Постанова від 08.05.2009 по справі 31708/08/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

08.05.2009 р. № 2-а- 31708/08/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцева О.В. при секретарі судового засідання Чубукіній М.В.

за участю:

позивача -не прибув

представника відповідача 1-не прибув

представника відповідача 2 -не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом

ОСОБА_2

до Управління праці та соціального захисту населення Московської районної в місті Харкові ради, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат

про визнання дій неправомірними, зобов'язання призначити та стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Московської районної в місті Харкові ради не правомірними по призначенню, нарахуванню і виплаті сум допомог по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 та 2008 роки. Зобов'язати відповідача призначити відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.09 року у розмірах, який дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, затвердженому Законом України «Про Державний бюджет на 2009 рік». Стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у розмірі 2940,03 грн. Стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку 2008 рік у розмірі 4552,05 грн. Стягнути судові витрати в сумі 13 грн.40 коп.

В обґрунтування позовних вимог зазначила наступне. ОСОБА_2 є отримувачем допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В супереч вимогам Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» позивач отримує з травня 2007 по грудень 2008 року вказану допомогу у розмірі значно нижчому ніж прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років. Позивач 24 листопада 2008 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок допомоги, на яку отримала відповідь про відмову у здійсненні перерахунку. Тому дії відповідача щодо неправильного нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважає неправомірним.

Ухвалою суду від 06 лютого 2009 року за заявою відповідача було залучено в якості другого відповідача Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

В судове засідання призначене на 08 травня 2009 року позивач не прибула. Надала заяву про розгляд справ за її відсутності.

Відповідача Управління праці та соціального захисту населення Московської районної в місті Харкові ради в судове засідання призначене на 08 травня 2009 року свого представника не направив, надав заяву про розгляд справи без участі представника. Надав до суду заперечення на адміністративний позов в яких просив в задоволенні позову відмовити у повному обсязі, в обґрунтування заперечень зазначив наступне.

Позивачу була призначена і виплачувалася допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як не застрахованій особі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в розмірах, встановлених відповідно до Закону України абз. 3 ч.2 ст. 56 «Про Державний бюджет на 2007 рік». Вказані суми виплачувалися позивачу з урахуванням індексації. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.07. визнано неконституційними положення абзацу 3 частини 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік». Однак додаткових бюджетних асигнувань на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку управлінню не були надані. У 2008 році виплата вказаної допомоги проводилася відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (із змінами відповідно до п.23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р.). Рішення Конституційного Суду України стосовно визнання неконституційності вказаного положення Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік не виносилось. За таких підстав вважає, що Управління діяло в межах повноважень, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідача Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в судове засідання призначене на 08 травня 2009 року свого представника не направив, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Суд дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 народила сина ОСОБА_4 про, що в Книзі реєстрації народжень 20 квітня 2007 року зроблений актовий запис № 252 та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 Фрунзенським відділом реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції (а.с. 11).

Позивач 08 травня 2007 року звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Московської районної в місті Харкові ради про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Рішенням Управління від 24 травня 2007 року № 358/3 позивачу була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 16 травня 2007 року по 23 березня 2010 року у сумі 90 грн. як не працюючим жінкам (а.с.44) З травня 2007 року по грудень 2007 року вказана допомога виплачувалася позивачу у розмірах від 51,47 грн до 110,88 грн., відповідно до довідки від 23 квітня 2009 року № 1401. (а.с.50)

При здійсненні нарахування зазначеної допомоги у 2007 році рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р. не враховувалось.

Відповідно до Конституції України гарантований державою рівень грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей встановлений Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Частиною першою ст. 1 цього Закону передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими Законами України. Згідно зі ст. 3 зазначеного Закону - одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений у ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму( в редакції Закону з 01.01.07 року.)

Абзацом 3 частини 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» зупинено на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" абзацу третього частини другої статті 56, пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Тому обов'язок по призначенню допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку покладено на Управління праці та соціального захисту населення Московської районної в м. Харкові ради.

Отже на підставі вищенаведеного вбачається, що Управління праці та соціального захисту населення Московської районної в м. Харкові ради повинно було призначити позивачу щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року. На підставі вище наведеного, суд визнає неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Московської районної в місті Харкові ради щодо призначення, нарахування і виплаті сум допомог по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.

Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав. Посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Суд не повноважний визначати конкретний розмір недоплаченої соціальної допомоги позивача у грошовому вимірі, оскільки не може перебирати на себе функцію здійснення призначення та перерахування соціальної допомоги замість Управління праці та соціального захисту населення Московської районної в м. Харкові ради, якому надані такі повноваження.

З огляду на викладене та беручи до уваги, що до повноважень Харківського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат належить оформлення виплатних документів та здійснення виплат соціальної допомоги на підставі даних Управлінням праці та соціального захисту населення, то суд зобов'язує Управлінням праці та соціального захисту населення Московської районної в м. Харкові ради нарахувати позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 09.07.07 року по 31.12.2007 року, а Харківський обласний центр по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат здійснити виплатити за цей період.

Статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений річний строк звернення до адміністративного суду.

Позивач звернулася до суду з позовом 09.12.2008 року, а тому, враховуючи річний строк на звернення до суду, права позивача підлягають захисту з 09.12.2007 року.

Відповідно до ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.

Сторони не наполягали на відмові у задоволенні адміністративного позову у зв'язку з пропуском річного строку звернення до суду.

За таких підстав адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому КАС України.

З 2008 року державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалася та виплачувалась відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», пункту 3 розділу 8 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу з дітьми» (із змінами відповідно до п.23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р.), якими було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Рішення Конституційного Суду України стосовно щодо визнання неконституційності вказаного положення Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» не виносилось.

Розпорядженням управління від 23.01.2008 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на період з 01 січня 2008 року по 23 березня 2010 року призначена у розмірі 130 грн. (а.с.46).

На підставі розпорядження 423219 від 16.10.2008р. розмір допомоги складав з 01.10 2008 року по 23.03.2010 рік - 130 грн, з врахуванням доходу сімї з 01.10.2008 року по 31.12.2008 року у сумі 123,65 грн., з 01.01.2009 року по 31.03.2009 року в розмірі 290, 90 грн (а.с.45). Вказана допомога виплачувалася позивачу у встановлених розмірах відповідно до довідки від 23 квітня 2009 року № 1401. (а.с.50)

Позивачу у 2008 році виплачувалась вказана допомога у відповідності до вимог чинного законодавства, тому дії відповідачів є правомірними і за таких підстав суд відмовляє в задоволенні позовних вимог у частині про зобов'язання відповідачів виплатити недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з січня по грудень 2008 року.

Позовна вимога про зобов'язання відповідача призначити відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.09 року у розмірах, який дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, затвердженому Законом України «Про Державний бюджет на 2009 рік» не підлягає за задоволенню, оскільки вказана допомога призначена та виплачується у розмірах встановлених у відповідності норм чинного законодавства. Частина перша статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції станом з 01.01.2009 року встановлює, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Що стосується вимог позивача про стягнення судових витрат в сумі 13 грн.40 коп., то відповідно до статті 87 Кодексу адміністративного судочинства судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Відповідно до пункту 3 розділу 8 Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розміри судового збору, розмір судового збору визначається відповідно до підпункту «б» пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», крім випадків, встановлених підпунктом 3 цього пункту. Розмір державного мита складає 3,40 грн. Відповідно до квитанції № 3 від 08.12.2008 року позивач заплатила державний збір за подання до адміністративного суду у сумі 3,40 (а.с.1). Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.3 ст.94 КАС України, тобто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 присуджуються судові витрати у розмірі 1,70 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. 22 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21.11.92, ст.ст. 56, Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. № 489-V, Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI, Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп/2007 від 09.07.07, ст.ст. 94, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, ст.ст. 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управлінняпраці та соціального захисту населення Московської районної в місті Харкові ради, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій неправомірними, зобов'язання призначити та стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.

2. Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захистунаселення Московської районної в місті Харкові ради щодо неправильного призначення та нарахування ОСОБА_2 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.07 року по 31.12.2007 року.

3. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Московської районної в м. Харкові ради призначити та провести перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції станом на 09.07.2007 року за періоди з 09.07.07 року по 31.12.2007 року.

4. Зобов'язати Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити виплату ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції станом на 09.07.2007 року за періоди з 09.07.07 року по 31.12.2007 року.

5. В задоволені іншій частині позовних вимог відмовити.

6. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 ( місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційних код НОМЕР_1) витрати зі сплати державного мита в сумі у розмірі 1,70 (одна грн.)70 коп.

7. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

8. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений 12 травня 2009 року.

< Сума задоволення > < Текст >

Суддя Старосєльцева О.В.