СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/2845/21
ун. № 759/8177/21
06 травня 2021 року м. Київ
Слідча суддя Святошинського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання старшого слідчого з ОВС третього відділу розслідування кримінальних проваджень СУ ФР ОВПП ДФС ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 16.12.2020 за № 32020100110000069, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченогоч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212 КК України,
Старший слідчий з ОВС третього відділу розслідування кримінальних проваджень СУ ФР ОВПП ДФС ОСОБА_3 звернувся до слідчої судді із клопотанням, яке погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про надання старшому слідчому з ОВС слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків ДФС ОСОБА_3 та іншим слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні № 32020100110000069 від 16.12.2020або уповноваженому на те за дорученням слідчого оперативному працівнику ІНФОРМАЦІЯ_1 та за постановою про проведення слідчих (процесуальних) дій на іншій території можливості вилучити (здійснити виїмку) оригіналів документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ), які перебувають в ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , а саме: оригіналів установчих та реєстраційних документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ), довіреностей, листів, заяв та іншої кореспонденції, що надходила від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ) до ІНФОРМАЦІЯ_7 що підтверджуватимуть мету і предмет господарської діяльності на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ), склад і компетенцію його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, встановити перелік осіб, що мали право приймати управлінські рішення та представляти інтереси підприємства в органах Державної влади, умови реорганізації та ліквідації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ).
Дане клопотання старший слідчий мотивує тим, що третім відділом розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків ДФС здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 16.12.2020 за № 32020100110000069, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченогоч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » у період 01.11.2020 по 26.11.2020 здійснили маніпулювання податковою звітністю, шляхом оформлення безтоварних операцій з придбання товарів у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код НОМЕР_8 ), продуктів харчування у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код НОМЕР_10 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код НОМЕР_11 ) та операцій з реалізації товарів (послуг), з метою штучного зменшення податковихзобов'язань підприємствам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код НОМЕР_12 ), що призвело до ухилення ними сплати ПДВ у сумі 21, 3 млн. грн.
Так, в ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження, згідно інформації отриманої від Управління протидії економічним правопорушенням ІНФОРМАЦІЯ_16 , установлено що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » у період 01.01.2020 по 05.01.2021 року, сформовано податковий кредит у сумі 18,7 млн. грн за рахунок реєстрації податкових накладних на придбання продуктів харчування, зокрема у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ) на суму 10,8 млн. грн ПДВ, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) на суму 2,7 млн. грн ПДВ, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ) на суму 2,2 млн. грн ПДВ, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ) на суму 1,9 млн. грн ПДВ та за рахунок сформованого податкового кредиту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » здійснило реєстрацію податкових накладних на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на загальну суму 6,6 млн. грн ПДВ з реалізації товарів, відмінних від придбаних (складальні роботи по виготовленню комплектів, емульсія Elastofalt Spreykote, розміщення реклами на зовнішніх носіях за договором, укомплектування колісних пар буксовими вузлами), на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ) на загальну суму 4,4 млн. грн ПДВ (складальні роботи по виготовленню комплектів, гранула поліетиленова ПВД, диск с накладними із фрикційного матеріалу, будівельно-монтажні роботи з капітального ремонту ), на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) на загальну суму ПДВ 4,1 млн. грн (складальні роботи по виготовленню комплектів, організація послуг висушування деревини, насіння соняшника, гранула поліетиленова ПВД), на адресу ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » (код НОМЕР_16 ) на загальну суму ПДВ 1,8 млн. грн (охоронні послуги, послуга розширення модулю обліку витрат палив, послуга провадження обліку витрат палива, виконання будівельно-монтажних робіт по модернізації), на адресу АТ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » (код НОМЕР_17 ) на загальну суму ПДВ 1,4 млн. грн (охоронні послуги, послуги з обслуговування розплідника, здійснення заходів по спостереженню) тощо.
Крім цього, допитано в якості свідка директора, засновника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_5 , яка повідомила, що вона зареєструвала підприємство за грошову винагороду на прохання третіх осіб, фінансово-господарську діяльність не здійснювала, договорів та угод не укладала, як директор вище вказаного підприємства. Також, допитано в якості свідка головного бухгалтера ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » ОСОБА_6 , яка повідомила, що вона не здійснювала свою діяльність на підприємстві як бухгалтер та не здійснювала реєстрацію податкових накладних на підприємстві. Крім того, допитано в якості свідка директора, засновника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ОСОБА_7 , який повідомив, що не причетний до діяльності підприємства та відомо про це підприємство стало від працівників податкової міліції.
У подальшому, проведено огляди юридичних адрес підприємств ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » встановлено, що вказані підприємства відсутні. Отже, під час досудового розслідування встановлено, що вказані вище дії здійснюються невстановленими особами в порушення вимог діючого законодавства, з метою незаконного збагачення шляхом мінімізації сплати податків до державного бюджету.
У зв'язку з вищевикладеним, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення даного кримінального правопорушення, виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу.
Зазначені документи містять фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, в тому числі шляхом проведення експертних досліджень, податкових та інших перевірок.
У судове засідання старший слідчий з ІНФОРМАЦІЯ_24 ОСОБА_3 не з'явився, подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності. Клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів підтримує у повному обсязі. Також через канцелярію суду подав постанову про визначення підслідності від 24.03.2021 року.
Посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_7 у судове засідання, будучи належним чином повідомленими про дату та час розгляду клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, не з'явились, жодних клопотань на адресу суду не надходило.
У відповідності до вимог ч. 4 ст. 163 КПК України неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.
Дослідивши клопотання, долучені до нього матеріали, якими старший слідчий обґрунтовує доводи клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (а. 7-8), суддя дійшла до таких висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться таку речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Згідно з ч. 5 та 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачаються довести за допомогою цих речей і документів.
Отже, надання тимчасового доступу до речей і документів здійснюється виключно у випадку доведення стороною кримінального провадження у своєму клопотанні обставини, передбачених ч. 5 та 6 ст. 163 КПК України.
Як встановлено у судовому засіданні клопотання відповідає вимогам, передбачених ч. 2 ст. 160 КПК України.
Також під час судового розгляду встановлено, що третім відділом розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків ДФС здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 16.12.2020 за № 32020100110000069, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченогоч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212 КК України (а. 7-8, 9-10, 11).
Відповідно до постанови прокурора відділу процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів ІНФОРМАЦІЯ_25 ОСОБА_4 про визначення підслідності від 24.04.2021 визначено підслідність за третім ІНФОРМАЦІЯ_26 , який розташований за адресою: м. Київ, вул Верховинна, 9 . Відтак, клопотання подано з дотриманням правил підсудності.
Також слідча суддя дійшла до висновку про те, що слідчий у своєму клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів довів наявність підстав вважати, що документи, які знаходяться у володінні управління ІНФОРМАЦІЯ_27 , яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , мають суттєве значення для повного, всебічного досудового розслідування, встановлення важливих обставин у даному кримінальному провадженні та неможливість іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Одночасно, враховуючи мету тимчасового доступу до документів, слідча суддя вважає достатнім надання дозволу на вилучення оригіналів цих документів, оскільки слідчим визначено мету подальшого проведення судово-почеркознавчих експертиз.
Водночас, клопотання слідчого в частині надання дозволу на тимчасовий доступ іншим слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні № 32020100110000069 від 16.12.2020 або уповноваженому на те за дорученням слідчого оперативному працівнику ІНФОРМАЦІЯ_1 та за постановою про проведення слідчих (процесуальних) дій на іншій території, задоволенню не підлягає, оскільки слідчим не доведено необхідність надання дозволу останнім, не ідентифіковано даних осіб, та не надано документів які б підтверджували їх повноваження.
Оцінивши потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи осіб, у володінні яких знаходяться речі та документи, та приймаючи до уваги, що застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, є виправданим, оскільки має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, іншим способом їх встановити неможливо, слідча суддя вважає, що клопотання слідчої підлягає частковому задоволенню.
Керуючись вимогами ст. 131, 132, 159-166, 369-372 КПК України, слідча суддя,
Клопотання старшого слідчого з ОВС третього відділу розслідування кримінальних проваджень СУ ФР ОВПП ДФС ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 16.12.2020 за № 32020100110000069, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченогоч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212 КК України, - задовольнити частково.
Надати дозвіл старшому слідчому з ОВС слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків ДФС ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю вилучення оригіналів речей і документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ), які перебувають в ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , а саме: оригіналів установчих та реєстраційних документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ), довіреностей, листів, заяв та іншої кореспонденції, що надходила від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ) до ІНФОРМАЦІЯ_7 що підтверджуватимуть мету і предмет господарської діяльності на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ), склад і компетенцію його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, встановити перелік осіб, що мали право приймати управлінські рішення та представляти інтереси підприємства в органах Державної влади, умови реорганізації та ліквідації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ).
Строк дії ухвали - два місяці з дня постановлення ухвали.
В іншій частині у задоволенні клопотання - відмовити.
Роз'яснити, особі, яка зазначена в ухвалі слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів, як володілець речей або документів, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії, з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Особа, яка зазначена в даній ухвалі слідчого судді, як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених речей і документів вказаній особі за умови пред'явлення копії цього судового рішення.
Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, зобов'язана залишити володільцю речей і документів опис речей і документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, або ж на вимогу останнього залишено копію вилучених документів.
У разі не виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів, відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає, однак заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідча суддя ОСОБА_1