< Список >
< (ВСТУПНА ТА РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА) >
18 травня 2010 р. Справа № 2а-546/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.
за участю секретаря судового засідання-Михайленко О.В.
представника позивача Пятницькова Л.А.
представника відповідача Чернадчук О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Володимирський" до управління Пенсійного фонду України в Шосткінському районі Сумської області про визнання нечинною вимоги, -
Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Володимирський" (далі -позивач, ПАТ КБ «Володимирський») звернулося до суду з позовом, в якому просить визнати нечинною вимогу Управління Пенсійного фонду України в Шосткінському районі (далі -відповідач, УПФУ в Зарічному районі) №Ю112/11 від 11.11.2009 р. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в травні 2009 року у ПАТ КБ «Володимирський»не проводилось ні планової, ні позапланової перевірки щодо дотримання законодавства з питань нарахування, обчислення та сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України та інших платежів, контроль за сплатою яких покладено на органи Пенсійного фонду України, а також з питань формування та подання відомостей про застрахованих осіб органам Пенсійного фонду України, а тому за відсутності акту перевірки відповідачем безпідставно винесено вимогу від 11.11.2009р. №Ю 112/11 про сплату штрафу у розмірі 2236,05грн та пені у розмірі 704,08грн.
Також представник позивача зазначив, що затримка перерахування відбулася не з вини банку, а в силу дії об'єктивних обставин, а саме: кризових явищ світової економіки, нестабільності політичної та економічної ситуації в країні, відсутності чітких антикризових заходів з боку держави, але на даний час ПАТ "КБ "Володимирський" в повному обсязі виконав зобов'язання перед платниками страхових внесків. Також представником позивача було зазначено, що з метою поліпшення платоспроможності Банку, відновлення належного виконання банківського обслуговування населення, захисту інтересів клієнтів Банку в ПАТ КБ «Володимирський»призначено тимчасову адміністрацію, а з метою створення сприятливих умов для відновлення фінансового стану в банківській установі введено мораторій на задоволення вимог кредиторів строком на шість місяців - з 17.07.2009р. до 16.01.2010р. Відповідно до статті 85 Закону України «Про банки і банківську діяльність»протягом дії мораторію забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства України та не нараховуються неустойка (штраф, пеня), інші фінансові (економічні) санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Також представник позивача посилався на п. 1.12 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті затвердженої постановою Національного Банку України №22 від 21 січня 2004 року, відповідно до якого, банк (філія, відділення), який не може виконати розрахунковий документ на списання/примусове списання коштів з рахунку клієнта банку в установлений законодавством України термін, якщо немає/недостатньо коштів на своєму кореспондентському рахунку, зобов'язаний: узяти розрахунковий документ платника/стягувача на обліковування за відповідним позабалансовим рахунком; надіслати письмове повідомлення платнику/стягувачу про невиконання його розрахункового документа із зазначенням причини: "Немає/недостатньо коштів на кореспондентському рахунку банку"; ужити заходів для відновлення своєї платоспроможності. Платіжні доручення були прийняті ПАТ "Комерційний банк "Володимирський" на позабалансовий рахунок, де ведеться облік невиконаних розрахункових документів платників, а вже після поліпшення платоспроможності, банком було проведено перерахування коштів у відповідності до реквізитів платіжних доручень.
Представник відповідача проти позову заперечує, зазначає, що Управлінням Пенсійного фонду України в Шосткінському районі було встановлено, що позивачем несвоєчасно було перераховані грошові кошти щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від страхувальників : ВАТ «Воронізький цукровий завод», ПП ОСОБА_4, ПП ОСОБА_5, ТОВ А/Ф «Надія», ТОВ А/Ф «Мрія». За таких обставин відповідачем рішеннями №126 -136 від 26.05.2009 року були застосовані штрафні санкції та нарахована пеня до банківської установи за несвоєчасне зарахування сум страхових внесків від страхувальників.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, надані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
26 травня 2009 року управлінням Пенсійного фонду України в Шосткінському районі були проведені перевірки своєчасності зарахування сум страхових внесків від ВАТ «Воронізький цукровий завод», ПП ОСОБА_4, ПП ОСОБА_5, ТОВ А/Ф «Надія», ТОВ А/Ф «Мрія», під час яких були встановлені факти несвоєчасного перерахування ПАТ "Комерційний банк "Володимирський" на банківські рахунки Пенсійного фонду України сум страхових внесків.
Як вбачається із матеріалів справи, ТОВ "Агрофірма "Мрія" платіжним дорученням №1,2 від 20.03.2009 сплатило страхові внески до управління Пенсійного фонду України в Шосткинському районі Сумської області на суму 3972,84 грн. та 299,16 грн. (а.с. 49), але як вбачається із копії виписки Шосткінського відділення ВАТ "Ощадбанк" м. Шостка, вищезазначені кошти перераховані позивачем на рахунки Управління 22.04.2009 р. (а.с.49 зв.стор.) та не заперечується в судовому засіданні представником позивача.
Платіжними дорученнями № 83, 84 від 17.04.2009 ТОВ "Агрофірма "Надія" сплатило кошти до управління Пенсійного фонду України в Шосткинському районі Сумської області в сумі 3987,81 грн. та 300,29 грн. (а.с.63), але кошти перераховані позивачем на рахунки Управління 12.05.2009 р. та 08.05.2009 р. (63 зв.стор.) та не заперечується в судовому засіданні представником позивача.
ВАТ "Воронізький цукровий завод" платіжними дорученнями від 02.04.2009 р. № 56, 58, 65 сплатило внески до управління Пенсійного фонду України в Шосткинському районі Сумської області в сумі 575,00 грн., 3380,00 грн., 8994,00 грн. (а.с. 56-58), але кошти перераховані позивачем на рахунки Управління 08.05.2009 р. та 12.05.2009р. (а.с. 53-56) та не заперечується в судовому засіданні представником позивача.
Відповідно до квитанції від 06.02.2009р. ПП ОСОБА_4 сплатив страхові внески до управління Пенсійного фонду України в Шосткинському районі Сумської області у сумі 398,63 грн. та 27,05 грн. (а.с. 67), кошти перераховані позивачем на рахунки Управління 16.02.2009р., крім цього, відповідно до квитанції від 05.02.2009р. ПП ОСОБА_5 сплатив страхові внески до Управління у сумі 398,63 грн. та 27,05 грн.(а.с.65) , але кошти перераховані позивачем на рахунки управління Пенсійного фонду України в Шосткинському районі Сумської області 16.02.2009р. (а.с. 68-70) та не заперечується в судовому засіданні представником позивача.
Відповідно до п. 1 ч. 10 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій, зазначених у частині дев'ятій цієї статті, сум інвестиційного доходу, одержаного від інвестування коштів Накопичувального фонду, за несвоєчасне перерахування за платіжними документами виконавчих органів Пенсійного фонду та несвоєчасне зарахування на банківські рахунки сум коштів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду, які використовуються на цілі, передбачені цим Законом, нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення їх перерахування (зарахування) та накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не зарахованих (неперерахованих) сум.
Згідно п. 8.1 ст. 8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" від 05.04.2001 № 2346-Ш (далі - Закон № 2346-ІП) банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження, а п. 8.4. ст. 8 цього ж Закону, міжбанківський переказ виконується в строк до трьох операційних днів.
Оскільки відповідачем було встановлено факти порушення банківською установою п. 1 ч. 10 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", даний факт не заперечується в судовому засіданні представником позивача, а саме щодо порушення строків перерахування вищезазначених доручень страхувальників, управлінням Пенсійного фонду України в Шосткинському районі Сумської області були правомірно прийняті рішення № 126-136 від 26.05.2009 року (а.с. 10,12,14,16,18,20,22,24,26,28,30) про застосування до ПАТ КБ «Володимирський»штрафних санкції на загальну суму 2236,05 грн. та нарахована пеня в сумі 704, 08 грн.
Рішення відповідача №126-136 від 26.05.2009р. оскаржувалися ПАТ КБ "Володимирський" в адміністративному порядку, проте рішенням Пенсійного фонду України від 15.09.2009 року № 16649/09-10 (а.с.45) були залишені без змін.
Так, сума штрафних санкцій та пені розраховані відповідачем відповідно до ст. 106 Закону України та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року N 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663 (далі - Інструкції) порушення своєчасного перерахування банківською установою грошових коштів на рахунки управління Пенсійного фонду України в Шосткинському районі Сумської області.
Відповідно до п. 9.3.3 Інструкції складення акту документальної перевірки або акту звірки з органами податкової служби є обов'язкове в разі прийняття рішення про застосування штрафних санкцій в разі приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, або в разі повторного протягом року такого порушення, а відповідно до п.п. 9.3.2, 9.3.5. акт довільної форми складається в разі винесення рішення про застосування штрафних фінансових санкцій за за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до органів Пенсійного фонду, повторного протягом року такого порушення.
Таким чином, відповідно до ч. 10 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідачем правомірно рішеннями № 126-136 від 26.05.2009 р. застосовані до банківської установи фінансові санкцій в загальній сумі 2236, 05 грн. за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків.
Стосовно нарахування пені слід зазначити наступне.
П. 12 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що нарахування пені, передбаченої частинами дев'ятою і десятою цієї статті, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником, або з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку перерахування (зарахування) відповідних сум, до дня їх фактичного перерахування (зарахування) банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій.
Пунктом 10 Інструкції також передбачено прядок нарахування та погашення пені, зокрема п.п. 10.1 визначено, що на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, а документами, які є підставою для нарахування пені, є, зокрема, документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за страховими внесками та боргу за фінансовими санкціями - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою.
Таким чином, відповідно до ч. 10 ст. 106 вищезазначеного Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідачем правомірно було нараховано пеню з розрахунку 0,1 відсотка несвоєчасно перерахованих або несвоєчасне зарахованих на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків, розрахована за кожний день прострочення їх перерахування (зарахування), що в загальній сумі становить 704,08 грн.
Стосовно посилання позивача на введення мораторію, слід звернути увагу на те, що, по-перше, рішення управління Пенсійного фонду України в Шосткінськму районі про застосування фінансових санкцій № 126-136 були винесені 26.05.2009 року, тобто до введення мораторію, тоді як мораторій на задоволення вимог кредиторів, на який посилається позивач, введений з 17 липня 2009 року відповідно до Постанови Правління Національного банку України № 407 від 17 липня 2009 року.
Згідно ст. 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність", мораторій -це зупинення виконання банком зобов'язань перед кредиторами та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та зупинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань. Відповідно до ст. 85 "Про банки і банківську діяльність", протягом дії мораторію: 1) забороняється здійснювати стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення, та вжиття заходів, спрямованих на забезпечення такого стягнення відповідно до законодавства України; 2) не нараховуються неустойка (штраф, пеня), інші фінансові (економічні) санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань перед кредиторами та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Слід звернути увагу на те, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»є спеціальними, порівняно із Законом України «Про банки і банківську діяльність», постановами Національного Банку України, а при вирішенні спору, що розглядається, суд вважає необхідним керуватися нормами спеціального закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Тяжкий фінансовий стан, кризові явища світової економіки, нестабільність політичної та економічної ситуації в країні, на які посилається позивач, не звільняє останнього від обов'язку своєчасно та в повному обсязі перераховувати страхові внески до Пенсійного фонду України.
Таким чином, застосовуючи до позивача штрафні санкції та пеню відповідач діяв у відповідності до вимог ст. 106 Закону України, а оскільки позивач в судовому порядку не оскаржив зазначені рішення, суму штрафних санкцій та пені в 10-денняй строк не було сплачено банківською установою, то відповідачем правомірно було сформовано вимогу №Ю112/11 від 11.11.2009р.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що вимога управління Пенсійного фонду України в Шосткінському районі про застосування рішеннями №126-136 від 26.05.2009 р. фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків та пені прийняті у відповідності до вимог Закону, підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Володимирський»до Управління Пенсійного фонду України в Шосткінському районі про визнання нечинною вимоги №Ю112/11 від 11.11.2009 року -відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя С.М.Гелета
Повний текст постанови складено та підписано 21.05.2010р.