Рішення від 28.04.2021 по справі 927/172/19

РІШЕННЯ

Іменем України

28 квітня 2021 року м. Чернігів справа № 927/172/19

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, за участю секретаря судового засідання Селіван Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження матеріали позовної заяви

за позовом Заступника прокурора Чернігівської області (14000, м. Чернігів, вул. Князя Чорного, 9 (ch.obl.prok.05.3.1@gmail.com)) в інтересах держави в особі Чернігівської обласної ради 14000, м. Чернігів, проспект Миру, 43 (ch_oblrada@cg.gov.ua)

До відповідачів: 1. Управління комунального майна Чернігівської обласної ради 14000, м. Чернігів, проспект Миру, 43 (chor_ukm@cg.gov.ua)

2. Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліки України» 14017, м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 55 (inazarenko@liki.cn.ua)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів: Комунальне підприємство «Ліки України» Чернігівської обласної ради

14017, м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 55 (gendirector@depot.pharm.cn.ua)

про визнання недійсними наказів та договорів

за участю представників учасників справи:

від позивача: не з'явився

від відповідача-1: Свиридов С.С. (в порядку самопредставництва), Бондар Я.О. (в порядку самопредставництва)

від відповідача-2: Степаненко Р.О. - адвокат, ордер серії АА № 147096 від 08.01.2020

від третьої особи: Клименко С.М. - голова комісії з реорганізації КП «Ліки України», наказ від 11.02.2019 № 24

за участю прокурора відділу Чернігівської обласної прокуратури Косенко О.Д. (посв. від 16.12.2020 № 058704).

Рішення виноситься після перерви, оголошеної в судовому засіданні з 15.04.2021 по 28.04.2021, на підставі ст. 216 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні 28.04.2021, на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

ВСТАНОВИВ:

26 лютого 2019 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява заступника прокурора Чернігівської області в інтересах держави в особі Чернігівської обласної ради до Управління комунального майна Чернігівської обласної ради (надалі - УКМ, Відповідач № 1) та Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліки України» (надалі - Відповідач № 2) про визнання недійсними наказів, договорів оренди цілісного майнового комплексу та купівлі - продажу оборотних матеріальних активів в якій прокурор просить:

визнати недійсним наказ начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради Буніна А.Ю. від 08.10.2018 № 159 «Про передачу в оренду цілісного майнового комплексу Комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради»;

визнати недійсним договір оренди № 224 цілісного майнового комплексу підприємства, укладений 11.02.2019 між Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ліки України»;

визнати недійсним договір купівлі - продажу оборотних матеріальних активів, укладений 11.02.2019 між Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ліки України»;

визнати недійсним наказ начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради Буніна А.Ю. від 11.02.2019 № 24 «Про реорганізацію Комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради шляхом приєднання до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліки України».

В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор зазначає, що укладення вищевказаних наказів та правочинів було здійснено всупереч вимогам чинного законодавства, із суттєвими порушеннями вимог Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про оренду державного та комунального майна», що у свою чергу, створило загрозу припинення діяльності одного з найприбутковіших підприємств обласної ради - Комунального підприємства «Ліки України».

Так, в пунктах 19, 20 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» законодавцем чітко окреслено питання необхідності прийняття будь-яких рішень щодо управління комунальним майном - об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад, виключно на сесії відповідної ради.

Згідно ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Однак, незважаючи на імперативність вищевикладених норм чинного законодавства, начальником Управління комунального майна Чернігівської обласної ради Буніним А.Ю. 08.10.2018 видано наказ № 159 про укладення договору оренди цілісного майнового комплексу КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради з ТОВ «Ліки України», який став підставою для подальшого укладення спірних договорів.

При цьому, питання передачі в оренду цілісного майнового комплексу КП «Ліки України» взагалі не обговорювалося на депутатських комісіях, на сесії обласної ради не розглядалося. Таким чином, без згоди та рішення власника майна спільної власності територіальної громади області в особі Чернігівської обласної ради, начальником Управління комунального майна обласної ради одноособово прийнято рішення про передачу майна в оренду.

Всупереч ч. 4 ст. 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», на офіційному сайті Чернігівської обласної ради та УКМ обласної ради відсутній перелік цілісних майнових комплексів підприємств, які можуть бути передані в оренду, із зазначенням у ньому цілісного майнового комплексу КП «Ліки України».

При передачі майна в оренду, всупереч вимог ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», попит на об'єкт оренди взагалі не вивчався, оголошення про намір передати майно в оренду в офіційних друкованих ЗМІ та на сайті орендодавця не публікувалося, наказ за результатами вивчення попиту не приймався.

Водночас, розміщення оголошення в друкованих засобах масової інформації або на офіційному веб-сайті сприяло б надходженню заяв від інших осіб, які б мали намір отримати зазначене майно в оренду та можливому вибору орендаря, який запропонував більш вигідні умови оренди, в тому числі й розмір орендної плати, яка є невід'ємною складовою місцевого бюджету і недоотримання цих коштів порушує інтереси територіальної громади.

Відсутністю в друкованих засобах масової інформації або на офіційному веб-сайті оголошення про намір передати майно в оренду грубо проігноровано порядок укладання договору оренди, передбачений ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна». Наведене фактично призвело до порушення конкурсних засад передачі комунального майна в оренду, звуження кола потенційних орендарів, дозволило уникнути проведення конкурсу на оренду майна, оскільки був лише один учасник - ТОВ «Ліки України», обмежило право інших учасників на оренду цілісного майнового комплексу КП «Ліки України».

Випадки, за наявності яких конкурс не проводиться, чітко визначені ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна». Створене членами трудового колективу господарське товариство дійсно має переважне перед іншими фізичними та юридичними особами право на укладення договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства, однак за результатами конкурсу, а не в обхід нього.

При укладенні оскаржуваних договорів порушено Положення цро порядок передачі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в оренду, затвердженого рішенням третьої сесії шостого скликання від 25.03.2011.

Зокрема, п. 15 Положення передбачено, що термін укладення договору оренди не повинен перевищувати двох місяців з дати реєстрації заяви про оренду. Заява ТОВ «Ліки України» надійшла та зареєстрована 28.09.2018, а договір оренди ЦМК КП «Ліки України» укладений 11.02.2019, тобто більш ніж через 4 місяці. Таким чином, переважне право на укладення договору оренди майна цілісного майнового комплексу трудовим колективом ТОВ «Ліки України» зі спливом визначеного двомісячного строку було втрачено.

Крім того, без урахування вимог ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» питання передачі в оренду спірного майна цілісного майнового комплексу не погоджувалося територіальним відділенням Антимонопольного комітету України.

Встановлений у спірному договорі розмір орендної плати не ґрунтується на вимогах законодавства та є значно нижчим від визначеної межі. Орендна плата у Договорі визначена на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, затвердженої рішенням обласної ради від 25.03.2011 (зі змінами), і становить за базовий місяць 214 881,12 грн., за рік - 2 481 783,91 грн. Орендна ставка визначна згідно із Методикою і становить 3%.

Водночас, згідно ч. 2 ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», методика розрахунку орендної плати для об'єктів, що перебувають у державній власності визначається Кабінетом Міністрів України, а для об'єктів, що перебувають у комунальній власності - органами місцевого самоврядування на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності. Методика розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786. Зазначеною Методикою Кабінету Міністрів України визначено орендну ставку за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств у розмірі 10 %.

Таким чином, при передачі в оренду цілісного майнового комплексу з орендною ставкою у 10 % розмір річної орендної плати повинен становити 8 272 613 грн., а місячної - 689 384 грн., що більш ніж втричі менше встановленої за договором.

Договір купівлі - продажу оборотних матеріальних активів від 11.02.2019, укладення якого передбачено Договором оренди, також на думку прокурора не відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає визнанню недійсним, оскільки питання продажу оборотних матеріальних активів КП «Ліки України» на сесії Чернігівської обласної ради взагалі не розглядалося, рішення не приймалися.

Більш того, Положенням про Управління комунального майна Чернігівської обласної ради, затвердженого у новій редакції рішенням обласної ради від 28.03.2018, Управління комунального майна не наділено жодними повноваженнями щодо продажу будь - якого комунального майна та укладення договорів купівлі - продажу.

За п. 3.1 Договору купівлі - продажу передача активів засвідчується актом приймання ­ передачі. Водночас, в акті приймання - передачі оборотних матеріальних активів цілісного майнового комплексу КП «Ліки України» від 11.02.2019 не зазначено, яке саме майно (оборотні матеріальні активи) передається за договором купівлі - продажу, указана лише їх вартість з посиланням на дані інвентаризації КП «Ліки України».

Уклавши Договір купівлі - продажу, хоча із зазначеними порушеннями, відповідач № 1 взагалі не виконав іншу законодавчу норму, визначену ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» згідно якої, грошові кошти та цінні папери з урахуванням дебіторської та кредиторської заборгованості орендодавець надає орендареві на умовах кредиту за ставкою рефінансування Національного банку, а інші оборотні матеріальні засоби викуповуються орендарем.

При цьому, відповідний кредитний договір не укладався, наявність та/або відсутність грошових коштів та/або цінних паперів у КП «Ліки України» у порушення вказаної вимоги Закону не встановлювалась.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», припинення діяльності підприємства, майно якого передано в оренду, здійснюється шляхом його реорганізації через приєднання до орендаря з дати видання про це відповідного наказу органу, уповноваженого управляти майном.

Наказом начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради Буніна А.Ю. від 11.02.2019 № 24 «Про реорганізацію Комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради шляхом приєднання до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліки України» вирішено припинити з 12.02.2019 діяльність комунального підприємства шляхом його реорганізації через приєднання до орендаря цілісного майнового комплексу - ТОВ «Ліки України».

Оскільки вказаний наказ є похідним від наказу начальника Управління комунального майна від 08.10.2018, оскаржуваних договорів, які прийняті всупереч вищенаведених вимог законодавства, він також підлягає визнанню недійсним у судовому порядку.

Одним із основних принципів місцевого самоврядування згідно з вимогами ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є судовий захист прав місцевого самоврядування. Відповідно до положень ст. 81 Закону, орган місцевого самоврядування має право звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Відповідно до Положення про Управління комунального майна Чернігівської обласної ради, затвердженого рішенням обласної ради від 28.03.2018 № VII, власником Управління є територіальна громада в особі Чернігівської обласної ради.

У відповідності з ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Законність прийнятих Чернігівською обласною радою рішень від 28.03.2018 «Про внесення змін до Положення про порядок передачі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в оренду», «Про затвердження Положення про Управління комунального майна Чернігівської обласної ради у новій редакції», з посиланням на які діяв Відповідач № 1, є предметом дослідження Чернігівським окружним адміністративним судом у ході розгляду справи № 620/308/19 за позовом депутатів Чернігівської обласної ради про визнання їх протиправними та скасування. Регіональною прокуратурою 13.02.2019 подано заяву про вступ у справу з метою представництва та захисту інтересів держави.

Разом з тим, попри виявлені порушення вимог законодавства при наданні в оренду комунального майна, широке обговорення дій Управління в засобах масової інформації, Чернігівською обласною радою, яка діє від імені територіальної громади, не вжито належних заходів з метою реалізації своїх повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування щодо управління комунальним майном, в тому числі шляхом звернення до суду з позовом про визнання недійсним договору оренди цілісного майнового комплексу КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради з метою відновлення порушеного права територіальної громади.

Таким чином, оскільки власником майна, тобто Чернігівською обласною радою, на яку Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» покладено обов'язок представляти відповідні територіальні громади та захищати їх інтереси, жодних дій, спрямованих на визнання недійсними оспорюваних договорів, а також забезпечення найбільш економічно вигідного для територіальної громади області використання майна не вжито, це свідчить про неналежне здійснення захисту порушених інтересів держави уповноваженим органом. Оскільки такі дії прямо призводять до порушення економічних державних інтересів в особі відповідної територіальної громади, подальше зволікання із зверненням до суду є неприпустимим, а тому відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор вважає, що наявні всі правові підстави для представництва інтересів держави в суді прокурором.

Звернення прокурора до суду з даною позовною заявою спрямовано на дотримання встановленого Конституцією України принципу верховенства права, задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні питання про передачу в оренду майна комунальної власності. Тому правильне вирішення вказаного питання становить не тільки державний, але і суспільний інтерес.

Одночасно додержання всіма учасниками суспільних відносин принципу законності, який закріплено у ст. 68 Конституції України (кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей) є обов'язковою передумовою досягнення загальнонаціональної мети українського народу - побудови демократичної, соціальної, правової держави.

Таким чином, відповідно до ст. 1311 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст. 4 ГПК України у прокурора виникає законне право на звернення з позовом до суду на захист державних інтересів з метою усунення порушень закону шляхом визнання укладених договорів недійсними.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 28.02.2019 (суддя Фетисова І.А.):

прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі;

постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами загального позовного провадження;

призначено розгляд позовної заяви в підготовчому засіданні на 26 березня 2019 року;

встановлено процесуальний строк для подання відповідачами відзиву на позовну заяву - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали;

встановлено процесуальний строк для подання прокурором та позивачем відповіді на відзив - не пізніше 5 календарних днів з моменту отримання від відповідачів відзиву на позов.

28 лютого 2019 року до Господарського суду Чернігівської області надійшов лист Чернігівської обласної ради з інформуванням про її позицію щодо ініційованого Прокуратурою Чернігівської області позову.

До даного листа був доданий лист - відповідь Чернігівської обласної ради від 27.02.2019р. № 01-05/173 на адресу прокурора Чернігівської області Комашка В.В. в якому повідомляється, що Чернігівська обласна рада вважає передчасним висновок прокуратури області про порушення вимог законодавства під час передачі цілісного майнового комплексу Комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради в оренду.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 11.03.2019 вжито заходів забезпечення позову шляхом заборони Управлінню комунального майна Чернігівської обласної ради та створеній ним комісії з реорганізації юридичної особи Комунального підприємства «Ліки України» вчиняти на виконання наказу начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради Буніна А.Ю. від 11.02.2019 № 24 «Про реорганізацію КП «Ліки України» шляхом приєднання до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліки України» дії, а саме: внесення (подання) державному реєстратору документів для державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо правонаступництва ТОВ «Ліки України» як юридичної особи, до якої приєднується КП «Ліки України».

15 березня 2019 року, у встановлений судом процесуальний строк, Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради подано відзив на позовну заяву в якому Відповідач № 1 просить повністю відмовити у задоволенні позовних вимог.

Свої заперечення Відповідач № 1 мотивує тим, що при прийнятті оскаржуваних наказів та укладенні оспорюваних правочинів УКМ діяло в межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений законом з дотриманням наступних правових актів:

ст. 759, 761 Цивільного кодексу України;

ст. 287 Господарського кодексу України;

Закону України «Про оренду державного та комунального майна»;

Методики оцінки об'єктів оренди, Порядку викупу орендарем оборотних матеріальних засобів та Порядку надання в кредит орендареві коштів та цінних паперів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 року № 629;

Положенням про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств. та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 1993 року № 158;

Положення про конкурсний відбір суб'єктів оціночної діяльності, затвердженого рішенням Чернігівської обласної ради від 17 травня 2017 року № 35-9/VII;

Положення про порядок передачі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в оренду в новій редакції (зі змінами), затвердженого рішенням Чернігівської обласної ради від 25 березня 2011 року;

Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в новій редакції (зі змінами), затвердженої рішенням Чернігівської обласної ради від 17 травня 2017 року № 34-9/VII;

Положення про управління, затвердженим рішенням Чернігівської обласної ради від 28 березня 2018 року № 70-12/VII.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.

Чернігівською обласною радою, з метою підвищення ефективності використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області та приведення нормативно - правових актів обласної ради з питань оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області у відповідність до Закону України «Про оренду державного та комунального майна», прийняті рішення від 25 березня 2011 року, якими затверджено Положення про порядок передачі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в оренду в новій редакції (далі - Положення про оренду) та Методику розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в новій редакції (далі - Методика).

Положенням про оренду визначено орендодавців майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, а саме УКМ обласної ради наділено правом виступати орендодавцем цілісних майнових комплексів комунальних підприємств обласної ради, їх структурних підрозділів, нерухомого майна, яке перебуває на бухгалтерському обліку управління, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації) комунальних підприємств обласної ради та нерухомого майна, яке перебуває в користуванні (на бухгалтерському обліку) окремих структурних підрозділів Чернігівської обласної державної адміністрації та не використовується ними для виконання своїх функцій.

Дане Положення про оренду розглядалося на засіданнях постійних комісій обласної ради, президії та прийняте на пленарному засіданні обласної ради.

Отже, обласною радою відповідно до наданих повноважень, в порядку п. 19, 20 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено об'єкти передачі, суб'єктів та процедуру передачі майна в оренду комунальної власності. Таким чином, Позивач делегував в порядку передбаченому законом повноваження щодо передачі в оренду майна комунальної власності області Відповідачу № 1.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» не містить імперативних норм щодо розгляду кожного окремого випадку передачі майна в оренду виключно на пленарних засіданнях обласної ради.

Частиною 4 ст. 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено, що переліки цілісних майнових комплексів підприємств та їх структурних підрозділів і нерухомого майна, що можуть бути передані в оренду, формуються і оприлюднюються у засобах масової інформації та на офіційних веб-сайтах орендодавців.

Метою оприлюднення таких переліків майна - довести до відома усім бажаючим інформацію про майно, що може бути передано в оренду. Втім, згідно норм цього ж Закону, трудовий колектив має переважне право взяти в оренду цілісний майновий комплекс підприємства, а тому не було необхідності включати підприємство до такого переліку майна. Законом не визначено, що наслідком невключення об'єкта у відповідний перелік є заборона його передачі в оренду.

Звертаючись з даним позовом, прокурор не звернув увагу, що трудовий колектив КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради самостійно звернувся до УКМ із ініціативою взяти в оренду цілісний майновий комплекс підприємства.

Положення ч. 4 ст. 8 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» свідчать про виключне право трудового колективу на укладення договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства.

ТОВ «Ліки України» створене членами трудового колективу КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради, розмір часток яких складає 58 % статутного капіталу товариства.

Щодо порушення строків передачі майна в оренду Відповідач № 1 повідомляє, що Закон України «Про оренду державного та комунального майна» не містить жодних обмежуючих строків щодо переважного права трудового колективу на укладення договору оренди.

Посилання прокуратури на Положення про оренду щодо порушення двомісячного строку передачі цілісного майнового комплексу в оренду, на думку Відповідача № 1, не заслуговують на увагу, оскільки вказаний пункт не відповідає за своїм змістом нормам Господарського кодексу України та Закону України «Про оренду державного та комунального майна», а тому в силу ч. 7 ст. 11 Господарського процесуального кодексу України не може бути застосований при вирішенні даного спору.

У відповідності з нормами Закону України «Про оренду державного та комунального майна» порядок проведення конкурсу визначається органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.

Відповідно до повноважень Чернігівської обласної ради, визначених п. 19, 20 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», обласною радою затверджено Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області.

Даним Положенням передбачено, що конкурс оголошується за результатами вивчення попиту на оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в порядку, передбаченому чинним законодавством та у разі наявності двох і більше заяв від фізичних або юридичних осіб, за умови відсутності заяви від особи, яка відповідно до законодавства має право на отримання відповідного комунального майна в оренду поза конкурсом.

Враховуючи, що попит на оренду цілісного майнового комплексу не вивчався оскільки, створене членами трудового колективу господарське товариство має переважне перед іншими фізичними та юридичними особами право на укладення договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства, УКМ вважає, що твердження прокурора про недотримання Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області є необґрунтованими.

Прокурором у своїй позовній заяві не наведено жодного обґрунтування наявності умов, визначених ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», для надсилання матеріалів до органу Антимонопольного комітету України для погодження, що на переконання Відповідача № 1 свідчить лише про припущення прокурора про можливі порушення.

В свою чергу, УКМ, вивчаючи питання передачі в оренду цілісного майнового комплексу КП «Ліки України», прийшло до висновку про відсутність підстав для звернення до органу Антимонопольного комітету України.

Частиною 2 ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності.

На думку УКМ, це означає, що орендна плата за нерухоме майно має визначатися залежно від напряму використання орендованого майна та вартості цього майна, визначеної за незалежною оцінкою, а не іншим шляхом (наприклад, шляхом застосування системи коефіцієнтів до встановленої власником базової орендної плати за 1 м2). Розмір відсотка (орендної ставки) визначає власник майна.

До основних методологічних засад відноситься порядок розрахунку орендної плати та визначення єдиного організаційно - економічного механізму справляння плати за оренду.

Рішенням Чернігівської обласної ради від 25 березня 2011 року з метою приведення нормативно - правових актів обласної ради з питань оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області у відповідність до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» затверджено Методику розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області.

Затверджена Методика розроблена на основі методологічних засад, що застосовуються в Методиці розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженою постановою Кабінетів Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786.

Рішенням Чернігівської обласної ради від 17 травня 2017 року № З4-9/VІІ внесені зміни до Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, затвердженої рішенням обласної ради від 25 березня 2011 року, шляхом викладення її в новій редакції.

Згідно цієї Методики орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів комунальних підприємств становить 3 %.

Враховуючи вищевикладене, на підставі прийнятих обласною радою рішень, УКМ розраховано розмір орендної плати за договором оренди № 224 цілісного майнового комплексу із застосуванням 3% орендної ставки.

На даний час ТОВ «Ліки України» згідно вимог договору купівлі - продажу оборотних матеріальних активів перераховано до обласного бюджету кошти в сумі 6 975 500 грн.

Щодо відсутності кредитного договору УКМ повідомляє, що відповідно до Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 року № 629, вартість майна, що надається орендареві на умовах кредиту відповідно до вимог статті 4 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна», визначається шляхом підсумовування балансової вартості цінних паперів і залишку коштів у касі, на розрахункових рахунках у банках, дебіторської заборгованості за вирахуванням кредиторської заборгованості.

Якщо кредиторська заборгованість перевищує суму залишку коштів у касі та на розрахункових рахунках у банках, суму дебіторської заборгованості, в кредит надаються лише цінні папери за балансовою вартістю, а у разі їх відсутності сума залишку коштів у касі та на розрахункових рахунках у банках передається орендареві для погашення кредиторської заборгованості підприємства без укладення договору кредиту на підставі внесення відповідної умови до договору оренди.

Згідно Акту оцінки цілісного майнового комплексу підприємства, що передається в оренду, затвердженого УКМ обласної ради 11 січня 2019 року, вартість майна, що надається орендареві на умовах кредиту відсутня, отже не має потреби в укладенні договору кредиту.

Щодо наказу від 11 лютого 2019 року № 24 «Про реорганізацію КП «Ліки Украйни» Чернігівської обласної ради шляхом приєднання до ТОВ «Ліки Украйни» Відповідач № 1 вказує, що згідно ст. 14 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», припинення діяльності підприємства або його структурного підрозділу здійснюється шляхом його реорганізації через приєднання до орендаря, а структурного підрозділу - шляхом виділення з підприємства з наступним приєднанням до орендаря з дати видання про це відповідного наказу органу, уповноваженого управляти майном. Приєднання підприємства або його структурного підрозділу до орендаря здійснюється за відповідним рішенням органу управління орендаря.

За умовами договору № 224 цілісного майнового комплексу орендар приєднує до свого майна Підприємство в установленому порядку.

На виконання вимог ЗУ «Про оренду державного та комунального майна», начальником УКМ видано наказ від 11 лютого 2019 року № 24 «Про реорганізацію комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради шляхом приєднання до товариства з обмеженою відповідальністю «Ліки України».

Крім того, рішенням обласної ради від 17 травня 2017 року № 36-9/VII затверджено Типовий Статут комунального підприємства Чернігівської обласної ради.

Згідно Типового Статуту, до повноважень Засновника (Позивача) належить прийняття рішення про ліквідацію або реорганізацію Підприємства, крім реорганізації у випадку передачі цілісного майнового комплексу Підприємства в оренду.

Пунктом 9.1 Статуту передбачено, що ліквідація та реорганізація Підприємства здійснюється за рішенням Засновника, крім реорганізації у випадках передачі цілісного майнового комплексу Підприємства в оренду або з інших підстав, передбачених законодавством.

18 березня 2019 року, у встановлений судом процесуальний строк, Товариством з обмеженою відповідальністю «Ліки України» подано відзив на позовну заяву в якому Відповідач № 2 також просить повністю відмовити у задоволенні позовних вимог з аналогічних підстав, викладених у відзиві на позов Відповідачем № 1.

Додатково Відповідач № 2 вказує на відсутність підстав для звернення прокурора з даним позовом до суду, адже прокурор не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави або територіальної громади.

Більше того, саме лише посилання прокурором в позовній заяві на те, що уповноважений орган не здійснює або неналежним чином здійснює відповідні повноваження, не вчиняє жодних дій спрямованих на визнання недійсними оспорюваних договорів, а також не забезпечує найбільш економічно вигідного для територіальної громади області використання майна для подання позовної заяви до суду недостатньо.

У такому разі прокурор повинен надати належні та допустимі докази відповідно до вимог процесуального закону (наприклад, внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинене кримінальне правопорушення на підставі статті 367 Кримінального кодексу України (службова недбалість); вирок суду щодо службових осіб; докази накладення дисциплінарних стягнень на державних службовців, які займають посаду державної служби в органі державної влади та здійснюють встановлені для цієї посади повноваження, за невиконання чи неналежне виконання службових обов'язків тощо).

Прокурором не вказано, в який спосіб і яке саме право територіальних громад у випадку задоволення його позову буде захищено, адже прокурором не надано доказів того, що на спірне майно наявний попит.

27 березня 2019 року, у встановлений судом процесуальний строк, заступником прокурора Чернігівської області подано відповіді на відзиви відповідачів в яких прокурор підтримав свою позицію щодо незаконності передачі в оренду цілісного майнового комплексу Комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради, а також більш детально обґрунтував наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави.

29 березня 2019 року, у встановлений судом процесуальний строк, ТОВ «Ліки України» подано заперечення в яких Відповідач № 2 наполягає на відсутності підстав для задоволення заявленого прокурором позову.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 01.04.2019р. за заявою прокурора до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів залучено Комунальне підприємство «Ліки України» Чернігівської обласної ради.

Іншою ухвалою суду від 01.04.2019 провадження у справі № 927/172/19 було зупинено на стадії підготовчого провадження до вирішення Чернігівським окружним адміністративним судом справи № 620/308/19 за позовом депутатів Чернігівської обласної ради до Чернігівської обласної ради та УКМ Чернігівської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення 12 сесії 7 скликання Чернігівської обласної ради від 28.03.2018 № 66-12/VII «Про внесення змін до Положення про порядок передачі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в оренду»; визнання протиправним та скасування рішення 12 сесії 7 скликання Чернігівської обласної ради від 28.03.2018 № 70-12/VII «Про затвердження Положення про управління комунального майна Чернігівської обласної ради у новій редакції», визнання протиправним та скасування наказу начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради від 08.10.2018 № 159 «Про передачу в оренду цілісного майнового комплексу комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради», до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 620/308/19.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 02.01.2020р. провадження у справі було поновлено; підготовче засідання призначено на 09.01.2020р.; запропоновано третій особі надати письмові пояснення щодо заявленого позову, позиції по відзиву на позов, виклавши свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову.

09 січня 2020 року КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради подано письмові пояснення щодо заявленого прокурором позову в яких третя особа вважає позовні вимоги незаконними та необґрунтованими. Свої заперечення третя особа мотивує тими ж обставинами, що і відповідачі у відзивах на позовну заяву.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 09.01.2020р. провадження у справі № 927/172/19 було зупинено до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду судового рішення у подібних правовідносинах у справі № 912/2385/18.

На підставі розпорядження керівника апарату Господарського суду Чернігівської області від 14.08.2020р. № 02-01/67/20 «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи № 927/172/19» був призначений повторний автоматичний розподіл справи № 927/172/19, внаслідок якого для її розгляду визначено суддю А.С.Сидоренка.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 25.08.2020р. справа № 927/172/19 була прийнята до розгляду в новому складі суду; провадження у справі було поновлено.

30 жовтня 2020 року до Господарського суду Чернігівської області надійшло клопотання від 29.10.2020р. № 10/06-324 Комунального підприємства «Ліки України» про поновлення строку на подання письмових доказів, про існування яких третій особі стало відомо вже після відкриття провадження у даній справі, а тому встановлений законом процесуальний строк на їх подання є пропущеним.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 11.11.2020р. провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 620/308/19, винесеним за результатами розгляду позовної заяви депутатів Чернігівської обласної ради до Чернігівської обласної ради та Управління комунального майна Чернігівської обласної ради про визнання протиправними та скасування:

рішення Чернігівської обласної ради від 28.03.2018р. № 66-12/VII «Про внесення змін до Положення про порядок передачі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в оренду»;

рішення Чернігівської обласної ради від 28.03.2018р. № 70-12/VII «Про затвердження Положення про управління комунального майна Чернігівської обласної ради у новій редакції»;

наказу начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради від 08.10.2018р. № 159 «Про передачу в оренду цілісного майнового комплексу Комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради».

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.02.2021 у справі № 620/308/19 вищевказаний позов депутатів Чернігівської обласної ради був залишений без розгляду у зв'язку з чим ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 15.03.2021р. провадження у справі було поновлено; підготовче засідання призначено на 25 березня 2021 року.

До початку підготовчого засідання 25 березня 2021 року заступником керівника обласної прокуратури подано клопотання від 25.03.2021 № 15/3/2-1262-19 про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 620/6623/20 за позовом Приватного акціонерного товариства «Кінотехпром» до Чернігівської обласної ради про визнання протиправним та нечинним рішення 9 сесії 7 скликання Чернігівської обласної ради від 17.05.2017 № 34-9/VII «Про затвердження Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в новій редакції».

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.01.2021 (справа № 620/6623/20) вказана вище позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі.

Звертаючись з даним клопотанням прокурор зазначає, що на його думку, під час розгляду справи № 620/6623/20 буде встановлено чи відповідають дії відповідача у справі № 927/172/19 - Управління комунального майна Чернігівської обласної ради при вирішенні питання передачі майна в оренду та визначення орендної плати вимогам чинного законодавства України.

Додатково прокурор повідомив про зміну найменування Прокуратури Чернігівської області на Чернігівську обласну прокуратуру, подавши підтверджуючі документи.

Відповідачі заперечили проти клопотання прокурора про зупинення провадження у справі, вказавши, що Методика розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, рішення про затвердження якої оскаржується в судовому порядку, була чинною на час виникнення спірних правовідносин і була підставою лише для визначення розміру орендної плати і її застосування було погоджено сторонами у відповідному договорі оренди.

Скасування рішення 9 сесії 7 скликання Чернігівської обласної ради від 17.05.2017 № 34-9/VII «Про затвердження Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в новій редакції» не призведе до автоматичного визнання недійсним договору оренди або зміни його умов; це буде лише підставою для врегулювання в подальшому взаємовідносин між сторонами.

Прокурор, звертаючись з відповідним клопотанням, не обґрунтував та не навів належних та допустимих доказів як саме дана справа пов'язана зі справою № 620/6623/20 та не довів неможливість розгляду даної справи до прийняття рішення у справі № 620/6623/20.

На думку відповідачів, матеріали даної справи містять достатню кількість доказів для вирішення даного спору по суті; натомість необґрунтоване зупинення провадження у справі буде мати своїм наслідком затягування строків її розгляду.

Згідно п. 5 ч. 1 ст. 227 Господарського процесуального кодексу України, суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадку об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Зі змісту наведеної норми господарського процесу вбачається, що обов'язок суду зупинити провадження у справі зумовлений об'єктивною неможливістю її розгляду до вирішення іншої справи, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити певні обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, підстав, фактів тощо, які не можуть бути з'ясовані та встановлені у цьому процесі, проте які мають значення для справи, провадження у якій зупинено.

Таким чином, для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному конкретному випадку зобов'язаний з'ясовувати: 1) як пов'язана справа, яка розглядається господарським судом, зі справою, що розглядається іншим судом; 2) чим обумовлюється неможливість розгляду справи.

Пов'язаною із цією справою є така інша справа, в якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання та оцінку доказів у цій справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення.

Як неможливість розгляду зазначеної справи потрібно розуміти неможливість для цього господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи цьому господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин.

Предметом спору по справі № 927/172/19 є, зокрема, вимога про визнання недійсним договору оренди № 224 цілісного майнового комплексу підприємства, укладеного 11.02.2019р. між УКМ Чернігівської обласної ради та ТОВ «Ліки України».

Однією з підстав заявленого прокурором позову по даній справі являється те, що встановлений у спірному договорі розмір орендної плати не ґрунтується на вимогах законодавства та є значно нижчим від визначеної межі. Орендна плата у договорі визначена на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, затвердженої рішенням обласної ради від 25.03.2011 (зі змінами), і становить за базовий місяць 214 881,12 грн., за рік - 2 481 783,91 грн. Орендна ставка визначна згідно із Методикою і становить 3%.

Водночас, згідно ч. 2 ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», методика розрахунку орендної плати для об'єктів, що перебувають у державній власності визначається Кабінетом Міністрів України, а для об'єктів, що перебувають у комунальній власності - органами місцевого самоврядування на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності. Методика розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786. Зазначеною Методикою Кабінету Міністрів України визначено орендну ставку за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств у розмірі 10 %.

Предметом спору по справі № 620/6623/20 є визнання протиправним та нечинним рішення дев'ятої сесії сьомого скликання Чернігівської обласної ради від 17.05.2017 № 34-9/VІІ Про затвердження Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в новій редакції.

Задоволення позовних вимог у справі № 620/6623/20 може вплинути на оцінку доказів у цій справі, оскільки розмір орендної плати в договорі оренди № 224 цілісного майнового комплексу підприємства, укладеного 11.02.2019р. між УКМ Чернігівської обласної ради та ТОВ «Ліки України», визначався саме на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, затвердженої в новій редакції рішенням дев'ятої сесії сьомого скликання Чернігівської обласної ради від 17.05.2017 № 34-9/VІІ.

Таким чином, справи № 927/172/19 та № 620/6623/20 є пов'язаними справами.

В той же час, суд не вбачає об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення справи № 620/6623/20, оскільки з урахуванням підстав заявленого прокурором позову, суд згідно ст. 11 Господарського процесуального кодексу України, керуючись принципом верховенства права, у разі невідповідності правового акта правовому акту вищої юридичної сили застосовує норми правового акта вищої юридичної сили.

Таким чином, суд під час розгляду справи по суті має повноваження надати оцінку умовам спірного договору оренди (в т.ч. умовам щодо орендної плати) і у випадку встановлення невідповідності Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», застосувати норми цього Закону.

Розглянувши клопотання заступника керівника обласної прокуратури про зупинення провадження у справі, в підготовчому засіданні 29.03.2021 суд постановив протокольну ухвалу про залишення його без задоволення.

В підготовчому засіданні 29.03.2021 суд постановив протокольну ухвалу про задоволення клопотання від 29.10.2020 № 10/06-324 Комунального підприємства «Ліки України» про поновлення строку на подання письмових доказів, оскільки відповідні докази були отримані третьою особою після залучення її до участі у справі та подання нею письмових пояснень щодо заявленого позову.

Зважаючи на закінчення строку підготовчого провадження, в підготовчому засіданні 29.03.2021 суд постановив протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання.

В той же час, враховуючи, що Чернігівська обласна рада не була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи по суті, суд відклав розгляд справи.

Чернігівська обласна рада належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, однак повноважного представника в судові засідання не направила.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Згідно п. 1.1, 1.2, 3.2, 4.1, 4.2, 4.4, 9.1 Статуту КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради, затвердженого у новій редакції наказом начальника УКМ Чернігівської обласної ради від 30.01.2018р. № 16, підприємство створене в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області (надалі - комунальне майно) і входить до сфери управління Управління комунального майна Чернігівської обласної ради. Засновником підприємства є Чернігівська обласна рада (далі - Засновник).

Підприємство є унітарним комунальним комерційним підприємством і здійснює свою діяльність на підставі та відповідно до вимог законодавства, рішень Засновника, Органу управління та цього Статуту.

Майно підприємства становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства. Статутний фонд підприємства становить 6 565 800,00 грн. Майно підприємства є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області і перебуває у підприємства в господарському віданні.

Відчуження, списання основних фондів підприємства, передача майна підприємства в оренду або лізинг, а також використання коштів від відчуження і оренди майна (лізингу) здійснюється в порядку, визначеному законодавством та рішеннями Засновника.

Ліквідація та реорганізація підприємства здійснюється за рішенням Засновника, крім реорганізації у випадках передачі цілісного майнового комплексу підприємства в оренду або з інших підстав, передбачених законодавством.

12 вересня 2018 року КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради звернулося до УКМ Чернігівської обласної ради із заявою від 12.09.2018р. № 10/06-941 про передачу в оренду цілісного майнового комплексу КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради трудовому колективу підприємства.

18 вересня 2018 року відбулась конференція трудового колективу КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради.

Із протоколу № 1 від 18.09.2018р. вбачається, що на порядок денний були винесені, зокрема, питання про:

розгляд листа УКМ Чернігівської обласної ради щодо оренди цілісного майнового комплексу;

визначення форми та назви господарського товариства;

затвердження проекту статуту господарського товариства.

В протоколі вказано, що генеральний директор підприємства поінформував, що 14.09.2018 року від УКМ Чернігівської обласної ради надійшов лист щодо оренди цілісного майнового комплексу. Відповідно до ст. 7, 8 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та розділу 2 Положення про порядок передачі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в оренду трудовий колектив протягом п'ятнадцяти днів, враховуючи день отримання повідомлення про наявність ініціативи щодо оренди цілісного майнового комплексу підприємства має право прийняти рішення про оренду цілісного майнового комплексу, утворити господарське товариство та подати до управління комунального майна обласної ради заяву щодо оренди відповідного майна з пропозиціями щодо умов майбутнього договору оренди, та ряд інших документів.

Після обговорення конференцією трудового колективу КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради одноголосно було прийнято рішення про взяття трудовим колективом КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради в оренду цілісний майновий комплекс підприємства та направити до УКМ Чернігівської обласної ради заяву про оренду цілісного майнового комплексу підприємства; з метою оренди цілісного майнового комплексу КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради створити Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліки України» та затвердити проект його статуту;

25 вересня 2018 року відбулись установчі збори засновників ТОВ «Ліки України» (протокол № 1 від 25.09.2018р.) на яких були прийняті рішення, зокрема, про:

створення з метою оренди цілісного майнового комплексу КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради товариства з обмеженою відповідальністю;

затвердження повної назви створеного товариства українською мовою: Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліки України»;

звернення до Чернігівської обласної ради щодо передачі створеному підприємству в оренду ЦМК КП «Ліки України» строком на 49 років;

утворення статутного капіталу товариства;

встановлення часток статутного капіталу товариства;

затвердження статуту товариства.

Як вбачається з статуту ТОВ «Ліки України» та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, 27.09.2018р. була проведена державна реєстрація ТОВ «Ліки України».

Метою діяльності товариства є взяття в оренду цілісного майнового комплексу КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради трудовим колективом для здійснення господарської комерційної діяльності з метою забезпечення лікарськими засобами та виробами медичного призначення закладів охорони здоров'я і населення та здійснення іншої не забороненої чинним законодавством виробничої, комерційної, фінансової та зовнішньоекономічної діяльності та за рахунок цього отримання прибутку для розвитку товариства і реалізації соціальних та економічних інтересів його учасників та трудового колективу.

Засновниками (учасниками) товариства є фізичні та юридичні особи згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Статутний капітал товариства складає 1 000 000 грн. (один мільйон гривень 00 копійок), який формується за рахунок грошових внесків засновників. Розміри часток учасників товариства становлять: фізичні особи (трудовий колектив) - 58% (п'ятдесят вісім відсотків), юридичні особи - 42% (сорок два) відсотки.

28 вересня 2018 року ТОВ «Ліки України» звернулося до УКМ Чернігівської обласної ради із заявою від 28.09.2018р. № 01-0918 про передачу в оренду товариству, створеному членами трудового колективу КП «Ліки України», цілісного майнового комплексу КП «Ліки України».

До заяви були додані наступні документи:

копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ТОВ «Ліки України»;

лист щодо фінансових результатів підприємства ТОВ «Ліки України»;

витяг з протоколу загальних зборів (конференції) трудового колективу КП «Ліки України» про рішення щодо створення ТОВ «Ліки України» та затвердження його статуту;

витяг з протоколу загальних зборів (конференції) трудового колективу КП «Ліки України» про рішення взяти в оренду ЦМК КП «Ліки України»;

лист щодо платіжних реквізитів та наявності відкритих рахунків в банківських установах ТОВ «Ліки України»;

лист з пропозиціями щодо способів забезпечення виконання зобов'язань за договором оренди у разі його укладення;

копія довідки про включення до ЄДРПОУ з інформацією щодо взяття на облік платника податків ТОВ «Ліки України»;

копія статуту ТОВ «Ліки України»;

лист щодо здійснення ліцензійної діяльності.

08 жовтня 2018 року начальником УКМ Чернігівської обласної ради Буніним А.Ю. було видано наказ № 159 «Про передачу в оренду цілісного майнового комплексу Комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради» згідно якого ним було прийнято рішення про укладення договору оренди з ТОВ «Ліки України» (заява від 28.09.2018 № 01-0918) на майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області - цілісний майновий комплекс КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради.

16 жовтня 2018 року начальником УКМ Чернігівської обласної ради Буніним А.Ю. було видано наказ № 168 «Про оцінку майна КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради».

02 листопада 2018 року комісією УКМ Чернігівської обласної ради з конкурсного відбору суб'єктів оціночної діяльності (протокол № 15) переможцем конкурсу щодо виконання оцінки цілісного майнового комплексу КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради визнано ПП «Ажіо.».

03 грудня 2018 року між УКМ Чернігівської обласної ради (Замовником), КП «Ліки України» (Платником) та ПП «Ажіо.» (Виконавцем) був укладений договір на проведення незалежної оцінки майна № 108 згідно умов якого Виконавець за завданням Замовника зобов'язався провести оцінку об'єкта, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області - основні засоби, інші необоротні матеріальні активи, нематеріальні активи, оборотні матеріальні засоби (запаси) цілісного майнового комплексу Комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради, місце знаходження об'єкта оцінки: м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 55 та перебуває у господарському віданні КП «Ліки України», Замовник і Платник - прийняти виконану роботу, а Платник - оплатити її.

11 січня 2019 року начальником УКМ Чернігівської обласної ради був затверджений Акт оцінки цілісного майнового комплексу, що передається в оренду, в якому вказано, що вартість майна КП «Ліки України», що викуповується орендарем становить 26 585 тис. грн.

11 лютого 2019 року між УКМ Чернігівської обласної ради (Орендодавцем) та ТОВ «Ліки України» (Орендарем) був укладений договір оренди цілісного майнового комплексу підприємства № 224 згідно умов якого (п. 1.1 - 1.6, 2.2, 2.3, 2.6, 3.1 - 3.3, 10.1, 10.2) Орендодавець зобов'язався передати, а Орендар прийняти в строкове платне користування цілісний майновий комплекс Комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради (Підприємство), склад і вартість якого визначено відповідно до наведених акта оцінки, протоколу про результати інвентаризації та передавального балансу, складених станом на 31 жовтня 2018 року, в тому числі будівлі і споруди, наведені у Додатку 2 (Перелік об'єктів нерухомого майна) до цього Договору.

Вартість Підприємства за результатами незалежної оцінки, здійсненої станом на 31 жовтня 2018 року, становить 148 003 703,87 грн, у тому числі:

вартість майна Підприємства, яке передається оренду, становить 82 726 130,36 грн;

вартість житлового фонду Підприємства, який передається на утримання Орендарю, становить 2 281 614,12 грн.;

вартість оборотних засобів становить 62 995 959,29 грн.

Оборотні матеріальні засоби (з урахуванням витрат майбутніх періодів в сумі 23 000,00 грн та за мінусом кредиторської заборгованості згідно з актом оцінки в сумі 36 434 000,00 грн.) вартістю 26 585 000,00 грн. Орендар викуповує на підставі договору купівлі - продажу, що укладається одночасно з підписанням цього договору.

Після укладення цього Договору Орендар приєднує до свого майна Підприємство в установленому порядку.

Орендар виступає правонаступником усіх прав та обов'язків реорганізованого Підприємства.

Майно Підприємства враховується окремо від іншого майна Орендаря на окремому балансі з зазначенням того, що це майно є орендованим.

Передача Підприємства в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на це майно. Майно залишається у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, а Орендар користується ним протягом всього строку оренди.

Передача Підприємства в оренду здійснюється за вартістю, визначеною в акті оцінки, складеному за Методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Орендар зобов'язується зберегти структуру, трудові та соціальні гарантії членам трудового колективу, які діяли на день укладення договору оренди відповідно до статуту та колективного договору КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради.

Орендна плата є платежем, який Орендар вносить незалежно від наслідків господарської діяльності і визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, затвердженої рішенням обласної ради від 25.03.2011 (зі змінами), і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць за який є інформація про індекс інфляції) - грудень 2018 року 214 881 грн. 12 коп.

Орендна плата за перший місяць оренди - лютий 2019 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за січень та лютий 2019 року. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством.

Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць, що друкується Мінстатом України.

Орендну плату Орендар зобов'язаний перераховувати щомісячно не пізніше останнього числа поточного місяця згідно з виставленими рахунками Орендодавцем.

Цей Договір діє з моменту його вчинення і до 29 жовтня 2021 року включно. Строкове орендне користування Підприємством Орендар починає з 12 лютого 2019 року, але не раніше дати підписання акта приймання - передачі Підприємства в оренду.

Додатком до Договору оренди є, зокрема, розрахунок розміру орендної плати за оренду цілісного майнового комплексу КП «Ліки України» із змісту якого вбачається, що орендна ставка, визначена згідно з Методикою розрахунку та порядком використання плати за оренду майна комунальної власності області, становить 3%. Розмір річної орендної плати без ПДВ - 2 481 783,91 грн.

12 лютого 2019 року між УКМ Чернігівської обласної ради (Орендодавцем) та ТОВ «Ліки України» (Орендарем) був підписаний акт приймання - передачі майна в оренду.

11 лютого 2019 року між УКМ Чернігівської обласної ради (Продавцем) та ТОВ «Ліки України» (Покупцем) був укладений договір купівлі - продажу оборотних матеріальних активів згідно умов якого (п. 1.1, 1.2, 1.3, 2.1) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 № 629 «Про затвердження Методики оцінки об'єктів оренди, Порядку викупу орендарем оборотних матеріальних засобів та Порядку надання в кредит орендареві коштів та цінних паперів», у зв'язку з укладенням договору оренди цілісного майнового комплексу Комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради (Підприємства), Продавець продає, а Покупець купує оборотні матеріальні активи (активи) загальною вартістю 26 585 000,00 грн.

Перелік активів вартістю 26 585 000,00 грн. відображений в даних інвентаризації по КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради, проведеної станом на 31.10.2018р.

Вартість активів визначена незалежною (експертною) оцінкою суб'єктом оціночної діяльності - ТОВ «Ажіо.» станом на 31.10.2018р.

Покупець зобов'язаний сплатити за придбані оборотні матеріальні активи початковий внесок у розмірі 30% від загальної вартості майна, що становить 7 975 500,00 грн. протягом 30-ти календарних днів з моменту укладення даного договору. Решта суми виплачується покупцем протягом 12 місяців від моменту укладення даного договору, але не пізніше 11.02.2020р.

11 лютого 2019 року начальником УКМ Чернігівської обласної ради Буніним А.Ю. видано наказ № 24 «Про реорганізацію КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради шляхом приєднання до ТОВ «Ліки України»».

Згідно даного наказу було прийнято рішення припинити з 12 лютого 2019 року діяльність КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради шляхом його реорганізації через приєднання до орендаря цілісного майнового комплексу - ТОВ «Ліки України» та створити комісію з реорганізації підприємства.

На виконання умов договору купівлі - продажу оборотних матеріальних активів від 11.02.2019р. ТОВ «Ліки України», платіжними дорученнями від 18.02.2019р. № 12 на суму 1 000 000,00 грн., від 26.02.2019р. № 96 на суму 1 000 000,00 грн. та від 11.03.2019р. № 247 на суму 5 975 500,00 грн., сплатило початковий внесок у розмірі 30% від загальної вартості майна, що становить 7 975 500,00 грн.

Приписом ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 140, 142, 144 - 146 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.

Інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.

За змістом ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування; районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст.

Статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: вирішення за дорученням відповідних рад питань про продаж, передачу в оренду, концесію або під заставу об'єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних, обласних рад, а також придбання таких об'єктів в установленому законом порядку (п. 19); вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників (п. 20).

Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

У відповідності з ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку.

Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.

Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Згідно ст. 283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо - технічного призначення (або єдиний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

Об'єктом оренди можуть бути, зокрема, державні та комунальні підприємства або їх структурні підрозділи як єдині майнові комплекси, тобто господарські об'єкти із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), відокремленою земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт, та автономними інженерними комунікаціями і системою енергопостачання.

Статтею ст. 287 Господарського кодексу України встановлено, що орендодавцями щодо комунального майна є, зокрема, органи, уповноважені місцевими радами управляти майном відповідно щодо майна, яке є у комунальній власності.

Організаційні та майнові відносини, пов'язані з передачею в оренду єдиних майнових комплексів, що є комунальною власністю, регулюються законодавством відповідно до цього Кодексу.

Мета і предмет господарської діяльності, визначені в установчих документах суб'єкта господарювання, який здійснює господарську діяльність на базі орендованого майна, не можуть суперечити умовам договору оренди.

Організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна підприємств, заснованих на майні, що перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в комунальній власності, а також майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває у комунальній власності, на момент виникнення спірних правовідносин були врегульовані Законом України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992р. № 2269-ХІІ (надалі - Закон № 2269-ХІІ).

Відповідно до ст. 5 Закону № 2269-ХІІ, орендодавцями щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно перебуває у комунальній власності є органи, уповноважені органами місцевого самоврядування управляти майном.

Рішенням п'ятнадцятої сесії Чернігівської обласної ради четвертого скликання від 25.03.2005р. було створено УКМ Чернігівської обласної ради та затверджено положення про управління.

Рішенням дванадцятої сесії Чернігівської обласної ради сьомого скликання від 28.03.2018р. № 70-12/VІІ положення про УКМ Чернігівської обласної ради було затверджено в новій редакції (надалі - Положення про УКМ).

Згідно п. 1.1, 2.1 - 2.3, 3.6, 3.8, 3.13, 4.8, 5.3 Положення про УКМ, управління є уповноваженим органом обласної ради, який відповідно до законодавства України забезпечує реалізацію повноважень обласної ради по управлінню та розпорядженню майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області (далі також - майном (об'єктами) комунальної власності області).

Основними завданнями Управління є: реалізація регіональної політики у сфері управління та розпорядження майном комунальної власності області; забезпечення ефективного управління та використання об'єктів комунальної власності області; забезпечення надходжень до обласного бюджету коштів за рахунок передачі в оренду та відчуження майна комунальної власності області.

Управління відповідно до покладених на нього завдань:

у встановленому порядку виступає орендодавцем цілісних майнових комплексів комунальних підприємств обласної ради, їх структурних підрозділів, нерухомого та іншого окремого індивідуально визначеного майна;

формує щороку на підставі інформації підприємств та закладів обласної ради (орендодавців об'єктів комунальної власності області) переліки цілісних майнових комплексів підприємств та їх структурних підрозділів і нерухомого майна, що може бути передано в оренду та оприлюднює їх в засобах масової інформації та на офіційному веб - сайті Управління;

здійснює функції Органу управління комунальних підприємств та закладів, які належать до сфери його управління.

Начальник УКМ видає у межах своєї компетенції накази, організовує та контролює їх виконання; діє без довіреності та представляє управління у всіх установах, підприємствах, організаціях.

Управління має право укладати договори, набувати майнових і немайнових прав, бути позивачем і відповідачем у судах з питань, що належать до його компетенції.

Рішенням третьої сесії Чернігівської обласної ради шостого скликання від 25.03.2011р. було затверджено Положення про порядок передачі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в оренду в новій редакції (надалі - Положення про порядок передачі майна в оренду).

Відповідно до п. 2, 3 Положення про порядок передачі майна в оренду (зі змінами, внесеними рішеннями обласної ради від 30 вересня 2011 року, від 07.12.2017 № 54-11/VІІ, від 28.03.2018 № 66-12/VII), об'єктами права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, на які поширюється дія цього Положення, є, зокрема, цілісні майнові комплекси комунальних підприємств (крім комунальних некомерційних підприємств), їх структурні підрозділи (філії, цехи, дільниці).

Орендодавцем майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області є, зокрема, Управління комунального майна обласної ради - щодо цілісних майнових комплексів комунальних підприємств обласної ради, їх структурних підрозділів, нерухомого майна, яке перебуває на бухгалтерському обліку управління, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації) комунальних підприємств обласної рад та нерухомого майна, яке перебуває в користуванні (на бухгалтерському обліку) окремих структурних підрозділів Чернігівської обласної державної адміністрації та не використовується ними для виконання своїх функцій, майна установ та закладів, яке закріплене за ними на праві оперативного управління.

Зважаючи на те, що і Положення про УКМ, і Положення про порядок передачі майна в оренду були прийняті на пленарних засіданнях Чернігівської обласної ради, слід зробити висновок, що УКМ Чернігівської обласної ради являється, в розумінні ст. 287 Господарського кодексу України та ст. 5 Закону № 2269-ХІІ, орендодавцем щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області.

У відповідності з ст. 6 Закону № 2269-ХІІ, орендарями згідно з цим Законом можуть бути господарські товариства, створені членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу, інші юридичні особи та громадяни України, фізичні та юридичні особи іноземних держав, міжнародні організації та особи без громадянства.

Статтею 7 Закону № 2269-ХІІ передбачено, що ініціатива щодо оренди майна може виходити від фізичних та юридичних осіб, які можуть бути орендарями відповідно до статті 6 цього Закону, пропозиція може надходити від орендодавців, зазначених у статті 5 цього Закону. Орендодавець може оголосити про передачу майна в оренду в порядку, встановленому цим Законом.

За наявності ініціативи щодо оренди цілісного майнового комплексу орендодавець у триденний термін повинен повідомити про це трудовий колектив підприємства, його структурного підрозділу, щодо майна якого подано заяву про оренду.

Трудовий колектив протягом п'ятнадцяти днів, враховуючи день отримання повідомлення про наявність заяви (ініціативи) щодо оренди цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, має право прийняти рішення про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, утворити господарське товариство та подати орендодавцю у встановленому порядку заяву щодо оренди відповідного майна.

Фонд державного майна України щодо державного майна, а органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим, або комунального майна формують щороку на підставі інформації органів, уповноважених управляти відповідним майном, переліки цілісних майнових комплексів підприємств та їх структурних підрозділів і нерухомого майна, що може бути передано в оренду.

Зазначені переліки оприлюднюються в засобах масової інформації та на офіційних веб-сайтах орендодавців.

Порядок прийняття рішення трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу про оренду цілісного майнового комплексу встановлений ст. 8 Закону № 2269-ХІІ згідно положень якої рішення трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу про оренду цілісного майнового комплексу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини членів трудового колективу підприємства. Ініціативу щодо оренди структурного підрозділу повинна підтримати більш як половина складу трудового колективу цього підрозділу.

Після прийняття рішення про оренду цілісного майнового комплексу члени трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу засновують відповідно до чинного законодавства господарське товариство.

До реєстрації у встановленому порядку статуту господарського товариства кожен член трудового колективу підприємства або його структурного підрозділу, цілісний майновий комплекс якого передається в оренду, має право вступити у зазначене господарське товариство на підставі особистої заяви.

Створене членами трудового колективу господарське товариство, у статутному (складеному) капіталі якого частка внесків членів трудового колективу становитиме відповідно до статуту товариства більш як 50 відсотків, має переважне перед іншими фізичними та юридичними особами право на укладення договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, де створене це товариство. Заява господарського товариства про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди подається орендодавцю до проведення конкурсу на право оренди цього майна.

Відповідно до ст. 9 Закону № 2269-ХІІ, фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України (далі - матеріали), відповідному орендодавцеві, зазначеному у статті 5 цього Закону.

У разі надходження до орендодавця заяви про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), орендодавець за умови відсутності заборони на передачу майна в оренду у п'ятиденний строк після дати реєстрації заяви надсилає копії матеріалів органу, уповноваженому управляти відповідним майном, а у разі якщо:

підприємство, його структурний підрозділ, щодо цілісного майнового комплексу якого надійшла заява про оренду, або ініціатор укладення договору оренди згідно із законодавством займають монопольне становище на ринку;

внаслідок укладення договору оренди підприємець або група підприємців можуть зайняти монопольне становище на ринку;

сумарна вартість активів або сумарний обсяг реалізації товарів (робіт, послуг), що належать об'єкту оренди та ініціаторові укладення договору оренди, перевищують показники, визначені законодавством, - також до органу Антимонопольного комітету України.

Органи, уповноважені управляти майном, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, розглядають подані матеріали і протягом п'ятнадцяти днів після надходження матеріалів повідомляють підприємство про своє рішення (надання дозволу щодо укладення договору оренди або відмову).

Орендодавець протягом п'яти днів після погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном (у випадках, передбачених цим Законом, - органом Антимонопольного комітету України), а в разі якщо заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом 15 днів після дати її реєстрації розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника.

Таким чином, враховуючи, що УКМ Чернігівської обласної ради являється і орендодавцем щодо цілісних майнових комплексів підприємств, які перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, і водночас органом, уповноваженим управляти відповідним майном, доводи прокурора про те, що питання передачі в оренду цілісного майнового комплексу КП «Ліки України» повинно було вирішуватися виключно на пленарному засіданні обласної ради, є помилковими.

Частинами 4, 6 ст. 9 Закону № 2269-ХІІ також передбачено, що протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення орендодавець приймає заяви про оренду відповідного майна.

Протягом трьох робочих днів після закінчення строку приймання заяв орендодавець своїм наказом ухвалює рішення за результатами вивчення попиту на об'єкт оренди. У разі якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником. У разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди.

Орендодавець відмовляє в укладенні договору оренди в разі, якщо:

прийнято рішення про приватизацію або передприватизаційну підготовку цих об'єктів;

об'єкт включено до переліку підприємств, що потребують залучення іноземних інвестицій, згідно з рішенням Кабінету Міністрів України чи органів місцевого самоврядування;

орган Антимонопольного комітету України не дає згоди, виходячи з підстав, наведених в абзацах другому - четвертому частини другої цієї статті;

орган, уповноважений управляти майном, не дає згоди на укладення договору оренди;

орендодавець, зазначений в абзацах другому і третьому статті 5 цього Закону, прийняв рішення про укладення договору оренди нерухомого майна з бюджетною установою;

є інші підстави, передбачені законом.

Порядок проведення конкурсу для об'єктів, що перебувають у комунальній власності, визначається органами місцевого самоврядування.

У разі визначення орендаря на конкурсних засадах орендодавець надсилає копії проекту договору та інших матеріалів відповідним органам, зазначеним у частині другій цієї статті, у п'ятиденний термін після дати затвердження результатів конкурсу.

Згідно п. 6, 11, 14, 15 Положення про порядок передачі майна в оренду, у разі надходження двох і більше заяв на оренду, майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області передається в оренду за конкурсом, крім випадків передачі в оренду майна особам, які мають право на укладення договору оренди поза конкурсом. визначених цим Положенням та законодавством.

Фізичні та юридичні особи, які мають намір укласти договір оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства, його структурного підрозділу направляють на адресу управління комунального майна обласної ради відповідну заяву із пропозиціями щодо умов майбутнього договору оренди, а також наступні документи:

виписку з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб -підприємців;

звіт про фінансові результати з урахуванням дебіторської і кредиторської заборгованостей на останню звітну дату;

декларацію про доходи фізичної особи за попередній рік;

витяг з протоколу загальних зборів (конференції) трудового колективу працівників підприємства, його структурного підрозділу про рішення щодо створення господарського товариства та затвердження його статуту;

витяг з протоколу загальних зборів (конференції) трудового колективу працівників підприємства, його структурного підрозділу про рішення взяти в оренду цілісний майновий комплекс підприємства, його структурний підрозділ;

інформацію щодо платіжних реквізитів та про наявні відкриті рахунки в банківських установах;

пропозиції щодо способу забезпечення зобов'язань за договором оренди, у разі його укладення, а також завірені заявником копії:

паспорта (стор. 1, 2, 11) для фізичної особи;

довідки про включення до ЄДРПОУ;

установчих документів;

довідки про взяття на облік платника податків;

ліцензії па здійснення окремого виду діяльності, у разі її наявності.

Управління комунального майна обласної ради протягом п'яти днів після закінчення терміну погодження умов оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства, його структурного підрозділу з органами, зазначеними у пункті 12 цього Положення, а у випадках, коли заява про оренду не потребує узгодження, протягом п'ятнадцяти днів після дати її реєстрації розміщує в Чернігівській обласній газеті «Деснянська правда», а також на офіційному веб-сайті управління комунального майна обласної ради оголошення про намір передати майно в оренду та повідомляє про це заявника або відмовляє в задоволенні заяви і повідомляє про це заявника з обґрунтуванням причин відмови.

У разі надходження заяви про оренду цілісного майнового комплексу комунального підприємства, його структурного підрозділу від осіб, які відповідно до законодавства мають право на укладення договору оренди поза конкурсом, управління комунального майна обласної ради з врахуванням вимог та термінів, визначених пунктами 12 та 14 цього Положення, дає згоду на укладення договору оренди та розпочинає заходи. пов'язані з його укладенням або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника з обґрунтуванням причин відмови.

При цьому, термін укладення договору оренди не повинен перевищувати двох місяців з дати реєстрації заяви про оренду.

Рішенням третьої сесії Чернігівської обласної ради шостого скликання від 25.03.2011р. було затверджено Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в новій редакції (надалі - Положення про порядок проведення конкурсу).

Згідно п. 4, 5, 12, 23, 24 Положення про порядок проведення конкурсу, критерієм визначення переможця конкурсу є найбільша запропонована орендна плата.

Конкурс оголошується за результатами вивчення попиту на оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в порядку, передбаченому чинним законодавством та у разі наявності двох і більше заяв від фізичних або юридичних осіб, за умови відсутності заяви від особи, яка відповідно до законодавства має право на отримання відповідного комунального майна в оренду поза конкурсом.

Конкурс проводиться з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону, на якому визначається переможець конкурсу.

У разі надходження двох або більше заяв з пропозиціями, які відповідають умовам конкурсу, переможець конкурсу визначається за критерієм найбільшої запропонованої орендної плати за перший місяць оренди.

За своєю правовою природою аукціонні торги - це безпосередній процес публічної реалізації товару за визначеними правилами серед конкуруючих учасників торгів за право придбати, виставлений на торги товар, по запропонованій покупцями ціні.

Тобто, під час проведення конкурсу на право оренди майна його учасники, які перебувають в рівних умовах, змагаються між собою шляхом надання пропозицій щодо розміру орендної плати. При цьому, збільшення розміру орендної плати здійснюється учасниками з кроком, який установлюється конкурсною комісією. І якщо після того, як голова комісії тричі оголосив останню пропозицію, від учасників конкурсу не надійдуть пропозиції щодо більш високої ціни, голова комісії оголошує «Вирішено», називає номер учасника, який запропонував найвищу ціну (розмір орендної плати за перший місяць оренди), і оголошує його переможцем конкурсу.

Однак, законодавством встановлено, що створене членами трудового колективу господарське товариство, у статутному (складеному) капіталі якого частка внесків членів трудового колективу становитиме відповідно до статуту товариства більш як 50 відсотків, має переважне перед іншими фізичними та юридичними особами право на укладення договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, де створене це товариство. Заява господарського товариства про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди подається орендодавцю до проведення конкурсу на право оренди цього майна.

Участь такого господарського товариства в конкурсі на право оренди майна може призвести до порушення його переважного права на укладення договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства, у випадку якщо господарське товариство, створене членами трудового колективу, не зможе запропонувати більш високу ціну ніж інші учасники конкурсу.

Як було вказано вище, членами трудового колективу КП «Ліки України» було створене господарське товариство (ТОВ «Ліки України»), у статутному (складеному) капіталі якого частка внесків членів трудового колективу становить відповідно до статуту товариства більш як 50 відсотків.

За таких обставин, ТОВ «Ліки України» мало переважне перед іншими фізичними та юридичними особами право на укладення договору оренди цілісного майнового комплексу КП «Ліки України».

При цьому, таке право відповідно до вищенаведених положень Закону № 2269-ХІІ, Положення про порядок передачі майна в оренду та Положення про порядок проведення конкурсу, затверджених рішеннями Чернігівської обласної ради, правомірно було реалізовано без вивчення попиту на оренду цього майна та оголошення конкурсу на право його оренди.

Таким чином, суд відхиляє доводи прокурора про те, що відсутністю в друкованих засобах масової інформації або на офіційному веб-сайті оголошення про намір передати майно в оренду грубо проігноровано порядок укладання договору оренди, передбачений ч. 4 ст. 9 Закону № 2269-ХІІ і що наведене фактично призвело до порушення конкурсних засад передачі комунального майна в оренду, звуження кола потенційних орендарів, дозволило уникнути проведення конкурсу на оренду майна, обмежило право інших учасників на оренду цілісного майнового комплексу КП «Ліки України».

Посилання прокурора на відсутність на офіційному сайті Чернігівської обласної ради та УКМ обласної ради переліку цілісних майнових комплексів підприємств, які можуть бути передані в оренду, із зазначенням у ньому цілісного майнового комплексу КП «Ліки України», не може бути підставою для висновку про незаконність передачі в оренду даного майна, знову ж таки у зв'язку з наявністю у ТОВ «Ліки України» переважного права на укладення договору оренди.

Доводи прокурора про те, що у зв'язку з не укладенням сторонами договору оренди у строки, визначені абзацом 2 пункту 14 та абзацом 2 пункту 15 Положення про порядок передачі майна в оренду, переважне право на укладення договору оренди майна цілісного майнового комплексу трудовим колективом ТОВ «Ліки України» було втрачено, суд відхиляє, адже порушення терміну укладення договору оренди прямо не свідчить про втрату права на його укладення, а може бути підставою для пред'явлення вимог про відшкодування збитків завданих внаслідок ухилення від укладення договору.

Щодо необхідності погодження питання передачі в оренду цілісного майнового комплексу КП «Ліки України» з територіальним відділенням Антимонопольного комітету України, суд зазначає, що прокурором в позовній заяві не наведено обґрунтування необхідності погодження даного питання з органом Антимонопольного комітету України, а тому ці заперечення залишаються судом поза увагою.

Згідно ст. 19 Закону № 2269-ХІІ, орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786 затверджено Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу.

Згідно п. 4, 5, 12 цієї Методики, орендна плата за цією Методикою розраховується у такій послідовності: визначається розмір річної орендної плати. На основі розміру річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку орендної плати - останній місяць, за який визначено індекс інфляції, яка фіксується у договорі оренди. З урахуванням розміру орендної плати за базовий місяць оренди розраховується розмір орендної плати за перший та наступні місяці оренди.

Розмір річної орендної плати за цілісні майнові комплекси державних підприємств визначається за формулою:

Опл =(Воз + Внм) х Сор.ц ________________________________, 100

де Опл - розмір річної орендної плати, грн.; Воз - вартість основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди, гривень; Внм - вартість нематеріальних активів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди, гривень; Сор.ц - орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств, визначена згідно з додатком 1 (яка для інших об'єктів складає 10%).

Перед розрахунком орендної плати за перший місяць оренди чи після перегляду розміру орендної плати визначається розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку за такою формулою:

Опл. міс.=Опл ________________ 12х Ід.о. х Ім,

де Опл - розмір річної орендної плати, визначений за цією Методикою, гривень; Ід.о. - індекс інфляції за період з дати проведення незалежної або стандартизованої оцінки до базового місяця розрахунку орендної плати; Ім - індекс інфляції за базовий місяць розрахунку орендної плати.

Розмір орендної плати за перший місяць оренди визначається шляхом коригування розміру орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за період з першого числа наступного за базовим місяця до останнього числа першого місяця оренди.

Рішенням дев'ятої сесії Чернігівської обласної ради сьомого скликання від 17 травня 2017 року № 34-9/VІІ внесені зміни до Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, затвердженої рішенням обласної ради від 25 березня 2011 року, шляхом викладення її в новій редакції.

Так, згідно п. 3.1 - 3.3 цієї Методики, орендна плата за оренду цілісного майнового комплексу комунального підприємства розраховується у такій послідовності: визначається розмір річної орендної плати, на основі розміру річної орендної плати визначається розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку.

Розмір річної орендної плати за оренду цілісного майнового комплексу комунального підприємства визначається за формулою:

Опл =(Воз + Внм) х 3% _______________________________, 100

де Опл - розмір річної орендної плати, грн.; Воз - вартість основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди, гривень; Внм - вартість нематеріальних активів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди, гривень; 3% - орендна ставка.

Розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку розраховується за формулою:

Опл. міс.=Опл ________________ 12х Ід.о. х Ім,

де Опл. міс. - орендна плата за базовий місяць розрахунку, грн; Опл - річна орендна плата, грн; Ід.о. - індекс інфляції за період з дати проведення незалежної або стандартизованої оцінки до базового місяця розрахунку орендної плати; Ім - індекс інфляції за базовий місяць розрахунку орендної плати.

Оскільки методикою розрахунку орендної плати є сукупність взаємозв'язаних способів та прийомів для її визначення, слід зробити висновок, що Методика розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, визначена Чернігівською обласною радою на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності, адже орендна плата за оренду цілісного майнового комплексу комунального підприємства визначається за тими ж формулами і принципами, що і орендна плата за оренду цілісного майнового комплексу державного підприємства.

При цьому, встановлення органом місцевого самоврядування іншої орендної ставки, ніж це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786, не суперечить законодавству, оскільки державну політику у сфері оренди щодо майна, яке перебуває в комунальній власності, здійснюють органи місцевого самоврядування (ст. 2 Закону № 2269-ХІІ).

У відповідності з ст. 4 Закону № 2269-ХІІ, грошові кошти та цінні папери з урахуванням дебіторської та кредиторської заборгованості орендодавець надає орендареві на умовах кредиту за ставкою рефінансування Національного банку України, а інші оборотні матеріальні засоби викуповуються орендарем. Порядок викупу оборотних матеріальних засобів та використання грошових коштів, одержаних від їх викупу, а також грошових коштів, наданих орендареві на умовах кредиту відповідно до цієї статті, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно Порядку викупу орендарем оборотних матеріальних засобів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 року № 629, викуп орендарем оборотних матеріальних засобів провадиться згідно з договором купівлі-продажу, який укладається одночасно з договором оренди.

Вартість оборотних матеріальних засобів визначається згідно з пунктом Методики оцінки вартості об'єктів оренди. При цьому продукція незавершеного виробництва викуповується орендарем за внутрішніми цінами виробництва.

Плата за придбані оборотні матеріальні засоби вноситься орендарем протягом 30 календарних днів з моменту укладання договору.

Створеному членами трудового колективу господарському товариству орендодавець може продати оборотні матеріальні засоби в кредит за умови оплати ним не менше як 30 відсотків їхньої вартості. При цьому термін оплати оборотних матеріальних засобів не повинен перевищувати одного року з дати укладення договору купівлі-продажу. Розміри чергових внесків та строки їх сплати визначаються в договорі купівлі-продажу.

Матеріалами справи підтверджується, що ТОВ «Ліки України» згідно вимог договору купівлі - продажу оборотних матеріальних активів сплатило початковий внесок у розмірі 30% від загальної вартості майна, що становить 7 975 500,00 грн.

Щодо відсутності кредитного договору, то відповідно до п. 13 Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 року № 629, вартість майна, що надається орендареві на умовах кредиту відповідно до вимог статті 4 Закону № 2269-ХІІ, визначається шляхом підсумовування балансової вартості цінних паперів і залишку коштів у касі, на розрахункових рахунках у банках, дебіторської заборгованості за вирахуванням кредиторської заборгованості.

Якщо кредиторська заборгованість перевищує суму залишку коштів у касі та на розрахункових рахунках у банках, суму дебіторської заборгованості, в кредит надаються лише цінні папери за балансовою вартістю, а у разі їх відсутності сума залишку коштів у касі та на розрахункових рахунках у банках передається орендареві для погашення кредиторської заборгованості підприємства без укладення договору кредиту на підставі внесення відповідної умови до договору оренди.

Згідно Акта оцінки цілісного майнового комплексу підприємства, що передається в оренду, затвердженого УКМ 11 січня 2019 року вартість майна, що надається орендареві на умовах кредиту відсутня, оскільки кредиторська заборгованість перевищує суму залишку коштів у касі та на розрахункових рахунках у банках, суму дебіторської заборгованості.

Вищевикладеним спростовуються посилання прокурора на відсутність повноважень у УКМ щодо продажу оборотних матеріальних засобів під час укладення договору оренди цілісного майнового комплексу.

Згідно ст. 14 Закону № 2269-ХІІ, припинення діяльності підприємства або його структурного підрозділу здійснюється шляхом його реорганізації через приєднання до орендаря, а структурного підрозділу - шляхом виділення з підприємства з наступним приєднанням до орендаря з дати видання про це відповідного наказу органу, уповноваженого управляти майном.

Приєднання підприємства або його структурного підрозділу до орендаря здійснюється за відповідним рішенням органу управління орендаря.

За умовами договору оренди цілісного майнового комплексу № 224, орендар приєднує до свого майна підприємство в установленому порядку.

На виконання вимог Закону № 2269-ХІІ, начальником УКМ видано наказ від 11 лютого 2019 року № 24 «Про реорганізацію комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради шляхом приєднання до товариства з обмеженою відповідальністю «Ліки України».

Згідно Статуту КП «Ліки України» до повноважень Засновника (Позивача) належить прийняття рішення про ліквідацію або реорганізацію Підприємства, крім реорганізації у випадку передачі цілісного майнового комплексу Підприємства в оренду.

За змістом ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема визнання правочину недійсним

Відповідно до ст. 203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

За змістом ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Статтями 13, 73, 74, 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема письмовими, речовими і електронними доказами.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що УКМ було дотримано порядок передачі в оренду цілісного майнового комплексу КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Як зазначено у п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Суд також зазначає, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03, від 28.10.2010).

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Щодо поданої третьою особою разом з клопотанням про поновлення строку для подання доказів від 29.10.2020р. довідки Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 05.06.2020р., суд зазначає, що даний доказ був отриманий третьою особою під час ознайомлення в Новозаводському районному суді м. Чернігова з матеріалами кримінального провадження, яке розслідується СУ ГУ Нацполіції в Чернігівській області.

Згідно ст. 222 КПК України, відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з письмового дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим.

Оскільки відповідний дозвіл до суду поданий не був, суд вважає, що даний доказ був одержаний з порушенням закону, а тому судом не приймаються.

Щодо представництва прокурором інтересів держави в суді, то Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 дійшла висновку, що прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу. Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Як вказує прокурор, Чернігівській обласній раді було достеменно відомо про існування оспорюваних у позові прокуратури у справі № 927/172/19 наказів та укладення оспорюваних договорів, оскільки накази видавалися, а угоди укладалися її структурним підрозділом. З цим же структурним підрозділом прокуратурою області здійснювалося листування, копії якого наявні в матеріалах судової справи (листи Управління комунального майна від 29.12.2018 № 01-1507, від 15.02.2019 № 03-182), а також від 18.02.2019 № 3-196 та від 22.02.2019 № 03-224, копії яких додаються. Про їх незаконність прокуратура Чернігівської області інформувала безпосередньо позивача листом від 21.02.2019 № 05/1-145 вих-19, який наявний в матеріалах судової справи. Про з'ясування прокуратурою питань законності наказів управляння комунального майна Чернігівської обласної ради та укладених на їх підставі договорів позивачу також було відомо з листів прокуратури області від 13.02.2019 № 05/1-64 вих-19 та від 18.02.2019 № 05/1-114 вих-19.

Окрім цього про обізнаність Чернігівської обласної ради щодо фактичних обставин, які стали підставою для звернення прокуратури області до суду з позовною заявою, свідчить її участь у якості відповідача у судовому розгляді адміністративної справи № 620/308/19 за позовом депутатів обласної ради про визнання протиправними та скасування рішень обласної ради та протиправним наказу начальника Управління комунального майна облради.

Указаний позов пред'явлено 28.01.2019, тобто майже за місяць до подачі прокурором позову до Господарського суду Чернігівської області. У позовній заяві депутатів міститься виклад фактів порушень законодавства та правове обґрунтування подібне тим, що вказані у позовній заяві прокурора, одна із позовних вимог в обох позовах співпадає.

Саме у зв'язку з розглядом адміністративної справи № 620/308/19, з огляду на її зв'язок за предметом, підставами, фактичними обставинами та спільними доказами зі справою № 927/172/19, у останній ухвалою суду від 01.04.2019 зупинялося провадження.

Як вказала Велика Палата Верховного Суду у своєму рішенні, невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. При цьому, розумність строку визначається з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо (п. п. 38 - 40, 80).

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності, (п. 43).

Законом України «Про прокуратуру», підзаконними нормативними актами, судовою практикою не визначено форму та строки повідомлення прокурором позивача про звернення до суду, як і кількість таких повідомлень.

Активне листування прокуратури області з обласною радою та її структурним підрозділом - Управлінням комунального майна до моменту пред'явлення позову свідчить про те, що вказані органі були обізнані про факти, зазначені у позовній заяві.

Натомість від позивача чіткої позиції щодо цього питання висловлено не було, від його структурного підрозділу - відповідача № 1 до органу прокуратури надавалася інформація у якій заперечувалися факти порушення законодавства.

Таким чином позивачу завчасно було надано необхідну інформацію для можливого самостійного реагування.

З аналізу змісту наведених вище правових позицій Великої Палати можна дійти висновку, що за логікою її рішення у наведеній вище справі необхідність завчасного повідомлення органу державної влади чи місцевого самоврядування, який у подальшому буде визначений позивачем, обумовлена наданням можливості такому органу самостійно вжити заходів, спрямованих на усунення порушень інтересів держави шляхом використання наданих йому повноважень, у тому числі щодо звернення до суду.

Разом з тим, позицію Великої Палати щодо необхідності надавати розумний строк позивачу для самостійного врегулювання спірних правовідносин та захисту інтересів держави не слід тлумачити звужено та формально.

Якщо позивач фактично відкрито демонструє небажання самостійно вживати такі заходи, то втрачається сенс прокурору тривалий час очікувати від нього дій, які очевидно не будуть вчинені.

Слід зазначити, що процесуальна поведінка позивача на стадії судового розгляду справи у підготовчому провадженні, а саме неявка уповноважених представників у судові засідання, не надання пояснень по суті справи, свідчить про відсутність наміру сприяти поновленню порушених інтересів держави.

Наведені вище факти бездіяльності позивача щодо відсутності реагування на порушення законодавства були очевидними та послідовними, що виключає можливість навіть припускати ймовірне самостійне вжиття ним дієвих заходів реагування.

Отже тривалість строку з моменту повідомлення позивача про представництво інтересів держави в суді до подачі прокурором позову у даному випадку не має суттєвого значення з урахуванням фактичної демонстрації позивачем не зацікавленості в усуненні порушень, які зазначаються прокурором у позовній заяві.

Також, Велика Палата вказала на необхідність урахування при визначенні підстав для звернення прокурора до суду в інтересах держави значимості порушення інтересів держави, можливості настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу.

На вказані обставини, а також на суспільний резонанс, який став наслідком прийняття оспорюваних наказів та укладених договорів, наголошувалося прокуратурою у заявах по суті справи.

До прокуратури області з питання незаконності відчуження цілісного майнового комплексу Комунального підприємства «Ліки України» зверталися самі депутати обласної ради (5 депутатів), як представники вищого представницького органу місцевого самоврядування в області та виразники волі значної кількості населення області - їх виборців (лист від 21.01.2019, вхідний номер 3051 від 07.02.2019). Звернення до голови Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.03.2019 підписали 13 депутатів обласної ради. Листом від 28.02.2019 № 01-02/102 до прокуратури області з питання неправомірності передачі вказаного майна за дорученням Новгород - Сіверської районної ради звертався звертався її голова. Питання обговорювалося головою Чернігівської ОДА на нараді з керівниками правоохоронних органів області. Вказана проблема постійно висвітлювалася у засобах масової інформації та веб-сайтах органів державної влади.

Таким чином, суд вважає, що при пред'явленні позову прокурором були виконано вимоги ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» у відповідності з правовими висновками Великої Палати Верховного Суду у справі № 912/2385/18.

За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За подання до суду даної позовної заяви прокурором було сплачено 8 644,50 грн. судового збору, який покладається на прокурора в повному обсязі.

Керуючись ст. 13, 73, 74, 76, 123, 126, 129, 233, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов заступника керівника Чернігівської обласної прокуратури до Управління комунального майна Чернігівської обласної ради та Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліки України» про визнання недійсними:

наказу начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради Буніна А.Ю. від 08.10.2018 № 159 «Про передачу в оренду цілісного майнового комплексу Комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради»;

договору оренди № 224 цілісного майнового комплексу підприємства, укладеного 11.02.2019 між Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ліки України»;

договору купівлі-продажу оборотних матеріальних активів, укладений 11.02.2019 між Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ліки України»;

наказу начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради Буніна А.Ю. від 11.02.2019 № 24 «Про реорганізацію Комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради шляхом приєднання до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліки України» залишити без задоволення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.

Повний текст рішення складено та підписано 11.05.2021.

Суддя А.С.Сидоренко