Рішення від 11.05.2021 по справі 120/1418/21-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

11 травня 2021 р. Справа № 120/1418/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Стар Кар" до Головного управління ДПС у Вінницькій області, як відокремленого структурного підрозділу ДПС, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

22.02.2021 року ПП "Стар Кар" звернулось в суд з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Вінницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначили, що вважають рішення комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області про відмову в реєстрації податкових накладних № № 33, 39 від 14.12.2020 року №40 від 15.12.2020 року №47 від 16.12.2020 року та №63 від 18.12.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, протиправними та такими, що підлягають скасуванню, в зв'язку з чим, звернулись з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 26.02.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

18.03.2021 року представником Головного управління ДПС у Вінницькій області, як відокремленого структурного підрозділу ДПС подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечив щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема вказав, що за результатом розгляду повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 13.01.2021 року №№2312829/37489652, 2312826/37489652, 2312822/37489652, 2312823/37489652 та № 2312816/37489652 про відмову в реєстрації податкових накладених № № 33, 39 від 14.12.2020 року №40 від 15.12.2020 року №47 від 16.12.2020 року та №63 від 18.12.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки платником податку не надано первинні документи щодо місця зберігання, складських документів (інвентаризаційні описи).

Враховуючи вищевикладене, представник Головного управління ДПС у Вінницькій області, як відокремленого структурного підрозділу ДПС вважає, що відмовляючи в реєстрації податкових накладних податковий орган діяв на підставі, та в спосіб, що передбачений чинним законодавством.

Одночасно,18.03.2021 року на адресу суду надійшов відзив Державної податкової служби України, у якому представник зазначив, що не погоджується з позицією позивача і вважає, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Зокрема вказує про законність та обґрунтованість прийнятого Комісією Головного управління ДПС у Вінницькій області рішень про відмову у реєстрації податкових накладних, оскільки на момент прийняття таких рішень, позивач не виконав всіх умов визначених законом, на надав первинних документів щодо місця зберігання, складських документів (інвентаризаційні описи).

Ухвалою суду від 11.05.2021 року допущено заміну відповідача, Головне управління ДПС у Вінницькій області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Вінницькій області, як відокремлений структурний підрозділ ДПС

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступні фактичні обставини справи.

ПП "Стар Кар" зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 27.12.2010 року (Номер запису: 11741020000009065). Основним видом економічної діяльності товариства є інша допоміжна діяльність у сфері транспорту.

14.12.2020 року, між позивачем, як продавцем та ТОВ "Камоліно-Холдинг", як покупцем укладено договір купівлі - продажу №253801, предметом якого є продаж сідельного тягача, марки Daf, за 1003400 грн. в тому числі ПДВ.

В результаті господарської операції, що виникла на підставі договору купівлі - продажу №253801, 14.12.2020 року позивачем сформовано податкову накладну № 33, на загальну суму 1003400 грн., в тому числі ПДВ та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно квитанції від 29.12.2020 року податкову накладну прийнято, але реєстрація зупинена, оскільки податкова накладна №33 відповідає вимогам п. 8 "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК.

14.12.2020 року, між позивачем, як продавцем та ТОВ "Фортуна-КР", як покупцем укладено договір купівлі - продажу №031252, предметом якого є продаж напівпричепу - цистерни, марки Trailor, за 331050 грн. в тому числі ПДВ.

В результаті господарської операції, що виникла на підставі договору купівлі - продажу №031252, 14.12.2020 року позивачем сформовано податкову накладну № 39, на загальну суму 331050 грн., в тому числі ПДВ та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно квитанції від 29.12.2020 року податкову накладну прийнято, але реєстрація зупинена, оскільки податкова накладна №39 відповідає вимогам п. 8 "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК.

14.12.2020 року, між позивачем, як продавцем та ТОВ "Іст Агро Сервіс", як покупцем укладено договір купівлі - продажу №032940, предметом якого є продаж сідельного тягача, марки Volvo, за 143800 грн. в тому числі ПДВ.

В результаті господарської операції, що виникла на підставі договору купівлі - продажу №032940, 15.12.2020 року позивачем сформовано податкову накладну № 40, на загальну суму 143800 грн., в тому числі ПДВ та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно квитанції від 29.12.2020 року податкову накладну прийнято, але реєстрація зупинена, оскільки податкова накладна №40 відповідає вимогам п. 8 "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК.

15.12.2020 року, між позивачем, як продавцем та ФОП ОСОБА_1 , як покупцем укладено договір купівлі - продажу №014982, предметом якого є продаж Напівпричіпу вантажного, марки KRONE, за 115980 грн. в тому числі ПДВ.

В результаті господарської операції, що виникла на підставі договору купівлі - продажу №014982, 16.12.2020 року позивачем сформовано податкову накладну № 47, на загальну суму 115980 грн., в тому числі ПДВ та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно квитанції від 29.12.2020 року податкову накладну прийнято, але реєстрація зупинена, оскільки податкова накладна №47 відповідає вимогам п. 8 "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК.

18.12.2020 року, між позивачем, як продавцем та ТОВ "Бос-транс", як покупцем укладено договір купівлі - продажу №260040, предметом якого є продаж сідельного тягача, марки Man, за 230200 грн. в тому числі ПДВ.

В результаті господарської операції, що виникла на підставі договору купівлі - продажу №260040, 18.12.2020 року позивачем сформовано податкову накладну № 63, на загальну суму 230200 грн., в тому числі ПДВ та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно квитанції від 29.12.2020 року податкову накладну прийнято, але реєстрація зупинена, оскільки податкова накладна №63 відповідає вимогам п. 8 "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК.

На виконання вимог квитанцій від 29.12.2020 року та з метою реєстрації податкових накладних № № 33, 39 від 14.12.2020 року №40 від 15.12.2020 року №47 від 16.12.2020 року та №63 від 18.12.2020 року позивачем подано до Головного управління ДПС у Вінницькій області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, що підтверджується квитанціями від 04.01.2021 року, 05.01.2021 року, 11.01.2021 року.

За результатом розгляду поданих пояснень, 13.01.2021 року Комісією Головного управління ДПС у Вінницькій області прийняті рішення №№2312829/37489652, 2312826/37489652, 2312822/37489652, 2312823/37489652 та № 2312816/37489652 про відмову в реєстрації податкових накладених № № 33, 39 від 14.12.2020 року №40 від 15.12.2020 року №47 від 16.12.2020 року та №63 від 18.12.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки платником податку не надано первинні документи щодо місця зберігання, складських документів (інвентаризаційні описи).

Не погоджуючись з такими рішеннями, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.

Так, згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165 (набрання чинності, відбулась 01.02.2020), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог п. 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку №1165).

Відповідно до п. 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (п. 11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (п. 25 Порядку № 1165).

Так, судом встановлено, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних № № 33, 39 від 14.12.2020 року №40 від 15.12.2020 року №47 від 16.12.2020 року та №63 від 18.12.2020 року слугувало те, що вони відповідають вимогам пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

На момент формування квитанцій, якими зупинено реєстрацію податкових накладних, Критерії ризиковості платника податку на додану вартість визначені додатком 1 до Порядку №1165.

Так, у Додатку 1 до Порядку № 1165 визначено критерії ризиковості платника податку на додану вартість. Зокрема, відповідно до пункту 8 "У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування".

З урахуванням положень наведених норм, суд зауважує, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, контролюючий орган має зажадати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.

Суд зазначає, що отримані позивачем квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних містили загальну фразу про необхідність надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. При цьому, пропозиція надання документів вказана без конкретизації їх переліку (тобто не наведено переліку документів, які необхідні для розгляду питання щодо реєстрації податкових накладних) та без вказівки на норму права, котра такий містить.

У частині зазначення критерію ризиковості відповідач зіслався лише на номер пункту та чітко не конкретизував, про який саме ризик платника податку йдеться.

Отже, наведені вказані недоліки квитанцій, окрім того що характеризують рішення як необґрунтовані, ще й фактично ставлять платника податку у стан невизначеності у питанні документального спростування існуючих, на думку контролюючого органу, ризиків.

Разом з тим, на переконання суду, контролюючий орган має конкретизувати перелік документів, необхідних для виконання покладених на нього функцій, для того, щоб платник податку чітко розумів адресовану йому вимогу. Пред'явлення контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації та без посилання на відповідну норму права виключає можливість такого органу в подальшому застосовувати до такого платника податків негативні наслідки, пов'язані із ненаданням певного документу.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Не конкретизування податковим органом переліку документів, які необхідно надати позивачу, фактично в кінцевому результаті призвело до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до того критерію, на підставі якого зупинено реєстрацію податкових накладних, а не будь-яких на власний розсуд.

Відтак невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності. При цьому допущені державним органом помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються, як і не можуть покладати на таких осіб тягар відповідальності.

В той же час, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та "Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами", затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

В даному ж випадку, судом встановлено, що позивачем подано до контролюючого органу пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій, що підтверджується квитанцією квитанціями від 04.01.2021 року, 05.01.2021 року, 11.01.2021 року

Разом із тим, Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 13.01.2021 року №№2312829/37489652, 2312826/37489652, 2312822/37489652, 2312823/37489652 та № 2312816/37489652 про відмову в реєстрації податкових накладених № № 33, 39 від 14.12.2020 року №40 від 15.12.2020 року №47 від 16.12.2020 року та №63 від 18.12.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки платником податку не надано первинні документи щодо місця зберігання, складських документів (інвентаризаційні описи).

Щодо відсутності документального підтвердження наявності у платника податків місць для зберігання транспортних засобів, то суд зауважує, що контролюючим органом в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних, не зазначено яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. При цьому, відомості про необхідність подання саме таких документів та відповідної інформації у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних були відсутні, що об'єктивно перешкоджало їх надання платником податку за відсутності для цього відповідної вимоги контролюючого органу

Більше того, такі документи не відповідають тому переліку загальних документів, які необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, що визначені в пункті 5 Порядку № 520.

Разом з тим, суд зауважує, що в матеріалах справи наявна копія договору оренди приміщення № 13 від 01.11.2020, укладеного між позивачем та ФОП ОСОБА_2 та позивачем щодо оренди приміщення та будівлі складу з прибудовами та оглядовою ямою площею 300 кв. м., а також земельної ділянки площею 0,8 га для зберігання товару (місця для транспортних засобів).

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "… адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".

В даному випадку, під час розгляду справи відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття оскаржуваних рішень.

В той же час, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд приходить до висновку, що останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних № № 33, 39 від 14.12.2020 року №40 від 15.12.2020 року №47 від 16.12.2020 року та №63 від 18.12.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Водночас суд наголошує, що у цій справі не надається оцінка реальності здійснення господарської операції, на підставі якої позивач склав спірну податкову накладну, оскільки це питання має досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправними та скасування рішень від 13.01.2021 року №№ 2312829/37489652, 2312826/37489652, 2312822/37489652, 2312823/37489652 та № 2312816/37489652.

Що ж до позовних вимог в частині зобов'язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, то суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

В той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.

В даному ж випадку, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних № № 33, 39 від 14.12.2020 року №40 від 15.12.2020 року №47 від 16.12.2020 року та №63 від 18.12.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Відповідно ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні № № 33, 39 від 14.12.2020 року №40 від 15.12.2020 року №47 від 16.12.2020 року та №63 від 18.12.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем їх подання.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.01.2021 року № 2312829/37489652, від 13.01.2021 року №2312826/37489652, від 13.01.2021 року № 2312822/37489652, від 13.01.2021 року №2312823/37489652, від 13.01.2021 року № 2312816/37489652.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Приватного підприємства "Стар Кар" № 33 від 14.12.2020 року, № 39 від 14.12.2020 року, №40 від 15.12.2020 року, №47 від 16.12.2020 року, №63 від 18.12.2020 року" датою їх подання.

Стягнути на користь Приватного підприємства "Стар Кар" (вул. Івана Бевза, 34, м.Вінниця, код ЄДРПОУ 37489652) понесені витрати зі сплати судового збору в сумі 11350 грн. (одинадцять тисяч триста п'ятдесят гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області, як відокремленого структурного підрозділу ДПС (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 44069150) та Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, код ЄДРПОУ 43005393) солідарно.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Приватне підприємство "Стар Кар" (вул. Івана Бевза, 34, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 37489652);

Відповідач: Державна податкова служба України (Львівська Площа, 8, м.Київ, код ЄДРПОУ 43005393);

Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області, як відокремлений структурний підрозділ ДПС (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 44069150).

Суддя Дончик Віталій Володимирович