованості.
Так, можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення вимог фіскальним органом.
У даному випадку у квитанції №1 про зупинення реєстрації податкових накладних, фіскальним органом запропоновано позивачу "надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН." З наведеного убачається, що контролюючим органом не визначено чітких вимог до позивача, натомість використано загальні фрази положень Порядку №1165, тобто викладена загальна норма без зазначення конкретних документів, яких, на думку відповідача, не вистачає для здійснення реєстрації податкової накладної.
Суд вважає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків та його наявності.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постанові від 18.02.2020р. у справі №360/1776/19. У цій же постанові Верховний Суд звернув увагу на наступне.
Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.
Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Дослідивши надані сторонами докази, судом встановлено, що на підтвердження проведених господарських операцій по податковій накладній №1 від 06.08.2020 позивачем надані пояснення та відповідні підтверджуючі документи з його контрагентами, які на думку позивача є достатніми.
Усі надані позивачем до контролюючого органу документи на підтвердження господарських операцій за податковою накладною також досліджені і судом (аналіз наведено вище).
Таким чином, суд дійшов до висновку про те, що контролюючий орган безпідставно застосував до позивача процедуру зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачену Порядком №1165, за відсутності об'єктивних ознак неможливості здійснення позивачем операцій з постачання товарів (послуг) та ймовірності уникнення позивачем виконання свого податкового обов'язку. Зупинивши реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не довів відповідність відображеної у ній господарської операцій або платника податку критеріям ризиковості здійснення операцій, та не вказав на необхідний перелік документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, які позивач мав надати на пропозицію контролюючого органу.
Згідно з пунктами 2, 4, 10 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Згідно пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, у зв'язку із чим суд зобов'язує відповідача ДПС України зареєструвати спірну податкову накладну, датою її подання.
Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 02 квітня 2019 року у справі №822/1878/18, яка в силу вимог ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України, має бути врахована судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про задоволення позову у повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЧІКЛАЙТ" до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, Державної податкової служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення від 11.09.2020р. №1925444/40981317 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 06.08.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України (Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053; код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 06.08.2020р., подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ЧІКЛАЙТ» 26.08.2020р., датою подання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (73026, м. Херсон, пр. Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 43143201) судовий збір у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЧІКЛАЙТ" (73000, м. Херсон, вул. Богородицька, буд. 3, код ЄДРПОУ 4098131).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська пл..8, код ЄДРПОУ 43005393) судовий збір 2102 (дві тисячі сто дві) грн. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЧІКЛАЙТ" (73000, м. Херсон, вул. Богородицька, буд. 3, код ЄДРПОУ 4098131).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.С. Пекний
кат. 111030600