м. Вінниця
12 травня 2021 р. Справа № 120/1205/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук І.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калинівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Калинівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимог мотивовані допущеною з боку відповідача бездіяльністю щодо не розгляду та не надання відповіді на звернення позивача від 14.12.2020 щодо видачі довідки про набуття його дітьми громадянства України.
Ухвалою від 26.03.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в порядку, визначеному ст. 263 КАС України). Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначив, що 05.01.2021 на адресу Калинівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області надійшла заява позивача від 14.12.2020 про видачу довідки про набуття громадянства України його дітьми. Відповідна заява була розглянута та у визначений Законом України "Про звернення громадян" строк позивачу була надана відповідь від 13.01.2021, якою його проінформовано про порядок оформлення громадянства України. З огляду на викладене, вважає, що підстави для задоволення даного адміністративного позову, відсутні.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що 14.12.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив у відповідності до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про громадянство України" надати довідки про набуття громадянства України його дітьми, а саме: сином ОСОБА_2 та донькою ОСОБА_3 .
Разом із тим, як зазначає позивач, не отримавши жодної відповіді на свою заяву, останній вимушений був звернутись до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Так, питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів врегульовано Законом України "Про звернення громадян".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про звернення громадян" під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів (ст. 20 Закону України "Про звернення громадян").
Як вбачається із матеріалів справи, обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що 14.12.2020 він звернувся до відповідача із заявою, в якій просив у відповідності до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про громадянство України" надати довідки про набуття громадянства України його дітьми, а саме: сином ОСОБА_2 та донькою ОСОБА_3 .
При цьому, як встановлено судом із матеріалів, долучених відповідачем до відзиву на позовну заяву, відповідна заява відповідача надійшла та була зареєстрована відповідачем 05.01.2021 за вх. №3/0521.1-21.
Крім того, за наслідками розгляду відповідної заяви позивача, 13.01.2021 листом №0521-6/0521.1-21 йому була надана відповідь на його звернення. У даній відповіді відповідач повідомив позивача про те, що для оформлення документів щодо набуття громадянства України його дітьми, йому необхідно особисто з відповідним переліком документів звернутись до Калинівського РВ УДМС України у Вінницькій області. Разом із тим, у зв'язку з запобіганням виникнення і поширення коронавірусної хвороби можна подати відповідні документи за місцем фактичного проживання, а саме у м. Харків.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що звернення позивача від 14.12.2020 було розглянуте відповідачем у строк, визначений ст. 20 Закону України "Про звернення громадян".
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача при розгляді його заяви від 14.12.2020, а також зобов'язання відповідача вчинити дії щодо розгляду відповідної заяви та надання письмової відповіді, задоволенню не підлягають.
За приписами вимог пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
З огляду на положення ст. 139 КАС України, питання щодо стягнення на користь позивача судового збору вирішенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 );
Калинівський районний відділ Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області (вул. Нестерчука, 64, м. Калинівка, Калинівський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 37836770).
Повний текст рішення складено 12.05.2021.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна