Копія
25 травня 2010 р. Справа № 2а-3544/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.
за участю секретаря судового засідання-Мороз Т.М.,< Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Шосткинського міськрайонного центру зайнятості населення до Молодіжної громадської організації "Десятина" про стягнення заборгованості в сумі 2956 грн. 25 коп. ,-
Шосткинський міськрайонний центр зайнятості населення (далі по тексту - позивач, Шосткинський МРЦЗ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Молодіжної громадської організації "Десятина" (далі по тексту - відповідач, МГО "Десятина") про стягнення заборгованості в сумі 2956 грн. 25 коп.
Свої вимоги мотивує тим, що при зверненні до Шосткинського МРЦЗ громадянина ОСОБА_1, який з 09.05.2008 року по 06.08.2009 року працював на посаді тренера-виховника в МГО "Десятина", йому було надано статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю, як застрахованій особі. Однак, при проведенні позивачем перевірки достовірності записів у трудовій книжці безробітного, нарахування заробітної плати та відрахування внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, було виявлено факт відсутності нарахування заробітної плати та відрахувань страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, що свідчить про відсутність страхового стажу у гр. ОСОБА_1 Позивач вважає, що сума виплаченого забезпечення безробітному підлягає поверненню позивачу, у зв'язку з чим на адресу відповідача була направлена претензійна вимога, яка ним не була виконана. Враховуючи викладене, позивач просить стягнути з відповідача вказану суму боргу.
В судове засідання представник позивача не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином /а.с.20/, але в письмовій заяві /а.с.21/, що надійшла до суду 19.04.2010 року, просить справу розглядати без участі їх представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином /а.с.23/ за його останнім відомим місцем знаходження /а.с.8-9/. Про причини неявки суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог не надсилав. Крім того, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Суд вважає можливим розглядати справу без участі сторін за наявними в ній доказами.
Суд вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного:
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 з 09.05.2008 року працював у МГО "Десятина" на посаді тренера-виховника на умовах громадських засад. 06.08.2009 року Наказом №2 від 09.08.2009 року ОСОБА_1 був звільнений із займаної посади на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП України (за угодою сторін). Зазначене підтверджується копією трудової книжки Серія АВ №НОМЕР_1 /а.с.15/.
Як вбачається із персональної картки №НОМЕР_2 /а.с.14/, ОСОБА_1 10.08.2009 року звернувся до Шосткинського МРЦЗ за сприянням у працевлаштуванні.
17.08.2009 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до директора Шосткінського МРЦЗ про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю до вирішення питання його працевлаштування /а.с.10/.
На підставі вказаної заяви ОСОБА_1, того ж дня, Наказом Шосткінського МРЦЗ №НТ090817 був наданий статус безробітного та розпочата виплата допомоги по безробіттю, як застрахованій особі залежно від страхового стажу відповідно до п.п. 1, 3, 4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності», що підтверджується витягом з наказів про прийняті рішення по даній особі ПК №НОМЕР_2 /а.с.13/.
22.02.2010 року Шосткинським МРЦЗ, на підставі ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 26 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою КМУ №1266 від 26.09.2001 р., було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідного до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» стосовно застрахованої особи - ОСОБА_1, про що складено акт №54 від 22.02.2010 року /а.с.12/.
За результатами проведеної перевірки виявлено, що за період роботи ОСОБА_1 на підприємстві МГО "Десятина", тобто з 09.05.2008 р. по 06.08.2009 р., заробітна плата йому не нараховувалася, страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до ФЗДССВБ не утримувались, що свідчить про відсутність страхового стажу у гр.. ОСОБА_1
У зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, з 26.02.2010 року Наказом Шосткінського МРЦЗ №НТ100226 від 26.02.2010 року ОСОБА_1 було припинено виплату допомоги по безробіттю та знято з обліку як безробітного /а.с.13/.
Згідно довідки Шосткинського МРЦЗ про виплату допомоги по безробіттю, за період з 17.08.2009 року по 26.02.2010 року ОСОБА_1 була нарахована допомога по безробіттю в сумі 2956 грн. 25 коп. /а.с.17/.
24.02.2010 року позивачем прийнято Наказ №25 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю /а.с.10/, згідно якого зобов'язано відповідача відшкодувати Шосткінському МРЦЗ кошти, виплачені як матеріальне забезпечення по безробіттю гр.. ОСОБА_1 в сумі 2956 грн. 25 коп.
Шосткінським МРЦЗ 24.02.2010 року було складено та 26.02.2010 року вручено МГО "Десятина" претензію №3 про повернення коштів, виплачених як допомогу по безробіттю на загальну суму 2956 грн. 25 коп. /а.с.11/, відповідно до якої відповідач був попереджений про необхідність повернення незаконно отриманих коштів гр.. ОСОБА_1 протягом 15-ти календарних днів від дня отримання претензії та повідомлений про те, що у разі невідшкодування коштів у встановлений термін питання щодо їх повернення буде вирішуватись у судовому порядку. Однак, вказані кошти у встановлений у претензії термін відповідачем не відшкодовані.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення», зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
Згідно п. «б» ч. 3 ст. 1 цього ж Закону, в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі - Закон) страхуванню на випадок безробіття підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, включаючи тих, які проходять альтернативну (невійськову) службу, а також тих, які працюють неповний робочий день або неповний робочий тиждень, та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби).
Згідно ч. 2 ст. 4 Закону, особа набуває статусу застрахованої особи з дня укладання трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, з цього дня починається сплата страхових внесків. Сплата страхових внесків припиняється з дня розірвання трудового договору (контракту) або закінчення строку дії цивільно-правового договору.
Відповідно до п. 8 ст.. 1 Закону страховий випадок - це подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу.
Згідно ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 року №803-XII, безробітний - це працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до пп. "в" ст. 25 вищезазначеного Закону держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм компенсації, в тому числі виплату в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року за №1533-ІІІ, зокрема статтею 7, також передбачено такий вид забезпечення безробітного як допомога по безробіттю.
У передбаченому законом порядку гр. ОСОБА_1, у зв'язку з його звільненням з роботи, було присвоєно статус безробітного і призначено виплату допомоги по безробіттю.
Відповідно до п. 5 ст. 12 вказаного Закону, виконавча дирекція Фонду контролює правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводе розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників;
Згідно ч. 3 ст. 35 вищезазначеного Закону, достовірність зазначених у документах даних перевіряється виконавчою дирекцією Фонду.
Отже, на підставі зазначених норм закону та Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. №60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 р. №7-1 Шосткинським МРЦЗ було проведено перевірку достовірності записів у трудовій книжці безробітного, нарахування заробітної плати та відрахування внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Згідно ч. 1 ст. 23 вказаного Закону, застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу.
При проведені вищевказаної перевірки було виявлено факт відсутності нарахування заробітної плати та відрахувань страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, що свідчить про відсутність страхового стажу у гр.. ОСОБА_1
Відповідно до п.. 8 ч. 1 ст. 31 вищевказаного Закону, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
Внаслідок встановлення факту призначення виплати ОСОБА_1 на підставі документів, що містять неправдиві відомості, дану особу було знято з обліку як безробітного та припинено здійснення виплати допомоги по безробіттю.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи за час перебування на обліку в Шосткінському МРЦЗ з 17.08.2009 року по 26.02.2010 року безробітному гр. ОСОБА_1 була виплачена допомога по безробіттю в загальній сумі 2956 грн. 25 коп. /а.с.17/.
Відповідно до ч. 3 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" у разі виявлення виконавчою дирекцією Фонду при перевірці недостовірності даних роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду.
Згідно п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. №60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 р. №7-1, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку, що відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів повертаються роботодавцем.
Пунктом 7 вказаного Порядку, передбачено, що рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Відповідно до п. 8 вищезазначеного Порядку, у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Згідно п. 9 вищевказаного Порядку, рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 24.02.2010 року був виданий наказ №25 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю та складено претензію №3, яку вручено відповідачу 26.02.2010 року, про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю на загальну суму 2956 грн. 25 коп. Однак, зазначені кошти у встановлений законом строк сплачені не були, рішення центру зайнятості щодо повернення коштів в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку не оскаржувалося.
Таким чином, на підставі вищевикладеного та беручи до уваги те, сума відшкодування у розмірі 2956 грн. 25 коп. на рахунок Шосткінського міськрайонного центру зайнятості населення не надходила; наявність у відповідача зазначеної заборгованості підтверджується матеріалами справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду даного спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, а борг підлягає стягненню з відповідача згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Шосткинського міськрайонного центру зайнятості населення до Молодіжної громадської організації "Десятина" про стягнення заборгованості в сумі 2956 грн. 25 коп. - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Молодіжної громадської організації "Десятина" (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Леніна, 25А, ід. код 35187574) на користь Шосткинського міськрайонного центру зайнятості населення (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. 9 Января, 7, ід. код 21112660) заборгованість в сумі 2956 грн. 25 коп. /дві тисячі дев'ятсот п'ятдесят шість грн. 25 коп./.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 28.05.2010 року.
Суддя (підпис) О.М. Кунець
< Список > < Дата >
З оригіналом згідно
Суддя О.М. Кунець