вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"15" березня 2021 р. Справа№ 911/607/20
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Тищенко А.І.
суддів: Скрипки І.М.
Іоннікової І.А.
секретар судового засідання: Бендюг І.В.
за участю представників сторін: згідно протоколу судового засідання від 15.03.2021
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу
Комунального підприємства "Горянин" Гірської сільської ради
на рішення
Господарського суду міста Києва
від 06.08.2020 (повне рішення складено 17.08.2020)
у справі № 911/607/20 (суддя Щербакова С.О.)
за позовом Комунального підприємства "Горянин" Гірської сільської ради
до Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
про визнання недійсним рішення
Короткий зміст позовних вимог
Комунальне підприємство "Горянин" Гірської сільської ради звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення Адміністративної колегії Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 13.12.2019 № 60/98-р/к у справі № 927/69-р-02-06-15.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірне рішення є незаконним та необґрунтованим внаслідок неповного з'ясування та доведення обставин, які мають значення для справи, невідповідності висновків, викладених у рішенні, обставинам справи, неправильного застосування норм матеріального права щодо кваліфікації монопольного становища позивача.
Короткий зміст рішення місцевого господарського суду та його мотиви
Рішенням Господарського суду міста Києва від 06.08.2020 року у справі № 911/607/10 у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що відповідачем дотримано вимоги Закону України "Про захист економічної конкуренції", Правил розгляду справ, які затверджено розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 №5, у зв'язку з чим всебічно, повно і об'єктивно розглянуто обставини справи № 927/69-р-02-06-15, досліджено подані документи, належним чином проаналізовано відносини сторін. При цьому висновки, яких дійшов Комітет в оскаржуваному рішенні, відповідають обставинам справи, ним встановленим, а отже оскаржуване рішення прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права в межах компетенції відповідача.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги, письмових пояснень та узагальнення їх доводів
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, просить скасувати оскаржуване рішення, ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, мотивуючи свої вимоги неправильним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також тим, що висновки, зроблені судом першої інстанції, не відповідають фактичним обставинам справи.
Позивач в апеляційній скарзі вказує на те, що жодного із семи випадків зловживання монопольним становищем, зазначених в ч.2 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», ні судом, ні відповідачем не встановлено.
Крім того, відповідачем не встановлено та не доведено, яким чином відсутність умов конкуренції на ринку вплинула на вчинення позивачем 4 однакових порушень на 26 ринках і яким чином це ущемило права споживачів.
В оспорюваному рішенні суду не вказано жодного доказу того, які формальні порушення при розрахунку і встановленні тарифу призвели або могли призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку. Зовсім незрозуміло, не встановлювалось, не доводилось і не вказано ані в рішенні, ані у відзиві, яким чином наявність конкуренції зробила б ці порушення неможливими. Якщо б конкуренція була - як би це попередило порушення, що ставиться позивачу за провину.
Апелянт переконаний, що вчинені ним діяння, не були пов'язані із зайняттям ним монопольного становища на ринку, а носили характер іншого, окремого, єдиного триваючого правопорушення, що є підставою для закриття розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції відповідно до ст. 49 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Апелянт погоджується із тим, що ним дійсно порушено п.9 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення взагалі не сформував їх відповідно до річних планів господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, погоджених уповноваженим органом в установленому законодавством порядку.
Однак зазначає, що з моменту прийняття мереж в оренду/експлуатацію і до моменту постановлення оспорюваного рішення КП «Горянин» взагалі не виконав обов'язків по належному формуванню і впровадженню тарифів. Ця бездіяльність не переривалась при подачі не сформованих належним чином тарифів до деяких сільських рад для затвердження, бо подача за затвердження несформованих належним чином тарифів це є невиконанням єдиного механізму формування і надання чинності тарифам.
Апелянт наполягає, що всі порушення Порядку формування тарифів, штучно розділено відповідачем на 4 окремих порушення і є одним триваючим правопорушенням яке, вчинялося КП «Горянин» безперервно протягом тривалого періоду і до моменту постановлення оспорюваного рішення було частково припинено через зникнення господарських відносин із 10 населеними пунктами із 13. Дії відповідача, який за одне триваюче порушення застосував чотири штрафи свідчать про недотримання ним положень, закріплених у ст.61 Конституції України щодо заборони подвійної юридичної відповідальності за одне і те саме порушення
Крім того, апелянт зазначає, що у спірній справі у позивача дійсно не було конкуренції, але причиною стали не обставини, визначені п.2 ст. 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції», а ігнорування приписів законодавства власниками мереж, які порушенням законодавства становили бар'єри і обмежили доступ до інших суб'єктів господарювання на відповідний ринок.
Апелянт переконаний, що кваліфікація монопольного становища КП «Горянин» не відповідає нормам матеріального права, є результатом неповного з'ясування обставин, які мають значення для справи і недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими.
Узагальнені доводи відзиву на апеляційну скаргу
Заперечуючи проти вимог апеляційної скарги, відповідач подав відзив, у якому зазначає, що апеляційна скарга є такою, що не підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення суду першої інстанції є законним, обґрунтованим та вмотивованим, у зв'язку з чим просить відмовити Комунальному підприємству "Горянин" Гірської сільської ради у задоволенні апеляційної скарги, залишити рішення Господарського суду міста Києва від 06.08.2020 у справі № 911/607/20 без змін.
Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції
Як підтверджено матеріалами справи, 13.12.2019 адміністративною колегією Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення №60/98-р/к "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу", яким визнано, що Комунальне підприємство "Горянин" Гірської сільської ради у період: з 01.05.2013 по 01.01.2017 на території Сенківської, Сошниківської, Старівської, Головурівської, Рогозівської сільських рад; з 01.05.2013 по 06.04.2017 на території Дударківської сільської ради; з 01.05.2013 по 31.05.2018 на території Ревненської сільської ради; з 01.05.2013 по 11.11.2019 на території Гірської і Вишеньківської сільських рад займало монопольне (домінуюче) становище на ринках надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у межах 13 населених пунктів Бориспільського району Київської області, які підпорядковані 9 сільським радам, де розташовані мережі централізованого водопостачання та водовідведення, які обслуговуються підприємством, як таке, що не мало на цьому ринку жодного конкурента.
Пунктом 2 вищевказаного рішення визнано, що Комунальне підприємство "Горянин" Гірської сільської ради, подавши на затвердження економічно необґрунтовані тарифи на послуги з централізованого водопостачання, що не відповідають вимогам порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, вчинило порушення, передбачене пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого водопостачання у межах 9 населених пунктів Бориспільського району Київської області (с. Гора - Гірської сільської ради; с. Вишеньки, с. Петрівське - Вишеньківської сільської ради; с. Сеньківка, с. Велика Стариця - Сеньківської сільської ради; с. Головурів, с. Кийлів - Головурівської сільської ради; с. Ревне - Ревненської сільської ради; с. Сошників - Сошниківської сільської ради), де розташовані мережі, які обслуговувались комунальним підприємством "Горянин" Гірської сільської ради, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.
За порушення, зазначене у пункті 2 резолютивної частини цього рішення, накладено на Комунальне підприємство "Горянин" Гірської сільської ради штраф у розмірі 34 000, 00 грн.
Пунктом 4 вищевказаного рішення визнано, що Комунальне підприємство "Горянин" Гірської сільської ради, подавши на затвердження економічно необґрунтовані тарифи на послуги з централізованого водовідведення, що не відповідають вимогам порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, вчинило порушення, передбачене пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого водовідведення у межах 9 населених пунктів Бориспільського району Київської області (с. Гора - Гірської сільської ради; с. Вишеньки, с. Петрівське - Вишеньківської сільської ради; с. Сеньківка, с. Велика Стариця - Сеньківської сільської ради; с. Головурів, с. Кийлів - Головурівської сільської ради; с. Ревне - Ревненської сільської ради; с. Сошників - Сошниківської сільської ради), де розташовані мережі, які обслуговувались Комунальним підприємством "Горянин" Гірської сільської ради, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.
За порушення, зазначене у пункті 4 резолютивної частини цього рішення, накладено на Комунальне підприємство "Горянин" Гірської сільської ради штраф у розмірі 34 000, 00 грн.
Пунктом 6 вищевказаного рішення визнано, що Комунальне підприємство "Горянин" Гірської сільської ради, не подавши на затвердження тарифи на послуги з централізованого водопостачання, що суперечить вимогам порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, вчинило порушення, передбачене пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого водопостачання у межах 4 населених пунктів Бориспільського району Київської області (с. Старе, с. Васильки - Старівської сільської ради; с. Рогозів - Рогозівської сільської ради, с. Дударків - Дударківської сільської ради), де розташовані мережі, які обслуговувались комунальним підприємством "Горянин" Гірської сільської ради, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.
За порушення, зазначене у пункті 6 резолютивної частини цього рішення, накладено на Комунальне підприємство "Горянин" Гірської сільської ради штраф у розмірі 34 000, 00 грн.
Пунктом 8 вищевказаного рішення визнано, що Комунальне підприємство "Горянин" Гірської сільської ради, не подавши на затвердження тарифи на послуги з централізованого водовідведення, що суперечить вимогам порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, вчинило порушення, передбачене пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого водовідведення у межах 4 населених пунктів Бориспільського району Київської області (с. Старе, с. Васильки - Старівської сільської ради; с. Рогозів - Рогозівської сільської ради, с. Дударків - Дударківської сільської ради), де розташовані мережі, які обслуговувались Комунальним підприємством "Горянин" Гірської сільської ради, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.
Пунктом 9 вищезазначеного рішення, за порушення, зазначене у пункті 8 резолютивної частини рішення, накладено на Комунальне підприємство "Горянин" Гірської сільської ради штраф у розмірі 34 000, 00 грн.
Пунктом 10 вищезазначеного рішення зобов'язано Комунальне підприємство "Горянин" Гірської сільської ради у двомісячний строк з дня отримання рішення Антимонопольного комітету України припинити порушення, зазначені у пунктах 2 та 6 резолютивної частини рішення, та усунути наслідки порушення, шляхом розроблення та подання для затвердження до органів місцевого самоврядування відповідних розрахунків тарифів на послуги з централізованого водопостачання окремо по кожному населеному пункту Бориспільського району, в якому Комунальне підприємство "Горянин" Гірської сільської ради на дату прийняття цього рішення надає послуги з централізованого водопостачання, у відповідності до вимог порядку формування тарифів на централізоване водопостачання, про що проінформувати Відділення з наданням підтвердних документів.
Пунктом 11 вищезазначеного рішення, зобов'язано Комунальне підприємство "Горянин" Гірської сільської ради у двомісячний строк з дня отримання цього рішення припинити порушення, зазначені у пунктах 4 та 8 резолютивної частини цього рішення та усунути наслідки порушення, шляхом розроблення та подання для затвердження до органів місцевого самоврядування відповідних розрахунків тарифів на послуги з централізованого водовідведення окремо по кожному населеному пункту Бориспільського району, в якому Комунальне підприємство "Горянин" Гірської сільської ради на дату прийняття цього рішення надає послуги з централізованого водовідведення, у відповідності до вимог порядку формування тарифів на централізоване водовідведення, про що проінформувати Відділення з наданням підтвердних документів.
Предметом позову у справі є вимоги позивача до відповідача про скасування у повному обсязі рішення Антимонопольного комітету України № 927/69-р-02-06-15 від 13.12.2019, оскільки позивач вважає, що спірне рішення є незаконним, необґрунтованим та таким, що прийняте з порушенням норм матеріального права щодо кваліфікації монопольного становища позивача.
Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови
Частиною 1 статті 3 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що законодавство про захист економічної конкуренції ґрунтується на нормах, установлених Конституцією України, і складається із цього Закону, законів України "Про Антимонопольний комітет України", "Про захист від недобросовісної конкуренції", інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, законів України "Про захист економічної конкуренції", "Про захист від недобросовісної конкуренції", "Про державну допомогу суб'єктам господарювання", цього Закону, інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. При цьому, особливості спеціального статусу Антимонопольного комітету України обумовлюються його завданнями та повноваженнями, в тому числі роллю у формуванні конкурентної політики, та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливому порядку призначення та звільнення Голови Антимонопольного комітету України, його заступників, державних уповноважених Антимонопольного комітету України, голів територіальних відділень Антимонопольного комітету України, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Антимонопольного комітету України, наданні соціальних гарантій, охороні особистих і майнових прав працівників Антимонопольного комітету України на рівні з працівниками правоохоронних органів, в умовах оплати праці.
Згідно статті 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" до основних завдань Антимонопольного комітету України відносить участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Приписами статті 4 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, що Антимонопольний комітет України будує свою діяльність на принципах: законності; гласності; захисту конкуренції на засадах рівності фізичних та юридичних осіб перед законом та пріоритету прав споживачів.
Частиною 1 статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження, в тому числі, розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції;при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом тощо.
Частиною 1 статті 19 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" передбачено, що під час розгляду заяв і справ про узгоджені дії, концентрацію, про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, в тому числі під час проведення розслідування, дослідження, прийняття розпоряджень, рішень за заявами і справами, здійснення інших повноважень у сфері контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, контролю за узгодженими діями, концентрацією органи та посадові особи Антимонопольного комітету України та його територіальних відділень керуються лише законодавством про захист економічної конкуренції і є незалежними від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб та суб'єктів господарювання, а також політичних партій та інших об'єднань громадян чи їх органів.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції"
- економічна конкуренція (конкуренція) - це змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку; монополізація - досягнення суб'єктом господарювання монопольного (домінуючого) становища на ринку товару, підтримання або посилення цього становища;
- контроль - це вирішальний вплив однієї чи декількох пов'язаних юридичних та/або фізичних осіб на господарську діяльність суб'єкта господарювання чи його частини, який здійснюється безпосередньо або через інших осіб, зокрема завдяки: праву володіння чи користування всіма активами чи їх значною частиною; праву, яке забезпечує вирішальний вплив на формування складу, результати голосування та рішення органів управління суб'єкта господарювання; укладенню договорів і контрактів, які дають можливість визначати умови господарської діяльності, давати обов'язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління суб'єкта господарювання; заміщенню посади керівника, заступника керівника спостережної ради, правління, іншого наглядового чи виконавчого органу суб'єкта господарювання особою, яка вже обіймає одну чи кілька із зазначених посад в інших суб'єктах господарювання; обійманню більше половини посад членів спостережної ради, правління, інших наглядових чи виконавчих органів суб'єкта господарювання особами, які вже обіймають одну чи кілька із зазначених посад в іншому суб'єкті господарювання;
- пов'язаними особами є юридичні та/або фізичні особи, які спільно або узгоджено здійснюють господарську діяльність, у тому числі спільно або узгоджено чинять вплив на господарську діяльність суб'єкта господарювання. Зокрема, пов'язаними фізичними особами вважаються такі, які є подружжям, батьками та дітьми, братами та (або) сестрами;
- суб'єкт господарювання - це юридична особа незалежно від організаційно-правової форми та форми власності чи фізична особа, що здійснює діяльність з виробництва, реалізації, придбання товарів, іншу господарську діяльність, у тому числі яка здійснює контроль над іншою юридичною чи фізичною особою; група суб'єктів господарювання, якщо один або декілька з них здійснюють контроль над іншими. Суб'єктами господарювання визнаються також органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також органи адміністративно-господарського управління та контролю в частині їх діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності. Господарською діяльністю не вважається діяльність фізичної особи з придбання товарів народного споживання для кінцевого споживання.
Згідно з частиною 5 Закону України "Про захист економічної конкуренції" узгодженими діями є укладення суб'єктами господарювання угод у будь-якій формі, прийняття об'єднаннями рішень у будь-якій формі, а також будь-яка інша погоджена конкурентна поведінка (діяльність, бездіяльність) суб'єктів господарювання. Узгодженими діями є також створення суб'єкта господарювання, об'єднання, метою чи наслідком створення якого є координація конкурентної поведінки між суб'єктами господарювання, що створили зазначений суб'єкт господарювання, об'єднання, або між ними та новоствореним суб'єктом господарювання, або вступ до такого об'єднання. Особи, які чинять або мають намір чинити узгоджені дії, є учасниками узгоджених дій.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції" антиконкурентними узгодженими діями є узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції.
Згідно з частиною першою статті 35 Закону України "Про захист економічної конкуренції" розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції починається з прийняттям розпорядження про початок розгляду справи та закінчується прийняттям рішення у справі.
Частина перша статті 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачає, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу.
Статтею 41 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та п. 12 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (Правил розгляду справ), які затверджено розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 № 5, визначено, що доказами у справі можуть бути будь-які фактичні дані, які дають можливість встановити наявність або відсутність порушення. Ці дані встановлюються такими засобами: поясненнями сторін і третіх осіб, поясненнями службових осіб та громадян, письмовими доказами, речовими доказами і висновками експертів. Усні пояснення сторін, третіх осіб, службових чи посадових осіб та громадян, які містять дані, що свідчать про наявність чи відсутність порушення, фіксуються у протоколі.
Пунктом 32 Правил розгляду справ встановлено, що у рішенні наводяться мотиви рішення, зазначаються встановлені органом Комітету обставини справи з посиланням на відповідні докази, а також положення законодавства, якими орган Комітету керувався, приймаючи рішення. Під час вирішення питання про накладення штрафу у резолютивній частині рішення вказується розмір штрафу. Резолютивна частина рішення, крім відповідних висновків та зобов'язань, передбачених статтею 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у необхідних випадках має містити вказування на дії, які відповідач повинен виконати або від яких утриматися для припинення порушення та усунення його наслідків, а також строк виконання рішення.
Розпорядженням Адміністративної колегії Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.09.2015 № 69-р розпочато розгляд справи № 927/69-р-02-06-15 за ознаками вчинення КП "Горянин" порушення, передбаченого пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.
Листом від 23.08.2016 № 60-02/2874 відповідачем на адресу позивача було направлено копію подання про попередні висновки у справі № 927/69-р-02-06-15.
КП "Горянин" листом № 143 від 13.09.2016 надало зауваження на подання про попередні висновки у справі № 927/69-р-02-06-15.
Визначення монопольного (домінуючого) становища позивача рішенням Адміністративної колегії Київського обласного територіального відділення від 13.12.2019 здійснювалося в порядку, встановленому Методикою визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженою розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 № 49-р, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.04.2002 за № 317/6605 (із змінами) (далі - Методика).
Відповідно до пункту 2.1 Методики об'єктами аналізу щодо визначення монопольного (домінуючого) становища є: суб'єкт господарювання; група суб'єктів господарювання; конкретний товар (продукція, роботи, послуги), який випускається, постачається, продається, придбавається (використовується, споживається) цим (цими) суб'єктом (суб'єктами) господарювання.
Суб'єктом господарювання, а саме об'єктом аналізу щодо визначення монопольного (домінуючого) становища, є КП "Горянин", зареєстроване Бориспільською районною адміністрацією Київської області 09.08.2005 та засноване на комунальній власності виконавчого комітету Гірської сільської ради.
Як вбачається із відомостей щодо підприємства, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами його діяльності є: 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів; 81.29 Інші види діяльності з прибирання; 36.00 Забір очищення та постачання води; 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод; 38.11 Збирання безпечних відходів.
Відповідно пункту 2.1 Статуту Комунального підприємства "Горянин", затвердженого рішенням сесії Гірської сільської ради від 22.07.2005 № 325, метою діяльності підприємства є отримання прибутку та сприяння роботі, яка проводиться Гірською сільською радою та її виконавчим комітетом по забезпеченню комплексного економічного та соціального розвитку с. Гора, шляхом задоволення потреб населення, сільськогосподарських підприємств та організацій усіх форм власності по наданню послуг та виконанню робіт, пов'язаних з діяльністю Гірського сільського комунального господарства.
У розумінні статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" Комунальне підприємство "Горянин" є суб'єктом господарювання.
Комунальне підприємство "Горянин" Гірської сільської ради надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на території 13 населених пунктів Бориспільського району Київської області, які підпорядковані 9 сільським радам, а саме: с. Гора, с. Вишеньки, с. Петровське, с. Старе, с. Васильки, с. Дударків, с. Ревне, с. Сошників, с. Сеньківка, с. Велика Стариця, с. Головурів, с. Кийлів, с. Рогозів.
Товарами (послугами), щодо якого визначається монопольне (домінуюче) становище КП "Горянин", є послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надавало КП "Горянин" на території 13 населених пунктів Бориспільського району Київської області, які підпорядковані 9 сільським радам, а саме: с. Гора, с. Вишеньки, с. Петровське, с. Старе, с. Васильки, с. Дударків, с. Ревне, с. Сошників, с. Сеньківка, с. Велика Стариця, с. Головурів, с. Кийлів, с. Рогозів.
Товарними межами ринків (попит-пропозиція) за показниками взаємозамінності, подібності призначення, споживчих властивостей, умов використання товару визначено послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.
Послуги з централізованого водопостачання та водовідведення полягають у необхідності застосування певних інженерних мереж та відповідно до статті 5 Закону України "Про природні монополії" віднесені до сфери діяльності суб'єктів природної монополії.
Отже, позивач здійснює свою діяльність на ринках, що перебувають у стані природної монополії. Послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за споживчими властивостями не мають товарів замінників.
Споживачами є фізичні та юридичні особи, які отримували від КП "Горянин" послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.
Відповідно до п. 6.1. Методики, територіальні (географічні) межі ринку певного товару (товарної групи) визначається шляхом встановлення мінімальної території, за межами якої, з точки зору споживача, придбання товару є неможливим або недоцільним.
Комунальне підприємство "Горянин" надавало послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на території населених пунктів: Гора, Вишеньки, Петровське, Старе, Васильки, Дударків, Ревне, Сошників, Сеньківка, Велика Стариця, Головурів, Кийлів, Рогозів Бориспільського району Київської області, які підпорядковані 9 сільським радам (Гірській, Вишеньківській, Старівській, Дударківській, Ревненській, Сошниківській, Сеньківській, Головурівській, Рогозівській сільським радам).
Таким чином, територіальними межами ринків надання КП "Горянин" послуг з централізованого водопостачання та водовідведення є територіальні межі населених пунктів: с. Гора, с. Вишеньки, с. Петровське, с. Старе, с. Васильки, с. Дударків, с. Ревне, с. Сошників, с. Сеньківка, с. Велика Стариця, с. Головурів, с. Кийлів, с. Рогозів Бориспільського району Київської області, де розташовані мережі централізованого водопостачання та водовідведення, що обслуговуються підприємством.
Надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення визначено відповідачем наступними періодами, проміжком часу, протягом якого відповідна сукупність товарно-грошових відносин між продавцями (постачальниками, виробниками) і споживачами утворює ринки товару із сталою структурою, а саме:
- період з 01.05.2013 по 01.01.2017 надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Сенківської, Сошниківської, Старівської, Головурівської, Рогозівської сільських рад;
- період з 01.04.2013 по 06.04.2017 надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Дударківської сілької ради;
- період з 01.05.2013 по 31.05.2018 надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Ревненської сільської ради;
- період з 01.05.2013 по 11.11.2019 надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Гірської і Вишеньківської сільських рад.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про природні монополії" природна монополія - стан товарного ринку, при якому задоволення попиту на цьому ринку є більш ефективним за умови відсутності конкуренції внаслідок технологічних особливостей виробництва (у зв'язку з істотним зменшенням виробництва на одиницю товару в міру збільшення обсягів виробництва), а товари (послуги), що виробляються суб'єктами природних монополій, не можуть бути замінені у споживанні іншими товарами (послугами), у зв'язку з чим попит на цьому товарному ринку менше залежить від зміни цін на ці товари (послуги), ніж попит на інші товари (послуги).
Антимонопольний комітет України в оскаржуваному рішенні дійшов висновку про те, що КП "Горянин" за результатами діяльності протягом періоду з 01.05.2013 по 01.01.2017 на території Сенківської, Сошниківської, Старівської, Головурівської, Рогозівської сільських рад; з 01.05.2013 по 31.05.2018 на території Ревненської сільської ради; з 01.04.2013 по 06.04.2017 на території Дударківської сілької ради; з 01.05.2013 по 11.11.2019 на території Гірської і Вишеньківської сільських рад займало монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, де розташовані мережі централізованого водопостачання та водовідведення, що обслуговуються підприємством із часткою 100%.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (в редакції, що була чинна до 01.05.2019 року) (далі - Закон) до повноважень органів місцевого самоврядування, зокрема, належить визначення виконавця житлово-комунальних послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Гірської сільської ради від 21 лютого 2013 року № 793-33-VI "Про передачу в оренду водопровідних та каналізаційних мереж" КП "Горянин" передано в оренду на один рік із звільненням від орендної плати, водопровідні та каналізаційні мережі, що належать до комунальної власності Гірської сільської ради.
Крім того, рішенням Гірської сільської ради від 28 січня 2014 року № 1019-44-VI "Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді комунальної власності територіальної громади села Гора на 2014 рік" КП "Горянин" визначено виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у с. Гора.
Рішенням Гірської сільської ради від 30 грудня 2014 року № 1261-52-VI "Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді комунальної власності територіальної громади села Гора на 2015 рік" КП "Горянин" визначено виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у с. Гора.
Рішенням сесії Ревненської сільської ради від 25 квітня 2013 № 343-36-VII визначено КП "Горянин" виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Ревненської сільської ради, а також передано Підприємству у строкове платне володіння і користування об'єкти оренди згідно з додатком №1 до договору від 25.04.2013 № 456 оренди водопровідних та каналізаційних мереж, що належать до комунальної власності Ревненської сільської ради.
Рішенням Дударківської сільської ради від 29 березня 2013 року № 568/1-37-VI визначено КП "Горянин" виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Дударківської сільської ради.
Рішенням Сошниківської сільської ради від 02 квітня 2013 № 313-23-VI "Про визначення виконавця послуг по водопостачанню та водовідведенню та прийом-передачу основних об'єктів централізованого водопостачання та водовідведення в с. Сошників" визначено КП "Горянин" виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в с. Сошників.
Рішенням Сеньківської сільської ради від 08 квітня 2013 року № 335-19-VI визначено КП "Горянин" виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Сеньківської сільської ради.
На підставі рішення Головурівської сільської ради від 03 квітня 2013 року № 718-30-VI "Про передачу в оренду водозабірних та каналізаційних мереж комунальної власності", КП "Горянин" надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на території Головурівської сільської ради.
На підставі рішення Рогозівської сільської ради від 02 квітня 2013 року № 477-31-VI "Про тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення КП "Горянин" на території Рогозівської сільської ради", в зв'язку з укладанням договору між сільською радою та КП "Горянин" про оренду водопровідних мереж для забезпечення надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, КП "Горянин" є виробником цих послуг.
Рішенням Старівської сільської ради від 02 квітня 2013 № 1143-25-VI "Про визначення виконавця послуг по водопостачанню та водовідведенню та прийом-передачу основних об'єктів централізованого водопостачання та водовідведення" КП "Горянин" визначено виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Старівської сільської ради.
Рішенням Вишеньківської сільської ради від 1 квітня 2013 року № 743-33-VI "Про розірвання та укладення договорів оренди водопровідних та каналізаційних мереж" вирішено укласти між цією сільською радою та КП "Горянин" договір оренди водопровідних та каналізаційних мереж, що належать до комунальної власності Вишеньківської сільської ради.
На підставі рішення Вишеньківської сільської ради від 01 квітня 2013 року № 744-33-VI "Про тарифи на надані послуги з водопостачання та водовідведення КП "Горянин" на території Вишеньківської сільської ради", КП "Горянин" надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на території Вишеньківської сільської ради.
Отже, КП "Горянин" визначено виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території вказаних сільських рад у відповідності до вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Статтею 10 Закону України "Про природні монополії" на суб'єктів природних монополій покладаються зобов'язання, зокрема щодо дотримання встановленого порядку ціноутворення, надання органам, які регулюють їх діяльність, документів та інформації, необхідних для виконання цими органами своїх повноважень.
Відповідно до частини другої статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України), транспортні та інші послуги.
Стаття 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема:
- управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню;
- здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства;
- здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів;
- здійснення контролю за станом квартирного обліку та додержанням житлового законодавства на підприємствах, в установах та організаціях, розташованих на відповідній території, незалежно від форм власності.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення, зокрема, належать:
- встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення (крім тарифів на ці послуги, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг);
- обмеження, тимчасова заборона діяльності підприємств у разі порушення ними вимог законодавства у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення в межах своїх повноважень;
- вирішення інших питань у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення відповідно до законів України.
Згідно зі статтею 30 "Про житлово-комунальні послуги" державне регулювання цін/тарифів базується на таких основних принципах, зокрема: нормативного регулювання надання житлово-комунальних послуг споживача за цінами/тарифами, затвердженими в установленому законом порядку; відповідно рівня цін/тарифів розміру економічно обґрунтованим витратам на їх виробництво.
Відповідно до частини другої та третьої статті 31 "Про житлово-комунальні послуги" виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на встановлення органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку, а органи місцевого самоврядування встановлюють ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Пунктом 1 порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" (далі - Порядок), визначено механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
Пункт 2 Порядку застосовується під час установлення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку таких тарифів.
Згідно з пунктом 9 Порядку для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення ліцензіат подає уповноваженим органам у друкованому і електронному вигляді заяву та розрахунки тарифів на плановий період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час їх проведення.
Відповідно до пункту 27 Порядку формування тарифів ліцензіатами на централізоване водопостачання для споживачів, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, здійснюється з урахуванням:
- прямих витрат на забір води з джерел питного водопостачання, доведення її якості до вимог на питну воду, подачу води з очисних споруд до системи водоводів;
- прямих витрат на придбання води в інших підприємств, які плануються відповідно до укладених договорів виходячи з необхідного обсягу подачі питної води, передбаченого річним планом ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, і діючих цін підприємств-постачальників;
- загальновиробничих, адміністративних, фінансових, інших операційних витрат пропорційно обсягам реалізації централізованого водопостачання споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, в загальному обсязі реалізації централізованого водопостачання ліцензіата;
- планованого прибутку.
Пунктом 29 Порядку визначено, що формування тарифів на централізоване водопостачання споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, здійснюється шляхом ділення різниці між плановими економічно обґрунтованими витратами на централізоване водопостачання з урахуванням планового прибутку та плановою сумою відшкодування витрат, розрахованих відповідно до пункту 27 або пункту 28 Порядку, в обсягах реалізації централізованого водопостачання споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, на обсяг реалізації централізованого водопостачання споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.
Згідно з пунктом 30 Порядку формування тарифів ліцензіатами на централізоване водовідведення для споживачів, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, здійснюється з урахуванням:
- прямих витрат на очищення стічних вод, транспортування стічних вод споживачів, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, системами ліцензіата;
- загальновиробничих, адміністративних, фінансових, інших операційних витрат пропорційно обсягам реалізації централізованого водовідведення споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, в загальному обсязі реалізації централізованого водовідведення ліцензіата;
- планованого прибутку.
Відповідно до пункту 33 Порядку формування тарифів на централізоване водовідведення для споживачів, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, здійснюється шляхом ділення різниці між плановими економічно обґрунтованими витратами на централізоване водовідведення з урахуванням планового прибутку та плановою сумою відшкодування витрат, розрахованих відповідно до пункту 30 або пункту 31 цього Порядку, в обсягах реалізації централізованого водовідведення споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.
Листом від 24.10.2013 № 24/10.03 КП "Горянин" звернулося до Гірської сільської ради у зв'язку з виробничою необхідністю затвердити тарифи на послуги з централізованого водопостачання для застосування КП "Горянин", розраховані ПрАТ "СПМК - 241", а саме: для населення - 14,88 грн за 1 куб. м; для бюджетних організацій - 17,11 грн за 1 куб. м; для інших споживачів - 22,32 грн за 1 куб. м.
Позивачем також було надало до Гірської сільської ради "Розрахунок планової вартості надання послуг з централізованого холодного водопостачання КП "Горянин" на 2013-2014 роки, яким тарифи на послуги розраховані КП "Горянин", а саме: для населення - 14,88 грн за 1 куб. м; для бюджетних організацій - 17,11 грн за 1 куб. м; для інших споживачів - 22,32 грн за 1 куб. м.
Разом з тим, як встановлено відповідачем в оскаржуваному рішенні КП "Горянин" був поданий лише загальний розрахунок без підтверджуючих документів щодо розмірів закладених статей до цього розрахунку та без відповідних розрахунків витратної частини, яка понесена саме КП "Горянин", що передбачено пунктом 9 Порядку.
Рішенням Гірської сільської ради від 25.10.2013 № 935-41-VI "Про затвердження тарифів на послуги з водопостачання" вирішено:
1. Затвердити тарифи на послуги водопостачання для бюджетних організацій у розмірі 17,11 грн. за 1 куб. м.
2. Затвердити тарифи на послуги водопостачання для населення у розмірі 14,88 грн за 1 куб. м.
3. Затвердити тарифи на послуги водопостачання для інших споживачів у розмірі 22,32 грн за 1 куб. м.
При цьому, рішення про затвердження тарифів на послуги з централізованого водовідведення Гірською сільською радою не приймалось. Відповідні документи до Гірської сільської ради на затвердження тарифів на такі послуги КП "Горянин" не надавало.
Крім того, позивачем надало до Вишеньківської сільської ради розрахунок планової вартості надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення КП "Горянин" на 2013-2014 роки, згідно з яким тарифи на послуги розраховані КП "Горянин", а саме: водопостачання: для населення - 14,88 грн за 1 куб. м; для бюджетних організацій - 17,11 грн за 1 куб. м; для інших споживачів - 22,32 грн за 1 куб. м. Водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м.
Разом з тим, позивачем було подано лише загальний розрахунок без підтверджуючих документів щодо розмірів закладених статей до цього розрахунку та без відповідних розрахунків витратної частини, яка понесена саме КП "Горянин", враховуючи що це передбачено пунктом 9 Порядку.
Рішенням Вишеньківської сільської ради від 01 квітня 2013 № 744-33- VI "Про тарифи на надані послуги з водопостачання та водовідведення КП "Горянин" на території Вишеньківської сільської ради" вирішено:
1. Залишити діючими тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення для споживачів на території Вишеньківської сільської ради, розраховані ПрАТ "СПМК-241", до надання розрахунків діючим виробником послуг КП "Горянин": Водопостачання: для населення - 14,88 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 17,11 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 22,32 грн/1 куб.м. Водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м. Рішення набирає чинності з 02.04.2013 року.
Також, позивачем надано до Сеньківської сільської ради розрахунок планової вартості надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення КП "Горянин" на 2013-2014 роки, яким тарифи на послуги розраховані КП "Горянин", а саме: водопостачання: для населення - 14,88 грн за 1 куб. м; для бюджетних організацій - 17,11 грн за 1 куб. м; для інших споживачів - 22,32 грн за 1 куб. м. Водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,08 грн/1 куб.м.
Проте, позивачем всупереч приписам пункту 9 Порядку був поданий лише загальний розрахунок без підтверджуючих документів щодо розмірів закладених статей до цього розрахунку та без відповідних розрахунків витратної частини, яка понесена саме КП "Горянин".
Рішенням Сеньківської сільської ради від 08 квітня 2013 № 336-19-VI "Про тарифи за надані послуги з водопостачання та водовідведення КП "Горянин" на території Сеньківської сільської ради", вирішено:
1. Залишити діючими тарифи на послуги водопостачання для споживачів на території Сеньківської сільської ради, розраховані ПрАТ "СПМК-241", до розрахунків діючим виробником КП "Горянин": для населення - 14,88 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 17,11 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 22,32 грн/1 куб.м.
2. Затвердити діючі тарифи на послуги водовідведення для споживачів на території Сеньківської сільської ради згідно договору про надання послуг на водопостачання та водовідведення жителями багатоквартирних будинків з КП "Горянин": для населення - 12,72 грн/1 куб.м. Рішення набрало чинності з 02.04.2013 року.
Листом від 05.08.2013 № 05/08 позивач звернувся до голови Головурівської сільської ради, в якому повідомив, що організація ПрАТ "СПМК - 241" з 31 березня 2013 року змінила свій вид діяльності і припинила надавати послуги по водопостачанню та водовідведенню по Бориспільському районі, з 01 квітня 2013 року даним видом послуг займається КП "Горянин" Гірської сільської ради, але дана організація раніше таким видом послуг не займалась, тому на даний час всі тарифи залишаються такими, які були у ПрАТ "СПМК - 241" згідно розрахунків та калькуляцій розрахованих і затверджених згідно чинного законодавства, а саме: водопостачання: для населення - 14,88 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 17,11 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 22,32 грн/1 куб.м. Водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м.
Позивачем також було надано до Головурівської сільської ради розрахунок планової вартості надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення КП "Горянин" на 2013-2014 роки, яким тарифи на послуги розраховані КП "Горянин", а саме: Водопостачання: для населення - 14,88 грн за 1 куб. м; для бюджетних організацій - 17,11 грн за 1 куб. м; для інших споживачів - 22,32 грн за 1 куб. м. Водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м.
Разом з тим, КП "Горянин" був поданий лише загальний розрахунок без підтверджуючих документів щодо розмірів закладених статей до цього розрахунку та без відповідних розрахунків витратної частини, яка понесена саме КП "Горянин", всупереч приписам пункту 9 Порядку.
Головурівською сільською радою рішення про затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для КП "Горянин" на території Головурівської сільської ради не приймалось.
Листом від 13.05.2013 № 309 Гірська сільська рада надала до Ревненської сільської ради інформацію про тариф на послуги КП "Горянин" з централізованого водопостачання та водовідведення на території Ревненської сільської ради та просила затвердити даний тариф, а також надала розрахунок планової вартості надання послуг з централізованого холодного водопостачання КП "Горянин" на 2013-2014 роки, яким тарифи на послуги водопостачання та водовідведення розраховані КП "Горянин", а саме: Водопостачання: для населення - 14,88 грн за 1 куб. м; для бюджетних організацій - 17,11 грн за 1 куб. м; для інших споживачів - 22,32 грн за 1 куб. м. Водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м.
Разом з тим, Гірською сільською радою був поданий лише загальний розрахунок планової вартості надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення КП "Горянин" без підтверджуючих документів щодо розмірів закладених статей до цього розрахунку та без відповідних розрахунків затратної частини, яка понесена саме КП "Горянин", що передбачено пунктом 9 Порядку.
Рішенням сесії Ревненської сільської ради від 22.05.2013 № 359-37-VII затверджено з 01 вересня 2013 року тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для споживачів на території Ревненської сільської ради: Водопостачання: для населення - 14,88 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 17,11 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 22,32 грн/1 куб.м.; Водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м.
Листом від 08.04.2013 № 0804 позивач повідомив голову Сошниківської сільської ради, що КП "Горянин" є виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в межах с. Гора, с. Ревне, с. Дударків, с. Рогозів, с. Головурів, с. Вишеньки, с. Сеньківка, с. Сошників, с. Старе Бориспільського р-ну Київської обл. та просив розглянути і затвердити тарифи Підприємства на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до наданих розрахунків.
Позивачем було надало до Сошниківської сільської ради "Розрахунок планової вартості надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення КП "Горянин" на 2013-2014 рік, яким тарифи на послуги розраховані КП "Горянин", а саме: Водопостачання: для населення - 14,88 грн за 1 куб. м; для бюджетних організацій - 17,11 грн за 1 куб. м; для інших споживачів - 22,32 грн за 1 куб. м.; Водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м.
Разом з тим, КП "Горянин" повтороно був поданий лише загальний розрахунок без підтверджуючих документів, щодо розмірів закладених статей до цього розрахунку, без відповідних розрахунків витратної частини, яка понесена саме КП "Горянин", хоча це передбачено пунктом 9 Порядку.
Рішенням Сошниківської сільської ради від 26 квітня 2013 № 321-24-VI "Про затвердження розрахункових тарифів на водопостачання та водовідведення в с. Сошників", вирішено затвердити розрахункові тарифи на водопостачання та водовідведення с. Сошників, а саме: водопостачання: для населення - 14,88 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 17,11 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 22,32 грн/1 куб.м.; водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м.
Враховуючи вищевикладене, колегія зазначає, що КП "Горянин" було подано до 5 сільських рад (Гірської, Вишеньківської, Сеньківської, Головурівської та Сошниківської сільських рад) Бориспільського району Київської області лише загальний розрахунок без підтверджуючих документів щодо розмірів закладених статей до цього розрахунку та без відповідних розрахунків витратної частини, яка понесена саме КП "Горянин", хоча це передбачено пунктом 9 Порядку.
В оскаржуваному рішенні Антимонопольним комітетом України встановлено, що для мешканців 9 населених пунктів, а саме: с. Гора, с. Вишеньки, с. Петровське, с. Сеньківка, с. Велика Стариця, с. Головурів, с. Кийлів, с. Ревне, с. Сошників КП "Горянин" розраховані однакові тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, хоча в кожному населеному пункті різна кількість споживачів, мережі в зазначених населених пунктах мають різні технологічні процеси, структуру та рівень зносу, а відтак і різна витратна частина по обслуговуванню зазначених мереж, що підтверджується матеріалами справи № 927/69-р-02-06-15.
Таким чином, розрахунки тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, які були подані КП "Горянин" до вищезазначених сільських рад, були розраховані та подані без дотримання вимог пункту 9 Порядку.
Крім того, розмір тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для споживачів у всіх 13 населених пунктах Бориспільського району Київської області, які підпорядковані 9 відповідним сільським радам (с. Гора, с. Старе, с. Васильки, с. Вишеньки, с. Петровське, с. Дударків, с. Сеньківка, с. В. Стариця, с. Кийлів, с. Рогозів, с. Головурів, с. Ревне, с. Сошників) є також єдиним.
Також слід зазначити, що тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, які застосовувались КП "Горянин" у населених пунктах, зокрема, с. Вишеньки, с. Гора, с. Петровське, с. Старе, с. Васильки, с. Дударків, с. Сеньківка, с. Велика Стариця, с. Рогозів були розраховані ПрАТ "СПМК - 241" та затверджені рішеннями органів місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 14 Порядку планування витрат, що включаються до повної собівартості централізованого водопостачання та водовідведення, здійснюється з урахуванням планових витрат з операційної діяльності та фінансових витрат, пов'язаних з основною діяльністю. Планові витрати групуються відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, затверджених Міністерством фінансів України.
Комінальне підприємство "Горянин" здійснювало свою діяльність на водопровідно-каналізаційних спорудах (далі - основні засоби або споруди), які були отримані в оренду на підставі відповідних рішень сільських рад.
Відповідно до наявних у матеріалах справи відповідних договорів оренди водопровідних та каналізаційних мереж, наданих Гірською, Сеньківською, Старівською, Рогозівською, Сошниківською, Головурівською, Вишеньківською, Дударківською та Ревненською сільськими радами, предметом яких є передача-приймання у строкове платне володіння і користування індивідуально визначеного майна згідно з додатками. Метою оренди є експлуатація об'єктів оренди за прямим господарським призначенням - відпуск води споживачам, очистка та відведення стоків.
Відповідно до акту приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності с. Гора, від 03 квітня 2013 року до складу об'єктів передачі КП "Горянин" входять: водонапірна башта - 1 шт., артезіанські свердловини - 2 шт., водопровід - 40 км.
Відповідно до акту приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності Рогозівської сільської ради, від 03 квітня 2013 року до складу об'єктів передачі входять: водогін - 54 км, артезіанські свердловини - 3 шт., башня Рожновського - 1 шт., водопровідна каналізація - 1 шт.
Згідно акту приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності Вишеньківської сільської ради, від 02 квітня 2013 року до складу об'єктів передачі входить артезіанська свердловина с. Петровське - 2 шт., артезіанська свердловина с. Вишеньки - 1 шт., водогін з водонапірною баштою с. Петровське - 1 шт., водогін с. Вишеньки - 1 шт., водонапірна башта с. Вишеньки - 1 шт., КНС с. Петровське - 1 шт., каналізаційний колектор с. Петровське - 1 шт., внутрішньоплощадочна каналізаційна мережа с. Петровське - 1 шт., система водопостачання с. Петровське - 1 шт., каналізаційно - напірна система с. Вишеньки - 1 шт.
Відповідно до акту приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності Вишеньківської сільської ради, від 02 грудня 2013 року до складу об'єктів передачі входить: водопровідна мережа с. Петровське з довжиною мережі - 3615 м, в тому числі: пожарні гідранти - 9 шт., спостережуючі колодязі - 67 шт., артезіанські свердловини (126 м) з підземними насосними станціями - 2 шт., бактерицидна установка (будівля, обладнання) - 1 шт., водонапірна башня Рожновського - 1шт.
Згідно акту приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності Ревненської сільської ради, від 23 квітня 2013 року до складу об'єктів передачі входять: водопровідна мережа - 5,7 км, водонапірна башта 50 м3 - 1 шт., водонапірна башта 15 м3 - 1 шт., резервуар - 1 шт., який пішов на ремонт водонапірної башти об'ємом 50 м3 , артезіанська свердловина - 1 шт., артезіанські колодці - 2 шт., Бурова свердловина - 1 шт., каналізаційна мережа - 2,8 км, в т.ч. КНС - 1 шт.
Крім того, відповідно до акту приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності Головурівської сільської ради, від 03 квітня 2013 року до складу об'єктів передачі входять: водопровідна мережа - 19,5 км, в т.ч. артсвердловина № 1, артсвердловина № 2, вежа в с. Головурів, каналізаційна мережа - 11,5 км, в т.ч. КНС № 1, КНС № 2, артсвердловина в с. Кийлів - 1 шт., каналізаційна мережа в с. Кийлів - 0,3 км, водопровідна мережа в с. Кийлів - 0,5 км.
Згідно акту приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності Сеньківської сільської ради, від 09 квітня 2013 року до складу об'єктів передачі входять: водопровідна мережа в с. Сеньківка та с. Велика Стариця, артезіанські свердловини - 2 шт., бактерицидна установка - 1 шт., водонапірна башта - 1 шт., санзони - 2 шт.
Відповідно до акту приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності Сошниківської сільської ради, від 09 квітня 2013 до складу об'єктів передачі входять: автомобіль ГАЗ-53, державний № 51-90, водовозка - 1 шт., арт свердловини - 2 шт., водопровідна система - 1 шт., башта- 1 шт.
За актом приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності Старівської сільської ради, від 03 квітня 2013 року до складу об'єктів передачі входять: водогін с. Старе - 36 490 м, артезіанські свердловини - 3 шт., башта Рожновського - 2 шт., водопровід с. Васильки - 13 км, автомобіль ГАЗ-53, держ. № 32-15, водовозка - 1 шт.
Також, відповідно до листа від 18.02.2015 № 2-16-111 Дударківською сільською радою водопровідні та каналізаційні системи знаходяться на балансі Державного підприємства "Чайка".
Як вбачається з вищенаведеного, водопровідно-каналізаційні споруди у кожному з населених пунктів, що були передані в оренду КП "Горянин", є автономними. Об'єкти інфраструктури, що безпосередньо беруть участь у виробничому процесі не пов'язують між собою населені пункти, які обслуговуються підприємством. Крім того, у кожному з населених пунктів споруди мають різні складові, технічні характеристики та були введені в експлуатацію у різний час (інформація підтверджена матеріалами справи), а відповідно витрати на виробництво, транспортування та постачання послуг у кожному населеному пункті за умови обґрунтованого розрахунку були б різні.
Таким чином, позивачу необхідно було при розрахунку тарифів на водопостачання та водовідведення розраховувати окремий тариф для кожного населеного пункту, а не застосовувати однаковий для всіх.
Тож, застосування економічно необґрунтованого тарифу на послуги водопостачання та водовідведення для 13 населених пунктів Бориспільського р-ну Київської обл. призвело до ущемлення інтересів споживачів.
Листом від 19.02.2015 № 02-17-57 Старівська сільська рада повідомила відповідача, що відповідні документи на затвердження/погодження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення КП "Горянин" не надавалися.
Рішенням Старівської сільської ради від 02 квітня 2013 № 1144-25-VI "Про тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення КП "Горянин" на території Старівської сільської ради" вирішено залишити діючими тарифи на послуги водопостачання та водовідведення для споживачів на території сіл Старе та Васильки, розраховані ПрАТ "СПМК-241", (до розрахунків та прийняття нових тарифів виробником КП "Горянин"): Водопостачання: для населення - 14,88 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 17,11 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 22,32 грн/1 куб.м.; Водовідведення: для населення - 72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м. Рішення набрало чинності з 02.04.2013 року.
Рішенням Рогозівської сільської ради від 02 квітня 2013 № 477-31-VI "Про тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення КП "Горянин" на території Рогозівської сільської ради", вирішено залишити діючими тарифи на послуги водопостачання для споживачів на території села Рогозів, розраховані ПрАТ "СПМК-241" (до розрахунків та прийняття нових тарифів виробником КП "Горянин" - протягом 2013 року, не пізніше 02.04.2014 року): -для населення - 14,88 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 17,11 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 22,32 грн/1 куб.м. Рішення набрало чинності з 02.04.2013 року.
При цьому, рішення про затвердження тарифів на послугу з централізованого водовідведення Рогозівською сільською радою не приймалось, відповідні документи до Рогозівської сільської ради щодо затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення КП "Горянин" не надавалися.
Листом від 18.02.2015 № 2-16-111 Дударківська сільська рада повідомила, що тарифи на території Дударківської сільської ради затверджені рішенням сесії від 24.11.2011 № 247-14-VI та рішенням сесії від 24.11.2011 № 248-14-VI діють по теперішній час. Станом на лютий 2015 року КП "Горянин" пакет документів на затвердження нових тарифів до Дударківської сільської ради не надавався.
Рішенням Дударківської сільської ради від 24 листопада 2011 № 247-14-VI "Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення, що здійснює СПМК - 241", вирішено:
1. Затвердити тарифи на водопостачання: для бюджетних організацій - 17,11 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 22,32 грн/1 куб.м.
2. Затвердити тарифи на водовідведення: для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м.
Рішенням Дударківської сільської ради від 24 листопада 2011 № 248-14-VI "Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення для населення, що здійснює ПрАТ "СПМК - 241", вирішено:
1. Затвердити тарифи на водопостачання: для населення - 14,88 грн/1 куб.м.
2. Затвердити тарифи на водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м.
Тобто, КП "Горянин" пакет документів на затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення для населення на території Старівської, Рогозівської та Дударківської сільських рад не надавало, враховуючи, що це передбачено пунктом 9 Порядку.
Таким чином, рішеннями вищезазначених сільських рад (Старівської, Рогозівської, Дударківської) залишено для застосування КП "Горянин" тарифи на водопостачання та водовідведення у 4 населених пунктах Бориспільського району Київської області (с. Старе, с. Васильки, с. Рогозів, с. Дударків), які були розроблені іншим підприємством, а саме ПрАТ "СПМК-241", що призвело до ущемлення інтересів споживачів внаслідок застосування економічно необґрунтованих тарифів.
Відповідно до вимог чинного законодавства КП "Горянин" повинно було подати на затвердження розрахунки тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виходячи із витрат, цін на матеріальні ресурси та послуги в планованому періоді, наявності обладнання, заробітної плати, усіх інших витрат з урахуванням ставок податків та зборів і надати підтверджуючі документи до таких розрахунків.
Таким чином, КП "Горянин" не дотримано вимог пункту 9 Порядку, що призвело до застосування економічно необґрунтованих тарифів під час надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, у межах 4 населених пунктів Бориспільського району Київської області (с. Старе, с. Васильки - Старівської сільської ради; с. Рогозів - Рогозівської сільської ради, с. Дударків - Дударківської сільської ради).
Крім того, КП "Горянин" подано на затвердження тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, розрахунок яких не відповідає вимогам Порядку, у межах 9 населених пунктів Бориспільського району Київської області (с. Гора - Гірської сільської ради; с. Вишеньки, с. Петрівське - Вишеньківської сільської ради; с. Сеньківка, с. Велика Стариця - Сеньківської сільської ради; с. Головурів, с. Кийлів - Головурівської сільської ради; с. Ревне - Ревненської сільської ради; с. Сошників - Сошниківської сільської ради).
Рішенням Дударківської сільської ради від 06 квітня 2017 № 556-12-VII "Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення для населення, що здійснює КП "Горянин" Гірської сільської ради" вирішено:
1. Затвердити тарифи на водопостачання: для населення - 17,90 грн/1 куб.м.
2. Затвердити тарифи на водовідведення: для населення - 11,26 грн/1 куб.м; та ввести її у дію з 01 травня 2017 року.
Рішенням Дударківської сільської ради від 06 квітня 2017 № 557-12-VII "Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення, що здійснює КП "Горянин" Гірської сільської ради" вирішено:
1. Затвердити тарифи на водопостачання: для бюджетних організацій - 22,16 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 25,57 грн/1 куб.м.
2. Затвердити тарифи на водовідведення: для бюджетних організацій - 13,94 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 16,09 грн/1 куб.м; та ввести їх у дію з 01 травня 2017 року.
Рішенням Дударківської сільської ради від 05 березня 2018 № 946-19-VII "Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення, що здійснює КП "Горянин" Гірської сільської ради" вирішено:
1. Затвердити тарифи на водопостачання: для населення - 17,86 грн/1 куб.м.
2. Затвердити тарифи на водовідведення: для населення - 15,78 грн/1 куб.м.
3. Затвердити тарифи на водопостачання: для бюджетних організацій (II група споживачів) - 32,37 грн/1 куб.м; для інших споживачів (III група споживачів) - 42,22 грн/1 куб.м.
4. Затвердити тарифи на водовідведення: для бюджетних організацій (II група споживачів) - 18,14 грн/1 куб.м; для інших споживачів (III група споживачів) - 23,66 грн/1 куб.м; та ввести їх у дію з 01 квітня 2018 року.
Тобто, з 06.04.2017 на території Дударківської сільської ради діяли окремі, затвердженні для мешканців с. Дударків тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.
Подання на затвердження до Гірської, Ревненської, Сеньківської, Головурівської, Вишеньківської, та Сошиниківської сільських рад економічно необґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання, що не відповідають вимогам Порядку, призвело до ущемлення інтересів споживачів у межах 9 населених пунктів Бориспільського р-ну Київської області, які користувались послугами Підприємства з централізованого водопостачання.
Подання на затвердження до Гірської, Ревненської, Сеньківської, Головурівської, Вишеньківської, та Сошиниківської сільських рад економічно необґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водовідведення, що не відповідають вимогам Порядку, призвело до ущемлення інтересів споживачів у межах 9 населених пунктів Бориспільського р-ну Київської області, які користувались послугами Підприємства з централізованого водовідведення.
Таким чином, бездіяльність КП "Горянин" полягає у неподанні до Старівської, Рогозівської та Дударківської сільських рад на затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання, в порушення вимог Порядку, призвела до ущемлення інтересів споживачів у межах 4 населених пунктів Бориспільського р-ну Київської області, які користувались послугами Підприємства з централізованого водопостачання.
Крім того, бездіяльність КП "Горянин" полягає у неподанні до Старівської, Рогозівської та Дударківської сільських рад на затвердження тарифів на послуги з централізованого водовідведення, в порушення вимог Порядку, призвела до ущемлення інтересів споживачів у межах 4 населених пунктів Бориспільського р-ну Київської області, які користувались послугами підприємства з централізованого водовідведення.
При цьому, такі дії підприємства були б неможливими за умови існування значної конкуренції на ринках централізованого водопостачання та водовідведення, адже в такому випадку споживачі мали б можливість обирати між кількома виконавцями, та, у разі ущемлення їх інтересів, обрали б іншого виконавця таких послуг.
У випадку ж відсутності конкуренції на відповідних ринках і, як наслідок, відсутності у споживачів альтернативи щодо придбання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення інакше ніж у підприємства, вищезазначені дії призвели до настання негативних для споживачів наслідків.
Відповідно до частини першої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Таким чином, дії КП "Горянин", які полягають у поданні на затвердження економічно необґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання, що не відповідають вимогам Порядку, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в межах 9 населених пунктах Бориспільського р-ну Київської області (с. Гора, с. Вишеньки, с. Петровське, с. Сеньківка, с. Велика Стариця, с. Головурів, с. Кийлів, с. Ревне, с. Сошників), де розташовані мережі, які обслуговувались Підприємством, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.
Також, дії КП "Горянин", які полягають у поданні на затвердження економічно необґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водовідведення, не відповідають вимогам Порядку, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в межах 9 населених пунктах Бориспільського р-ну Київської області (с. Гора, с. Вишеньки, с. Петровське, с. Сеньківка, с. Велика Стариця, с. Головурів, с. Кийлів, с. Ревне, с. Сошників), де розташовані мережі, які обслуговувались Підприємством, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.
Крім того, бездіяльність КП "Горянин", яка полягає у недотриманні вимог Порядку у вигляді неподання на затвердження тарифів на централізоване водопостачання, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого водопостачання у межах 4 населених пунктів Бориспільського району Київської області (с. Старе, с. Васильки, с. Рогозів, с. Дударків), де розташовані мережі, які обслуговувались Підприємством, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.
Також, бездіяльність КП "Горянин", яка полягає у недотриманні вимог Порядку у вигляді неподання на затвердження тарифів на централізоване водовідведення, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого водовідведення у межах 4 населених пунктів Бориспільського району Київської області (с. Старе, с. Васильки, с. Рогозів, с. Дударків), де розташовані мережі, які обслуговувались Підприємством, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.
Відповідно до статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Механізм формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення визначається Порядком, відповідно до якого ліцензіат подає уповноваженим органам у друкованому і електронному вигляді заяву та розрахунки тарифів на планований період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час їх проведення.
Відповідно до вимог чинного законодавства КП "Горянин" повинно було подати на затвердження самостійно здійсненні економічно обґрунтовані розрахунки тарифів, саме виходячи із власних витрат, цін на матеріальні ресурси та послуги в планованому періоді, наявності обладнання, заробітної плати, усіх інших витрат з урахуванням ставок податків та зборів та надати підтверджуючі документи до таких розрахунків.
Таким чином, такі дії КП "Горянин" є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.
В свою чергу, суд зазначає, що Вишеньківська, Гірська, Рогозівська, Сеньківська, Старівська, Сошниківська, Ревненська сільські ради своїми рішеннями затвердивши для КП "Горянин" тарифи на централізоване водопостачання та/або водовідведення, які не відповідають вимогам Порядку та були розраховані для іншого підприємства (ПрАТ "СПМК-241") створили умови для вчинення КП "Горянин" порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
Відповідно до Закону України "Про природні монополії" діяльність суб'єктів природних монополій у такій сфері, як надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, підлягає державному регулюванню.
Статтею 8 цього закону передбачено, що ціни (тарифи) на товари, які виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій, є предметом державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій згідно з цим законом.
Таким чином, тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення повинні бути розроблені та затверджені відповідно до чинного законодавства.
Статтею 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; заборона концентрації відповідно до Закону України "Про санкції"; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду відсутні правові підстави для задоволення позову.
Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла до висновку, що оскаржуване рішення Антимонопольного комітету України прийняте відповідно до вимог Закону України "Про захист економічної конкуренції", Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 № 5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 06.05.1994 за № 90299, та під час розгляду справи №927/69-р-02-06-15 було всебічно, повно і об'єктивно розглянуто її обставини, а, відтак, відсутні передбачені ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" підстави для визнання недійсним або скасування оскаржуваного рішення.
За таких обставин, вимоги позивача про визнання недійсним рішення Адміністративної колегії Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 13.12.2019 № 60/98-р/к у справі № 927/69-р-02-06-15 є необґрунтованими, у зв'язку із чим позов задоволенню не підлягає.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному та повному і об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Колегія суддів також зазначає, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розцінюватись як вимога детально відповідати на кожний аргумент апеляційної скарги (рішення ЄСПЛ у справі Трофимчук проти України, № 4241/03, від 28.10.2010 р.).
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Враховуючи вищевикладене, апеляційний господарський суд погоджується із висновками місцевого суду як законними, обґрунтованими обставинами й матеріалами справи, детальний аналіз яких, як і нормативне обґрунтування прийнятого судового рішення наведено місцевим судом, підстав для скасування його не знаходить. Доводи апелянта по суті його скарги в межах заявлених вимог, як безпідставні й необґрунтовані не заслуговують на увагу, оскільки не підтверджуються жодними доказами по справі й не спростовують викладених в судовому рішенні висновків.
Оцінюючи вищенаведені обставини, колегія приходить до висновку, що рішення Господарського суду міста Києва від 06.08.2020 у справі № 911/607/20 обґрунтоване, відповідає обставинам справи і чинному законодавству, а отже, підстав для його скасування не вбачається, у зв'язку з чим апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судові витрати
У зв'язку з відмовою у задоволенні апеляційної скарги, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за її подання і розгляд покладаються на апелянта.
Керуючись статтями 129, 269, 270, 273, пунктом 1 частини 1 статті 275, статтями 276, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Горянин" Гірської сільської ради на рішення Господарського суду міста Києва від 06.08.2020 у справі № 911/607/20 залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду міста Києва від 06.08.2020 у справі № 911/607/20 залишити без змін.
Матеріали справи № 911/607/20 повернути до Господарського суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у порядку, передбаченому статтями 286-291 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст складено: 12.05.2021.
Головуючий суддя А.І. Тищенко
Судді І.М. Скрипка
І.А. Іоннікова